Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (90)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Miki1979 mersi din suflet pt raspuns. Tocmai asta e, ca pana acum 2 luni era doar alaptata. Problema a inceput o data cu diversificarea. De la lapticul matern nu are nimic.
Inteleg ca cel mai bine ar fi sa faca analizele de sange, desi nu sunt nici alea ff edificatoare.
Lor le pare rau de ea sa ii ia sange asa micuta, dar dc asta ramane singura solutie o vor face si pe asta.

Daca mai aveti sfaturi, v-as fi foarte recunoscatoare. (E vorba de o fetita de 9 luni care face alergie cu bubite pe fata la produse lactate ca branza calcica, iaurt, cereale cu formula de lapte. Desi de la lapticul matern nu are nimic.)

Va pup si va doresc o duminica minunata!

Elly 18+ cu Babyboom

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui strumphitza

Morning ladies!!!

Sa fie un capitol numai cu vesti bune si copii sanatosi si dintosi dar fara febra

Eu ieri am disparut in neant, la coafor am stat numai vreo 4 ore jumate ce-o iesit e super dar si parca prea mult am stat de cat am platit nu va mai spun ca m-a luat durerea de cap oricum barbatu a platit ca e cadoul lui

Catank eu cred ca Ioanei ii ies dintii daca baga in gura tot ce prinde si roade si baleste, sper sa fie numai atat mai mult nu spun ca....

_
Happy Mummy of Sophia Nicole (02.04.2011)


Si eu sper sa fie de la dinti...offff
Astept foto cu tine mumoasa....!Sa-ti fie de bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna dimi..sau buna ziua mamici!
catank: bine ca ioanna ta a fost bine azi noapte. noi insa nu ma fost. Fabi a facut temperatura de 38.8. am reusit sa i-o scadem, insa si acum are putina febre. muci nu si nimci altceva decat febra si e marait. daca si maine e asa mergem la dr.
acum vrem sa ne facem curaj sa plecam la L i d l, ca am vauzt oferte convenabile la imbracaminte pt copii. A fost vreuna dintre voi la ei? Fac drumul degeaba?
Va pupam si sa aveti o zi frumoasa!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalely07

Ailed..nu mi l-a vazut Culcer la Municipal ci Dr Jianu.Eu am fost pe cealalta aripa unde Dr Jianu era pediatra.Nu mi-a zis nimic de picioruse atunci.Oricum nu am incredere in seful spitalului..ii voi face eu masaj acasa,poate chem si un kinetoterapeut si merg iar la el...daca vad ca tot abereaza merg la Bucuresti!!!

De ce pt toate problemele tb cautata rezolvare la Bucuresti???

Yvana...stiu ca astea se pot vizualiza ecografic,numai ca eu sunt un pic nedumerita ca acum nu a mai aparut nici bazinetul dilatat,nimic!!!Plus ca la ecografiile anterioare aparea atat bazinetul cat si ureterul...

Una peste alta ,bine ca totul functioneaza ok si vom vedea in primavara ce este de facut!!!Eu as fi extrem de fericita sa nu fie afectati rinichii chiar daca ii voi face interventia.Macar stiu ca functioneaza normal...

Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!




Lalely nu stiu exact ce problema are sau a avut puiul tau la rinichi, dar daca a avut doar dilatatie pielo-caliceala +/- ureterala uni- sau bilaterala fara sa existe o asimetrie intre rinichi (structurala, de forma sau de marime - adica unul sa fie mai mic decat celalalt sau sa aiba alta structura sau forma decat normalul) si acum nu se mai observa nimic ecografic este o veste foarte buna! Trebuie doar urmarit periodic!

Aceste dilatatii la nivelul aparatului renal apar destul de frecvent la bebelusi (pot fi observate si la ecografiile morfofetale efectuate in timpul sarcinii) si majoritatea se remit spontan la nastere sau pana la varsta de un an; deci pot sa nu aiba nici o semnificatie (cel mai frecvent), dar pot sa si ascunda vreo malformatie/anomalie la nivel renal.









