Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***376***

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dyana27

Cu oricate rosii imi iau in freza... aia e!!!!
Asta nu e "serbare"! Serbarea in sine este o petrecere, o sarbatoare.... si fara emotii din punctul meu de vedere e egala cu zero! Pai ala e tot farmecul... sa fii acolo langa ei, sa le simti emotia, sa ai si tu emotii mai mari de un milion de ori, sa plangi de fericire (pentru ca astea sunt singurele lacrimi ce vin cu adevrat din suflet). Sa ii vezi cum uita versurile si totusi o sala intreaga de parinti sa-i aplaude si sa-i incurajeze.... ca nu vor sa-si faca rolul decat cu mami de mana... aia e, e bine si asa.
Sa vad filmat un eveniment care de fapt arata ca o alta activitate de gradi, doar ca vine un nenea si da un cadou...... nu stiu, nu am vazut, nu-mi dau cu parerea... dar emotia e departe de fiorul pe care-l ai la un spectacol cu piciuletii rosii in obrajori si emotionati pana la lacrimi.
Eu una nu as accepta in veci asa ceva cand e vorba de mutzu.
PS: mi-am amintit pozele puse de Pisik de la serbare si credeti-ma.... eu una nu am vazut-o vreodata mai fericita decat in pozele alea cu nasul rosu si machiajul stricat de plans

Diana- mami super fericit de mutzunel incredibil David Gabriel 1 aprilie 2009
APRILIE 2011



Pai am avut tu parte de asa ceva. Am bocit in vara suficient!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Io nu dau rosii. Dar Dyana de la serbare la petrecere e mare diferenta.

Serbarea (aia cu popezii si cantecele) e de kkt, petrecerea si teatrul (scenetele) sunt foarte tari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Salutare!

Am ajuns acasa pe la patru, dar de-abia acum am reusit sa-mi trag sufletul printre despachetari si facut paste, fiindca Andrei si-a manifestat dorinta de a manca "macaoane".

Intalneala a fost una de succes: cabana foarte faina (putin cam cald pentru gustul meu) si zona minunata, pacat ca doar azi ne-am bucurat de soare, ca ieri si alaltaieri vremea a fost tare urata. Atmosfera a fost intretinuta de Mr. Pisik, asa ca nu putea fi altfel decat efervescenta; copiii au avut parte nu doar de Mos Craciun, ci si de o petrecere plina de veselie, asigurata de Costin si Mr. Pisik, carora le adresam mii de multumiri. Fetele, cum le stiti, simpatice si iubibile! O sa zic doar de new-entry, Alexandra, ca este o draguta, eu am placut-o din prima, e solara si plina de haz, si are o familie de nota 10 ( Amalia si sotul ei s-au integrat de minune in peisaj). Pentru mine nu a fost totul chiar roz, fiindca Andrei nu a fost in cele mai bune dispozitii (plangacios si sacait), plus ca l-am pierdut vreo doua minute in Piata Sfatului din Brasov si au fost lungi cat o viata, pana l-am gasit intr-o balta ud pana aproape la genunchi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Anaan nasoala patanie dar bine ca v-ati regasit.

Astept pozele cu interes.

MAi zic una la faza cu serbarea si apoi ma retrag de la subiect. Mie nu imi place sa stau dupa curul lui Vladimir. Asa cum a descris Dyana situatia, este clar ca serbarea este pentru sufletul parintilor. Ei bine, eu cred ca e pentru copii.

Mie nu mi-a placut niciodata sa vina cineva cu mine (un parinte) la o actiune pe care o aveam cu colegii. In plus la BAC si la admitere le-am spus clar parintilor ca nu vreau sa ii vad acolo ca sprijina gardurile.

Pe acelasi principiu functionez si cu Vladimir. Daca ma vrea el undeva merg, dar nu o sa ma strecor doar ca sa ii vad performantele artistice.

DAti cu rosii, dar sa stiti ca le pastrez. (sa aveti in vedere ca am la activ o serbare "clasica")

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Ca sa ma reintregrez in discutii: mie imi plac serbarile atata vreme cat reprezinta o bucurie in primul rand pentru copii si apoi pentru parinti si cat timp nu cad intr-un festivism exagerat sau sunt facute cu alte scopuri decat acela de a fi o bucurie pentru copii. Eu si acum imi amintesc cu placere cum venea maica-mea la serbare pe cand eram la gradinita si cat de speciala ma simteam, chiar daca nu spuneam grozav poezia sau ma impleticeam pe la dansuri. La mine la scoala sunt doua mari serbari anuale: una de ziua scolii si una de Craciun si amandoua sunt asteptate cu nerabdare de toata lumea. Miercuri o sa o avem pe cea de Craciun, toti copiii sunt nerabdatori si fiecare e implicat cumva, fiindca e o serbare de binefacere, iar cei care nu canta/danseaza etc. confectioneaza ornamente de Craciun ce sunt expuse in foaierul salii de spectacol si se vand, banii adunati ajungand la familii care au nevoie de ei.E primul an in care o sa mergem acolo si cu Andrei si de-abia astept!

