Mamici din Grecia (12)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Esthera2011 spune:


Deschide usa crestine,
Deschide usa crestine
Ca venim din nou la tine
La multi ani multi ani cu bine

Drumu-i lung si-am obosit
Drumu-i lung si-am obosit
De departe am venit
La multi ani, multi ani cu bine

Noi la Viflaim am fost
Noi la Viflaim am fost
Unde s-a nascut Cristos
La multi ani, multi ani cu bine

Si-am vazut si pe-a Sa mama
Si-am vazut si pe-a Sa mama
Pe care Maria o chema
La multi ani, multi ani cu bine

Cum umbla din casa in casa
Cum umbla din casa in casa
Ca pe fiul ei sa nasca
La multi ani, multi ani cu bine

Umbla-n jos si umbla-n sus
Umbla-n jos si umbla-n sus
Ca sa nasca pe Iisus
La multi ani, multi ani cu bine

Care cu puterea sa
Care cu puterea sa
Mintui-va e lumea
Si de-acum pana-n vecie mila Domnului sa fie

Buna dimineata la toata lumea!!!

Primesc si eu ceva covrigi,nuci,cozonac....sau portocale si mandarine ca v-am colindat????
In casa mea e cald si bine!! Miroase a sarmale si masa incepe sa se umple cu tot felul de bunatati! Melomacaronia, raffaello..urmeaza azi si tiramisu, rulada de pui cu cascaval,ciuperci tavalite prin fulgi de porumb, o placinta de carne si fripturica din dl porcusor!!
Dar mai important decat bucatele ce le vom aseza pe masa este ca suntem sanatosi, voiosi si pregatiti ca in fiecare an sa-L primim in suflet pe Domnul Nostru Isus Christos!!

In aceasta zi binecuvantata, ingerii coboara pe Pamant pentru a vesti Nasterea Domnului, raspandind in jur miresme dulci, presarate cu lumina, speranta, optimism... Prezenta lor este semnalata de mici bulgari zglobii, in interiorul carora se afla cate un mesaj care ne este inchinat noua, celor de pe fagasul marilor sperante. La atingerea Pamantului, "ghemotoacele albe" dau nastere la colindele unice care impodobesc coronita de brad, aflata pe crestetul fiecaruia. Sper ca tu sa fii alaturi de ingeri si sa pastrezi in suflet acest mesaj. Si nu uita:iubire...pace...credinta...lumina...

CRACIUN FERICIT!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

Esthera, primesti cum sa nu primesti covrigi.Toata lumea ce colinda astazi primeste mai ales bucurie si curaj .Apoi, si bunatati,
La noi deja au inceput copiii sa bata la usa.
Ne colinda la propriu "din usa" pe noi pentru ca de ieri mi-a facut si Nicola varsat de vant deci nu las colindatorii sa intre in casa, toti copiii canta saracii pe balcon si deschid usa mare sa-i vada si Nicola.
Bine ca nu am dat banii sa iau bilete de avion pentru Romania ca dati ar fi fost. Desi nu are nimic in afara de bubite nu iese din casa cel putin 10 zile. Nici la biserica din nefericire nu o sa ajung. Noi doi ramanem si facem mancare. Cat mai dietetica bineinteles, pastrama de oaie s-a dus in rest totul ramane insa.
In aceeasi ordine de idei ce e la noi anul asta vad, am ajuns si eu la spital la programarea pentru stomac asa cum ziceam pe aici si mi-au dat un medicament ce pare bun PARIET 20 mg ii zice, mi l-au scris si asta e bine pentru ca o luna cat iau eu ar fi fost vreo 60 de euro.Partea rea e ca trebuie neaparat se pare sa fac o gastroscopie (pentru care normal ca nu m-am aventurat zilele astea) altfel nu putem sti exact ce fel de ulcer este au spus. Ma rog, exact , neexact am zis ca daca inca ma doare peste o luna cand termin pastilele ma duc sa o fac, daca nu ma mai doar nu ma duc.
Andreea, felicitari pentru zambet, Ioanoyla, cred ca esti foarte fericita ca esti de sarbatori impreuna cu rudele.
Craciun Fericit tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Fetele, intru repejor sa va urez una-alta..

Esthera, sa petreci frumos si linistit sarbatorile, asa ca sa ai sufletul deschis si plin de bucurie atunci cand o sa apara si bebelul mult dorit!

Mamica, multa sanatate puiutilor tai si tie putere si rabdare sa-i cresti in continuare la fel de frumos! Sa va aduca Mosul cate putin (sau chiar mai mult..) la fiecare si sa aveti un Craciun superb in sanul familiei!

Alex, sa te bucuri de un Craciun frumos langa familia ta si sa-ti aduca Doamne Doamne ce-ti doresti tu cel mai tare.

Andreea, si puiului tau o mare imbratisare si o gadileala, iar tie iti doresc din suflet sa ai mereu daruirea si puterea de acum. Meriti din plin sa-ti aduca Mosul multe momente frumoase langa oamenii dragi!

Carmaw, si tie iti doresc sa-ti fie bine in orice colt de lume te-ai afla, sa ai liniste si impacare si toate sa-ti mearga din plin!

Oana, sa te bucuri din plin de sarbatori alaturi de familie si mai ales de pitica ta si sa te simti macar un pic mai implinita decat pana acum!

Theo, sa ai si tu sarbatori superbe langa familia ta si puiutul tau si sa va realizati macar o parte din dorinte!

Miha, sa petreci frumos de sarbatori si sa vina si la voi Mosul cu ce va doriti voi mai tare si mai tare!

