PRIETENE FARA TITLU (81)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marchplayer spune:

Vad ca m-am trezit prima...se pare ca m-am si culcat prima
Felicitari lui Tudor pentru ca scapa de pampers...cam in perioada asta a scapat si Rares de pampers, chiar imi amintesc o istorioara amuzanta, am uitat sa-i pun pampers cand am plecat pe la piata, afara frig si ger. Copilul la un moment dat mi-a cerut la pipi, eu m-am crucit cand mi-am dat seama ca nu are pampers si salopeta de fas si multe altele pe el. Eu pana in acea zi nu ii mai tinusem niciodata putica sa faca pipi, il pusesem la olita...reusesc cu greu sa-l dezbrac oarecum si i-am tinut puta asa dezastruos ca tot pipi a fost pe hainele lui si pe mainile mele!!! A trebuit de urgenta sa duc baiatul acasa pana nu se racea pisu
Moni ma omori cu burdihanul tau!!!
Mira deci elvetienii nu seversc tort. Pai o fi prea scump pentru ei sau pea fin sau prea gre de facut, nu stiu. Si la italieni vad ca pe la aniversari in loc de tort se baga cate o crostata!!
Noi deja am mancat, am bagat si cate o portie de tort yamyyyyy pentru cine este adeptul ciocolatei!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marchplayer spune:

gata si cu prima zi a anului...

Azi am fost cu copii si Tuco la plaja si am stat pe acolo vreo 2 ore. Soare, frumos. Ne-am intalnit si cu niste prieteni si ne-am jucat/distrat/povestit etc...Dragut.
Acasa am mancat si s-a culcat Rares. Ioana nu prea mai doarme la pranz, mai doarme cu greu doar daca stau eu langa ea.
Pe seara am avut prieteni invitati la masa?(trebuie sa manance cineva mancarea aia multa pe care am facut-o!!!!) Mai am si maine ceva invitati!
Acum ma duc sa spal copii si pe mine si ne vom baga in pat. maine avem leneveala pana tarziu.
Ma gandeam ca poate ar trebui sa incepem cu ceva activitati sau macar o joaca creativa ca i-am cam lasat "dezlegati" zilele astea cat am avut eu treaba, plus plimbarile de rigoare/shopingul/ filmele/ molurile..cadourile.
Cred ca ai mei copii ca multi altii din aceasta generatie s-au obisnuit sa consume!!! Ai mei rar sau deloc respecta ceva!! Nu au grija de jucarii sau de haine sau alte lucruri! Nu le pasa ca se rup sau ca se strica. Cred cam in procent de 70% ca pot fi inlocuite rapid!! Din pacate este vina mea.
Am cateva planuri pentru 2012 sa vad ce pot duce la indeplinire si ce nu!!!
Va urez o noapte frumoasa si calma!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

MIRA,DANIELA multumim de urari

Noi toata ziua cu telefoane primite,pe urma cu musafiri,a venit nasa,ai mei,apoi la tort si frate-meu cu ceva musafiri ce tocmai erau la ei.
Diana a primit de la nasa un pulovar mov f. frumos,o pereche de pantaloni captusiti si iar un set de lucru: cu carioci si patratele mici autocolante colorate ,plus desenele pe care se lipesc/se coloreaza.
Mami voia sa duca pe unul la ei,Tudor n-a vrut,Diana voia dar n-am lasat-o eu,ca data trecuita iar i-a enervat rau,voia musai sa se joace in balcon si acolo desi e inchis e f. frig.Probabil il trimit abia maine la amiaza pe Tudor.
Ai mei s-au jucat la greu azi cu piesele-caramidute de lego alea mititele.
Am pus si ceva poze aici: http://www.dropshots.com/DIATUD2012#date/2012

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G_I_O spune:

Diana! Sa ai parte de tot ce-i mai bun si mai frumos in viata!
Moni sa va traiasca fetita si numai bucurii sa va aduca alaturi de Tudor!

LA MULTI ANI DRAGI MAMICI DE SPIRIDUSI!Sa aveti parte de un an fabulos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

LA MULTI ANI, FRUMOASA DIANA!

LA MULTI ANI FETELOR, SANATATE SI NOROC PENTRU VOI SI FAMILIA IN NOUL AN!!

