Prietene la bine si la greu - 148

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:


La multi ani, Ariana!
La multi ani, Chiara!
La multi ani, Maia!
La multi ani, Dankutza!


Va doresc sa aveti parte de impliniri,iubire multa si o viata frumoasa!

Eu sunt mai pe fuga,dupa o zi plina de stres,in care aproape ca nici nu am apucat sa ma joc cu fetita mea....de maine intram in proces, l-am dat in judecata pe constructor.... Nu am fost niciodata in astfel de situatie,cu judecati si tot tacamul,dar de data asta nu s-a putut altfel... Refuzam sa ne lasam calcati in picioare.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:


LA MULTI ANI FERICITI, CHIARA, ARIANA SI MAYA!

Sa fiti fericite si sa aduceti multa bucurie in jur, sa aveti parte de multa sanatate si mult cer senin in viata!

LA MULTI ANI FERICITI SI PLINI DE IMPLINIRI, DANKUTZA!

Tinem pumnii sa se implineasca dorinta cat mai repede. pup.

Nu stiu de ce nu imi merg nici emoticoanele si nici o alta functie de pe aici; scuze pentru mesajul "neanimat".


Andre, exact asa am simtit si noi de ziua lui Timi: ca Dumnezeu ne-a dat mai mult decat ne-am imaginat sau am visat noi. Pup italiencele frumoase!


Licu, imi pare tare rau ca iar stati in frig. Eu am cam ramas de carutza cu cititul. Azi, cand incercam sa recuperez, am dat peste mesajul tau cu caldurica de la Mangalica si tocmai ma pregateam sa-ti spun ce mult ma bucur ca ati scapat de frig. Dar vad ca trebuie sa mai aman putin bucuria asta...(sa speram ca doar putin!!).
Esti mami-erou, serios! Eu nu cred ca as fi rezistat; sunt si tare friguroasa din fire, e adevarat...
Eu nu prea sunt la curent cu toate stirile din tara, dar nu pot intelege o chestie: cum pt restul tarii exista fonduri, numai pt Mangalia nu? Ce au, dom'le, cu voi?


Monis si dankutza, multumesc mult de raspunsurile referitoare la polen. Am inceput sa-i dau cate o lingurita de miere cu polen dimineata (mai multa miere decat polen) si o lingurita de miere cu propolis cand se trezeste, dupa-masa).


gabitza, sunt mortali gemenii tai, dar dupa Eva sunt topita. Mi se pare ca, contrar "teoriei", Eva seamana leit cu tine iar Dragos cu tati. Multa sanatate va doresc!


Mai, referitor la alesul hainelor cu care sa se imbrace (si de aici mofturii si crizutzele aferente :) ) tot vreau sa va intreb de nu stiu cand si tot uit: voi i-ati incurajat pe copii sa isi aleaga hainele cu care sa fie imbracati inainte de a pleca undeva, sau pt a sta prin casa? Vad ca "fenomenul" predomina la fetite, dar citisem si de ceva baieti pe-aici (parca!?) ce tin mortis sa fie imbracati cu ce au ales ei.

Eu m-am gandit ca Timi e prea mic pentru a-si etala gusturile (mai degraba mofturii :) ) si asa neformate inca. Si la cate crizute imi baga in program zilnic, chiar nu vreau sa ma leg la cap daca nu ma doare. :) So...nu l-am intrebat niciodata daca ar vrea pantalonii maro sau albastri, nici caciula cutare, nici camasa x sau y. I le-am pregatit, l-am imbracat si go!
Parca ma si bufneste rasul la gandul ca m-as pune sa-l intreb cu ce vrea, din moment ca nici sotul nu ar sti ce alegeri sa faca. :))
Cand am fost la spital, i-am scos din dulap hainele lui Timi si i le-am aranjat cum sa i le dea pe zile ( ca sa fie asortat, etc...). Sa nu va spun cum venea cu el la mine...de ma apucau toti nervii cand il vedeam ( umblase Timi prin ele, le-a tras jos de pe raft, le-a amestecat, iar tati i le dadea cum veneau la mana) :))
Deci, intrebarea este: ar trebui sa procedez altfel? Sa il las sa isi aleaga el hainele, riscand sa arate ca un tiganus :) sau in cel mai bun caz - ca o sorcova?
Ma gandesc ca ar trebui mai intai sa-i educ cat de cat gusturile vestimentare...dar mai intai si mai intai...sa poata el pricepe ce ii spun. :)


Of, vroiam sa mai spun ceva, dar s-a trezit pisicutza. Am fugit. pup.











