Piersicutze de iulie-august 2006 (3)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

buna dimineata!
zapada vreti? aveeeeeeem
vai de bietele zambile si lalele, tare mila mai imi e de ele!
sper sa se topeasca repede zapada!
la noi s-a amanat sedinta, nu stiu inca pentru cand.
i-am cumparat ieri Teodorei o icoana pe sticla, pentru pictat la religie. nu s-a lasat, nu a mers la culcare pana nu a pictat-o. i-a iesit frumos.
va pup si va doresc sa vina primavara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

a nins dar nu destul...io vroiam mai multa...sa ma inzapezesc si eu o zi doua pe acasa si rares tare dezamagit a fost

de unde ai luat michella icoana pe sticla de pictat? si rares ar fi super incantat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

buna dimineata.
buli am cautat pe net si am gasit in bucuresti la magazinul colorit, a mers sotul si a cumparat de acolo, nu mi s-a parut rentabil sa fac comanda pe net. magazinul e la intersectia dintre bd. dacia cu calea grivitei.
eu am observat zilele astea la teodora ca deja are tendinta de a citi in gand, pentru rapiditate.
va pup pe toate si sa aveti o zi usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

s-a intors iarna...zici ca-l asteptam pe mos...
michella, spor la pictat, stiu magazinul, de fapt sunt 2 in zona, dar acesta este mare si are de toate; noua ne place tehnica servetelului; bravo Teodorei pt reusita de a citi in gand, e super;
bulinuta, da, sa se inchida scolile macar 2 zile noi avem saptamana viitoare o vizita la ferma animalelor din pantelimon, sper sa se incalzeasca;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

anasia, ce e tehnica servetelului?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

michella, se lucreaza cu servetele (decupate si dezlipite foile ce le compun) se aplica pe diferite suprafete (sticla, lemn, plastic) , vopsite in prealabil cu vopsea acrilica, se lucreaza peste ele cu adeziv special/pasta de crapare, de antichizare/ lac final si se creaza tot felul de lucrusoare foarte frumoase; lucrez acum la 2 cutii de bijuterii si niste oua de polistiren pt Paste; suntem incepatoare, nu ma pot compara cu fetele care sunt cu vechime in breasla, dar iese lucrul frumos; sunt o multime de bloguri cu aceasta tehnica, iar rusoaicele sunt super meseriase;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

buna dimineata!
multumesc de raspuns anasia! e foarte interesant, am cautat putin pe net. poate in vara, in concediu incercam si noi ceva!
vroiam sa va spun ca sambata si duminica sunt 2 spectacole la Odeon din seria Clasic e fantastic cu tema Acasa la Vivaldi. eu sun azi sa fac rezervarea pentru mine si Teodora. spectacolele sunt de la 11,00 dureaza putin peste o ora, deci intre timp tati poate merge cu Stefan in Cisimigiu .
va pup! sa aveti o zi usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martta spune:

Buna, fetelor!

Desi n-am mai scris de o vesnicie, am reusit sa mai trag cu ochiul, din cand in cand, la ce-ati mai scris!
Alexia merge la clasa pregatitoare. S-a adaptat foarte bine si merge cu placere la scoala.
Suplimentar, face dans si pictura.
Legat de icoane pentru pictat, recomand "Hanul cu tei"(sper sa nu fie considerat reclama, caci nu am nicio intentie in sensul asta),pe Lipscani, langa teatrul Ion Creanga, unde sunt cateva magazine cu materiale de pictura. Am luat, in iarna, icoane in jur de 10 lei.
Alexia prefera sa picteze pe panza. A avut 3 expozitii pana acum. Sunt incantata de doamna cu care lucreaza pentru ca le prezinta diferite tehnici de lucru si le vorbeste despre tablouri celebre si despre pictori renumiti. La capitolul carbune, am avut proasta inspiratie sa iau doar o cutie, pe care a reusit sa o consume intr-o sedinta :)

Imi cere sa-i cumpar jurnal "pentru copil de 6 ani", desi nu stie sa scrie de mana. M-a anuntat ca exista mai multe posibilitati de a completa un jurnal: cu poze, cu desene, cu litere de tipar :)
Daca nu gasesc ceva interesant in comert, recurg la o agenda.
Celelalte piersicutze au jurnal?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

hei, lume noua! martta bine ati revenit!
ce frumos ca alexia e talentata la pictura! deja a avut expozitii! felicitari!!! poate ne tineti la curent, sa vizitam expozitiile!
la noi pictura icoanei a venit pentru ca le-a cerut profesorul de religie, nu are inclinatii deosebite in sensul asta dar eu ma bucur de tot ce iese din manutele ei!
jurnal nu are dar ma gandeam eu sa ii sugerez. nu vreu insa sa ii cumpar vreo treaba din aceea roz, de prin comert. cred ca o agenda fumoasa e mai ok. poate daca gasesc ceva care sa aiba o imagine cu cal pe coperta/prima pagina ar fi mai interesata.
ce frumos ti-a raspuns legat de felul in care poate completa in jurnal!

Teodora e singura care a mers direct la clasa I-a?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

martta! ma bucur ca ati revenitfelicitari pt expozitii,fata talentata, unde face pictura? am incercat si noi la clubul elevilor si nu mi-a placut d-na cum lucreaza, din fata nu-i scotea, nu s-a obosit sa le invete numele (erau o mana de copilasi) mi-a cerut fata sa nu mai mearga;
au avut o expozitie de carti la scoala de la o editura, m-a bazait sa-i iau un jurnal, dar i-am zis cand o sa scrie de mana; ca atfle l-ar umple din prima cu desene si gata...
michella, vizionare placuta!muzica clasica?




Mergi la inceput