Va pupam cu maaaaare drag si eu si Nicolas si sa ne reauzim cu bine dupa Craciun!


d-ale lui Nica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellengr25 spune:

Sarbatori fericite si un an nou plin de sanatate si bucurii!
Va pup si sa ne auzim cu bine si in anul care vine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

Sarbatori fericite!La multi ani!Sanatate multa fetelor si un an mai bun si mai frumos decat cel ce-a trecut :)
Noi suntem bine,am avut o perioada iar mai dificila,dar acum suntem ok,tre sa-mi fac timp sa intru sa scriu ...
toate fetele si puiutii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Esthera2011 spune:


Ce linisssteeeeee...

Ce se intampla cu voi??..cu burta plina dupa masa imbelsugata de Craciun nu va mai arde de scris????
As vrea sa ofer o cafea....dar nu cred ca am cui!!!!
Sper ca sunteti sanatoase si ca nu postati nimic aici deoarece faceti bilantul anului care tocmai se duce......!!!
Corect?
...sau iarasi gatiti pentru masa Anului Nou,nu??
...sau ati castigat la Joker...si v-ati mutat cu toate in Australia??

Hai va pup...ca devine monolog si nu-mi place

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Da cafeaua aia, Esthera, ca eu beau! Mi-s nedormita de ceva nopti asa ca e numa' buna!
Ma duc prin oras acum ca mi-am blocat cardul de la banca si tre' sa-l rezolv
Revin cu povestiri cand se culca putza.



d-ale lui Nica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Hai ca intru repejor pana nu se trezeste dansul..

Cum a fost? Cum ati petrecut? Vad ca e liniste si pace pe aici, dar sper ca no news is good news.

Pe la noi a fost totul foarte potolit, dar nici nu prea mi-a ars de mai mult. Am fost la cumnatul meu, pupat, 'la multi ani', am mancat si ne-am intors acasa. Ce original, nu?
Pe 27 m-a mancat undeva sa-i fac lui N vaccinul pe care il tot amanam in motiv de muci abundenti si.. desi era a n-spea doza de Infanrix.. mi-a tras febra peste 39 vreo 24 de ore neintrerupte. Mi s-a rupt sufletul de el ca era ca o leguma agatata de umarul meu. Nici la petrecerea verisoarei lui n-a vrut sa faca nimic ca era rupt. In fine, gata, a trecut.. pana luna viitoare cand iar e un rapel la Prevenar.
Cadoul de la Mos Craciun a lui N a fost un dezastru total, chiar o sa fac plangere lu' Mosu'.. S-a stricat minunatia de tren intr-o ora! Asa ca acum zace in cutia de jucarii pana m-oi indura sa-l arunc.

Mamico, tu cum mai esti cu stomacul? I-a trecut varsatul celui mic? S-au bucurat copiii de cadouri? Hai, povesteste ca la tine sigur se intampla multe.
Esthera, ce ai pregatit pana la urma de Craciun? Ati petrecut frumos?
Miha, ce ai patit, draguta mea? (daca poti povesti, evident..)
Hellen, tu ai revenit in Grecia?

Hai si voi, restul, mai ziceti una alta ca sa intram cu buna dispozitie in anul nou care sper din tot sufletul sa fie un an bun, linistit si plin de impliniri.
Va pup cu drag pe fiecare!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Esthera2011 spune:


Offff...ce rau imi pare de mititelul tau pui Anouk!!!....dar ma gandesc si la tine mai ales ca zici ca n-ai dormit.
Dar acum ca e bine ma gandesc ca o sa chiuie de Revelion
Noi suntem bine, am petrecut pe la neamuri si cu prietenii! De Craciun am vrut sa fim noi doi singuri,singurei! In casa in care am tot muncit, ba s-o zugravesc, ba s-o modernizez...asa ca am asezat masa in fata seminului si ne-am ospatat!!
A doua zi am fost la neamurile grecului iar seara am avut prieteni la masa!!!
Succes nebun au avut si sarmalutele si rulouri de pui si raffaello (am executat inca o portie la cererea grecului)dar si tiramisu!
Am primit complimente cum c-as gati excelent!!!...dar nu trebuie uitat ca ajutor de nadejde in bucatarie mi-a fost si grecul meu!
Acum am terminat de executat un tort diplomat cu fructe mulllteeee iar pe seara facem piftii!!!...avem si un curcanel..pe care nu prea stiu cum sa-i fac de cap!!!!
Stau si ma intreb oare de ce mai gatesc atat deoarece maine seara mergem la
Vreau sa dansez toata noaptea (sper sa mai incap in fusta)


PS: Promit ca dupa Revelion 3 luni nu mai gust ceva dulce!!!
PS1: Revin maine cu urarile de rigoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Buna fetele,
Revin cu urarea LA MULTI ANI!!
Imi pare rau Anoukule de ce ai tras cu micul tau atomic, sper sa i fie bine miine
Esthera ,fetelor, petrecere faina miine!
Noi am revenit cu mari si mici de la pensiunea din Vatra dornei (nu i mai dau numele hotilor) iar miine noapte suntem pe strazi la hahaiala.
Am luat atitea ca geme frigiderul fac pt miine o friptura si pt 1 ianuarie ceva varza calita cu afumaturi si tot dichisul caci neamu belgos zice ca trebuie neaparat in prima zi de An sa manince varza calita
Pt miine am icre bronzate ,somon, de ale porcului,piftie friptura,,platou de brinzeturi,fructe ,un tortulet de diferite ciocolati(am gustat o prajitura identica...e paradisul...
Si la bauturi stam cumsecade dar eu din pacate nu beau sampanie
Mos Craciun a adus ce a fost pe lista nimic de zis.
Din ciclu cum sa furam 4200 de roni... v as povesti porcaria de la pensiune dar nu acum ...
Va las si va urez petrecere buna pt miine seara la toate locuitoarele ELADEI!

Mergi la inceput