Mamici din Grecia (12)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Carmaw, asa-mi place cand povestesti ce-ai facut.. Parca ma relaxez si eu o data cu tine. Tot asa s-o tii.. o vesnicie, ca prea se tineau scai de tine ghinioanele.
Uite, n-am mancat niciodata faimoasa supa de ceapa. E buna tare? E greu de facut oare?
Mamico, te simt o persoana foarte organizata. Nici nu ai cum sa fii altfel cu atata populatie in casa.
Asta cu doctorii si cu antibioticele, cred ca o au majoritatea pe aici in Grecia. ma bucur ca esti norocoasa sa dai de exceptie. Eu aici n-am unde sa-i fac analize, eventual sa merg in Volos, dar e o intreaga aventura sa calatoresti iarna cu puradel. Risti sa ramai blocat pe acolo din cauza de schimbare brusca de vreme, ba n-ai suficient timp ca sa te intorci inapoi.. In fine, o distractie!
Nici pediatrul nostru nu e chiar pro-antibiotice, cel putin nu din prima, dar are fixatiile lui. Oricum ma bucur ca Nicolas e mult mai bine.
Oana, aoleo.. 10 camere! Am crezut ca e o gluma. Si noi avem mult spatiu si stiu cat de greu e, mai ales ca noi stam si prin paduri. Noi ne incalzim cu aer conditionat si e foarte bine. daca ar fi fost casa noastra am fi pus incalzire centrala, desi la cum s-a dus pretul motorinei poate tot mai rentabil e pe curent.
Esthera, ce-ai facut la bazar? Ce fel de bazar a fost?

Copilul mi s-a culcat si eu ma uit la Jamie Oliver. Are retete foarte misto, dar uneori prea le exagereaza cu mirodeniile. Iar cand se pune sa toarne sos de soia.. aoleo! nu se mai opreste. Cred ca nu simti decat saratura din mancarea aia.
Pupici, noapte buna si o duminica super sa aveti!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

Buna fetelor!multam mult inca o data pt gandurile bune:0,ne-am intors acasa,ei acum tre sa reintram usor usor in normal...bunica incepe sa mearga usor usor,tine regimul(are diafragmatokili si tre sa manance de acum incolo supe si creme doar)....ei speram sa se intrepte usor lucrurile!
Carmaw ce frumos....si noi am petrecut super in sept in Belgia...si imprejurimi...dap...alta lume...
Esthera spor la dieta/noul stil de viata ...sigur gimnastica/mersul fac bine oricui...si la fel mancatul sanatos numai bine poate sa faca...Cat despre nume ,eu am numele sotului pt ca ne-am casatorit in Ro...iar in acte e scris asa cu terminatia masculina:))...cand ma prezint normal ca-l pronunt asa cum trebuie dar stiu ca la inceput se uitau ciudat la mine pt ca e asa scris in acte...si da a trebuit sa schimb toate actele mele...bine ca eram inca in Ro si mi-a fost usor.
Ioannoula ma bucur ca v-ati intors si sper sa mearga totul bine...cu al tau...cu afacerea pe care voiati sa o faceti...
Anouk dc sa trimiti tu jucarioarele....de unde stii ca nu vine si Nica2...sau o fetita :) ?
mamica11 te admir cate poti face in 24 ore :)
Dap...in alta ordine de idei azi am facut si noi o plimbare asa mai lunga...sa ni se mai aeriseasca creierul si mi-am luat o geaca si-o gentuta ...sunt reduceri f bune...geaca am luat-o cu 20E de la 100E...si chiar aveam nevoie de una...maine poate reusim sa mergem la film...v-am zis c-am fosr la Sherlock Holmes acum vreo 2 sapt?ne-a placut...acum vrem sa vedem Warhorse de Spielberg...mi se pare interesant:)...si asa ca relaxare...ca tot avem inca 8 bilete de pe cardul ala castigat de mine:D
Atatica...duminica placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Buna dimineata fetele...pe mine m a sculat Choupy care scotea niste triluri...o fi vazut pisicute afara.
Acum sunt cu o felir de gouda cu cumin (fara piine) si ma lupt cu ea...
Ma asteapta si cafeau cu zahar(negru totusi) si o lingurita de lapte.
Da am verificat revin in Olanda sa mi iau geanta(e mai scumpa pe net)!
Deci cum ziceam ....cind ma satur de aurifere le vind ...si asta am si facut si mi iau altele!
Oricum nu prea sunt fan aur eu mai mult merg pe pietre semipretioase(gasesc ca au mult caracter).....da acum prea am vazut sclipicioase in vitrinele evreilor din Anvers.
Azi dupa film mergem la niste prieteni si apoi cu ei la un resto(nu am fost la un resto japonez.....vreau alge!!!
Va pup pe toate ....sa va invit la o gofra cu ciocolata???
Morokule ma bucur ca ai aparut!
anoukule sus moralul ca doar stii unde revin.....Mai, noi trebuie sa ne vedem!!
Esthera e bine ca slabesti asta iti energie pozitiva!
Maman da ai multa energie;Oana tu sper ca esti bine
Daca am uitat pe cineva...sa ma scuze mda virsta(haha ca tot am visat ca era un tip cu 18 ani mai tinar ....vrajit de' farmecele mele')
Cine stie poate apare....
Oricum eu nu mi fac virsta(imi sta bine cu tunsoarea chiar daca nu mi am refacut mesele, nu am decit minuscule riduri in coltul ochilor, am slabit mult ,ma imbrac modern si funny....deci am moralul sus)
Ati inteles pot fi suspectata de niste fumuri(ca doar am revenit de la olandeji) sau cel mai bine de ALZEIMER(nuuuuuuuuuuuuuuuu!)
Gata v am zapacit nu mai cititi postarile mele!
Bisous la fete si ola kala n'est-ce pas????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:


