Azoospermie

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elbereth spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabriela_tutuianu

bineinteles ca puteti face punstie fara probleme ,dar cred ca e mai bine sa rezolvati chirurgical, pentru ca punctia oricum presupune anestezie generala . si ati rezolvat si pentru bb 2 - daca va mai doriti . mult succes si sa fie cu

Gabriela chiar crezi ca daca Anita (sau oricine ar fi in situatia ei) ar avea de ales intre a face punctie si a rezolva problema, ar alege simpla punctie? Evident ca "e mai bine" (ca sa te citez), dar ideea e DACA se poate rezolva (asa cum am spus si in mesajul anterior, numai in ANUMITE cazuri exista posibilitatea asta - doar medicul poate hotari, in urma investigatiilor). Sper ca ai inteles logica mesajului meu
Cat despre "ati rezolvat si pentru bb2"... cale lunga...


-----------------------------------------------------------------------
eu: MTHFR C677T homozigot, tiroidita autoimuna cu hipotiroidism subclinic; sotul: OATS severa (aproape de azoospermie), infertilitate inexplicabila (cu toate analizele - genetice, hormonale, bacteriologice - perfect normale)
FIV1 2012 Medlife nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

nu trebuie sa te superi , dar sunt vreo 2 fete pe forum care asa au ales , iar sotul meu are de ales de ex si a ales punctie . evident , eu as alege altceva .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elbereth spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabriela_tutuianu

nu trebuie sa te superi , dar sunt vreo 2 fete pe forum care asa au ales , iar sotul meu are de ales de ex si a ales punctie . evident , eu as alege altceva .


A facut deja punctia sotul tau? Sau n-am inteles eu bine? In ce stadiu mai sunteti - ceva planuri de FIV?


-----------------------------------------------------------------------
eu: MTHFR C677T homozigot, tiroidita autoimuna cu hipotiroidism subclinic; sotul: OATS severa (aproape de azoospermie), infertilitate inexplicabila (cu toate analizele - genetice, hormonale, bacteriologice - perfect normale)
FIV1 2012 Medlife nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

urmeaza sa faca . el deja a ales calea scurta .

planurile noastre includ concediu in bv (abia ne-am intors ) si in grecia luna august .

luna sept incepem sa reluam din testele facute si pana in dec fiv . cu isci , bineinteles .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Enza spune:

Ce faceti doamnelor si domnilor? N-am mai intrat nici eu de multa vreme pe acest topic. Informatii noi nu am sa va ofer. Vroiam sa stiu doar daca aveti noutati, sau daca ati experimentat ceva cu succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

Buna azoogirls,nici eu n-am veste ,nici acum n-am ajuns cu sotul la voinea offfffff ,voi ce vesti aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elisb spune:

Buna, spune-mi te rog, cum ati ajuns voi la concluzia ca exista o obstructie a canalelor? Noi din cate am inteles de la medici, acest lucru nu se poate identifica exact. Exista vreo aparatura speciala care sa poate determina o eventuala obstructie?...Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

sotul a facut echo dopller si acolo s-a vazut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

elbereth, ai pm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Enza spune:

Anita iti doresc sa fie asa cum zici.
M-ar interesa cine va spus asa ceva.

Nici noi nu stim de existenta unei tehnici care sa identifice obstructia cailor spermiale. Respectiv nici un medic nu ne-a spus despre ea, desi am intrebat special.
Echo-doppler este un efect prin care se imbunatateste calitatea sonografiei. Sonografia este indicata printre altele pentru identificarea unor afectiuni ale testiculelor, ovarelor. In cazul cailor urinare, ea ofera rezultate daca aceastea sunt bolnave sau marite. Despre caile spermiale nu exista insa nici o mentiune.
Inca ceva, chiar si in cazul organelor ce pot fi consultate foarte bine cu ajutorul sonografiei, rezultatele pot fi eronate. De aceea se recomanda investigatii suplimentare.

Mergi la inceput