bebe de 9 luni nu mananca

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Baby1320 spune:

Am uitat sa spun de ce totusi a dat de gustul sarii baiatul meu la 1 an si 7 luni. Am fost oarecum obligati din cauza unei deshidratari grave de care am suferit de curand. O enterocolita cu o infectie bacteriana urata, ne-a spitalizat pentru 10 zile. Acolo a trebuit sa ii dau grisine sarate, la recomandarea medicului, pentru ca nu retinea apa deloc si elimina tot. Dar altfel, mult si bine nu ar fi vazut el sare. O data introdusa in mancare, normal ca nu mai scapam de ea. :)



Mama lui Joshua-Luca din 6.04.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Baby1320 spune:

Laurenta: iti inteleg disperarea si frustrarea ca al tau pui nu mananca, dar nu trebuie sa cazi in "capcana" asta cu mancatul din farfuria voastra. Este prea mic puiul sa manance ciorba normala, sarata, acrita si cu cine stie ce mai mancam noi. Stomacul lui nu e pregatit pentru asemenea incercari chiar daca gustul lui spune altceva. Ii innebunesti stomacul si rinichii. Si lucrurile astea nu se vad imediat. Nu stii cand apar probleme si nu stii de unde sa le apuci.

Insista cu mancarea preparata special. Incearca verdeturi, incearca diferite legume puse in cantitati diferite in functie de aroma pe care o dau mancarii, incearca sa ii distragi cumva atentia la masa in ultima instanta (nu e varianta ideala, dar ca sa iti atingi scopul - sa manace - incearca si asta). Baiatul meu la 10 luni, refuza orice mancare, nici nu gusta, insa ii aduceam la masa zeci de jucarii pe care i le puneam pe scaunul de masa si ii distrageam ateantia, carti pe care ne uitam impreuna si ii povesteam ... ma rog, inca o data, nu e varianta ideala, dar incerci orice numai sa il hranesti cu ce stii tu ca e bine, nu cu ce vrea el deocamdata.

Un exemplu foarte reprezentativ: daca incerci sa ii dai un hamburger de la Mc sa vezi ce il mananca, dar oare este asta o solutie ?!

Fii cu nervii tari si nu capitula in defavoarea lui cu alimentatia. Conteaza mult mai mult sa manance sanatos si adaptat varstei, decat sa manance mai mult, dar nepottivit capacitatilor organismului lui :(

Mama lui Joshua-Luca din 6.04.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Laureta Focsaniul e un oras mereu infloritor..avem un primar pe cinste care se ocupa de asta..Imi pare rau ca suferi de dorul tarii tale si a orasului natal, dar crede-ma ca nici aici nu ti-ai dori sa traiesti...In legatura cu sarea nu am zis sa ii pui sare cum pui pt tine ci ff putin..si la baiatul meu chiar am vazut diferenta..dar nu te lua dupa mine..fetele sunt mult mai in tema ca mine..Lasa instinctul tau de mama sa te conduca.Sa stii ca te inteleg perfect si trec prin aceeasi perioada ca si tine..si eu sunt disperata..pt mine si 2 lingurite de mancare sunt o mare victorie...As vrea sa vedeti ce haos lasam in urma in bucatarie dupa ce mancam..jucarii aruncate pe jos, mancare pe masuta, pe scaun..copil care trebuie schimbat de la piele..toate pt o lingura-2 de mancare..Nu mai zic ca ma schimonosesc ca toate animalele, cant si dau mancare la toti maimutoii doar-doar ia si mandrul meu o gura de mancare...Dar e ff usor sa judecam cand avem un copil cumsecade...Multa sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurenta spune:

stiu ffff bine cat de nociva e sarea si tot ce contine o ciorba normala pentru ei,tot aceeasi disperare ma fc sa ma informez,dar 8 linguri de ciorbita........nu cred cai dauneaza,si mai ales cai prima oara cand ii dau ciorbita,desi astazi in faxul care mi la trimis pediatra cu alimentatiei bebelui de 9 luni(azi a implinit),mentioneaza si un "pic"de sare in papa lui.va multumesc si multa sanatate bebei si mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurenta spune:

buna,mi sa mai zis ca e ffff greu acasa,dar sa stii ca dorul de unde teai nascut e mai greu,e o suferinta practic,mai ales acum de sarbatori,azi a vn mosu asa.....dar nu am simtit nimic special,aici e o zi normala,cat despre curatenie dupa ce se mananca doua lingurite de cereale in 2 ore..................... nu mai zic nimic............si eu sunt o obsedata a ordinii si igiena,nu am avut copii pana acum(30 de ani)doar eu si sotul,dar numai conteaza printu sa fie bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Baby1320 spune:

Laurenta: stii cat inseamna 8 linguri de ciorbita ? Cam 160 ml de ciorba ... Crezi ca e putin ? E enorm pentru varsta asta mai ales ca este un fel de mancare neadaptat varstei. ....

