Cum vrei sa petreci zilele de Crăciun?

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

Mie imi e #537;ofer tare tare, de un Cr#259;ciun la reghin,oraselul meu natal...orice s#259;rb#259;toare are alt aer fata de ce e aici.Doar ca,din p#259;cate nici anul acesta nu imi voi astampara acest dor,dar la anu imi promit solemn ca si Pastele si Craciunul le vom petrece acolo.
ASA ca vom sta ACASA,pe 24 seara vom impodobi bradutul,vom fierbe sarmalele si coacem cozonacii...asta e mirosul copil#259;riei mele,din ajun de Cr#259;ciun:miros de cetina de brad,impletit cu mireasma de sarmale si cozonac.Daca ne suna colindatorii la poarta ii primim cu mare drag .Pe 25 dimineata ne trezim....cadourile ne a#537;teapt#259; sub brad,le deschidem si ne bucur#259;m împreuna cu copiii...e atâta fericire in ochisorii lor cand vad ca Mosu le a ascultat doleantele Apoi mergem la socrii la tzara(unde intram in posesia rundei nr 2 de cadouri).Sper sa fie z#259;pad#259; atunci,ca avem un derdelus perfect chiar in fata portii,si sa Facem ingerasi in z#259;pad#259;.Pe26 mergem la na#537;i sau vin ei la noi,runda 3 de cadouri,mancaruri,dulciuri,iar pe 27 avem 2 Stefani in familie:tati si feciorasul terorist ...si uite ASA ingineri petrecerile pana aproape de Anu nou.
Oricât de bine si frumos ar fi aici,inca mai tanjesc dupa atmosfera si obiceiurile din locurile matale,dar asta e viata Nu putem avea chiar totul

Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009
Merita sa bagati un ochi ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

De cand sunt mica in Ajunul Craciunului se impodobeste bradul. Bineinteles credeam ca il aduce Mos Craciun impodobit, dar cand magia a disparut si am aflat "adevarul" (e in ghilimele pt. ca poate chiar exista Mos Craciun ) il impodobeam noi.
Anul acesta vom petrece primul nostru Craciun la noi acasa, cu animalutul nostru. Am ales un brad artificial, ca ma deprima toti bradutii taiati care sunt aruncati.
Bineinteles va trebui sa merg si acasa la familia mea, sa impodobim si acolo bradul.
Craciunul este cea mai frumoasa sarbatoare pt. mine, iar Ajunul Craciunului una dintre cele mai importante zile din an. Il astept cu nerabdare si pentru noi vom face un brad impodobit cu felii de portocale, conuri, ornamente din lemn, botosei, ceva rustic oricum, sa imi aminteasca de bradul de la strabunici care avea ca ornamnte covrige, prajiturele, nuci invelite in staniol si alte "nimicuri" , sunt vremuri dupa care tanjesc si acum...

**Fur is for petting***
http://accesoriisihaine.blogspot.com
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asmin spune:

Cel mai frumos Craciun a fost in iarna anului 2007 cand s-a nascut fetita noastra.De atunci si pana acum toate sarbatorile s-au desfasurat in jurul ei,sa incercam sa o facem cea mai speciala, dar Craciunul de anul trecut a fost parca cel mai frumos.
Fiica mea Asmin implinise 3 ani si cand a venit momentul impodobirii bradului m-a ajutat fiind foarte incantata si bucuroasa,in tim ce canta o colinda.
De cand sa nascut Asmin in fiecare an respectam un ritual de sarbatori:impodobim bradul,cantam colinde,mergem cu colinda si cu plugusorul,ne adunam toata familia la masa,mergem la sanius,facem oameni de zapada si cand ne permite timpul facem si cate o mica escursie.
Asa facem de 4 ani sarbatorile si pentru noi sunt minunate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flori76 spune:

De cand ma stiu,ador Craciunul,deja de la 1 Decembrie parca intru in transa...

Totusi,in 2008,desi credeam ca vom avea cel mai frumos Craciun,pentru ca eram insarcinata si trebuia sa nasc in luna decembrie....s-a dovedit a fi cel mai trist Craciun din viata noastra:(( Pe 8 dec am nascut copilasul nostru mult dorit(sarcina obtinuta cu fiv,dupa 6 ani de incercari),insa vestea cumplita a fost ca bb are SD si malformatii cardiace....Asa cum spuneam...cel mai trist Craciun,fara pregatiri,cu un brad mic mic,facut in ultima clipa,doar pentru bb,pentru ca noi...nu ne mai doream nimic...:(((

Apoi,Craciunul din 2009 a fost umbrit de asteptarea primei operatii pe cord deschis(in februarie 2010),urmatorul Craciun,la fel,umbrit de asteptarea celei de-a doua operatii pe cord deschis(februarie 2011).Insa puiul nostru s-a dovedit a fi un luptator si-un curajos,drept urmare:

Dupa ce 3 ani am avut Sarbatori umbrite de suparare si griji,ne dorim ca acest Craciun sa-l petrecem in liniste,alaturi de cei dragi noua,sa facem braduti,sa ornam casa,sa facem mancarea specifica acestor sarbatori minunate si sa ne bucuram de nazbatiile baietelului nostru scump si drag.Sarbatori fara griji,asta ne dorim din toata inima!!!Doamne ajuta!

