Viatza in Germania - cap. 73

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

La multi ani, sarbatori fericite

Fetelor va dau un link unde puteti vedea toate canalele tv romanesti
http://www.cool-itv.net/
Trebuie sa instalati Sopcast 5. Eu sant foarte multumita, merge fara intreruperi

si spor la pregatirile pt Revelion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela78 spune:

Super pont, Maraki! Abia astept sa-l instalez sa vizionez si eu programe TV romanesti Chiar, am vazut ca stai in Dr.Taberei/Munchen, eu stau in Militari/Munchen, poate ne cunoastem mai bine, ce zici?


Fetelor, am nevoie de ajutor Eu nu sinr demult in Germania, din 15 noiembrie, si la Finanzamt cand am fost sa declar clasa de impozitare 3 (casatorit+copil) mi s-a spus ca atata timp cat sotul+copilul sint in Romania, eu acolo din punct de vedere fiscal sint "celibatara" Degeaba i-am perezentat cucoanei certificatul de casatorie si certificatul de nastere al copilului, degeaba i-am explicat ca eu am cheltuieli suplimentare cu zborurile de 2 ori/luna acasa + lasat bani acasa + doppelter Haushalt (platesc si chirie in Munchen si impozit casa/masina in Bucuresti etc).
Ea mi-a dat niste formulare 1)"Antrag auf Lohnsteuer-Ermassigung 2012" (pentru Steuerklasse 3), 2)"Anlage Grenzpendler EU zum Antrag auf Lohnsteuer-Ermassigung 2011", 3)"Bescheinigung EU", pe care eu cica sa le completez si sa le stampilez la Finanzamt-ul din Romania ca dovada ca sint maritata.....

Unde e Min.Finantelor in Romania? Se ocupa el de asa ceva? Pana cand e termenul depunerii? Se rezolva pe loc? Trebuie sa prezint ceva (Declaratia fiscala a sotului cu impozitul platit, Cartea mea de munca cu salaraiul brut avut in Romania pana sa incep serviciul in Germania?), of... tare complicat

Poate ma puteti ajuta cu vreo informatie.... S-a lovit cineva de aceasta problema? A incercat cineva sa-si recupereze de la statul german "Werbungskosten" (atunci cand serviciul se afla in alta localitate decat domiciliul)?

Va multumesc in avans pentru orice informatie!

Si va urez in continuare sarbatori fericite alaturi de cei dragi si fie ca in noul an sa vi se implineasca toate visele!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Ela , iti recomand Lohnsteuerhilfe Bayern. D-na care ne face noua taxele vorbeste romaneste si e familiarizata cu asemenea cazuri. Iti poate spune si ce varianta e mai profitabila pt voi. Daca te intereseaza cauta pe www.lohi.de - in Ried, Frau Schneider. Nu sta in oras dar poti rezolva prin posta sau telefon, evtl. mergi o data la ea ca emia simplu pt tine. Eu una nu m-as apuca sa fac nici o afacere cu Finanzamt ca s-ar putea sa iesi in pierdere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Maraki, multzam mult de link!!!

In fine pot vedea si eu tv in romaneste. Cica as avea la noi pe cablu ProTv dar merge tare tare prost.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Maraki, thanx a lot!!!! Waw ce fain ii!! Eu am satelit dar de cand a fost preluat de romtelecom nu ne mai merge. Trebuie sa chem pe cineva sa ne invarta antena si costa bani. Si oricum nu mai vine nimeni pana la revelion...asa ca pontul tau e SUPER
Deja m-am uitat, ce-o sa se bucure fiul meu pt cartoonnet si minimax!


Sarbatori fericite si LA MULTI ANI!!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Ela, si eu iti recomand sa iti iei Steuerberater. Legea e asa de complicata, sunt o gramada de portite si chichite si exceptii.

Noi am primit bani indarat pt locuinta dubla si drum intre familie si servici, dar cit si ce procent, nu as putea sa iti spun. Noi facem Lohnsteuererklärung (declaratia de impozit) cu ajutorul unui program de la Finanzamt (e on-line si gratis), dar cazul tau e complicat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Ma bucur ca am putut fi de folos E super, vad si eu ce ma intereseaza si are si copilul desene dublate ca sa il ajute pt lb romana Prin kabel deutschland se prinde la cerere un program care intre 6.00-18.00 are Tvr international iar intre 18.00-6.00 Protv international. Se vede bine in general doar ca, de doua zile se mai intrerupe cate putin din vina satelitului cred.
Ela pe unde stai in Munchen? Eu sant in zona Neuperlach. Am crescut in Drumul Taberei dar am stat si in Militari timp de 4 ani pe la autogara ( zona unde este acum restaurantul " gogosarul nu stiu cum " Incearca cum te-au sfatuit fetele, m-au ajutat si pe mine cu info ori de cate ori am avut nevoie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Maraki, Kabel De am si eu, dar la mine nu se vede neam. In schimb am o gramada turcesti si rusesti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Aschiuta trebuie sa ceri programul de la cei cu cablul. Noi platim in plus pt greci si romani.In schimb avem destule canale nemtesti pt copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

Maraki, multzam mult de link!!!

In fine pot vedea si eu tv in romaneste. Cica as avea la noi pe cablu ProTv dar merge tare tare prost.

------------------
Still looking for pieces of heaven...



Eu ma uit zilnic la tv in romaneste ,aici :

http://www.cool-itv.net/

Trebuie sa folosesti Internet Explorer si sa instalezi Vlc sau Media Player faza buna e ca nici nu se intrerupe





Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput