Atentie la capuse,la Borelioza,la Lyme! (9)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns culyme spune:

Da, Marius, m-am obisnuit deja cu regimul alimentar, totul gatit la abur, fara carne deloc, am ajuns sa consum si 5 litri de ceaiuri pe zi. La mine problema majora e cu neincrederea. Doi neurologi mi-au spus ca ar trebui sa merg la psihiatru ca simptomele mele nu sunt tipice pentru Lyme ... Si chestia care m-a pus pe ganduri a fost ca in momentele cand simteam ca imi e foarte rau, daca luam o pastila de xanax imi era mult mai bine. Nu zic ca imi dispareau perfect simptomele, sau ca vedeam mai bine (la mine asta e principala problema acum), dar toate pareau ca se amelioreaza, treceam mai usor peste ele cu xanax la bord. Si faptul ca xanxul a avut efect in cazul meu, mi-a bagat in cap indoiala ca toate problemele mele sunt pe baza psihica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Techno spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Partea de video daca sunt pe youtube se pot pune aici.
Daca nu sunt pe youtube, pot fi puse pe youtube si apoi aici.
Deci sunt solutii.


Perfect atunci, macar cele de pe youtube sa se poata pune. Ar fi bune si niste poze totusi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Techno

Citat:
citat din mesajul lui marius

Partea de video daca sunt pe youtube se pot pune aici.
Daca nu sunt pe youtube, pot fi puse pe youtube si apoi aici.
Deci sunt solutii.


Perfect atunci, macar cele de pe youtube sa se poata pune. Ar fi bune si niste poze totusi.

Pai pune ce doresti, sau nu stii cum? Iti explic, e simplu vezi modelul de mai jos am scos cate o paranteza dreapta ] si [ de la [tube si /tube]. Acestea trebuie puse.

[tube aici pui linkul de pe you tube /tube]

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Alex - cred ca iti dai seama ca starile de cadere ce au aparut la administrarea antibioticelor nu au legatura cu xanaxul. Apropos cine ti-a spus sa iei xanax?
Oricum ar fi sa nu amestecam lucrurile, zic eu. Ca sa fiu sincer din ceea ce am citit si la alte persoane cu neuroboreliosa cronica sunt care au avut manifestari de ordin psihiatric, nimic nou. In fond foarte multe persoane care au aceasta afectiune de mult timp netratata au dezvoltat diferite forme de caderi pe fond psihic. Chiar nu spui nimic nou. Problema insa se pune altfel.
Una este sa ameliorezi sub o forma sau alta dar sa nu elimini cauza sau cauzele dupa caz si alta este sa elimini cauza.
Hai sa fiu mai explicit. Multe persoane afectate de Lyme netratat au dezvoltat diferite forme de afectiuni care de care mai diverse. Unii nu puteau sa mai inghita, la altii s-a instalat enurezisul, la altii impotenta, la altii diferite grade de cardiopatii ischemice, la altii reumatism si asa mai departe. Asta este una din marile probleme, modul de instalare, manifestare care este extrem de eterogen.
De aceea eu cred ca sunt foarte multe persoane afectate de aceste forme de bacterii si care nu numai ca nu au habar, dar nici macar nu au sansa sa stie vreodata. Unii sunt la interne, altii la cardiologie, altii la reumatologie si altii la psihiatrie. Din nefericire cei care ar fi in ipostaza de a identifica si de a trata o astfel de afectiune nu au pregatirea informationala corecta, completa si din pacate cu toata jena nici macar interesul profesional complacandu-se la a reduce totul la nivelul cunostintelor dobandite din carti si/sau tratate ce au caracter informational istoric.
Desigur eu nu am acest drept de a spune aceste cuvinte decat cel mult la nivel constatator si la nivel de persoana afectata.
Insa am citit si materiale bune, care deschid alte viziuni, alte perspective, am gasit si medici dedicati, medici care inainte de toate spun "si daca totusi?"
La nivelul meu sau al tau insa Alex avem de asemenea multe instrumente puternice pe care le putem folosi atat in interesul nostru cat si a celor din jurul nostru. Primul pas care trebuie facut se numeste incredere.
Ai incredere, fii lucid, si cand simti ca nu mai poti vorbeste. Precis ca va fi cineva care te va asculta si care iti va raspunde. Eu sunt convins ca pas cu pas vei ajunge din nou la liman. Doar ca trebuie sa continui, sa ai rabdare si incredere in tine. Poti!

