M-am hotarat.............adoptie(77)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Intr-adevar,asa cum zice si Iepumic, atunci cand vin acasa, copiii fac progrese uimitoare. In nici 2 saptamani, fara niciun efort din partea noastra, baietelul nostru a invatat o multime de lucruri noi, e vesel si interesat de tot: rolul de la serbare l-a invatat din prima zi fara efort, a invatat cuvinte in engleza, o multime de cuvinte noi. Dimineata, cand il trezesc, avem momentele noastre de tandrete si gadilaturi, astazi s-a trezit singur (n-a mers la gradi), a venit la mine si mi-a zis ca se duce din nou in pat sa vin la el. M-am topit toata de dragul lui cum astepta in pat cu ochii inchisi sa vin si sa-l rasfat.
Saptamana viitoare avem serbarea. E prima mea serbare in calitate de mamaAm niste emotii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns analias spune:

Doamnelor,

Imi permit sa va intreb ceva: azi fetita mea mi-a spus ca la scoala, o colega a intrebat invatatoarea daca exista cineva in clasa lor care a fost abandonat, iar invatatoarea a raspuns senina "Da, Ixulica a fost abandonata", apoi si-a continuat predarea, iar copiii au ramas nitel uimiti. Pustoaica nu s-a simtit chiar in al 9-lea cer, pentru ca nu se astepta la o asemenea abordare, desi isi cunoaste povestea. Insa nu am discutat-o niciodata in public.

Voi ce reactie ati avea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loriana74 spune:

Analias ,
Cred ca invatatoarea nu avea niciun drept sa "scape" copiilor o asemenea informatie fara sa-ti ceara acordul , fara sa cunoasca ce stie , crede sau simte copilul aflat in aceasta situatie, cat de pregatit este sa-si infrunte propriile temeri si , mai ales , fara sa prezinte tabloul complet.Pana la urma , "Ixulica" nu este un copil abandonat , ci dimpotriva, un copil foarte dorit , cautat si asteptat mult mai mult decat alti copii , si poate doar acest lucru sa o faca un copil special in cel mai minunat sens al cuvantului.
Ar trebui ca invatatoarea sa-si aloce timp sa explice copiilor , care sigur sunt in ceata , despre ce este vorba cu mai multa responsabilitate si sa sublinieze cat de iubit este acest copil si cat de speciala este familia lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bellaiza spune:

analias,

pret de cateva secunde am ramas blocata. Acum incerc sa ma dezmeticesc. Cateva lucruri nu imi sunt clare, dar poate pot sa te ajut raspunzandu-ti tu unor intrebari. Este oare posibil ca fetita sa fi inventat situatia pentru a vedea ce reactie ai tu pentru ca se gandeste ca s-ar putea afla intr-o asemenea situatie si nu stie cum sa reactioneze? Cred ca prima data m-as asigura ca stiu ce s-a intamplat. Apoi daca lucrurile stau asa, este de chibzuit ce este in interesul copilului si cum anume trebuie sa reactionezi. Puiul meu s-a confruntat cu o atitudine asemanatoare din partea unei invatatoare care a tinut locul o vreme invatatoarei titulare. Am stiut ca puiutul nu fabuleaza pentru ca bona noastra fusese cea abordata cu intrebari in public despre faptul ca a fost adoptat. Am strans din dinti, nu am zis nimic pana a revenit la catedra DOAMNA noastra si i-am comunicat ispravile colegei sale. Totodata am rugat-o decent, dar ferm sa puna capat oricaror astfel de discutii. Acum totul e in regula.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

Craciunul e credinta,
Craciunul e speranta,
Craciunul e puterea de a darui si de a primi dragoste!
Sarbatori Fericite alaturi de cei dragi!


"In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma."
(Will Rogers)


simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa78 spune:

Carmen, te asteptam sa ne povestesti cum a decurs prima zi si prima noapte cu puiutul vostru acasa. Va doresc acomodare usoara, sa fiti fericiti,sa aveti o viata frumoasa impreuna si niste sarbatori ca in povesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa78 spune:

Sper ca anul viitor de sarbatori sa avem toate de aici copilul dorit, sa avem pt cine sa pregatim bradul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

Alexa, e frumos, dar a fost dificil ieri cand a plans vreo 2 ore dupa "mama alta"...a dormit bine azi-noapte, eu am avut episoade de atipeala...
Acum am un pic de timp, am pus legume la fiert pt.salata si Teo sta langa minen si se uita cum scriu.
Azi-dimineta a plans iar dupa ce s-a trezit dar l-am lasat si i-a trecut.
Am mancat amandoi, am iesit la plimbare, ne-am uitat pe geam, am facut bradutul si acum il asteptam pe tati sa mergem la mamaia...
Ar fi bine daca as avea bani si sa nu mai trebuiasa ca merg la servici, ca sa stau cat mai mult cu el...
Parca e de o viata la noi.
Mai intru cand mai am un pic de timp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LittleAngel spune:

Toate posturile fac reportaje cu Valea Plopului dar nu se intreaba nimeni de ce copilasii aceia sant acolo,si nu sant dati familiilor care vor sa adopte.
Toata lumea "vai saracii de ei hai sa le ducem ceva' dar nu se gandeste nimeni sa le schimbe viata,sa puna mana sa le deschida procedura de adoptie daca parintii nu s-au mai interesat de ei.
Degeaba le duci haine si maincare asta nu rezolva faptul ca nu au mama si tata si ca nu traiesc normal intr-o familie.
Cand am sunat la DPC PRAHOVA cum trei ani s-au rastit la mine ca acei copii nu sant adoptabili ca sant intr-un regim special.Ce o insemna asta nus tiu.Acum pe legea modificata ar trebuie sa le deschida dosarele la multi de acolo....
Acum trei ani m-am indragsotit de o fetita de 7 ani de acolo si acum inca ma gandesc la ea,stiu ca e mare acum,dar daca pot sa ma lupt cu ei ma lupt si tot o iau.
Probabil va trebui sa apelez la pile si relatii.
Daca stau sa ma gandesc nu sant multi care ar adopta un copil la 10 ani,ar trebui ca AS sa fie entuziasmate ca pot plasa in adoptie un copil asa mare.
Imi iau atestatul pentru a tareia oara si de data asta sar la gatul lor.CLAR.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LittleAngel spune:

Ma scuzati acum sant un pic suparata si revoltata.
Am uitat sa va urez CRACIUN FERICIT!!!

Mergi la inceput