experiente mistice - (5)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irisM spune:

3X3, m-a induiosat foarte tare povestea despre mentorul tau intelectual si nu numai, cred ca a fost un exemplu pe multe planuri. Un om deosebit. Pentru a mia oara realizez ca Dumnezeu are un drum pentru fiecare si ca stiinta poate sa fie unul dintre ele. Ca pe oricare alt drum, oricare ar fi el, si aici in stiinta, cu cat inaintezi mai mult cu atat realizezi cat de imperfect esti, cat de mult mai ai de lucrat, pentru ca ajungi sa nu te mai compari cu oamenii, ci cu Creatorul..si ia de te compara de poti.Nu mai e loc decat de modestie. Mie imi pare rau cand vad ca oamenii separa stiinta de spiritual, pierd un aspect foarte frumos al vietii, cel mai frumos poate, unitatea in Dumnezeu.

Si pentru mine ca si pentru tine visul a avut si are o mare importanta. Inteleg insa si frica omului de a se increde in vise. Biserica a spus ceva ce are totusi o baza reala. N-am inteles asta pana n-am auzit pe cineva vorbind despre unul dintre darurile divinitatii cu care cred ca in general te nasti sau nu. Ma refer la darul de a recunoaste binele si raul. Pentru ca o informatie poate sa vina si de la Dumnezeu si de la al' de jos, desigur cu permisiune. Cum stii atunci? Poate nu stii pe moment daca nu ti-e dat sa stii, dar vezi in timp incotro mergi.Imposibil sa nu simti ce se intampla cu tine, vezi din viata, din ce ti se intampla in viata. Iisus a spus in repetate randuri in Evanghelii ca raul nu se distruge singur, nu se surpa prin el insusi. Daca stam sa ne temem si sa ne scuipam in san nu ajungem nicaieri. Teama nu duce niciodata la progres.

Pentru mine personal visul a fost un inceput bun. Acuma privind inapoi pot sa spun ca mi-a venit ca un fel de ultima solutie pentru ca am fost prea inchistata si cu ochelari de cal ca sa inteleg cine sunt. Mai mult, mi-a trebuit ca cineva sa-mi atraga atentia asupra a ceea ce visam. O doamna pe care o respect si o iubesc foarte tare, desi nu suntem apropiate. Cand am putut sa fac asta, adica am fost cat de cat pregatita, atunci Maica Domnului mi-a dat lovitura de gratie, lectia fiului risipitor. Cand ti se intampla asa ceva nu mai ai drum de intoarcere, nici daca vrei. Nu ca ti-ar fi drumul mai lin, si zbaterile mai usoare, dar nu mai ai loc sa te intorci si timp sa te gandesti. Dar nici nu-ti poti asuma nici un merit cand n-ai facut nimic sa fii unde esti. Doar esti.

Acum de o perioada am observat ca nu mai visez lucruri importante, dar intodeauna primesc ce-mi trebuie pe alte cai, de multe ori prin oameni. Si am observat ca tu esti unul dintre ei, alaturi de alti oameni de pe forum. Iti citesc o postare si realizez ca desi nu era cu "dedicatie" regasesc un raspuns care mie imi trebuia. Va multumesc tuturor pentru asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Revin in legatura cu homeopatia. Catelul meu tot are/avea probleme cu intestinul, o poveste mai lunga.

L-am tratat de fiecare data cu antibiotice dar ma simteam prost de fiecare data pt asta. Saptamana trecuta iarasi a avut un episod de diaree care dura de cateva zile. Luase un virus care circula prin zona, mai multi caini avand aceeasi problema. Ceilalti caini si-au revenit dupa o zi sau doua, al meu caine nu, el fiind cu antecedente.
I-am dat medicamente homeopatice pt diaree acuta si in 2 zile si-a revenit. Pastilele i le-am pus in putina miere naturala adusa din Romania.
Deci, (si) la animale functioneaza.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irisM spune:

Vai Amonar ce cutu frumos ai! Ma bucur ca e bine. Am avut si noi o doctorita homeopata cand stateam in Romania. Am plecat insa din tara si contactul nostru a fost foarte scurt. Mi-ar fi placut sa o cunosc mai bine, era un om deosebit de la care as fi invatat foarte multe. Si acum mai folosesc din sfaturile ei. Din pacate n-a fost sa fie. Insa din scurta experienta am inteles si eu ca homeopatia este demna de luat in consideratie.

Acum reluand discutia de ieri..as fi vrut sa o rog pe 3X3 daca nu e prea mult si nu intru intr-o zona prea intima sa ne impartaseasca ce inseamna visul pentru ea. Pentru mine a fost si este mai mult un sut, o atentionare sa deschid ochii atunci cand ma incapatanez sa-i tin inchisi, si nu o cale in sine, nu un mod de cunoastere. Si mai este ca un mic dar pe care il primesc din cand in cand, si totodata ca un fel de..e prea mult spus premonitie, e ca si cand mi s-ar arata ca la prosti unde trebuie sa ajung cu un anumit lucru. Pentru 3X3 am impresia ca e mai mult, de fapt toti am vazut ca e mai mult, si ar fi constructiv pentru noi sa invatam din experienta ei. Imi cer scuze daca intrebarea mea e nepotrivita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amonar

Revin in legatura cu homeopatia. Catelul meu tot are/avea probleme cu intestinul, o poveste mai lunga.

L-am tratat de fiecare data cu antibiotice dar ma simteam prost de fiecare data pt asta. Saptamana trecuta iarasi a avut un episod de diaree care dura de cateva zile. Luase un virus care circula prin zona, mai multi caini avand aceeasi problema. Ceilalti caini si-au revenit dupa o zi sau doua, al meu caine nu, el fiind cu antecedente.
I-am dat medicamente homeopatice pt diaree acuta si in 2 zile si-a revenit. Pastilele i le-am pus in putina miere naturala adusa din Romania.
Deci, (si) la animale functioneaza.





In mod sigur functioneaza, eu am niste carti de Homeopatie pt. animale si calauzindu-ma dupa ele am rezolvat multe probleme cu cainele meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui 3x3

am locuit, crescut si format ca intelectual in casa unui profesor doctor la facultatea de medicina din Bucuresti, profesor la catedra de anatomie si antropologie, si dupa a carui carte , "Embriologie Umana, Normala si Patologica",scrisa in colaborare cu o doamna profesor doctor din Cluj, carte premiata de academie, probabil, inca se studiaza si astazi.

Ei bine, doamna doctor, un om de stiinta prin excelenta, care m-a ajutat sa VAD anatomia omului, mi-a zis, odata, in timp ce corecta la carte, ultimul draft, "cand ajungi la limita cunoasterii, te apropii de Dumnezeu". Am admirat-o , pana la veneratie, am admirat modesia omului de stiinta in fata cunoasterii, care transcende limita umana, pentru a se descoperi si fi om de inalta stiinta pana si dincolo de puterea omului, acolo unde Dumnezeu decide ce informatie coboara din propia lui creatie si o daruiese omului, ca darul focului,facut de zei, lui
Prometeu. Iar doamna profesor doctor a unit cerul cu pamantul intr-o munca de academician. Dumnezeu sa ii binecuvanteze sufletul si sa il tina in lumina si imparatia Lui.
Ea este pentru mine exemplul adevaratului om de stiinta, un om care nu a inabusit prin vanitate si titlurile omului de stiinta, forta interioara de a recunoaste adevarata sursa de creatie. Dumnezeu.

Frumos spus si adevarat.
Atunci cand nu mai gasesti raspuns la intrebari te uiti in sus si cauti acolo rezolvarea dilemelor.
Se intampla sa vezi in experimente stiintifice rezolvari care te pun serios pe ganduri si fara credinta chiar nu le poti explica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui irisM

as fi vrut sa o rog pe 3x3 ce inseamna visul pentru ea.


Ce inseamna pentru mine visul descris mai sus?

...ca divinitatea a deschis portile templului meu, iar daca constientizez aceasta prezenta divina manifestata atat de aproape de planul fizic, am responsabilitatea de a pastra inima si mintea in pace(prin iertare si rugaciune), pentru a putea fi un templu de odihna divina si creatie, manifestata prin cuvant, gest de viata.
Este o mare responsabilitate decat privilegiu.
Ceea ce nu am spus despre vis a fost faptul ca eram intr-un cilindru de lumina , gratie divina. Iarba s-a plecat in fata acelei prezente divine, lumina ce m-a acoperit. A imi vedea corpul de lumina in insasi lumina divina coborata in lumea propiei mele creatii, depinde de constiinta si capacitatea mea de constientizare sa manifest lumina divina in planul fizic.

Numai pace doresc tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

fiecare are un dar ceresc.darul meu este iertarea si rugaciunea.
-iertarea, pentru a ma hrani doar din iubirea divina, si nu hrani egoul prin energia emotie care se poate trai in afara legii divine ; in limbaj mai plastic, imi dau silinta sa mentin karma curata, eliberata de datoriile lipsei de intelepciune din procesul de creatie care cuprinde viata;
-rugaciunea, sa am puterea sa intorc binecuvantarea chiar si catre cel care ma raneste.
Numai pace

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irisM spune:


3X3, nu ma refeream in special la visul descris, ci mai degraba la modul general. De fapt as fi vrut sa stiu daca visul poate fi o forma de cunoastere in sine.

Exista un privilegiu in legatura cu ce spuneai aici, pe care eu l-am intales tarziu. Asta doar ca o paranteza, un lucru de care mi-am amintit din context. Ma rog, un privilegiu din punctul nostru de vedere, in termeni lumesti. Este ceea ce se spune in Biblie prin rasplata inzecita. Adica tu faci un efort intr-o directie, buna desigur , iar reversul nu este nicidecum dupa masura efortului depus, ci mult mai mare. Si asta probabil pentru ca schimband un lucru in viata ta, reversul este perceput in diferite aspecte ale vietii, nu numai acolo unde s-a produs schimbarea respectiva. Si asta cred ca este un privilegiu mare oferit de Dumnezeu prin legile universale, pe care ii au oamenii care accepta schimbarea in viata lor, un lucru foarte incurajator pentru oricine.