Soupe ŕ l'oignon
Supa crema de ceapa

eu o fac asa:cartofi mari taiati in cubulete, cam 1kg de ceapa rasa se calesc putin in ulei,unt ce vreti ce se poate....niste sare, vegeta,herbes de Provence,piper si apa binenteles
Trebuie ca sa fiarba bine cartofi ca sa se descompuna ,apoi crutoane si brinza rasa multa deasuprea si la cuptor cu ea(pina se bronzeaza guda)
Apoi pofta buna...a,... ea se gateste in oala dar pt pus la cuptor sunt seturi de castroane speciale (din lut)
Bonne appetit!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Esthera2011 spune:

Buna dimineata

Ioooiiii ce ma bucur cand vad ca se animeaza forumul!!!
Fiecare cu cate-o poveste, un film, o vorba de incurajare....si uite cum curg paginile!!! ce sa mai ...o placere!!!!
De departe...cea mai plimbareata, cocheta si pusa pe cumparaturi e Carmaw!!! Ma bucur ca te-ai decis sa te intorci dupa geanta!!!...uite eu din cauza kg in plus am pierdut farmecul shopping-uitului!!(recunosc ca in magazine n-am cum sa gasesc masura potrivita!!...astia-s toate fotomodeale(vorba lui Badea).
Io-s curioasa Carmaw...daca tot ai fost in Olanda....bulivardul cu pricina l-ai vazut??? Imi aduca aminte de sora mea cand a fost in Amsterdam si-am intrebat-o cum e(de altfel femeie maritata si cu copil, doctor...mult mai serioasa ca mine) mi-a raspuns ca la astia sexu-ul e sport national!!
Cand povesteai de gradul de civilizatie din Belgia...ma gandeam cum as sta eu cu ochii cat cepele(din supa aia minune)!!!..ca doar am trait in Romanica!!!...plus ca si blanosul tau e un norocos cu o asa stapana!!!...iar apropos de varsta...cinste tie!!(desi nu stiu cati ani ai)...cam asta vreau si eu...sa scap de kg astea nebune si sa devin iar cocheta!!!!!
Mami imi placi!...dar mult!!! Imi placi tu, ca femeie, imi place familia ta(cunoscuta doar prin prisma cuvintelor tale), imi place cum povestesti despre viata de zi cu zi!!! In legatura cu iaurtelul....eheheeee..acum 1 an nici nu exista in viata mea!!!...acum e ceva de genul; must eat!!;
Moro...da mare cinefila esti!!!!...as merge si eu cu grecul la film dar daca as face-o acum..m-as duce doar pentru peisaj Ma bucur ca sunteti bine toti!!!
Ana...vad ca si Carmaw spune ca e ...musai sa te vada!! Si eu si grecul urmarim emisiunile lui Oliver si recunosc cu mana pe inima ca tocmai din cauza mirodenilor eu n-as gati ca el(nu aceiasi opinie o are si grecul). Bazarul e un mix de legume, fructe...haine,parfumuri(ieftine), ochelari de soare...si alte chestii sa-ti clatesti ochii!!!
Oana...da conac mare are sotul tau!!! Tu esti cea mai potrivita pentru o intalnire a fetelor de aici!!!...bine,asta sa se intample vara...ca iarna facem turturi!!!...cat despre incalzitul camerelor(ca vad ca toate fetele povestesc) noi avem semineu iar seara centrala!!!!...sunculitele mele...vor caldura noaptea!!!

