Hepatita B

Hepatita B | Autor: pety1981

Link direct la acest mesaj

Ziua buna mamici si viitoare mamici :)Nu sunt foarte activa pe acest site pentru ca serviciul nu imi permite.Am facut toate analizele pe care D,zadori mi-a spus sa le fac.Din pacate am descopeit ca am hepatita B.Partea buna este ca se pare ca sunt doar purtatoare a acestui virus si ca nu am boala.Intrebarea mea este daca in cazul asta pot sa mai fac FIV ?Am programare pe 04.01.2012 la Dr.Zadori pentru prima consultatie si analiza dosarului.I-am scris si dansului despre problema mea insa nu am primit inca un raspuns.S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema?Va multumesc si va doresc un super weekend...va pupicesc pe toate

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

poti fara probleme sa faci FIV numai ca, in functie de clinica si statul/ tara din care e (dar mai mult in functie de clinica si dotarea ei), iti vor ingheta embrionii ramasi sau nu. nu stiu la Zadori cum e. La Budapesta nu ingheata. Si la multe alte clinici nu ingheata. Ar putea fi transmis virusul si la embrionii persoanelor sanatoase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jessamine spune:

Pety sotul meu are hep B (eu nu ) si am facut FIV cu dr Tutunaru la Bucuresti(sunt gravida in 37 sapt din prima incercare). Cand am aflat ca are hep am discutat cu medicul de la clinica unde mergeam atunci si acesta mi-a spus ca nu imi pot pastra embrionii pt ca nu au conditii de carantina (desi tot el sustine ca nu exista ricul transmiterii le bebe).Atunci am luat lista cu toate clinicile care au autorizatie de la Ministerul Sanatatii si am sunat.Singurele clinici din sud care pastrau embrionii ereau Giulestiul si Genesys Fertility Center (clinica dr Tutunaru).La Giulesti am mai fost si ...mai bine NU. Asa am ajuns la dr Tutunaru.

ESTE FOARTE IMPORTANT SA POTI PASTRA EMBRIONII PT CA :
1.sansele la FIV sunt sub 40% si credema ca eu una nu as mai fii in stare sa o iau de la capat cu tratamentul si nu este nici sanatos
2. daca iti doresti nal 2-lia copil faci doar ET

Eu nu stiu nimic despre dr tau poate ca iti pot pastra embri si la clinica unde mergi.

Cat despre hepatita sa sti ca nu este de gluma eu te sfatuiesc sa vorbesti urgent cu un dr de la boli infectioase .Am vazut ca esti din Pit ti-o recomand pe d-na dr C-tin de la Balcescu

Ce analize ai facut pt hep?Sotul tau si-a facut analizele ? Daca nu este si nici nu a fost infectat (analizele sunt ag HBs anti HBs)ar trebui sa isi faca vacinulEngerix B
Sotul meu face periodic AG HBs, transaminazele, viremia , si a facut la Bucuresti la Matei Bals (la prof Al.Caruntu)Fibromax-ul astea sunt fff importante .
Sotul meu are o incarcatura virala de maxim 2000 in conditiile in care am intalnit pers si cu 3000000 si totusi nu este considerat purtator sanataos (nu l-au considerat asa nici la viremie 500) ci cronic si trebuie sa faca interferon.

sper ca ti-am fost de folos daca mai ai nelamuriri nu ezita sa intrebi

Livia 36 + Stefan Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEA11 spune:

Eu am hepatita cronica B si in prezent fac tratament. Am aflat de virus in timpul sarcinii. Nu stiu cum este cu FIV ul, insa eu am avut o sarcina fara probleme grave (cam multe greturi - dar se mai intampla), la nastere am facut imunoglobulina bebeului si totul a fost ok.
In privinta bolii, nu mai este de actualitate termenul de purtator..Acumn ori esti in faza activa cu 90% sanse de vindecare, ori esti cronic si tb sa te monitorizezi la fiecare 6 luni. In functie de valoarea analizelor dr hotaraste dc e cazul sa incepi un tratament. Exista doua tratamente la ora actuala interferonul (durata 1 an) sau entecavirul (durata 5 ani). In cazul primului efectele sunt greu de suportat, si nu are o rata de raspuns foarte buna pe B, entecavirul nu are efecte secundare, insa durata de tratament edte mai mare, plus ca dupa poate exista recadere.
Jessamine la incarcatura 3000 de copii nu cred ca-i va fi aprobat tratamentul, dupa 10000 se incepe in general. Am fost si eu la dr. Caruntu si nu am o parere f buna, poate mai consultati s altii. Eu cand am aflat de boala, am mers din dr in dr, din prof in prof tot cautand pareri. Pana la urma am ramas la prima dr., nu este un nume de notorietate, insa pune suflet, iti da speranta, este permanent informata, iti accepta opinia. Dupa ce am fost la Caruntu am plans o saptamana.
Multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

