M-am hotarat.............adoptie(77)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Stiu LittleAngel, si de aceea sunt revoltata. Am vazut campania de strangere a fondurilor din iarna cand le-a ars depozitul de alimente. Dar chiar nimeni nu se intreaba de ce sunt atatia copii acolo, fara situatia clarificata? Ii ia parintele si apoi nimeni nu mai respecta legea sa le caute rudele pana la gradul 4 si asa mai departe??? Eu sau tu, sau alta persoana de ce nu poate sa ia un copil si sa-l creasca asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamghicu spune:

am inceput sa citesc de pe DC si sunt ingrozita de ce vad... eu credeam ca este simplu... depui actele pentru adoptie... AS iti gaseste BB si totul se termina pana la vara... insa acum vad ca trec ani si nimic nu se intampla... :( nici nu stiu ce sa mai fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Bun gasit la toate fetele ,eu va pot spune numai ca trebuie sa aveti rabdare ...stiu ca este f.greu de inteles cind vezi si auzi de asemenea situatii si nu poti face nimic ,mai ales ca dupa cum spuneti voi sint atitia copii care si-ar dori si ei sa aiba o familie ,o casa ,dragostea parintilor si a rudelor, care intr-o tara normala este un drept .
Eu nu stiam despre Valea Plopului ,nu stiam ca acolo sint atitia copii care au o astfel de situatie.Oare acel popa nu stie ca unui copil nu-i este de ajuns sa aiba numai ce imbraca ,incalta si un pat cald ?
Incerc sa va incurajez spunindu-va ca daca am reusit eu sa -mi gasesc copilul ,cu siguranta o sa reusiti si voi ,mai devreme sau mai tirziu o sa vi se indeplineasca visul.
E greu sa te lupti cu morile de vint dar increderea in voi insiva trebuie sa fie cit mai puternica .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alabina spune:

Buna fetelor,

Pana acum v-am citit din umbra si va multumesc ca existati.Am trait cu emotie toate intamplarile voastre si sper ca intr-o zi voi fii si eu o mamica fericita.

MTHFR C677T Heterozigot, PAI - 675 Heterozigot 4G/5G, 4 sarcini oprite in evolutie,mutatiile descoperite dupa ultima sarcina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alabina spune:

Avem atestatul de 2 luni de zile,obtinut cu greu,pentru ca numai cine nu intra in acest vartej nu stie ca se pun toate piedicile posibile pentru obtinerea atestatului,desi indeplinesti toate conditiile legale si mai mult decat atat.Si a durat 4 luni de zile sa-l obtinem,cu binevointa statului roman si acelor angajati sa "aiba grija" de copiii orfani.

MTHFR C677T Heterozigot, PAI - 675 Heterozigot 4G/5G, 4 sarcini oprite in evolutie,mutatiile descoperite dupa ultima sarcina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alabina spune:

Iar acum sunt si eu la fel de revoltata ca si voi,caci oriunde sun sau trimit cereri,mi se raspunde ca nu sunt copii!!!Si noi stim foarte bine si toata tara stie cati copii fara parinti sunt.

MTHFR C677T Heterozigot, PAI - 675 Heterozigot 4G/5G, 4 sarcini oprite in evolutie,mutatiile descoperite dupa ultima sarcina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alabina spune:

Dar am aflat cum se procedeaza.Se ia copilul in plasament,eventual din maternitate, si apoi se pluseaza la DGASPC pentru ca acel copil sa devina adoptabil.Majoritatea copiilor care au dosarele deschise in instanta in momentul de fata sunt cei luati deja in plasament,deci nici o sansa pentru noi cei care vrem de la inceput un copil adoptabil.

MTHFR C677T Heterozigot, PAI - 675 Heterozigot 4G/5G, 4 sarcini oprite in evolutie,mutatiile descoperite dupa ultima sarcina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

mariamghicu-Nu trebuie sa te ingrozeasca faptul ca adoptia este dificila ,nu a fost niciodata usor ,cel putin asa cred si totusi adoptia in Ro.e mult mai la indemina multor fam.decit in alte tari .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamghicu spune:

multumesc mult pentru incurajare... chiar am nevoie acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LittleAngel spune:

"Copii de acolo sant in regim special." Asa raspund cei de la DPC PRAHOVA daca sant intrebati.Ei stiu ce inseamna asta,ei stiu de interese au sa-i tina acolo...
Nu-i doare pe ei ca la 18 ani copii aia sant pe drumuri fara famile fara viitor.Si Popa nespalatu' ,cum il denumeau unii care au mai vrut sa adopte si nu au putut,se face ca apara copii de avorturi,dar de fapt are el intersele lui.Daca tii la niste copii vreui ca ei sa ajunga in familii sa creasca normal,nu sa-ti faci tu treaba cu ei sa produci mila...
Din nefercire eu imi doresc o fetita de acolo,care dejea are 10 ani,dar e atat de imposibil sa spargi gasca de nelegiuiti ca nus tiu cum o sa rezolv pana la urma.
Ar fi trebuit sa se bucure ca o persoana ar vrea sa adopte un copil asa mare,dar cand vine vorba de copii din Valea Plopului totul e TABU.

Mergi la inceput