Ajutoarele lui Mos Craciun in actiune -4

Raspunsuri - Pagina 45

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Nici nu stiu ce sa fac, ce sa zic...am citit tot ce ati povestit si am un nod mare in gat.
Dicirstea , sper din tot sufletul sa-ti recapeti energia si sa ai sarbatori minunate alaturi de familie. Iti trimit o mare imbratisare, sunteti (tu si Daria) foarte puternice ca ati cutezat sa mergeti acolo .


Rall , casa aia din chirpici e ingrozitoare, dar copiii aia ai iubirea tatalui si asta este cel mai important pentru ei, ca sunt impreuna. Te rog sa-i transmiti tatalui tau multe multumiri din partea noastra, ca l-a ajutat pe Mos sa ajunga acolo.

Boti , ce zgubilitica esti, auziti, sa uite copilul la gradi
Din tot mesajul tau se observa optimismul, contagios dealtfel .
Ma bucur mult ca ati fost Mosul unor familii oneste !

Din pacate nu pot vedea poze de-aici, o sa le vad de-acasa.

............................................................

Ajutoarele lui Mos Craciun
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Fetelor, in curand subiectul asta nu va mai fi de actualitate...numai maine nu-i poimaine, dar eu ma gandesc ca ar trebui deschisa o continuare.
In momentul asta nu pot pune intr-o fraza coerenta ce e in mintea mea...o tot astept pe Daria sa ma ajute.

Ideea de baza e ca nu se face primavara cu o floare, ok, sunt familii care au nevoie de un imbold, apoi de un sfat si sutinere, dar sunt si locuri unde mai mult cantaresc implicarea fizica decat materiala.
Si asta e cel mai greu lucru de facut!!
Ma uit si la sotul meu...e foarte sufletist si darnic, ar da ultimul ban din casa pentru operatia cuiva, dar sa faca munca voluntara...Doamne fereste!

Nu v-ma spus ieri sa nu va amarasc si mai tare...ieri, la Don Orione, asteptau si ei niste colindatori, care sa vina odata cu noi.
Pregatisera o masa cu pahare, sucuri si ceva brezel, adultii erau stransi frumos aliniati ca la spectacol (e groaznic sa vezi scaunele rulante aliniate), copii in sala lor la fel si....am venit doar noi
cei cu colindele nu au mai ajuns...Daria ma intreba daca nu stiu ceva, vre-un colind, sa cantam noi doua, dar mie imi tremura vocea numai cand vorbeam...ce sa mai si cant!
Ideea e ca acolo au nevoie de donatii ...nu stiu cum sa le numesc...donatie de timp fizic dedicat, de prezenta fizica, de implicare afectiva pentru socializare...sunt convinsa ca ati vazut prin filme asa ceva.
La noi este de neconceput...desi ne laudam ca sunt darnici si sociabili (ca natie) nu avem o cultura a voluntariatului, desi la tara la noi existau "clacile" unde se strangeau oamenii si lucrau, acum sa dedici 2 ore din timpul tau si sa lucrezi in folosul altuia, fara sa primesti ceva in schimb e de neimaginat.

Fetelor, care primiti colindatori pe la servici, nu puteti vorbi cu ei ...poate fac un drum pana la Voluntari, sa se simta si oamenii aceia...oameni.


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA;www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2, A DOUA MINUNE, MOS CRACIUN 2010

CE AM EU DE OFERIT

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius! ; Sa o ajutam pe Georgi sa mearga ; Manu - papusa fara picioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

fetelor rochia mea de GALA e rezistat
...dat machiajul e varza!

Di, fetelor asa e ...desi e imp ce am facut noi, e doar o picatura intr-un pahar...
cum spuneam si ieri...
vorbim cand ne vedem despre
CONTINUARE

eu acum o sa plec la sat acolo langa Targoviste, la cele doua familii si la colindat cu copiii mei

pe 28 ne vedem care poate undeva la un resto sa facem o retrsopectiva si planuri de viitor


cel mai mare buchet de flori tuturor SUFLETISTELOR pe care le-am cunoscut

Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

in loc de... Sarbatori Binecuvantate!



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

dragelor, am facut urmatoarele plati restante :
Aka - 325 ron- copii Nasta
Ioana_Pos - 600 ron pt familiile din Ramnic, ( Ioana, am pus si pt carne )
Dicirstea - 760 ron - pt cumparaturile de la Don Orione ( adulti si copii)
Dianaalex - 140 ron - pt calorifer copii Tanacu

............................................................

Ajutoarele lui Mos Craciun
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Manuelacrina, au intrat banii, te-am trecut

............................................................

