Cum vrei sa petreci zilele de Crăciun?

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns yopyop spune:

Ca de obicei, ne adunam in jurul bradului alaturi de familie si de cei dragi,lasam lumina Craciunului sa ne patrunda in casa si ne bucuram de magia sarbatorilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lazar_oana2 spune:

anul acesta vreau sa adun toata familia la masa de CRACIUN...e cea mai asteptata sarbatoare din an.deja ma gandesc la bradul impodobit ,cadouri,preparatele care se fac:sarmalutee,friptura,turta cu julfa,prajiturele,chiftelute....vreau sa simta puiul meu de 1 an si jumatate ce frumos e mosul..care vine cu daruri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_lori spune:

Sarbatoarea Craciunului este preferata mea! Imi doresc sa o petrec alaturi de cei dragi, parinti si iubit, sa astept prietenii sa vina sa ma colinde si sa ne adunam cu totii in jurul bradului cu o cana de vin fiert cu scortisoara in maini,sa ne facem planuri pentru zilele ce urmeaza si despre iesirea la munte de Revelion. Chiar daca suntem maturi acum,de Craciun devenim din nou copii iar joaca in zapada va ramane mereu cel mai frumos mod de a ne simtii minunat impreuna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns relilatiu spune:

pentru noi o sa fie un craciu mai special ,pentru ca a mai venit un membru in familie ,craciunul o sa il petrecem in familie ,acasa impreuna cu bunici ,sigur o sa ne relaxam si o sa il asteptam pe mos craciun si multi colindatori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filipanca spune:

craciunul ideal inseamna pentru mine un craciun linistit alaturi de familie si de cei dragi. Nu conteaza atat de mult locul cat persoanele care te inconjoara precum si caldura sufleteasca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iucavini spune:

Craciunul e o zi minunata.Eu il vad cam asa.Din ajun pregatim cu copiii bradutul apoi fugim la culcare.De dimineata e euforia cadourilor dupa care mergem la biserica.Dupa masa d e pranz plecam in vizita ma parinti,nasi si seara prin oras la plimbare.Ador craciunull plin de zapada pentru a ne juca cu copiii.de a avea nasurile inghetate si seara de a sta la un pahar d evin fiert la gura sobei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sonykutza30 spune:

chiar daca am 30 de ani si sint casatorita de 7 ani ,inca mai cred in mos craciun.asa ca ii scriu ,iar sotul meu trimite scrisoarea la polul nord.curatenia am terminat-o,bradul l-am cumparat si o sa-l impodobim impreuna ,deoarece nu avem copii.dimineata voi alerga la brad sa vad daca mosul mi-a adus ce i-am cerut ,sotul chiar daca nu-i prea cuminte ,tot o sa primeasca un cadou ,ca mosul e darnic ,si banii sint la mine ,apoi dam telefoane si mesaje celor dragi ,facem o masa mare cu ,cozonaci ,bucate traditionale ,fripturi si toate cele ,inconjurati de prieteni dragi noua si parinti ,apoi mergem la o casa de copii s-a aducem o raza de lumina unor copii nevinovati .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bkk spune:

Anul acesta va fi un Craciun special,pentru ca familia noastra se va reuni dupa multe luni de despartire. Deoarece sotul meu a fost pentru prima data la munca in strainatate si a lipsit mai multe luni,in sfarsit vom fi impreuna de Craciun. Ce sa mai zis de baietelul nostru care abia asteapta sa-l vada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

Si la noi va fi un Craciun special. Dupa 2 ani de renovari, vom putea sta linistiti in jurul bradului, Ilinca si Andi vor putea sta pe jos linistiti, si VAveni si mama la noi pentru prima oara, iar Andi o asteapta nerabdator. Sa ii arate camera lui, scoala, colegii/vecinii.

Va veni si una din nasele lui Andi care nu lipseste la niciun Craciun de langa el, iar apoi poate vom merge sa o vizitam si pe cea de-a doua, care este si ea mutata in zona noastra (a treia e in State ) si are si ea un bebe.

Nu avem cuptor inca, la ora asta caut deserturi fara foc. :)
Insa vom face traditionalele noastre sarmale, fierte 20 de ore la foc mic (in premiera pe vitroceramica ).

Ce putin mai e pana la Craciun!

Craciun Fericit Tuturor!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns love_dealer spune:

Îmi doresc din tot sufletul sa îmi petrec sarbatorile alaturi de familie. Craciunul e minunat doar când ai persoanele dragi aproape, însa din pacate nu intotdeauna e asa cum iti doresti.. eu am avut 2 pierderi una dupa alta chiar acum în decembrie asa cum s-a întâmplat si acum 2 ani. Deja iarna mi se pare ceva urât..nu mai simt acea bucurie în suflet, acea emotie ca se apropie sarbatorile, ba dimpotriva am început sa simt o repulsie si o mâhnire ca toate lucrurile rele par sa vina o data cu luna decembrie. Sarbatorile acestea as fi vrut sa am parte de un cadou inedit..sa am parte de compania celor pe care i-am pierdut, macar pentru o seara..o seara minunata..o seara memorabila..seara de Craciun..însa acest lucru nu va mai putea fi posibil..asa ca nu-mi ramâne decât sa ma rog ca ei sa fie bine acolo unde s-au dus.. stiu ca sarbatorile de iarna ar trebui sa aibe o semnificatie frumoasa, sa fie privite ca pe ceva pe care astepti tot anul cu nerabdare si sentimente pozitive, însa din perspectiva mea si-au pierdut tot farmecul.. As vrea ca într-o zi sa ma trezesc din somn, sa privesc pe geam covorul de nea neatins si sa ma doara ochii de la albul lui pur..sa vad bucuria nemarginita a copiilor cauzata de venirea iernii si de aparitia zapezii, consumandu-si energia alergând euforic de colo-colo, jucându-se cu bulgari si facând oameni de zapada..as vrea ca pretutindeni sa întâlnesc chipuri calde care zâmbesc tot timpul, as vrea ca luminitele colorate sa nu lipseasca din fereastra nimanui, iar oamenii "strazii" sa aibe un camin, sa nu mai sufere de frig si sa aibe parte de o mâncare calda..as vrea sa fie o lume mai buna pretutindeni, însa nu doar în preajma sarbatorilor..as vrea sa-i revad si sa-i imbratisez pe cei disparuti din lumea aceasta pamanteasca..as vrea ca multe visuri sa devina realitate..insa majoritatea sunt greu de realizat, daca nu chiar imposibile..
Sper doar ca acest Craciun fie linistit..sa ma pot bucura de prezenta celor dragi, de familia mea, prietenii mei, iubitul meu si familia sa..cel mai frumos sentiment este sa stiu ca îi am pe toti alaturi..
Lucrurile materiale conteaza prea putin sau chiar deloc atunci când vine vorba de linistea sufleteasca si iubirea nemarginita si neconditionata; pe care o primesti si o oferi la rândul tau apropiatilor..

Bradutul ne va uni..
Luminitele ne vor zâmbi..
Nescafe Dolce Gusto ne va incalzi..
Mâncarea ne va tihni..

Mergi la inceput