Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (34)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

Babylicious , multumesc de primire. hai sa mai povestesc despre noi. Emma e o grasunica alaptata exclusiv pana acum cateva saptamani cand am inceput solidele. Nu se inghesuie cu mancatul, dar nici la san nu sta mult. Mananca putin si asimileaza mult. . Sta de multe ori doar 2-3 minute la san, dar manaca des, cam la 1,5-2 ore. La 6 luni a avut 63 cm si 7,8 kg (s-a nascut natural la 41 de sapt. si o zi si a avut 50 cm si 3,4 kg - asta pt. listuta). Sunt curioasa saptamana viitoare, cand face 7 luni, cat va avea. Emma are si un fratior de 3 ani, Andrei, pe care l-am alaptat pana la 1 an si 9 luni (cand am aflat ca sunt insarcinata).

Intrebai de miscatul/misunatul la san...da, asa va fi de acum incolo. Si va fi tot mai distrasa de ce e in jur....incepe distractia

S-a trezit matza. Revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babylicious spune:

Ha, Andy, unde in Canada stai? Mai avem o canadianca in zona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

Andra, multumesc de primire.

Babylicious, stam in Montreal. Cine mai e canadeza? Mai am si o colega de la odiseea lui Andrei aici, o americanca, pe Wndycitygirl.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

La multe lunite si de la noi sarbatoritilor de azi!!!!!

Sa fiti cu totii sanatosi mamici si pitici!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Krissy spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell
Cristina, subscriu, esti de o elocventa rar intalnita.
Sarut-mana, ma flatezi. Nu stiu ce sa zic de elocventa (mai ales ca mi-am cam pierdut cursivitatea de aproape 9 ani de cand sunt plecata), eu una chiar nu scriu cu intentia sa influentez pe nimeni, doar poate ca pare elocvent pt ca in general incerc sa argumentez ceea ce spun si sunt transanta. Dar inca o data doamnelor, nu va luati dupa mine, nu sunt guru diversificarii sau nutritiei, eu doar impartasesc din cand in cand din cunostintele mele . Va multumesc oricum tuturor carora ati avut remarci apreciative, sunteti asa dragute!

Dar ca sa nu ma dezmint, Andra iti sugerez sa cercetezi si MEIUL, e o grana extraordinara ca si continut de vitamine, minerale si enzime, si am uitat sa o recomand in cazul anemiei, fiind sursa excelenta de fier. Uitati aici o sursa care imi pare ok. Eu cred ca o sa incep cu meiul pana la urma la Philip, alternat cu ovaz si orz. Quinoa e si aia super-food, noi o consumam foarte mult in chefir dimineata sau fiarta ca adaos la ciorbe, tocanite, pilaf. Insa o sa o introduc la bebe doar de la 8 luni, ca are f multa proteina vegetala de digerat. Hirsca e alta grana-minune (bogata in proteine; Mg si Cu - deci fixeaza Ca si Fe), dar are un gust specific cam puternic, aparte, si s-ar putea s-o respinga la varsta mica. De incercat oricum, great choices! Mai citeste despre chia, nu stiu daca se gaseste, dar eu cu asta ma "tratez" in ultima vreme.

Giuliana, sanatate Cristinei - chiar ce tanara e si ii trage deja cu spatele!

Florina, nu stiu ce sa zic cu programul lui Stefan, asta e bioritmul lui probabil. Dar asta nu inseamna ca nu poti incerca diverse treziri, culcari la ore diferite, atata timp cat nu vezi ca il da mai tare peste cap. Flexibilitate si rabdare, stii vorba mea!

Andy, bine ai venit si sa-ti traiasca minunile! Si eu sunt o fosta canadianca, si aia am si ramas in suflet, pe langa romanca, chiar daca acum sunt cetatean american.