.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ellyshor

Miki1979 mersi din suflet pt raspuns. Tocmai asta e, ca pana acum 2 luni era doar alaptata. Problema a inceput o data cu diversificarea. De la lapticul matern nu are nimic.
Inteleg ca cel mai bine ar fi sa faca analizele de sange, desi nu sunt nici alea ff edificatoare.
Lor le pare rau de ea sa ii ia sange asa micuta, dar dc asta ramane singura solutie o vor face si pe asta.

Daca mai aveti sfaturi, v-as fi foarte recunoscatoare. (E vorba de o fetita de 9 luni care face alergie cu bubite pe fata la produse lactate ca branza calcica, iaurt, cereale cu formula de lapte. Desi de la lapticul matern nu are nimic.)

Va pup si va doresc o duminica minunata!

Elly 18+ cu Babyboom


Cu info legate de problemuta ta nu pot sa te ajut, ..insa, nu pot sa nu remarc, frumusetea de bb de la avatar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

viss, strumphy!!!! offfff mai mamici!
........... ............. ............. ............

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ellyshor

Miki1979 mersi din suflet pt raspuns. Tocmai asta e, ca pana acum 2 luni era doar alaptata. Problema a inceput o data cu diversificarea. De la lapticul matern nu are nimic.
Inteleg ca cel mai bine ar fi sa faca analizele de sange, desi nu sunt nici alea ff edificatoare.
Lor le pare rau de ea sa ii ia sange asa micuta, dar dc asta ramane singura solutie o vor face si pe asta.

Daca mai aveti sfaturi, v-as fi foarte recunoscatoare. (E vorba de o fetita de 9 luni care face alergie cu bubite pe fata la produse lactate ca branza calcica, iaurt, cereale cu formula de lapte. Desi de la lapticul matern nu are nimic.)

Va pup si va doresc o duminica minunata!

Elly 18+ cu Babyboom


eu as zice ca daca la lmatern nu a facut, atunci nu e proteian din lapte..insa sunt fel de fel de aleergii care pot da bubite, si cele la lactate sunt de mai multe feluri..mai mutle amanunte nu stiu sa-ti dau ca nu am cunostinte medicale..
ce mai pot sa-ti spun este ca nepoatei mele i-au iesit analizele la sange bune, cum ca n-ar avea intoleranta , ba mai mult medicii au exclus asta si au chinuit-o pentru o multime de afectiuni si sindroame.. dupa care in final i-au facut biopsie de colon si acolo a iesit in sfarsit intoleranta.
mai mult, intoleranta asta la lactate da in general varsaturi la bebelusi, scaderi in greutate. eruptia mie mi-ar spune mai mult o dermatita.
eu zic ca daca merge cu ea la un medic si ii arata bubitele va sti catre ce sa o indrume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Catanka mersi frumos! E baby-inspiratia mea.
Multa sanatate printesei tale! Sa creasca frumos!

Elly 18+ cu Babyboom

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Catank ma bucur ca si-a mai revenit I. Eu ti-am spus cum am procedat cu antitermicele la L, insa eram convinsa ca sunt dintisorii de vina deci eram calma si linistita; in momentul in care am devenit nesigura si m-am impacientat am mers cu ea la pediatru si asta te sfatuiesc si pe tine - sa o revada un pediatru daca tu simti ca ceva e in neregula sau febra persista sub tratament!

Si eu credeam initial ca piticei mele ii vor erupe dintisorii de sus ca acolo parea mai inflamata si edematiata zona, insa au aparut cei de jos



.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Am inteles, Miki. Asta am sa-i recomand. Sa mearga la dermatolog atunci cand ii apar bubitele.
Numai bine! Mersi mult, inca o data!


Elly 18+ cu Babyboom

Mergi la inceput