Ieri a fost foarte frumos, am tinut chef pana la ora 5, apoi am ramas eu cu sotul sa facem smotru si ne-am culcat in jur de 6. Toata ziua am dormit cu pauza de masa de la 13, cand se aduna familia...care mai de care cu ochii carpiti de somn. Diana n-a avut asemenea probleme, ca ea a dormit noaptea. I-am promis ca la anul o las sa stea sa vada artificiile.
Azi am avut a doua tura de osapeti sa continuam cheful, mancare din belsug si bautura asemenea. Acum au plecat si m-am aruncat pe computer ca mi-am amintit de ziua Dianei si mi-a crapat obrazul literalmente.

Maine o sa scriu mai multe, am citit pe sarite si am vazut pregatirile pentru Revel, foarte faine.
Pusi, noapte buna si odihna cat cuprinde (va urez ce imi doresc eu ).

Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marchplayer spune:

Buna dimineata somnoroaselor!!!
Am vazut pozele Moni, ati avut o zi plina alaturi de copilasii frumosi!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Buna dimineata !
INGRID si GIO mersi de urari!
INGRID ma bucur ca v-ati distrat asa bine,sper ca ai reusit si sa te odihnesti.
DANIELO dar matinala mai esti bre

Io ma simt ca azi si de la CM cu care am inceput ieri anul si de la nedormit.Aseara am stat langa Tudor in pat o ora pana a adormit si dupa ce-a adormit ,n-a trecut o jumate de ora ca iar s-a trezit plangand ca il doare genunchiul Abia a adormit iar ... Dupa aia m-am dus sa mananc ceva ca ma rodea stomacul Spre dimineata iar m-am trezit devreme si n-am mai putut adormi.La 8 oricum Tudor deja s-a trezit zbierand ca vrea lapte,dar sa nu ma duc eu,eu sa stau cu el,sa ii aduca tati.Voiam s a merg pana la baie,el da-i si zbiara sa nu plec - evident ca a trezit-o si pe sora-sa.Cum naiba sa nu ma enervez?
DANIELO se pare ca nu-i daor cretulin ca Rares ,a mai luat-o pe urmele lui si cu dependenta Ziceai ca vrei sa ii pui la activitati? Ai mei s-au pus singuri la jucate de la prima ora.A inceput Tudor: a adus un scaunel langa noptiera si incerca sa il puna pe "BAU"-ul lui in fund ca sa ii dea sa manance - evident noptiera o umpluse deja cu vase.Pe urma a mai adus ursuletul de care a zis ca a facut pe el si trebuie schimbat ... pe urma papusile bebe.Imediat a sarit si Diana din pat si a intrat in hora.Pe urma l-a parasit ca sa se joace cu chestia adusa de nasa-sa,iar Tudor rasfoieste niste carti.



MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marchplayer spune:

