Ajutoarele lui Mos Craciun in actiune -4

Raspunsuri - Pagina 36

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns veronicach spune:

eu o sa dau un copy/paste la mesajul ce l-am trimis mamicilor ce m-au ajutat...de fapt si voi sunteti incluse aici asa ca va multumesc din tot sufletul ca ati facut aceasta zi posibila


azi a fost ziua in care am dus pachetele la destinatari, si as dori sa va povestesc si voua sentimentele traite
la 9.30 ne-am intalnit la carrefour pentru a face cumparaturi...am cumparat/sortat/impachetat iar in jur de 12 am plecat la garbau
acolo, teoretic, trebuia sa intalnim 5 copilasi ai caror mama a murit de curand, rapusa de cancer :(, dar care erau crescuti de matusa lor(practic locuiau 8 copii, se pare ca asistenta sociala a uitat de 3...unde sa mai punem ca, copilasul de 11 luni avea in realitate 1 an si 7 luni, dar ce sa faci timpul trece;) )
am ajuns la garbau, ne-au intampinat 2 baietei fericiti...dupa o vreme am realizat ca ne-au intampinat o fetita si un baietel :)
nu erau adultii acasa insa am inceput sa descarcam cele 3 masini
am intrat in casa...miros greu, un copilas intr-un patut rupt, alti cativa in camera
am iesit dupa alte lucruri timp in care fetita,.Lavinia, a observat una din pungile de pampers si pana sa ne intoarcem deja ii "monta"pampersul verisorului sau
acesta purta niste pantalonasi aproape putreziti :(
a venit matusa, am inceput sa insiram mancarea, masinutele, hainutele
copilasii au fost teribili de incantati de jucarii, nu le-a trebuit nimic altceva
Lavinia, fetita mare de 12 ani :) era interesata de hainute
copii frumosi
am plecat cu lacrimi, fiecare din noi, unii in ochi, altii in suflet...am cerut un nr de telef ca sa pastram legatura

am revenit la cluj, unplut, din nou, masinile pentru baietii de 18 ani si pentru Jucu(fam cu 9 copii)

ne-am oprit pe mehedinti, au venit baietii, am carat lucrurile in casa
baieti minunati, m-am simtit foarte apropiata de ei, copii muncitori, cinstiti si cuminti
lucreaza amandoi in constructii dar isi continua si scoala
aveau pe aragaz, la fiert, mazare cu carnati..m-am invitat la masa caci nu mancasem nimic, dar...am plecat nemancata:P
timp de 6 luni chiria le e platita de asig soc si chelt de o fundatie
apartamentul intr-o stare jalnica(dar nu murdar) chiria 150 euro pe luna
i-am intrebat daca se vor descurca sa plateasca, au raspuns ca da, oricum incearca sa plateasca in avans, in caz ca vor avea probleme cu banii in viitor
am facut poze, ne-am pupat si am plecat, din nou

am ajuns la jucu, ne-am pierdut un pic dar am ajuns;)
oprim masinile, care acum erau 2
coboram si o fetita foarte draguta ne intampina...e incantata sa ne vada, probabil isi pierduse speranta caci era ora 17
incercam sa le dam plasutele cu cadouri langa masini si apoi sa ducem noi ce era mai greu
vine mama si ne intreaba daca nu le ducem inauntru ca sa-i vedem si pe cei mici
o prima impresie a camerei..uf! podea de pamant, lenjerie-resturi
insa...o mare de copii:)
cei 9 copilasi erau 10 caci,timp in care asistenta sociala a dormit, a mai aparut o minunata fetita de 5 luni
fetita papusa, o sa vedeti pozele, incredibila
am luat-o in brate, stand langa usa, si am fost imediat "instiintata" de o surioara de vreo 10 anisori ca e prea rece acolo pentru ea si trebuie sa inchidem usa :)
ascultatoare din fire am plecat cu mica papusa in brate spre centrul unicei camere...papusa a adormit in bratele mele
copilasi superbi, plini de viata, fericiti de jucari
parinti frumosi, deschisi la suflet
timp putin...trebuia sa ajunga nicusor la 6 in cluj la o festivitate
(plus Matei lasat cu buni de la 9.30)
mama si copiii ne-au facut cu mana si ne-au multumit si astfel am plecat spre viata noastra, obisnuita