Mami de Timi nazdravan si micuta Dora pisicuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Smara,eu nu pot spune ca am incurajat-o pe Eva in sensul asta. De obicei ii imbracam eu pe amandoi cum imi venea mie. Uneori mai le oferem si posibilitatea sa aleaga, dar mai rar si mai mult in scop "didactic". Pe masura ce au crescut, Eva a constientizat in prima faza care sunt hainele ei si care sunt ale lui Dragos,tati si uneori mami. Apoi au inceput preferintele,in special pentru hainutele care au imprimeu mai marisor, in special animale sau desene animate.Apoi a venit atasamentul total neasteptat fata de o caciula(mai degraba palarioara) mov, care e doar mov, nu are nimik altceva deosebit. Acum e intr-o faza in care e atasata de un body cu Tweety si un dres cu Minnie...zilnic ar vrea sa stea imbracata in ele.... e circ dimineata cand nu le gaseste, iar la gradi vrea mereu un tricou cu un caine.
Drgos e cam indiferent la hainelecu care e imbracat... doar la incaltari/sosete mai face gura

tot noi,mai noi :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmickey spune:

monis5 am citit povestea mamicilor foarte interesant



fetelor am si eu problema care ma macina de ceva vreme si anume, fetita mea nu vrea sa spuna cuvantul "da" sau "nu" o intreb ceva dupa care o intreb "da" sau "nu"? ea nimic, nu vrea sa rspunda
in schimb daca o intreb face mami lapte pentru adelina? aici raspunde repede "da" este singura intrebare la care da un rapuns singurica

carmen mami de adelina ioana 16.04.2010 si adolescent paul florian 13.09.1993

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

In drum spre dormitor, am trecut sa mai zic doua vorbe.

Aha, am inteles, gabitza. Se pare totusi ca acest comportament predomina in cazul fetitelor. Asadar, imi urez nervi de otzel pe cand va creste piscutza. hi, hi :)

Timi inca de pe la un an are un hobby- scosul hainelor din masina de spalat. E scandal mare daca indraznesc vreodata sa le scot eu. Ma asista si la intins. Ceva gen Eva gabitzei. :) Oricum, cand eram cu burtoiul la gura chiar ma ajuta, ca nu mai trebuia sa ma aplec dupa ele - mi le dadea el in mana, cate una, din lighean. Uneori, din lipsa de "sobecte" de conversatie, ii mai spuneam: asta e tricoul lui Timi, astia sunt pantalonii lui tati, and so on...
Ei, zilele trecute era sa pic pe spate cand scotea cate o rufa din masina si spunea dupa caz (fara nici o greseala!): ticou tata, papaloni mama, badi Timi, deaca (geaca) Todoua. :)

Deci, daca chestiunea cu alesul hainelor e folosita doar in scop didactic (sa invete care haine sunt ale lui), se pare ca la noi scopul a fost atins prin alte metode. :)
Daca are si o alta latura - a exprimarii vointei libere...atunci se pare ca aici il cam ingradesc...


Aaa, ca tot veni vorba de intinsul rufelor: mi-am amintit ca intreba cineva cum ne mai jucam cu copiii prin casa. Pai zilele trecute mi-au stat vreo trei zile atarante cearseafurile de pat pe un suport din ala ca al gabitzei, pt ca Timi ii inventa noi si noi utilitati: tunel (pt trenulet, masini, mingi), cort, ascunzatoare, zid/cazemata, etc :)


Mainile ar mai scrie multe, dar ochii mi se inchid.

Noapte buna si multa sanatate fulgusorilor bolnaviori. pup






Mami de Timi nazdravan si micuta Dora pisicuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:


Smara,nnu cred ca am facut nimic sa o influentez....poate doar faptul ca intotdeauna i-am spus ce frumoasa este cand era imbracata in rochii.... eu ma imbrac foarte des in blugi,pantaloni,decic clar nu a fost dorinta de a ma imita pe mine, nici nu am inceput sa o intreb cu ce vrea sa se imbrace....a venit din senin,ne-a socat!