Oricum, eu ti-am dat niste sfaturi din suflet, pentru binele puiutului. Acum fiecare alege cum sa isi creasca puiul si cu siguranta, fiecare mama stie cel mai bine ce e bun sau rau pentru puiul ei. Succes si sanatate.

Mama lui Joshua-Luca din 6.04.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurenta spune:

multumesc mult baby,dar cred ca nu stii ce e aia sa nu ti manance nimic puiu si cand vezi ca deschide pentru prima oara gurita la vazul linguritei,oricear fii in ea,dupa luni de chin ,de stat in bucatarie cu orele sa prepari, sai dai,totul fara rezultat!,!!!!!!!!!! calculator,laptop,tv,jocuri,jucarii,,,,nimic nul fc sa manance! doar un amarat de biberon!!!!!!!!!!!!!ma ingrijoreaza normal sanatatea si dezv lui ,tocmai de asta,disper ,ca are 8,200 la 9 luni(azi implinite),sanatate la bebei si mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Eu iti recomand sa incerci autodiversificarea.

Pe scurt, e o metoda simpla care il lasa pe bebe sa aleaga.
Tu doar trebuie sa ii dai posibilitatea sa o faca oferindu-i alimentele potrivite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Laureta, te imbratisez.Am plans citind mesajul tau cu dorul de tara si faptul ca nu simti sarbatorile ca acasa..te inteleg pt ca finii mei sunt in Italia de 12 ani si mi-au zis ca sarbatorile acolo sunt k niste zile normale..aici si daca nu te pregatesti acasa tot le simti pt ca sunt strazile si magazinele pline de beculete iar din fiecare colt se aude o colinda..In legatura cu bebelusul tau parca il descrii pe al meu..te inteleg perfect..numai cine nu trece prin asta nu te poate intelege..8 linguri de ciorbita e mult pt mine de exemplu pt ca al meu n-a mancat niciodata asa bine..dar fina mea care are 1 an si 1 luna mananca ciorbita de la 7 luni cate 200 ml..acum la 1,1 an mananca in jur de 250ml...si mama ei tot zice ca nu mananca...I-am si zis odata ca daca e am sa-i dau pe Iustin o zi acasa sa vada ea ce inseamna sa nu manance copilul..nimik..ieri hai sa-ti zic ce a mancat al meu toata ziua..Dimineata: 2 lingurite de mar cu biscuite; Pranz 50 ml lapte.. Pe la 16 (dupa somnul de amiaza, k inainte de somn ii dau lapte k sa adoarma) 3 bilute de mamaliguta cu branza..adica cat baga in gura de 3 ori..iar seara 1/2 cartof copt mic.Asta mananca al meu intr-o zi normala..adica intr-o zi buna..cand e zi rea nu mananca nimik in afara de lapte, dar si ala ff putin..Mai mult noaptea il pacalesc cu un pic mai mult lapte...Si sa-ti zic ce analize proaste i-au iesit??? Numai datorita lipsei alimentelor de baza?? iti zic numai una Fier= 17 iar limitele normale sunt intre 40-100...plus lipsa de calciu..plus k la ficat iar i-a iesit o analiza rea..(asta la ficat banuiesc ca de la antibiotice..k am bagat multe in el la recomandarea medicului..offf..bine ca de cateva luni am reusiot sa-l feresc...)...Dupa sarbatori fa-i niste analize puiului tau sa vezi daca nu are si el vreo lipsa de ceva..am inteles de la medic ca lipsa de fier este urmata de lipsa apetitului..Va doresc multa, multa sanatate!!!




9

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Laureta activeaza-ti PM ca sa iti trimit adresa mea de mess poate vb mai multe acolo..daca vrei!

Mergi la inceput