bebe de 9 luni nu mananca

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laurenta spune:

VA MULTUMESC DIN SUFLET,DAR IN DISPERATEA MEA II PUN IN BIBERON OMOGENIZAT DE CARNE ATUNCI CAND NU MANANCA ,NUL POT LASA FLAMAND,NU POOOOOT,SI MANANCA ASA DAR CU GREUUUUUUUUU SI ASA......,CRED CA O SA CAD EU IN DEPRESIE CA DEJA MA PUN PE PLANS.SUNT SI SINGURA NU AM PE NIMENI.FAMILIA MEA A MURIT,NOI LOCUIM IN ITALIA SI CER SFATUL DOAR PEDIATREI CARE IMI SPUNE CA E NORMAL,CA SA INSIST,IAR SOTUL MEU IMI SPUNE LA FEL,ACUM NE PUNEM SA MANCAM CIORBICA DE PUI DE TARA,INCERCAM...........VA PUP .SANATATE LA BEBEI !!!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

draga mea, DC este o mare familie,asa ca esti acolo unde trebuie. te imbratisam si sustinem cu drag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Laurenta, disperarea ta nu foloseste la nimic. Calmeaza/te pentru ca bebe simte si nu/i face bine nici lui. daca pediatrul ti.a zis ca nu/i problema tu de ce vezi probleme peste tot? eu am fost genul de copil care nu manca nimic. si nici laptele nu/l suportam pentru ca am intolerata. ma obligau sa mananc si vomam tot. am tinut/o asa ani de zile. pana am avut o dereglare hormonala.
majoritatea prietenelor mele au copii care pana dupa un an nu au mancat aproape nimic.
si nu e flamand daca e energic si vioi. daca ar fi flamand ar manca.

Finn Constantine 15.10.2009 si 19+ Euan Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sara_Maria spune:

Draga Laureta, 8 kg nu e asa de ingrijorator. Este doar o problema de adaptare, nu a prins inca gustul mancarurilor obisnuite. Am mai auzit cazuri similare cu al tau. NU te panica!
Deja la varsta asta poti incerca sa ii dai mai mult gust mancarii (adica nu numai fiarta ca atunci cand era mai mic), pana nimeresti ceva sa ii placa, poti pune putina verdeata, sa o faci la cuptor spre ex carnita pe pat de legume (sa iasa usor gratinata sau nu daca nu ii place), variezi legumele, sa iti iasa mai dulce, sau din contra, sau poti incerca gratar cu piure facut cu unt si lapte(gustul de lapte s-ar putea sa il convinga). Mai poti incerca cu supe, ii faci supa normala cu carne, legume si eventual paste (testezi daca ii plac) si apoi inainte de a opri focul ii scoti toate legumele si lasi numai carnea si zeama, astfel incat in momentul pasarii sa iasa subtire si i-o dai cu lingurita... astea sunt incercari pana prinde el gustul, pana incepe sa ii placa.
Oricum paseaza-i-le foarte foarte fin!

Apoi mai poti incerca cu smecherii, jucarii, reclame tv (care functioneaza la multi copii), te plimbi cu mancarea dupa el prin casa. Sunt lucruri contraindicate teoretic, dar pana incepem sa papam, si ca sa reusim zic ca poti face exceptii.

Poti incerca cu iaurt natural sau cu iaurt pentru copii cu arome (vanilie, fructe) de la Humana si Nestle - sunt foarte foarte bune la gust, nu stiu cat de naturale, insa fiind fabricate de producatori de lapte praf, si special pt bebei, ma gandesc ca or fi acceptabile.