Cam atat(dar ce mi-a placut)!!
Imi iau adidasii(ca-s pregatita deja)...si ma apuc iar de aerobic!!!...dar lasa ca ma fac eu iarasi slaba(promit ca trimit poza)!!!
PS1:...Mami...acelasi iaurt il am la micul dejun!!...doar ca azi il combin cu fructe!!
PS2:...Moro...bun sportul...ca tare as vrea sa am si eu silueta ta!
PS3:....asa de curiozitate ...cate kg ai Carmaw???

V-am pupat...si parca presimt ca ne mai auzim azi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

O la la...pai nu se 'marturiseste' asa ceva Esthera(na spun ca am 'doar' 175... cm)

Esthera eu ieri am ajuns doar la Maastrich si asta cu 'ajutoare' ca e delir la ei...prea multe sosele suspendate!!...in Amsterdam cred ca vom ajunge cu prietenii nostri care vin sa ne vada pe motos de la Paris.
Si mai am si o prietena in Olanda (cineva de pe aici) pe care as vrea s o cunosc
=======================================
Lasind gluma la o parte...da si eu uneori ma uit la profitabilul produs marketing OliverX....mai iau uneori o idee pe care o aplic cum vreau eu!Da prea multe bulibaseli de sosuri si mirodenii!De, englez!
====================================================================
Am o idee...ce ziceti punem prin mai, iunie de o intilneala intre gagici??
Ca daca nu iese cu 'paruiala'la prima intilneala la a doua acceptam si masculii.
Si unde a ti vrea??
Sau ce parere aveti despre asta?
====================================================================
Ginditi va pe indelete....daca nu facem video conferinta nu?
Pup inimoasele mamici!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioannoula spune:

Ce fac mamicile mele frumoase si iubite? Esthera, Carmaw Moro...can zic mamici, ma refer si la voi...
Noi am fost pana acum afara...am aranjat putin gradinita din fata casei, apoi m-am jucat in parc cu Fanu...doarme acum...Cu drag va primesc in "conacul sotului meu" daca-i spun asa se supara, spune mereu: <nu-i nimic al meu, totul e al nostru>
Cesa vazic? La noi deocamdata e liniste...nu ne-am mai certat, sotul se arata mai iubitor...:x dupa 1 luna fara noi.... Cam atat...va pupacesc duuulce pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Esthera2011 spune:


Oana regret ca te-am suparat!...chiar n-a fost cu intentie!!!

..ideea era ca la 10 camere ne poti primi pe toate!...uite eu pot sa fac pe bona si sa stau cu Fanu!


Seara buna!!!!