Probabil ca este si o mare responsabilitate, in special daca esti un om determinat, un om constant pe calea lui. Dar daca privim dincolo de raspunderea in sine observam ca de fapt chiar si sentimentul asta se topeste la un moment dat. Exista un prag de la care tot eforul de orice natura de contopeste in iubire. De aceea intrebat de legile care ar trebui sa ne guverneze, Iisus a raspuns iubirea de Dumnezeu si iubirea de aproape. Dar desigur ca cele doua, usor de spus, greu de inteles si de facut, ar cuprinde informatie cat nu incape in doua biblii. Adica legea iubirii inglobeaza absolut orice efort al nostru de a tine calea dreapta. Aici ma gandesc ca trebuie sa ajungem noi, cand nu mai simtim nevoia sa ne luptam sa tinem carma in mana, ci sa-i dram drumul constienti fiind ca nu mergem in deriva.

Sincer nu m-am gandit niciodata la iertare si rugaciune ca la niste daruri. Poate pentru ca sunt atat de fundamentale incat le iei ca un dat si le pierzi sensul. Sau poate pentru ca drumul meu a fost oarecum cu susul in jos si eu am pierdut putin din sensuri.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

3x3, sunt curioasa cum gandesti despre puterea si influenta magiei asupra oamenilor, ma refer la ce ai numit tu de exemplu 'razboiul parapsihologic', la asa numitele vraji sau alte practici oculte.

Incep prin a spune ce cred eu, cum functioneaza acest principiu. Sunt de parere ca oamenii care sunt 'deschisi' intr-un fel sau altul pot fi atinsi. Asa dupa cum te-ai exprimat si tu, cei care se afla in acelasi plan cu emitatorul unei vraji sau a unui impuls pe calea subtila.
Ce ma frapeaza pe mine este faptul ca in partea de est a Europei oamenii sunt mai 'influentabili' in acest sens. In occident, unde pragmatismul este o caracterizare a societatii in general, nu observ ca metodele de razboi parapsihilogic sau de vraji, sa permita patrunderea posibilelor efecte a planului subtil. Asta la modul general vorbind.

Am observat ca oamenii sunt mai rationali, acest lucru fiind un avantaj pt stapanirea planului subtil. Mi se pare ca ei pot privi mai detasati lucrurile legate de emotii sau credinta. Parca exista un echilibru intre planul fizic si cel subtil, cu predilectie catre cel fizic.

Deci, incercand sa comprim ceea ce vrea sa spun, pragmatismul si rationamentul (nu neaparat lipsite de credinta) pot fi 'arme' (pozitive) impotriva unui razboi parapsihologic ? Eu cred ca da. Tu si voi ce credeti?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

nici un pragmatism nu poate opri manifestarea din subtil in fizic, cat de puternica este vointa, ratiunea, cunostinta.
Capacitatle psi au apartinut in trecut unei elite, in ziua de azi,celor care se numesc iluminati, initiati...este o unealta secreta...la care se ajunge pe diferite cai.
Omul de rand are aceasta sansa, sa se cunoasca, patrunda.
Uite ce este, Amonar, in vis, in cosmar poti tipa, urla, alerga, controla, orice, si cosmarul nu dispare, din contra, se poate accentua. O singura realitate te scoate din bucluc, constientizarea lui Dumnezeu.
Este o realitate experimentata si de alte persoane, chiar de aici, de pe forum.
Acceptarea sau nu a realitatii divine, nu face decat sa traga linie nivelului la care se poate ajunge prin cunoastere. Fiecare alege si face ce vrea cu viata lui.
Levi, spune clar, in"transcendental magic", pentru a practica forta mentala dincolo, sa nu se pronunte, vizualizeze, constientizeze semnul crucii...prezenta divina desface orice magie, forta a egoului. Forta egoului are o tinta, permanent; in prezenta divinitatii, tinta este infinitatea, eternitatea...si cum nu exista un plan de manifestare, sfarseste prin a se reintoarce la sursa...iata si intelepciunea acelor cuvinte, cine sapa groapa altuia sfarseste prin a cadea el insusi in ea.
Cand te pui cu forta psi, trebuie sa sti ce faci, altfel, ai incurcat-o. La modul cel mai serios. Si nu conteaza, ce cultura ai, ce credinte, cat de pragmatic esti, sau cat de deschis unei realitati subtile.
Influenta este limitata ca vointa din exterior.raspunzi cu aceeasi forta, intri in joc periculos. Poti controla ce pleaca de la tine catre exterior, niciodata ce vine din exterior catre tine. In spatele acelei influente este o alta vointa, si aceea nu este a ta! De aceea sfarsitul este periculos.

Numai pace


Mergi la inceput