Sa va mai spun ca,in majoritatea cazurilor, iese afara fara caciula, pt ca refuza sa-si puna ceva pe cap cand iese afara? Bine,ca la temperaturilecare au fost,nici nu cred ca era imperios necesar....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Neata!
Stanucel eu zic sa stai linistita, Amalia la 2 ani si o luna nu zice da absolut niciodata..Pe nu l-ar zice nonstop, dar da...never. Bine, Amalia nu e un ex.pozitiv pt voi, ca nici acu nu prea vorbeste

Smara, sa zic si eu cum e la noi. Amalia nu face inca prea multe mofturi la imbracat, pt ca nu am lasat-o sa rascoleasca prin haine. Si are rafturi la care nu ajunge, deci aleg eu pt ea. In schimb mereu cand i-am cumparat cate ceva nou de imbracat, mereu i-am aratat si a facut parada modei cu ele, si se tot admira in oglinda si repeta dupa noi 'mai-mai-mai'. Din cate observ face diferenta intre hainutele de casa mai uratele si cele de iesit afara. Daca ar fi sa o incurajez intr-o zi sa isi aleaga singura hainele sunt convinsa ca ar sti ce vrea si pe urma ar vrea mereu sa decida ea. Si uite ca inca nu o vreau asa 'independenta'. Destul am de lucrat cu ea la alte capitole, nu mai vreau inca unu in plus, ca si tine
Si Amalia isi baga repede nasul cand scot rufele din masina, dar le ia sa le imprastie pe jos prin casa, nicidecum sa ma ajute pozitiv.. Asa ca nu o las. Mai rau e ca acum fiind frig tre sa insir rufele la uscat prin casa pe calorifere, si are o mare placere sa le culeaga asa ude de pe calorifer sa le imprastie..Sa vezi nervi atunci.

Lumi, bafta cu procesul, dar dupa cum stiu justitia din romanica, aveti muuult de asteptat pana sa va recuperati banutii, se tot lungeste de o sa va plictisiti sa umblati pe la tribunal..

Si din trilogia, uite caldura, nu-i caldura, uite curentul, nu-i curentul, mai nou de 3 zile nu am apa la baie. Nu am cum trage apa la wc, nu am apa calda deloc de la boiler, nu am cum sa spal rufe ca masina e racordata la baia mare, nu pot sa spal copii, nici pe dinti macar.. S-a spart o teava pe coloana si se cacaie sa o tot repare de sambata Parca se tin toate belelele de noi, nu alta..
Smara ca sa raspund ce au astia cu noi de nu ne dau caldura: primarul din mangalica e psd-ist, iar la putere sunt pdl-istii care impart banutii si subventiile pt caldura. De aici tragi si matale concluzia.. Si nu suntem numai noi in situatia asta, mai e un orasel Brad, din cate stiu. La noi sunt vreo 20000 locuitori care sufera de frig. Nu suntem 1000-2000..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

neata

.... etc

Shtephy parca tu intrebai... reteta de taitei de casa:
1 ou se bate bine bine de tot si se adauga apoi faina cat cuprinde ca sa iasa un aluat nu foarte tare (+ un praf de sare). Se imparte si se intinde in foi subtiri care se lasa 30-60 de min la uscat pe un prosop, apoi se taie subtire.

nu am apucat sa citesc cum trebuie din urma, sunt deja obosita, diseara pleaca mama si raman cu soacra ajutor, am si racit...
Dar e bine asa rau cum e, nu ma plang.
Zi frumoasa sa aveti




Monis, mama de Piticutz Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

lectura de dimineata: www.urbankid.ro/editorial/wow-mamica/primii-doi-ani-din-viata-copilului-13364" target="_blank">aici




Monis, mama de Piticutz Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

Neatza,

Lecturez si beau cafia, Monis sanatate maxima

Lumi succes cu procesul

Ce chestie cu hainele astea, Remus inca nu are nici o preferinta sau nu-si exprima in nici un fel vreo dorinta de a alege, in schimb nu exista data sa nu se uite in oglinda inainte sa iasa din casa, sau daca-l probez cu ceva se duce negresit la oglinda

Of Licu ce situatie de toata jena, cred ca ar trebui facuta o scrisoare la Curtea pt drepturile omului, sa se stranga semnaturi si sa se trimita, nu se poate asa ceva

Raluca, viitoare mama de doi cucuieti, Remus Andrei(8 nov '09) si 37+cu

Mergi la inceput