PS:...n-am reusit sa ma abtin pana maine...asa ca m-am cantarit:78.8 kg!!! Pana acum pierdute 3,8 kg!!!!....si inca 10 cm pierdut in talie...in total 20cm!!!!!! Sunt super, super,super de fericita! Iuhuuuuuuu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioannoula spune:

Citat:
citat din mesajul lui Esthera2011


Oana regret ca te-am suparat!...chiar n-a fost cu intentie!!!

..ideea era ca la 10 camere ne poti primi pe toate!...uite eu pot sa fac pe bona si sa stau cu Fanu!


Seara buna!!!!


PS:...n-am reusit sa ma abtin pana maine...asa ca m-am cantarit:78.8 kg!!! Pana acum pierdute 3,8 kg!!!!....si inca 10 cm pierdut in talie...in total 20cm!!!!!! Sunt super, super,super de fericita! Iuhuuuuuuu

Nu m-ai suparat, imi parerau caam lasat impresia asta...>:d<

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Mamicilor un pupic si o cafeluta
Mi e capul prastie de 3 ore dormite....
Deci ieri am fost la film(5.80E) plus floricele...apoi restraurant unde eu am dat cu furculita de doua ori ,apoi tren pina la Bruxelles(masina in parkingul garii)si apoi a venit un prieten si ne a luat la el.
In 2 cuvinte o familie (ea doctor mamos) el director informations tehnology la ATOS ORIGIN 2 baieti de 14 si 15 ani destepti rapizi mari sportivi(ca si tatal) o casa moderna utilata cu ultimele tehnologi(frigo ce opreste aspiratorul si altele...in fine nu prea am pus intrebari m am dat'cunoscatoare....)niste masini ...ce sa spun
Si el 42 de ani/ 192m... ea ,si ea frumoasa....si in plus amindoi calzi,simpatici....am renuntata la alge si alea si am stat la masa la ei.O seara atit de placuta!!
Apoi Jean ne a condus la Leuven de iar am luat trenul,apoi rosioara, si.... acasa!!
Sa va povestec cum e in CFR ul lor?Cit de mare curatenie,confort caldura, politete, calm, corelare cu alte trenuri???
Cum sunt wc??
Stiti cit costa ?(Verviers- bruxelles centraal dus intors 5.80...ne a urmarit cifra asta))
Controloarea azi noapte mi a spus ca am facut o greseala pe abonamentul pe care l am luat si trebuie sa ma prezint sa mi ramburseze 7.40E)Eu romanca am zis distrata ...'bine altadata'..;ea insista... sa faca infarct nu alta!!Deci: ia o pauzarea salvata de la criza de inima si eu in buzunar cu un bilet de decontare cu SCUZE scrise!!!

Sau sa spun despre garniturile de metrou(inauntru un regal de nuante de bej) parca ieri au fost date in folosinta(adica super curat si fff rapid).Of Doamne....

Choupy azi noapte a demolat o porcarie de lampadar din hirtie Ikea....s a razbunat ca l am lasat singur...dar cum sa fac ca in masina in cutie se smiorcaie si daca il las liber(de altminteri interzis) si vai tapiterie din piele rosie a masinii....mda deschid portmoneul sau sun la asigurare sa plateasca ea!Sa vad pe net cit costa .

Astazi la prinz mergem la SPA la un resto grecesc suntem invitati de varul lui Renč...un om jos palaria fara fumuri cu toate ca ... ...are 'barcuta' si casute 'fara numar(vorba nebunului de Mircea Badea)Se pare ca iar si schimbat o-cumpara mereu nou de la expozitiile navale din sudul Frantei si le 'parcheaza' prin insulele alea mici de pe linga Lefkada)
Nu intentionez sa stau la masa ii dau un pup si o sterg la ...vitrine!
Dar oricum cumsacade familie....ea imi este ca o sora.
=================================================================
Hai ca m am intins prea mult ma duc la perfuzie de cafeina asortata la o e-tigara
======================================================================
Pupici si o saptamina buna la mari si mici!

Mergi la inceput