De la Pisigri nicio veste???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Bianca, nici eu nu eram genul de copil care sa mearga cu parintii la examene, n-au venit veci, pentru ca ma enerva pana si ideea, dar la serbari ma simteam fericita ca au venit sa ma vada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

Si asta cu serbarile (ca si multe alte lucruri din viata) este legata de amintiri din trecutul fiecareia. De la prima serbare a surioarei la care am asistat si visam sa fiu si eu pe scena, sa fiu costumata, de la fericirea de a fi broscuta si "iarna" la prima serbare pe care mi-o amintesc.... la serbarea in care am uitat poezia dar m-au asteptat parintii cu toate incurajarile din lume....
Eu mi-am dorit si am avut familia langa mine la toate evenimentele importante din viata de scolar/ student.... de la petrecerile liceului la care nu lipsea tata- ca era profesor acolo si de obicei organizator, pana la olimpiadele crancene la care imi era fantastic sa stiu ca la usa sunt parintii si imi dau putere.
Si poate ca sunt si serbarile motiv de emotie in special pentru parinti... dar de ce sa nu ni le oferim si pe astea???
Sigur ca nu trebuie sa depaseasca un numar si ele pe an.... dar eu cu riscul de a fi egoista.... da, imi doresc sa-l vad pe mutzu cantand pentru Mos craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

io am iesit cu niste pretini si am baut 3 berri. se cam invrate casa cu mi. ne scriu de pe tel langa Phi care doarmw. nu mi a mai venit dweloc sa scriu pe forum. urasc situatiile ambigue. de cand a facut amamariame re.marca cu pisigri si discutia xu mine ma simt ca un kkt. ma tot intreb: chiar asa sa fie?! sa nu fi intrat pisigri din cauza mea?! e posibil? dar de ce? ce a putut interprets?! io am luat o ca am raspuns la o gluma cu o gluma. se putea interprreta altfel?" am jignit o pe pisigri cu ceva? ssta ma macina rau si simt ca urasc netul care poate distorsiona comunicarea in asa hal. bine, eu nu stiy de ce n a mai intrat pisi. dar banuiala ca poate dun cauza mea (desi logic nu vad cum, mi se pare absurd) ma face sa ma sumt de kkt. oribil ma simt. voi reveni cand se va clarifica situatia. daca sunt greseli sunt de la touchscreen nu bere. sau ambele.

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Hello !!!

Am aterizat si noi acasa dupa multe opriri si cu o tona de bagaje !!

Cu relatari de la intalneala revin maine, astazi spun doar ca a fost o intalneala ff reusita, locatia de nota 10 (calduroasa nevoie mare !!), participantii unul si unul iar mosul tare darnic !!

Mai despachetez si apoi poate mai intru la discutii dar intai trebuie sa recuperez tot

Aaaaa atat mai zic: Alexandra & Amalia & tata = o familie de nota 10 !!!!


www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

io am iesit cu niste pretini si am baut 3 berri. se cam invrate casa cu mi. ne scriu de pe tel langa Phi care doarmw. nu mi a mai venit dweloc sa scriu pe forum. urasc situatiile ambigue. de cand a facut amamariame re.marca cu pisigri si discutia xu mine ma simt ca un kkt. ma tot intreb: chiar asa sa fie?! sa nu fi intrat pisigri din cauza mea?! e posibil? dar de ce? ce a putut interprets?! io am luat o ca am raspuns la o gluma cu o gluma. se putea interprreta altfel?" am jignit o pe pisigri cu ceva? ssta ma macina rau si simt ca urasc netul care poate distorsiona comunicarea in asa hal. bine, eu nu stiy de ce n a mai intrat pisi. dar banuiala ca poate dun cauza mea (desi logic nu vad cum, mi se pare absurd) ma face sa ma sumt de kkt. oribil ma simt. voi reveni cand se va clarifica situatia. daca sunt greseli sunt de la touchscreen nu bere. sau ambele.

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.


Ilinca, nici mie nu mi-a trecut prin cap - pana sa zica anamariame despre asta- ca Pisigri ar fi fost suparata sau ca s-ar fi suparat pe tine. Singurul lucru care m-a pus pe mine pe ganduri a fost ca a scris un mesaj si apoi l-a editat, stergandu-l. Eu sper sa nu fie suparata, iar tu nu te mai invinovati, mai ales ca acum ai re-clarificat situatia, iar Pisigri e o fata suficient de inteleapta incat sa treaca peste o neintelegere de tipul asta.

Mergi la inceput