clipe minunate am petrecut astazi si acest lucru a fost posibil doar cu ajutorul vostru, a fiecareia dintre voi si va multumesc din tot sufletul
o sa va trimit si poze de la fiecare locatie
puteti sa va simtit la fel de implicate ca si mine caci a fost un"efort" de echipa
sper ca nu v-am plictisit teribil cu acest mesaj dar am vrut sa simtit puternic aceasta experienta si sa va doriti sa o repetati

va imbratisez pe fiecare dintre voi si va asigur ca fiecare lucru daruit a fost de mare folod


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Nu mai stiu daca am scris detaliat ce si cum am luat....
Aveam o lista de la un nene de la centru cu 45 adulti si 18 copii.
In drum spre casa, sa fac pachetele, ma pune naiba si il sun pe parinte sa-l mai intreb.
Aflu ca sunt 58 de adulti de fapt, asa ca am renuntat sa mai fac pungute separat pentru adulti, o sa le dau la gramada. Oricum aveam mai multe, ca am negociat cu nenea.
Nu am bon fiscal pentru cumparaturi ca sa pot obtine pret mai mic.
Am facut poza la continutul unui pachet pentru copii: 3 feluri de ceva gen Lion (mai mule marimi, gusturi si consistente), ceva gen magura, eugenie, biscuiti simpli, bomboane cu cocos si alune din acelea ambalate individual, mos craciunel, ou cu surpriza, mandarina si laptic cu pai Dorna.

Mos Craciunel (5-7cm) de ciocolata am sa pun cate 2 (am luat o cutie de 50 de bucati si au iesit 0.5 lei bucata)...le pun cate 2 lor sau sa mai pastram ca poate mai trimiteti pe undeva cate un pachetel?

Eu am cosmaruri deja...cred ca tre' sa ma droghez inainte...eu nu suport nici gandul de copil bolnav nici de copil abandonat, iar acum, sa vad combinatia completa, ma ia cu fiori.

Oricum, vreau sa vad cum sunt tratati copii, ce baza materiala au si ce spatiu, ca in functie de asta vreau sa vad daca se preteaza la extindere...nu stiu daca ati vazut pe aici pe forum o incercare a unor parinti de copii cu probleme pentru o asociere, pentru o gradinita unde sa faca si tratament...poate gasim o rezolvare si pentru ei.


Dragele mele, sunteti disponibile pentru o intalneala pe data de 28, pe la ora 18, la restaurantul www.stgeorge.ro/poze.html" target="_blank">St' George?

Crama e pentru nefumatori, va recomand o supa gulas clasica sau cu fasole sau o ciorba de varza acra cu afumatura si o SUPERprajitura somloi, sau un tort de branza cu crema de nuci (cam prea dulce pentru gustul meu


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA;www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2, A DOUA MINUNE, MOS CRACIUN 2010

CE AM EU DE OFERIT

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius! ; Sa o ajutam pe Georgi sa mearga ; Manu - papusa fara picioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabby2011 spune:

Buna seara fetele!La toate un brat mare de pt efortul vostru,Bunul Dumnezeu sa va rasplateasca pt ce a ti facut pt acesti copii,sunt convinsa ca vor tine minte acest Craciun mai ales ca pt unii e prima data cand au parte de asa ceva.
Multumesc pt urarile de sanatate, Edy e bine ,cu un ochisor julit,asta e....bine ca nu a fost mai rau...
Am scapat si eu azi de colete, 6 mai mici si 1 mai mare care au plecat spre Madalina, maine vor ajunge
Mada a aflat si ea in seara asta cate guri sunt cu adevarat de hranit,nu intelegea de ce atatea cumparaturi de mancare, credea ca i aprovizionam pe 1 anpt ca eu nu i am spus nr membrilor acelei familii,ea n a intrebat si nu a citit pe prima pag.pe urma s a lamurit

