M-am hotarat.............adoptie(77)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:

Multumesc, Mara, pentru raspuns. Se pare ca echipa cu care lucram noi are alta viziune. Dar cumva au fost deschisi la rugamintea noastra de a ne lua in calcul si pentru un singur copil numai ca ne-au explicat ca, daca exista copii cu care s-ar putea face potrivirea teoretica in alte judete, cei de la judetul respectiv vor vedea ca suntem atestati pentru 2 copii si nu ne vor lua in considerare. Cam asta am inteles eu. Probabil vom avea mai mult de asteptat din cauza asta. Ne inarmam cu rabdare si mergem mai departe. Doar ca ne-a luat prin surprindere situatia, noi nu ne gandisem la ea din punctul asta de vedere. Acum macar stim cum stam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Dupa cate stiu eu sut destule situatii in care in atestat s-a scris una si in realitate s-a ajuns la altceva. i se pare aiurea si din partea celor de la DPC ca nu ti-au spus de la inceput si nu te-au indrumat in acest sens. De exemplu la noi s-a scris 1-2 copii si in acest caz eram compatbili si pentru un singur copil. Eu cred ca poti sa trimiti cereri si in tara, si macar sa-ti gasesti tu copilul, ca acest lucru se rezolva. Eu una nu as astepta sa expire atestatul, pentru ca un nou atestat se obtine in 120 de zile, deci termenul este mai lung. Cu siguranta se mai poate face si altceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Buna feteleSunt la serviciu pt prima data (am o multime de lucru, nu stiu ce sa fac mai intai, asa ca sa nu va suparati pe mine ca sunt mai scurta) de cand il am pe pitic acasa si am intrat repede-repede sa va mai povestesc ce facemSuntem bine, mergem la gradi fara probleme, nu plange acolo, a racit putin, am fost la medic si are putin rosu in gat. Astazi are o alta doamna si a vrut sa mearga la gradi, suntem pe un drum din ce in ce mai bun, si va merge si buni sa-l ia ca mami e la serviciu. Ma rog sa nu fie nicio problema, e prima data cand nu-l iau eu de la gradi si are si o alta doamna. De cand l-am cunoscut i-am povestit de camera lui si el de-abia astepta sa vina la noi sa aiba o camera doar pt el, asa ca a vrut sa doarma singur. I-am cumparat lenjerii cu personaje din desene animate si a fost f. incantat sa doarma in compania lui asa ca dormim singuri, dupa ce ii citeste mami sau tati povestile pe care si le alege el. Si el era atasat de AM, locuia intr-o zona de munte la curte, la tara, iar noi locuim la oras la bloc si toti bunicii si cunoscutii stau la bloc. Nu a fost nicio problema de acomodare, zici ca ar fi locuit la bloc de cand lumea. I-a placut mult baia in cada cu multa spuma, era in extaz jucandu-se cu spuma Mai revin cu povesti despre baietelul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

ERATO, cata bucurie si implinire simt in cuvintele tale
ma faci sa fiu si eu cat mai puternica si stiu ca undeva intr-un colt de tara, ma asteapta si copilasul meu

"In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma."
(Will Rogers)


simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Multumim Erato pentru povestile scurte, e drept, dar te intelegem. Ati primit cel mai frumos cadou de Craciun. Bunicii presupun ca nu-si mai incap in piele acum, ca au un nepot... Sa va traiasca si sa fiti fericiti si sanatosi impreuna. Bineinteles ca te asteptam si cu alte detalii ca doar asa suntem noi, fetele, vorbarete
Rabdare celor care inca asteapta, asteptarea e grea, dar aveti exemplul lui Erato ca merita sa nu-ti pierzi speranta.
tuturor,
Laura

Oamenii au inventat respectul ca sa ascunda locul gol,unde ar trebui sa fie iubirea. Lev Nicolai Tolstoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Intr-adevar, nu merita sa va pierdeti speranta. Trebuie sa credeti cu tarie in ceea ce va doriti, pt ca tot universul va conspira sa va indeplineasca dorinta. Veti vedea ca minunile se intampla daca credeti in steaua voastra norocoasa, mai ales ca urmeaza sa se apropie sarbatoarea Craciunului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:

danaionela,
eu cred ca a fost doar o neintelegere la mijloc si sunt convinsa ca lucrurile se vor rezolva. Nu dezarmez, dimpotriva, sunt mai convinsa ca oricand sa merg mai departe. . Obstacolele sunt facute numai pentru a fi depasite. Cum...vom vedea.
erato, ma bucur ca lucrurile merg atat de bine!!! Noua ne-au zis de la DPC ca odata adusi copilasii acasa,fac progrese uimitoare. Si pot sa confirm asta, am vazut cu ochii mei. Dragostea face intr-adevar minuni, nu-i asa?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Erato, frumos povestesti, cu bucurie in ,,voce" ca sa zic asa. Voiam sa te intreb cum au reactionat bunicii, ca initial ziceai ca mama ta nu a fost de acord...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cora79 spune:

Erato.....ce frumos,esti mamica in toata regula,abia astept sa traiesc si eu acest sentiment minunat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoemma spune:

Eu nu scriu de obicei la subiectul acesta dar azi vorbeam cu sora mea despre un copil adoptat si m-am gandit la voi. Niste prieteni de familie de-ai lor a adoptatat un baietel si apoi la cateva luni s-a nascut si fetita lor naturala. Din cate stiu eu diferenta intre ei e mai mica de 9 luni. Azi a vazut sora mea baietelul si mi-a spus ca e SUPERB. Imi povestea cu incantare ca e deosebit frumos, blond, cu parut cret si ochisori albastri si cu o fata foarte frumoasa. Cine stie din ce motive nu l-a putut pastra familia naturala. Asa ca ni disperati!
Va doresc sa va indepliniti cat mai curand dorintele!

Copii gasesc totul in nimic, oamenii gasesc nimic in tot. (Giacomo Leopardi)

Mami de 2004 si 2010

Mergi la inceput