Viatza in Germania - cap. 73

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Selina, m-ai vindecat de dorinta saii fac acte romanesti baietelului meu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anduc spune:

Miriluta, la multi ani pentru Miruna, sa fie sanatoasa si norocoasa!

Noi suntem in pregatiri de Craciun, am luat si brad (am gasit la Ikea cu 20 euro cam la 1,75 si daca il duci inapoi, iti dau si un gutschein de 5 euro pentru cumparaturi), l-am montat aseara si incepem sa-l impodobim. Vineri astept pachet din Romania cu bunatati de Craciun(carnati, toba, sorici, caltabos, cozonac, varza murata, muraturi) si sambata dimineata pun si eu sarmalele la fiert plus alte mancarici. Ma gandeam sa fac si o placinta, sa vedem in functie de timp. Daca nu, cumparam un tort si asta e

Alayna, sa-ti traiasca bebe, sa fie sanatos!

Sa-ti spun experienta mea: noi avem fetita de 7 luni acum si am preferat sa mergem la Bonn la consulat sa-i facem certificat de nastere romanesc pentru ca in tara se asteapta saptamani intregi. Am mers cu ea cand avea 2 luni si ceva (sunt 2 ore pana la Bonn) si ne-au eliberat certificat de nastere plus titlu de calatorie pentru a putea pleca cu ea in RO unde i-am facut pasaport individual. Nu se mai trece copilul pe pasaportul parintelui. Pentru eliberarea actelor copilului trebuie sa va prezentati toti: tu, tatal si bebe. Lui bebe i se face poza pentru titlul de calatorie ca si pentru pasaport. Am preferat sa facem pasaportul in tara pentru ca in Germania dureaza mult si atunci am luat doar un titlu de calatorie. Cei de la Bonn au fost f ok, am fost acolo la 8 dimineata cand au deschis si la 10 ieseam pe usa cu toate actele. Dupa 9:30 incep sa vina multi oameni, asa la prima ora eram singurii de acolo. Taxe platite: 155 euro din cate imi amintesc.

Cand am iesit din RO spre Germania, am calatorit fara tatal ei si la granita mi s-a cerut procura notariala prin care se exprima acordul tatalui. Daca tatal e neamt, probabil ca de aici spre RO nu-ti va cere nimeni nimic, dar invers e posibil. Nu stiu ce sa spun.

Aici gasesti toate info de la Bonn http://bonn.mae.ro/index.php?lang=ro&id=102572, sper sa te ajute. Mai insista cu telefoanele dupa Sarbatori. Daca nu, ce e pe site e actualizat din cate stiu eu.

Cat despre cresa/gradinita, depinde de cresa/gradinita si mai ales de noroc. Noi nu am pus-o pe nici o lista deocamdata, urmeaza sa cautam o cresa curand (trebuie de preferinta sa cauti cateva cat mai aproape de unde locuiesti, sa le vizitezi, vezi ce conditii de inscriere au, cat se plateste etc.), insa nimeni nu ne garanteaza ca ne-o va lua, mai ales daca mama nu lucreaza sau nu urmeaza niste cursuri. De la 3 ani stiu ca iti primesc copilul la gradi fara mari probleme, pe undeva e obligatoriu. Nu stiu prea multe informatii deocamdata. O sa ne lovim si noi de problema la un moment dat

Mult succes!

Anda



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Ce dragute sunteti si ce frummos mi-ati raspuns ,va multumesc

-buletinul meu este cu adresa din Romania
-nici eu ,nici sotul nu avem nationalitate germana (eu romana ,el este egiptean)
-fetita s-a nascut aici,certificatul de nastere e in germana,dar are nationalitate romana sau egipteana ....sau jumi juma ...nu stiu

Legat de poze nu stiu cum se va proceda,e prea micuta sa stea in fund si mi-ar fi frica s-o chinui .
Luna viitoare vrem sa mergem in Egypt si nu stim cum sa procedam ,ce acte are nevoie ,daca va fi trecuta la noi in pasaport ,va avea al ei etc

Cand voi merge la consulat oare trebuie sa-i traduc certificatul de nastere?

Am tot sunat la ei,nu-mi raspunde nimeni Deci trebuie programare....asta e de bine decat sa ma duc si sa nu ne bage nimeni in seama





Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Anduc ,acel titlu de calatorie e doar pentru Roamania ,nu?

Daca vreau sa merg numai cu fata in tara , de unde obtin o procura notariala prin care se exprima acordul tatalui? (nu e roman,nici german)

Daca fata mea ar lua cetatenia tatalui , cum el are nevoie de viza (invitatie) pentru Romania,asa va avea nevoie si fetita??????????




Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Enza spune:

selina, am specificat ca pozele se fac la consulat. Cum nu avem copii, nu pot sa dau alte detalii .

alayna voi unde v-ati casatorit? Daca ati facut-o in strainatate, ti-ai transcris certificatul de casatorie in Romania?
Daca da, e bine, daca nu poti solicita acest serviciu tot la consulat. La fel se va proceda si in cazul fetitei.
E bine sa fi informata din timp sub toate aspectele, ca sa poti rezolva mai multe lucruri odata.
La Consulatul romanesc din München se raspunde la telefon numai intre anumite ore, dupa masa. Dar pe internet se rezolva totul fara complicatii si cum am spus le poti adresa si intrebari. Va dura pana vei primi programare, la mine a fost vreo luna si jumatate, in acest timp imi expirase pasaportul . Dar asta chiar nu a fost o problema.
Chiar daca ti se pare totul complicat, e de preferat sa o inregistrezi pe micuta ca cetatean roman. Cel putin in UE nu va avea probleme.
In ceea ce priveste procura, adresati-va unui notar. Cred ca oricine va poate ajuta. Dar daca doresti sa calatoresti in Romania, sa o ai tradusa neaparat si in limba romana.
Referitor la rapiditatea intocmirii actelor, nu stiu daca in tara vei reusi mai usor. De cand cu pasapoartele electronice nu mai exista regim de urgenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anduc spune:

Alayna, nici nu stiu cum e mai bine: cetatean roman sau egiptean. Dar cred ca Enza are dreptate - mai bine roman ca suntem in UE si e mai usor cu actele si regimul de libera circulatie.

Nu stiu daca elibereaza titluri de calatorie si pentru alte tari. Pasaportul electronic l-am obtinut in tara in 2 saptamani. E posibil ca fetita sa poata avea dubla cetatenie, dar asta tot cei de la consulat iti vor spune. Pe langa certificatul de nastere german, trebuie sa aiba si certificat romanesc sau egiptean sau ambele. Ti-am zis, nu stiu care e regimul de cetatenie, ce se aplica si ce nu.

Procura cum a zis si Enza o obtineti de la orice notar. Trebuie tradusa si in romana daca intentionati sa mergeti si in RO. Notari in zona poti cauta pe internet sau in Gelben Seiten (Pagini Aurii) daca ai primit in posta - se da gratuit.

Vedeti de unde obtineti mai repede info: Bonn sau Munchen.

Pupici,
Anda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anduc spune:

Alayna, certificatul german noi l-am tradus pe loc la Bonn atunci cand am mers. In cei 155 euro a intrat si taxa de traducere. Vezi ca pe certificatul de nastere german iti trebuie apostila (asta daca ii faceti certificat de nastere romanesc). Se poate obtine din Darmstadt - trimiti fie prin posta, fie merge tati pana acolo.

Regierungspräsidium Darmstadt
II 21 – Beglaubigungsstelle
Wilhelminenstraße 1 – 3
64283 Darmstadt

Tel.: 06151 - 12 5831, 06151 - 12 3841, 06151 - 12 5302

Fax: 0611 327642012, 0611 327642032

E-Mail: Stephanie.Mueller-Dreieicher@rpda.hessen.de, Elisabeth.Nuspl@rpda.hessen.de , Goerkan.Demir@rpda.hessen.de

Web: www.rp-darmstadt.hessen.de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Alayna, sa itzi traiasac fetita!

Pt declaratia tatalui mergi la Rathaus, ca au notari si e mult mai ieftin (ceva la modul 10 euro) fata de un notar in oras. Mergi cu varianta in RO, eventual si in germana, sis oztul tau declara acolo semnind in fata notarului, ca e de acord ca tu sa caltoresti singura cu fata pe Ruta Fran-Buc_fra in perioada....ins copul: vizitare fam. (de ex.). Tot cei de acolo se ocupa, din ce am inteles si de apostilarea acstei declaratii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Fetele vin si eu s amaplang cu raceala. Cu toate ca anul acesta nu este asa de grav ca si in ceilalti ani. Am inceput toti cu tuse. La ´fiul meu ii fac acupresura pe anumite puncte si ii trece imediat. Daca tusea revine iar ii fac si iar dispare. El nu vrea sa bea nimic..asa ca mai bíne asa.
Ne mai ajutam cu picaturi de eucaliptus. Stropim patul cu picaturile sau ma ung pe frunte sau pe langa nas.
Ceapa taiata ajuta iarasi, nu ar trebui sa lipseasca din casa voastra. Noaptea langa pat iar ziua pe unde stati mai mult.
Ceaiul de ridiche neagra iar e bun, asa cum spunea o fata aici.

Helbi, incearca sa tii picioarele (labele de la picioare) vreo jumate dé ora in apa calduta, inainte de culcare. Somnul este foarte important, asa cum spune si Kariguld. Ai nevoie de el pt intarirera sistemului imunitar. Poti sa pui si ceva uleiuri eterice in apa, ceva pentru relaxare.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anduc spune:

Fetelor, nu stiu daca o sa mai am timp sa intru pe forum in zilele care urmeaza, de aceea as vrea sa va urez de pe acum un Craciun frumos si linistit alaturi de familie si prietenii dragi, cu multa bucurie si speranta in suflet, iar Anul ce vine sa fie darnic si bun cu noi toti!

Sarbatori Fericite!

Cu drag,
Anda

Mergi la inceput