Lumi sa mi mai aduci aminte pt ce varsta sunt acele hainute sa stiu ce adresa sa ti dau si daca sunt de fata,baiat sau o lasam dupa Craciun incolo?

Dana bafta maine sa n ai parte de nici o peripetie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariastoica spune:

Dana, la cat ne vedem maine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Citat:
citat din mesajul lui dariastoica

Dana, la cat ne vedem maine?

PRIETENIA ESTE MAI PRESUS DE STAREA DE EXCELENTA.


Te sun.
Tu din ce directie vii?
La ora 14 ai masina libera sau la ora 14 poti fi la depozit?


Mesajul anterior e neterminat ca mi-a dat Theodor peste mana si s-a dus la sent....dar intre timp am uitat ce vroiam sa mai zic

Daca aveti alte propuneri hai sa le auzim, daca nu spuneti-mi sa fac rezervarea, ca e intervalul orar cel ai aglomerat.


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA;www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2, A DOUA MINUNE, MOS CRACIUN 2010

CE AM EU DE OFERIT

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius! ; Sa o ajutam pe Georgi sa mearga ; Manu - papusa fara picioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Pre-raport si de la Galati:
M-am intalnit ieri cu lalua , mi-a dat si ea 3 sacose cu hainute, jucarii, ornamente de Craciun si alte lucruri frumoase si trebuincioase, apoi am mers la Carrefour si am cumparat dulciurile.

Am ajuns acasa, am impartit hainutele si am facut cele 6 sacose. Poze aici:

http://s924.photobucket.com/albums/ad89/dufyx/Actiune%20DC/

(a 7a sacosa, cea cu Penny, e cu zahar, malai, faina, orez, ulei etc).

Nu stiu daca ajungem maine sau vineri (e in functie de vreme) la Tg Bujor, dar pana atunci voi mai cumpara fructe si carne. Le voi lua si cateva produse de igiena (sapun, sampon).

Cam atat deocamdata, darurile de la voi toate asteapta sa aduca Craciunul unei familii care nici prin vis nu spera la asa ceva


--- m-am ametit in magazin si am luat dulciuri pentru.. 7 copii, dar ei sunt 6! Asa ca am scazut din total cei 14 lei (se vede pe chitanta) si deci pana acum am cheltuit 126 lei, nu 140, cat scrie chitanta ---

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diannaalex spune:

buna dimineata imiMoashelor!!!!!!!! Noi ne pregatim sa plecam la Tanacu la gradinita. Am niste emotii de abia stau, sper sa iasa frumos si sa bucuram copii. cadourile asteapta pregatite masina sa plece la copii http://www.flickr.com/photos/72360957@N03/6552861055/in/photostream

mami de Alex nazdravan www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii
Vine Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Gata,mi-am luat o camera noua,Nikon....am sa fac pozeeeeeeeeeeee...

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....


ai incurcat topic-ul , draga !Cel cu parinti laudarosi e la generale (parca):(

no , e de apreciat ca vrei sa ajuti , dar nu ar fi pus nimeni la indoiala actiunea ta daca nu ai fi putut poza cu camera NIKON

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Ei, Alina, aparate Nikon sunt si la 300 lei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Laura_s, veronicach, sunteti grozave !
Am citit si parca am trait si eu intreaga voastra aventura.

( sunt tare mandra de echipa pe care am recrutat-o, sunteti numai fete una si una ...)

............................................................

Ajutoarele lui Mos Craciun
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )




Mergi la inceput