Agitatul la san - pai Philip zici ca schimba manivela si apasa si pe ambreiaj cand suge, asa ceva n-am mai pomenit! Da' cred ca de haplea ce e, baga in viteza sa suga si ultima picatura. Apropos, cred ca are 9 kg deja si inca nu avem 5 luni, practic hainele de 9 luni ii sunt fixe.

Nu mai stiu acum ce am mai citit, si trebuie oricum sa inchei pana nu ma dau astia afara de la serviciu, imi cam fac de cap in ultima vreme ca ma streseaza niste proiecte. Va pup si pe curand,

Cristina, mami de www.totsites.com/tot/sophiantonia" target="_blank">Sophia Antonia (1 martie 2007) si Philip Christian (16 august 2011)

Poze

"The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Andy, bine ai venit!!!

Loredana e canadianca noastra!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Azi dimineata am fost intr o stare tare proasta!!!
Si m am invinovatit intr una!!!

Aseara, desigur Imi iar mi a dat disco gratis!!! Asta se intampla aproape in fiecare zi de la craciun incoace!! Luni spre marti, 1 ora (de la 2 la 3) chef, aseara de la 2.30 la 4 a plans intr una. Nu voia nici san, nici nika mai!!! Doar era agitata!! Si poate saraca s ar fi calmat mai devreme, daca nu ar fi inceput nebuna de masa!!!

Eu iar m am enervat ca si a modificat programul si se trezeste in toiul noptii si plangesi am inceput sa plang si eu ca nu pot sa dorm!! Si am inceput calm, prin a i vorbi, legana, dar vazand ca nik nu functioneaza am luat o rau pe aratura!!! Am inceput sa tip intr o veselie, sa merg repede jos, sa fac vreo 3-4 ture de sufragerie, apoi am venit sus, am trantit usa tare (eu speram sa se trezeasca sotul s o ia macar un pic, cat sa ma calmez eu ca nu mai puteam!!!! )
De unde??? Cand l am intrebat azi dimineata daca a auzit o plangand si pe mine tipand si trantind usa, cica n a auzit nik. Si dormitoarele noastre sunt perete in perete. Ce n... are omul asta?? Doarme ca n targul lui cremene mai!!!!!

Si tu Gliana, ma mai intreb daca am chef de hatza hatza cu el.....Te rog!!!!
Numa de asta nu mi arde mie!!! Eu vreau somn!!! Vreau sa fiu calma si sa am pace in suflet!!! Unde mai pui ca in ultima vreme ma mai si sfadesc cu balanta asta de barbat!! Cine mai are soti balanta (gen eu si Gliana) intelege despre ce vorbesc!!!

Florina, tu mi ai sugerat sa pun ceva (gen o pernuta) sa se simta mai protejata!! Am sa incerc in seara asta! Sunt dispusa sa incerc orice, numai sa se potoleasca dom'le!! Nu inteleg ce a apucat o asa dintr o data!! Nu mi facea probleme asa dese noaptea! Si vorba aia, nici in puseu nu suntem!!

Ramona, multumesc pentru incurajari!!!
Ea pana acu cateva zile, cand am fost la socri dormea la ea in moses basket, dar de cand am schimbat patutul nu i mai place sa doarma acolo. Singurele ore in care efectiv nu mi face probleme sunt: 8.30-12!!! Dupa 12, cand adoarme pusculeanul Florinei, incepe a mea!! Dar vorba ta, mai bine perseverez cu pusul inapoi la ea in patut. Eu asta vreau s o invat, caci vreau sa ma mut inapoi in patul meu!!!

Sa vedem si n seara asta!! Mi am propus sa fiu calma cu orice pret!! Sper sa si reusesc!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tc spune:

Si noi avem probleme cu al 2lea dintisor. Mofturos bale etc sper sa avem o pauza dupa :)

Aly mih - si Alex a avut o perioada ca urla efectiv cand il culcam si dura cel putin 3 sferturi de ora. Noroc ca a trecut cat de cat si acum mai face nazuri la culcare daca nu adoarme la san dar nu de speriat. Eu nu am descoperit o reteta pur si simplu a trecut de la sine.