Da, sunt matinala. Vreau sa pun in aplicare pplanurile pe 2012!!!
Deja am succes total pana la ora asta!!
Fata enervari, in cazul in care nu mai pot, fug in baie si dau un cap in gresie!! Copii nu mai trebuie sa vada/suporte labilitatea mea!!! Ii afecteaza si pe ei! Asa Moni ca orice ar face copii CALM CALM CALM, gandeste-te ca de fapt nu este vina lot, este numai vina noastra!! Iar ei sunt niste copii plini de energie...nestiutori, smecheri..etc etc. Moni Tudor este dependent ca tu i-ai permis sa fie dependent!!!
So, ai mei copii s-au mbracat singuri, s-au pieptanat, s-au spalat pe dinti, Ioana afacut patul si Rares a aspirat holul. Nu-i perfect dar e sunt multumita. Rares a facut niste liniute pe un caiet si Ioana litere. Mai are Ioana de citit un fragment si Rares de memorat o strofa.
Acum ne vom imbraca si vom pleca la plimbare cu Tuco pe plaja. Asta am facut-o si ieri si a fost minunat.
Matusa ne-a pregatit o ciorbita de curcan pentru la pranz, spre seara le fac s niste spanac cu toate ca mai am tone de mancare de la Revelion.
Cum va spuneam mai am niste musafiri invitati asta seara la masa.
Acum fug sa aduc copii de la matusa sa ne echipam pentru plimbare, mai am de facut si niste comisioane restante de anul trecut....
Pup si spor la treburi!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Ceau fetelor!
Am promis ca ma intorc sa scriu.
Am facut si noi de mancare, mai putin pentru ca dupa Craciun oricine se simte greu la stomac. N-am avut pasare ci porc si vita la tava, salate (nu mai enumar, cele clasice), mezeluri, branzeturi, prajituri (mama a facut cu mac si inca un fel traditional maghiar, eu tort de ciocolata si cremes), ciorba de varza (care s-a mancat a doua zi la pranz si ce bine mi-a cazut la stomac...), bauturi fel de fel. Unde am tinut cheful, la subsol, fiecare invitat a venit cu cate ceva, nici acum n-am putut sa le dovedim desi am fost multi si am scris ca au venit si ieri.
Eu m-am procopsit cu o durere de cap ca n-am mancat mai nimic in ziua de Revelion, am baut foarte putin si pana la 2 noaptea cand si-a facut efectul antinevralgicul a fost jale. M-am straduit sa nu se vada, sa rad si sa fiu vesela, sa nu ma prinda noul an asa.
Una peste alta am petrecut ok, musafirii n-ar fi parasit nici la 5 dimineata casa noastra, dar probabil ca aveam o mutra mai somnoroasa si au realizat ca suntem obositi.
Mira, esti o fericita cu zapada, aici sunt acum mai bine de 10 grade si nu se intrevede prea curand frig. E un miros de primavara, ma surprinde ca nu vad muguri pe ramuri. Ma bucur ca ati petrecut frumos de Revelion, fii fericita ca ti s-au apreciat mancarurile, inseamna ca au fost super la gust. Ce daca ei nu fac? Ai ocazia sa demonstrezi ce bune gospodine sunt romancele.
Daniela, te vad hotarata foc. Imi place de tine ca esti asa energica si-ti urez ca in noul an sa reusesti tot ce ti-ai propus, inclusiv cu educatia copiilor. Diana e mare si simt ca am depasit un prag, nu stiu cum sa explic mai bine, am alte asteptari de la ea si remarc cu mirare ca e apta sa mi le implineasca. Parca nu mai e copil. Adica nu genul acela de copil, mic si dependent, intelegi tu.
Si voi ati gatit bunatati, eu am combinat ce a scris Mira cu o alta reteta si mi-a iesit ceva foarte bun. Multa ciocolata. Mi-e frica sa-mi iau glicemia...si eu nu am probleme.
Cu cainele, ma faci sa ma gandesc la sora-mea. Acum a plecat la munte si si-a dus cainele la cineva. Am mai spus ca a crescut mare, frumos si ii inebuneste pe amandoi. Doar la copil ii convine, el nu il curata, nu il hraneste, nu il periaza....dar cand i-am spus sa nu-si ia caine, a sarit de fund in sus ca stie ea ce face. Acu' ii vine sa-si muste manutele.
Moni, n-ai dansat de Revelion? Ce pacat. Nu stiu de ce, dar te vedeam tzopaind de mama-focului. Si de o luai pe Diana la dans, tot era ceva. Eu m-am schimbat pe la 3 ca tocurile devenisera enervante si mi-am luat tenisi si blugi. Dupa aceea a mers struna. Fara durere de cap si cu chef de zbantuiala.
Felicitari lui Tudor ca nu mai face in pampers. A intrat in 2012 hotarat sa-ti faca o bucurie.
Sigur ca inca e dependent si va mai fi, probabil nu atat ca fiica-mea, pentru ca o are pe sora-sa cu care sa se joace, gandeste-te ca a mea nu avea pe nimeni asa dispus sa o asculte si sa se prosteasca langa ea, normal ca tot pe mine ma cerea.
Rasuflu usurata ca am scapat de tuse fara antibiotic, rar mai tuseste ragusit, dar vocea isi revine cu incetul, pentru orice siguranta mai merg odata cu ea sa o asculte la plamani. Si sa-i spun ca nu i-am dat tratamentul intreg, mi-e rusine, dar stiu ca am facut corect. Adica sper.
Teolinda, imbracata in fustita si maieu? Nu ne arati ceva poze, dar nu pe facebook please, bagati si pentru mine linkuri "normale", mi-am jurat ca nu-mi fac cont.
Cred ca v-ati simtit foarte bine, din ce descrii. Copiii au fost cu sorcova?
Bee, am cautat reteta de tort Alcazar, e super bun. Bravo pentru meniu, vreau si eu lamuriri cu mexicanul, ce ai pregatit?
De ce i-a iesit Aslo atat de mare lui Razvan, din cauza streptococului? Aslo si proteina C reactiva i le-am facut Dianei cand am suspectat-o de rahitism, din cate tin eu minte usor marit la proteina respectiva, Aslo insa era normal. Pediatra mi-a dat o explicatie si pentru proteina marita, ca e ok, ca numai ce a iesit dintr-o raceala si bla-bla si m-a trimis acasa.
Eu ii fac saptamana viitoare exudatele (naso-faringian) pentru ca finuta mea a avut streptococul beta-hemolitic si a luat tratament 14 zile cu penicilina oral, mi-e teama sa nu se fi prins si de Diana, s-au intalnit des in perioada de dinaintea analizelor.
Oricum, sanatate copiilor si sa scapi de stres cu ei, sa se mai intareasca puiutii, ca au tras multe.
Denisa, cum ati petrecut sarbatorile? Ultimele stiri erau ca plecati la cabana. Presupun ca aveti zapada...of, ma deprima vremea de afara.
Merg la sters de praf, s-a strans kg la Diana.

Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marchplayer spune:

Anul 2012 aduce înv#259;#355;#259;mântului câteva schimb#259;ri importante, unele prev#259;zute prin noua lege intrat#259; în vigoare exact acum un an, altele preg#259;tite direct de conducerea Ministerului Educa#355;iei.

Noul an #351;colar ce va debuta în toamn#259; îi va cuprinde din start #351;i pe copiii de #351;ase ani, ace#351;tia urmând s#259; intre obligatoriu în grupa preg#259;titoare, care precede clasa I. Practic, în septembrie 2012 vor exista dou#259; tipuri de înscriere în înv#259;#355;#259;mântul primar: înmatricularea direct în clasa I, pentru copiii n#259;scu#355;i în 2005 #351;i înscrierea în clasa preg#259;titoare, pentru cei n#259;scu#355;i în anul 2006. Obligativitatea parcurgerii grupei preg#259;titoare începând cu acest an este stipulat#259; de Legea Educa#355;iei Na#355;ionale, document ce prevede #351;i posibilitatea ca p#259;rin#355;ii s#259; solicite în anumite cazuri prelungirea cu un an a grupei mari. Aceast#259; excep#355;ie se poate aplica doar în cazul copiilor care împlinesc #351;ase ani în intervalul septembrie-decembrie 2012 #351;i doar pe baza unei cereri explicite venite din partea tutorilor. Cu toate acestea, chiar dac#259; vor avea parte de "dublarea" grupei mari, pre#351;colarii tot nu vor sc#259;pa de grupa preg#259;titoare pe care o vor urma un an mai târziu.



Introducerea obligativit#259;#355;ii grupei preg#259;titoare derulat#259; în cadrul înv#259;#355;#259;mântului primar stârne#351;te îns#259; controverse. În timp ce autorii textului de lege aduc ca argumente formarea timpurie a copiilor în contextul în care noile genera#355;ii deprind abilit#259;#355;i de la vârste din ce în ce mai fragede, politicienii pun la îndoial#259; posibilit#259;#355;ile materiale ale unit#259;#355;ilor de înv#259;#355;#259;mânt. În Parlament a fost preg#259;tit chiar un proiect prin care obligativitatea parcurgerii grupei preg#259;titoare s#259; fie amânat#259; cu minimum un an, astfel încât #351;colile s#259; aib#259; timpul necesar pentru a face rost de spa#355;ii adecvate noilor cerin#355;e. Ini#355;iativa ce apar#355;ine deputatului independent Mircea Giurgiu #351;i senatorului PSD Ecaterina Andronescu urmeaz#259; s#259; fie depus#259; o dat#259; cu începerea noii sesiuni parlamentare.

O mare porcarie...isi dau cu stangul in dreptul, habar nu au unde, cum, ce fel...bataie de joc sistemul nostru de invatamant!!!

Moni tu ce mai stii de Deea?? Este hotarata in continuare sa nu o dea pe Daria la scola??

Mergi la inceput