jessamine nastere usoara iti doresc
2000 de copii ale virusului sau unitati din alea internationale?
eu sunt purtator sanatos cu 5000 de copii ale virusului, nu trebuie sa fac nici un interferon si da se numeste cronica pt ca...virusul a fost rezistent. a rezistat mai mult de 6 luni si astfel hepatita se numeste cronica dar statutul este de purtator sanatos. in sensul ca port cu mine afurisitul de virus si eu sunt...inca...sanatoasa. nu se multiplica momentan virusul si astfel hepatita mea nu este acuta/activa.
de ce face periodic sotul tau agHbs daca a fost declarat cronic? mie mi s-a spus ca agHbs va iesi tot timpul pozitiv la mine din cauza ca mi-a iesit IgM negativ.
doctorul vostru considera ca ar putea disparea virusul?
si inca o intrebare am: i-a iesit si D? sau agHbe? la fibromax a iesit ceva rau? nu inteleg de ce interferon.
mie mi s-a spus ca de la 100000 de copii in sus este recomandat interferon sau in cazul in care iese agHbe pozitiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

da andreea ceva in genul intelesesem si eu
parca 100.000 retinusem ca ar fi valoarea de la care aproba dosarul. 10.000 spui?
mult noroc in continuare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jessamine spune:

ANDREEA sotul a avut cea mai mare viremie 2350 si are deja dosarul de interferon aprobat asteptam numai sa nasc pe la mijlocul lui ian 2012 si incepe tratamentul. Cat despre prof Caruntu am ajuns acolo cu recomandarea d-nei dr C-tin si s-a purtat frumos (cei drept nu pe degeaba) DAR ce mi-a spus prof imi spusese si d-na C-tin numai ca pt a afla cat de afectat ii este ficatul aveam de ales intre biopsie si fibromx (se face din sange)si am ales sa facem Fibromaxul (la Pitesti nu se face). La Matei Bals trebuie sa te inarmezi cu rabdare (se pierde o zii intreaga)sunt cel putin 20 de pers la coada te duci la 8 si pleci la 14-15 si oricum prima senzatie este ca te duci cu o boala si pleci cu 10 (nu este adevarat dar eu asa am simtit)

Cat despre termenul de purtator sanatos nu exista asa ceva
1. LA ADULTI 90% dintre pers care contacteaza boala pe parcursul vietii se vindeca spontan in primele 6 luni de la declansarea bolii o buna parte nu prezinta simtome singura dovada este Anti HBS pozitiv si ag HBS negativ, 10 % devin cronici adica nu se vindeca in cele 6 luni
2.LA NOUNASCUTI 10 % dintre cei ce mostenesc hep de la mama se vindeca iar 90% devin cronici (cazul sotului meu)

Livia 36 + Stefan Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jessamine spune:

sabina in timp ce tasatam rasp tu ai postat asa ca revin

1.ag Hbs cantitativ si nu se va negativa decat daca dispare virusul (fara interferon este imposibil)
2, interferon va face pt a scapa definitiv de virus
3.dosarele de aproba sigur de la virmie 2000 in sus (am vb si cu prof si la CAS)
4.hep D nu are a facut toate testele posibile (ag hbe negativ)
5.fibromaxul a iesit binisor adica pe o scara de la 0 la 5 la el este 1

tine regim adica :nu mai manaca gras, nu mai beda sucuri din comert, se odihneste, nu bea alcool (nu bea nici inainte)dar fumeaza si se streseaza la servici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

jessamine ii doresc mult sa scape de virus. da asa e ai dreptate in toate privintele. e f bine ca v-a aprobat cu fibromax facut. intelesesem ca numai cu punctie hepatica aproba.
eu inca nu ma gandesc la asa ceva. sper sa raman insarcinata intai, apoi sa nasc si abia apoi ma gandesc la interferon.
mama mia...de la 2000 aproba?
of

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jessamine spune:

sabina sa sti ca nu am intervenit in niciun fel pt aprobarea dosarului

Va doresc sa va indepliniti visul de a avea un bebe Sa stiti ca atunci cand iti doresti foarte mult ceva nimic nu este imposibil totul este sa speri si sa gasesti oamenii potriviti. Noua ne dadeau 3% sanse si am reusit din primul FIV



Livia 36 + Stefan Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jessamine spune:

Povestea noastra http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167821&nm=Fertilizarea-in-vitro-povesti-de-succes

Livia 36 + Stefan Matei

Mergi la inceput