Sarbatori fericite tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns savuflori86 spune:

Pentru mine Sfanta Sarbatoare a Craciunului e una magica . In fiecare an , in preajmna sarbatorilor de Craciun , ma gandesc cum sa fac sa fie o sarbatoare de vis , magica si de neuitat .Anul acesta i-mi doresc ca Sfanta Sarbatoare de Craciun sa o petrec in sanul familiei , alaturi de sotul meu , micuta noastra printesa , bunica , parintii mei si parintii sotului . Bradutul l-am impodobit deja cu micuta mea fetita si nu va pot descrie ce mari emotii a avut micuta ca-ci are doar doi ani si sapte luni si acum constientizeaza si ea magia acestei sarbatori . In ziua de Craciun , dupa bucuria descoperirii cadourilor , ne ducem la Sfanta Biserica asa cum obisnuim de fel . Apoi ne vom reuni cu toii copii , parinti , bunici , si vom servi masa impreuna . Daca vom avea zapada am vrea sa mergem si la sanius , daca nu o mica plimbare prin oraselui copiilor . Pe seara cu siguranta ne vom duce la nasi ca-ci asa se obisnueste si e frumos . Urmatoarele zile le vom petrece tot in sanul familiei sa ne bucuram cat putem de magia Craciunului .Uram Sarbatori Fericite tuturor si sa fiti sanatosi cu totii !!! Craciun Fericit !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vieruangi spune:

Anul acesta....hmmm...anul acesta mi-as fi dorit sa putem merge la tara cu toata familia: parinti, copii, nepoti si alte rude...acolo unde lucrurile inca mai functioneaza partial ca in copilarie.....unde mai exista natura, mai exista mirosul de fum de lemm de la sobe batranesti, unde se coace painea si placintele in casa la cuptor de lut, unde lumea petrece timpul impreuna la o cana de vin fiert, sorici si carnati si nu in fata pc-ului sau la tv, acolo unde Romania cea frumoasa a ramas in vremurile de demult.....acolo unde am petrecut cele mai frumoase momente din copilarie si adolescenta. Acolo ninge cu fulgi mari parca ireali si soarele straluceste la pranz ca-n zi de vara iar noaptea cerul e plin de stele. Dar cum suntem imprastiati prin lume...ramane un obiectiv pus pe lista in fiecare an.....asa ca u ne ramane decat sa petrecem atat cati ne putem intalni, cu bucate si bauturi traditionale, cu un brad modest si cadouri la fel si cu speranta ca vom avea sanatate ca poate in anul urmator sa reusim sa ne atingem obiectivul si sa retraim emotiile placute ale copilariei in locurile unde am crescut....Sarbatori cu bine!La mult ani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns banucio spune:

Imi doresc ca zilele de Craciun din acest an sa le petrec in linistea caminului parintesc, alaturi de familie, cu mancare traditionala, colinde si voie buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

De Craciun speram sa avem zapada pt a fi totul perfect! Vom petrece traditional in familie, la parintii mei. Imi va fi dor de surorile mele care fac gascutza lor la Constanta, dar vom inrosi cu siguranta telefonul pt a fi macar astfel impreuna. In ajun vom impodobi bradul si speram ca Mosul sa aduca ce am scris pe lista. Vom avea pe masa de toate si cel mai important e ca vom fi impreuna, sanatosi si veseli. Sarbatori fericite!!!



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniel900 spune:

impreuna cu familia,la un vin fiert de ajun si colinde,pe afara cu copii,si de craciun un pranz copios dupa acest post al craciunului,cu toata familia,la o cafea servita langa soba dupa pranz,afara la joaca,poze,clipe de neuitat,iarna si craciun,sper sa avem parte de ceva mai multa zapada.craciun fericit la toata lumea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns y2005ioana spune:

Este cel de-al doilea Craciun petrecut alaturi de sotul meu..Vom fi doar noi 2,ne vom pregati de sarbatoare, vom astepta colindatori, vom merge in vizita la parinti si bunici si il asteptam si pe moshu'...pe la anul..ne dorim sa fim 3...
Craciun Fericit!

Mergi la inceput