Pe masura ce citesc mai mult depsre somnul lor sunt tot mai nedumerita si mai in ceata. Vorba lui Anaemi "o sa ne facem noi mari" si toate o sa treaca. In principiu incerc sa respect regula cu "nap"-urle la nu mai mult de 2 ore 2 ore jumatate si cam atat.

In rest ce sa va povestesc... si Alex a terminat anul cu o cazatura de pe masa de infasat pe cosul de gunoi si apoi jos. Noroc ca nu a patit nimic. Nu am ajuns la spital ca era 31 seara dar l-a vazut cumnata mea care e medic si a spus ca e ok.

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babylicious spune:

aaaaa...si inca ceva! Eliza transpira cand doarme. Tare. E fleasca pe spate, cateodata si pe par si nu am cum sa ma apuc sa o schimb noaptea, ca daca o scol imi e ca imi caut de treaba singura... Mai face si alt bebelus asa?

Miha, imi pare rau ca nu doarme iarasi Imi Sper sa revina curand la programul normal, si tu dormi ziua pana revine ea... Cat despre dormitul in patul ei, Eliza doarme pana la prima trezire la ea in patut(asta fiind pe la 5) dupa care cu mine pana la 9-10, timp in care eu dorm si doar o mufez cand matzaie... Despre dormitul inapoi...ajung si acolo la un mom dat banuiesc

Andy, da, Lori e canadianca noastra, Pe windy n-am mai vazut-o pe forum de un an :)), mai e pe fb, sa ne zici numele tau sa va vedem si noi! Ea sta in Blainville , sper sa scriu corect!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Krissy, am vazut ca mentionai de hrisca, mei, etc....
Mi ai adus aminte de un regim tare drag mie:
http://www.yogaesoteric.net/content.aspx?item=4479&lang=RO
pe care eu il tineam in fiecare an (in 2004, 2005, 2006) din ianuarie pana in aprilie. Pe langa faptul ca ma ajuta enorm sa slabesc (din septembrie pana in decembrie puneam la greu pe mine datorita salatelor de vinete, desigur cu paine, a zacustilor, cu paine, etc...), simteam o purificare extraordinara, o energie teribila!!!
Acum, cu alaptatul nu pot s o tin din pacate, dar tare m ar tenta!! Ma simt tare impura de la atata zahar si totusi nu pot sa ma abtin de la el fara o constrangere!!
Eu personal cu acest regim slabeam in 3 luni si 15 kg!!! Uneori si mai mult, depinde de cat mancam!!

O alta varianta a acestui regim (care in varianta lui originala e cu cele 4 cereale) e cu mere, intrucat merele sunt yang si purifica corpul de asemenea! Eu de exemplu, preferam sa mananc 10 zile de mere decat de cereale.... Si asta de ce??? Ha, desigur, din cauza ca merele erau dulci si mi tineau mai bine de foame decat cerealele....
Eu am o constitutie kapha (mai multe despre constitutiile fizice puteti citi aici:
http://www.yogaesoteric.net/content.aspx?item=6539
si de aia dulcele e la putere..... care nu ma ajuta cu nimic, dar asta e..... asta e slabiciunea mea!!

Imi amintesc cu drag (si chiar impartasindu va voua din memoriile mele ma relaxez) ca in ficare ianuarie incepeam cu o oshawa de 10 zile cu mere, 4 zile pauza (in care mancam orice vegetarian), apoi iar 10 zile mere, 4 pauza si tot asa pana completam 7 seturi de cate 10 zile.... Sincer, in viata mea nu ma simteam mai bine decat atunci si crede ma ca am sa reincep imediat cum termin alaptarea, sau o mai diminuez un pic (ca sa aiba si laptele asta ceva bun in el).... cu toate ca la regimul meu bazat pe dulciuri, nu stiu ce poate avea bun!!!

Mergi la inceput