Ajutoarele lui Mos Craciun
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:


imi pare rau ca nu am reusit sa acopar costul caloriferului.

Dar ma bucur mult ca manutele copiilor nu vor mai fi inghetate !
... uite, ce nu a facut un primar, am reusit noi ! nu a fost nevoie decat de putin suflet !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariastoica spune:

Dana, incerc sa povestesc si eu dar stii cat este de greu.
Fetelor, actiunea de aseara s-a lasat cu multe lacrimi dar cumva am si sufletul usor ca undeva, sunt suflete care ma asteapta sa le mangai, sa le sarut si sa le spun povesti pentru ca eu voi merge regulat acolo. Totul ca dotari este nou, bine intretinut, mobilierul este realizat pentru nevoile copiilor ex. era un pat facut specal pentru o fetita hiperkinetica (scuze daca nu asta este termenul, nu ma pricep)care daca vedea lumina nu dormea, asa ca avea o forma speciala si multe altele, cazi pentru hidroterapie, sala pentru Dauwn, personal bine pregatit si cald sufleteste. Daaar, ochii batranilor care si-au pierdut culoarea asteptand, speranta ca cei care au venit sunt mangaierea lor, poate familia lor m-au terminat. Asteptarea lor incolonati la usa liftului sa plece spre camere pentru ca n-au mai ajuns colindatorii, privirile cu care ne-au urmarit trecand pe langa ei...Mi-a parut rau ca nu am avut un radio portabil, ceva de genul asta sa putem asculta impreuna cu ei un colind, tare, tare rau mi-a parut. Nu va mai spun de copii care erau la "locul de joaca" tintuiti in caucioare, incercand sa se joace, sa comunice, de cei doi, Danut si o fetita pentru care nu se mai putea face nimc, asa cum a spus si Dana asteptau sa moara.Dar pe langa toate astea, o fetita a venit si m-a luat de mana sa-i dau dulciuri dintr-un sertar, a intins manuta sa-i dau apa, o alta fetita a venit s-o iau in brate, un baietel sa-mi arate bradutul impodobit...exista viata.Nu-mi pot scoate din cap sunetele pe care le scotea fetita din patut atunci cand am mangaiato, ochisorii plini de speranta ai altei fetite cand i-am mangaiat parul asa cum poate ar fi facut mama ei in asteptarea Craciunului. Ma opresc aici ca nu mai pot scrie. Mesajul meu pentru toti, pentru intreaga comunitate este sa mergeti la acesti copii si sa incercati sa-i bucurati sufleteste.Va rog sa va bazati pe mine pentru actiunile facute la centre de genul Don Orione, cu copii cu dizabilitati au mare nevoie de noi si ceilalti bineinteles, dar ei pot fi ajutati sa se ajute, pot avea intr-o buna zi o familie, sotie, copii pe cand ei vor fi mereu singuri. Scuzati va rog incoerenta, ar fi fost multe de spus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Pentru cele care ati fost mosi...felicitari si cred ca dincolo de amaraciunea ca exista si astfel de situatii in Romania 2011, sunt sigura ca aveti si bucuria ca ati facut ceva pentru copii. Mii de multumiri.


DiCirstea, stiu ce zici cu voluntariatul, din pacate lipseste obisnuinta si mai ales ideea ca daca tu esti ok, poti ajuta si pe un alt om..nu numai cu bani, pentru ca uneori, banii nu sunt cu adevarat importanti...pe cand traiam pe alte meleaguri, mergeam la un centru de batrani stateam cu ei 2-3 ore, o zi pe saptamana. Nu va puteti imagina cat de recunoscatori erau acei batrani...nu trebuia sa fac nimic, doar sa le dau un ceai sa stau langa ei..povesteau cate in luna si in stele, erau atat de fericiti ca-i asculta cineva...


Citat:
citat din mesajul lui alinuk




pe 28 ne vedem care poate undeva la un resto sa facem o retrsopectiva si planuri de viitor




Alinuk..puneti pe lista cu planuri de viitor sa faceti o noua intalnire..pe 28 ianuarie , sa vin si eu. Eu plec pe 26 si ma intorc pe 8 ianuarie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariastoica spune:

O sa revin spre seara,acum merg la Stejarel, Manuela daca esti pe faza de astept acolo. Deja m-au sunat ca au venit mai devreme de la activitati ca vine Mosu. Poze si de asera si de azi, cumparaturi si bonuri tot diseara, va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariastoica spune:

Eu spun de acum prezent la toate intalnirile

Mergi la inceput