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gani spune:

@culyme, nici mie nu imi spui nimic noi. Si eu am avut neincredere in ceea ce fac atunci cand am inceput tratamentul, iar faptul ca alta cale nu aveam m-a facut sa merg inainte cu toata neincredere. Dupa cateva ture de antibiotice si tot atatea de chin au inceput sa apara primele raze de soare, si odata cu ele si increderea ca fac ce trebuie.
In ce priveste anxioliticele poti sa iei pe perioada tratamentului cat inca ai simptome psihice dar incearca ceva din plante ca este in farmacie. Ele nu fac decat sa-ti atenueze spaimele si fricile nicidecum nu te vindeca, dar sunt de ajutor. Ai sa vezi ca usor, usor vei fi din ce in ce mai bine.
Nu a zis nimeni ca e usor tratamentul si ca dupa prima pastila te simti bine...este o incercare a rabdarii, iar rabdarea e o VIRTUTE.
Hai, fii puternic daca vrei sa te faci bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns culyme spune:

Gani, Marius multumesc de sfaturi. Imi e de ajutor sa aud si alte pareri. Xanax am luat de cateva ori la sfatul medicului de familie pentru ca faceam atacuri de panica. Tot de la ea am aflat ca pot sa iau pastile de talpa gastii si sa tin xanaxul ca rezerva pentru zilele foarte rele. Teama mea a fost ca daca aleg sa merg mai departe cu tratamentul antibiotic si de fapt chiar as avea o boala psihica (asa cum au spus minunatii de neurologi la care am fost) s-ar putea sa ajunga sa avanseze in tot timpul in care eu ma tratez pentru Lyme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Un sfat: inainte sa crezi ceva informeaza-te. Cere si alte doua trei cinci zece pareri.
Daca ma luam dupa un neurolog prof. doc.docent eram la cucurigu.
Iesi la aer, plimba-te zilnic lasa xanaxul ca poti si fara el.
Ideea este sa iti canalizezi atentia pe alte domenii. Miscarea te-ar putea ajuta.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns culyme spune:

Sper ca dupa inca doua ture de antibiotice sa pot sa aduc vesti bune. Noroc ca am aflat de aici ca nu e neaparat ca dupa prima schema de antibiotice sa simti vreo imbunatatire. Faptul ca mi s-au oferit sfaturi din patania celor care au trecut prin acelasi tratament mi-a dat curaj sa merg mai departe. E foarte linistitor sa vezi ca te poti identifica cu altii, ca nu numai tie ti se intampla ciudatenii si ca de fapt e normal sa fie asa cu boala asta. Multumesc tuturor inca o data pentru sfaturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gani spune:

Buna tuturor!
@culyme ce mai faci, cum iti merge?
Se deschide in Buc o clinica de diagnostic lyme unde se vor face wb pentru 5 specii de borelii si PCR.
Am fost la Constanta la Dr. Ion si de ieri am inceput o noua tura de mino+cipro+tini.
Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns culyme spune:

Am inceput in urma cu 5 zile a doua tura de antibiotice si a fost ceva mai bine decat prima data. Ieri am avut o reactie herx destul de urata, cu ameteli si o frica inexplicabila. Din fericire azi mi-a fost deja mai bine. Ma bucura faptul ca tolerez ceva mai bine tura asta de antibiotice, sper ca urmatoarea sa imi aduca si mai putine herxuri.

Gani, daca mergi in bucuresti imi poti spune cat costa WB? Si mie dr Ion mi-a spus ca va trebui sa imi fac un WB cat de curand, dar deocamdata sunt la limita cu banii pentru antibiotice.

Mergi la inceput