Brum N-D 105-BvTonia, Cristine, brandusa! Hai luny

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Felicitari, diana si aici!! Bun venit bb Calin, sa fii sanatos si mancacios!!

Si multumim daniela ca te-ai ocupat de chestiile din ograda (lista ).

delia - bine ai venit (nu cred ca am apucat sa iti spun)!! Nastere cat mai rapida si usoara.

Despre dop ... eu am tot pierdut din el o luna. Se reface, daca dureaza mult pana nasti. Dar se poate si la cateva ore dupa ce il pierzi sa nasti, depinde de la persoana la pers.

******
in al 9-lea cer ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela209 spune:

Citat:
citat din mesajul lui abramburika

Felicitari, diana si aici!! Bun venit bb Calin, sa fii sanatos si mancacios!!

Si multumim daniela ca te-ai ocupat de chestiile din ograda (lista ).

delia - bine ai venit (nu cred ca am apucat sa iti spun)!! Nastere cat mai rapida si usoara.

Despre dop ... eu am tot pierdut din el o luna. Se reface, daca dureaza mult pana nasti. Dar se poate si la cateva ore dupa ce il pierzi sa nasti, depinde de la persoana la pers.

******
in al 9-lea cer ...


cu multa placere Petro

DanielasiRazvan-Teodor - AMR 2 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuknuknuk spune:

hello intr-un tarziu si de la mine!

in primul rand felicitari proaspetelor mamici : aris, tia_mia, bedrosmart, nada florilor, diana laura, ela, madabout, ane! recuperare rapida si bebei cat mai cuminti si sanatosi!



pumnii stransi pentru fetele care urmeaza sa-si tina bebelusii mult doriti in brate!

noi incercam sa ne adaptam la noul rol de mamica si tatic, cu un bebelus de care suntem absolut fascinati!
Luca este cumintel numai ca nu vrea sa suga la san, ca este foarte nerabadator sa manance mereu si nu are rabdare. Desi am nascut natural (indus) lactatia s-a instalat abia a doua zi, si cum el a mancat mult de la inceput, nu are rabdarea necesara sa traga la piept!. Acum am inceput s am lapte dar imi este foarte greu sa-l fac sa suga. Pur si simplu se pune pe plans cand ii bag sfarcul in gura si nu mai am nici o cale de intelegere cu el.
Daca ma puteti sfatui ce sa fac sa-l conving sa accepte sanul (nu numai ce mulg + LP supliment)va rog sa-mi spuneti. El papa acum la o masa cam 80-90ml de lapte din care 50 ml ii mulg eu cu pompa de la san.

In rest mananca, face kk si doarme. La baitza este foarte cuminte, ii place la nebunie!
Cam atat pentru acum!
Sper sa ne obisnuim cat mai repede si sa devein mai activa si pe forum!
Va pup!


40+ Luca Eduard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela209 spune:

Dellyah, am trecut si datele tale in listuta

Madyi, ti-am trecut printesa in lista de pe prima pagina

alinush19_85, multumesc de galerie

DanielasiRazvan-Teodor - AMR 2 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

alinuk, sanul nu-l vrea ptr ca e mai simplu cu bibe, curge mai usor si nu prea munceste... deci, ar trebui insistat cu sanul, nu cu biberonul.. dar si tie ti-ar trebui curaj si rabdare

Iubirea mea Mufarin, bandit mic
... si iubirea a doua e pe drum


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dellyah spune:

multumesc fetelor pentru raspunsuri si multumesc Daniela pentru ca ma regasesc pe listuta acum:) Numele baietelului va fi Levi, in caz ca vrei sa treci si asta:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristineescu spune:


Daca ma puteti sfatui ce sa fac sa-l conving sa accepte sanul (nu numai ce mulg + LP supliment)va rog sa-mi spuneti. El papa acum la o masa cam 80-90ml de lapte din care 50 ml ii mulg eu cu pompa de la san.


Alinuk, am vazut ca esti din Bucuresti si din fericire acolo gasesti un consilier in alaptare care te poate ajuta. Conteaza mult pozitionarea bebelusului - sa stea corect la san (pozitia corecta nu raneste sanul mamei). Apoi mai e o smecherie pe care o explica nenea asta in filmul de mai jos - compression.

http://www.youtube.com/watch?v=Wj9tLgYn-bA

Adik bebelusul poate refuza sanul daca nu curge imediat cand il pui (pt ca e obisnuit la biberon sa curga imediat) si atunci se enerveaza si nu mai vrea la san. E doar o explicatie. Si atunci dupa ce il pui corec la san presezi sanul - asa cum arata in film - astfel incat sa curga lapte imediat.

Iar aici sunt o gramada de filmulete utile http://www.breastfeedinginc.ca/content.php?pagename=videos



Harri Alexandru (10.09.2008) si mama lui + 38

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristineescu spune:

Alinuk, uite inca un site excelent despre alaptat http://www.alaptare.home.ro/

Contactul piele pe piele e f important pt bebelusi. Va puneti amandoi intr-un pat confortabil, culcat si il tii aproape de sanul tau sa te simta sa te miroasa. Poti chiar sa il lasi sa descopere singur sanul, instinctiv. Pentru el suptul este ceva f nou. Apoi mai e si stresul tau care are o mare influenta.

Un alt site minunat este acesta http://www.kellymom.com/bf/start/basics/index.html





Harri Alexandru (10.09.2008) si mama lui + 38

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela209 spune:

fetele, dar de Everything stiti ceva, pe cine trebuia sa anunte?
dellyah, o sa scriu si numele lui bebe in lista, acum sunt pe mobil, mai tarziu putin

DanielasiRazvan-Teodor - AMR 2 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela209 spune:

parca mai ieri eram cu testul de sarcina in mana, ma uitam cu sotul la el si nu ne venea a crede ca sunt doua liniute si ca vom avea un bebe. iar acum mai e doar o zi pana la marea intalnire cu el.
emotii pentru operatie nu am deloc, cel putin acum, dar cele pentru prima privire, pentru prima imbratisare si pentru primul pupic, nu pot sa le descriu in cuvinte. abia astept sa-l vad, sa-l simt langa mine, sa-i aud inimioara batand.
ma rog sa fie totul bine, iar aceste emotii sa fie mai intense abia dupa operatie.

DanielasiRazvan-Teodor - AMR 1 zi

Mergi la inceput