Mai poti face budincute din cereale de la Milupa si Nestle cu lapte (fi-mea nu le maninca cu lapte praf ci numai cu lapte Zuzu)

Mult succes si tine-ne la curent!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

puiule, nu mai fii stresata, copilul te simte, incearca sa dai mancarii gust (stiu k o sa-mi iau rosii in cap, dar asta e..uneori nu putem creste copiii ca la carte), adica un firut de sare, dar ff putin, atat cat sa dea un pic de gust, ciorbita o poti acri un picut cu iaurt sai zeama de lamaie dar ff putin cat sa ii schimbe gustul..Al meu n-a acceptat deloc mancarea de bebe fara gust..abia cand am pus un picut de sare a acceptat cat de cat..dar daca e sa fie un "nemancacios" ca al meu iti zic ca te chinui degeaba si degeaba disperi..Poate nu e cazul si la voi, te inteleg perfect!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

NUSE PUNE SARE IN MANCAREA COPIILOR, MAI ALES DACA SUNT MAI MICI DE 1 AN!!!

Poti pune diverse ierburi aromate, de exemplu patrunjel tocat foarte marunt, care da gust si are si vitamina c. in supa poti adauga putin suc de lamaie. Bucatele de legume sau fructe poti incerca.

Finn Constantine 15.10.2009 si 19+ Euan Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurenta spune:

buna oana lex,si eu sunt din focsani,mie tare dorrrrrrrr,locuiesc de 10 ani in Italia,casatorit asi bebe,dar tot mie dorrrrrrrr de al meu focsani,sanatate multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurenta spune:

DUMNEZEULE COPII ASTIA.......ASTAZI IAM DAT PUR SI SIMPLU DIN CIORBA NOASTRA PT MINE SI SOTUL MEU...........A MANCAT 8 LING. NUMARATE!!!!!!!!!!!!NICIODATA NU A FC!SARATA,CU ZEAMA DE LAMAIE,....NORMALA SI MIA MANCAT NU MIA DAT PESTE LINGURITA
DUPA CE IA SIMTIT GUSTUL,CEVA IA PLACUT FFFF MULT......DACA PANA ACUM NU MANCA NIMIC SPECIAL PT BEBEI.CRED CA IAU PLACUT AROMELE CEVA ...NU MAI STIU...PRINTU MEU SCUMP.....SANATATE LA BEBEI SI MAMI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

I/ai dat ciorba cu SARE? Citeste aici te rog

nfluenta consumului de sare asupra sanatatii bebelusului

Bebelusul tau are un sistem fragil si rinichii sunt unii dintre cei mai fragili. Rinichii copilului nu sunt capabili de a procesa o cantitate mare de sare adaugata.

Sarea in cantitati prea mari de la alte surse decat alimentele naturale, cum ar fi fructele si legumele, lapte matern si lapte praf pot afecta rinichii copilului si eventual, chiar pot provoca leziuni ale creierului.

Astfel este recomandat sa acorzi multa atentie asupra tuturor alimentelor si condimentelor din nutritia sugarului tau.

Finn Constantine 15.10.2009 si 19+ Euan Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Baby1320 spune:

Citat:
citat din mesajul lui J.D.

NUSE PUNE SARE IN MANCAREA COPIILOR, MAI ALES DACA SUNT MAI MICI DE 1 AN!!!

Poti pune diverse ierburi aromate, de exemplu patrunjel tocat foarte marunt, care da gust si are si vitamina c. in supa poti adauga putin suc de lamaie. Bucatele de legume sau fructe poti incerca.

Finn Constantine 15.10.2009 si 19+ Euan Tudor


Subscriu ! Baiatul meu a "gustat" sarea la 1 an si 7 luni. Pana atunci nu i-am pus pic de sare in mancare. E aberanta complet ideea cu sarea in mancare la copii atat de mici pe motiv ca "mancarea nu are gust". Pentru adulti, mancarea fara sare nu are gust pentru ca noi avem termen de comparatie. Un copil nu are asa ceva. Cum a spus si J.D., se poate da gust mancarii prin multe alte metode evitandu-se sarea !! Marar, patrunjel, leustean si de ce nu, fructe. Stiu copil care mananca pui cu piersica. Deci, gusturile lor, nu au a face cu ale noastre. Noi le formam gustul pana la o anumita varsta.

Mama lui Joshua-Luca din 6.04.2010

Mergi la inceput