masca pt par - inainte sau dupa sampon

masca pt par - inainte sau dupa sampon | Autor: aniela23

Link direct la acest mesaj


Fetelor, stiu ca s-a discutat de nenumarate ori despre mastile de par dar nu cred ca mi se aplica sfaturile citite.

Am parul destul de sanatos, cred eu, dar am doar 3 floace si alea cu fir subtiiiire. De aici rezulta un breton ca o ''boare'' in loc sa pice frumos pe frunte, si un par lipit de cap. Incerc sa nu-i pun balsam prea mult si prea des ca dupa aia devine si mai moale si mai lipit de cap dar de curand am observat ca se electrizeaza, cica semn ca ar fi uscat de la uscator si placa de par (il fac cu placa dupa ce il spal ca altfel sta in toate directiie (cred ca ar vrea sa devine ondulat dar se razgandeste pe la jumatatate :)). Deci ca sa nu mai fie uscat am zis sa imi pun masti de par. Doar ca astea imi fac parul si mai moale, e un dezastru!! Fara masca e uscat si nesanatos si probabil de aia nu am prea mult par iar cu masca e prea moale si se lipeste de cap de zici ca am 3 fire. In ambele cazuri eu par ca nu am destul par

Pot sa imi fac masca inainte de sampon sau mi-as irosi bunatate de masca in canalizare cand spal parul? Nu mai stiu ce sa fac cu el, m-am saturat. Cand eram mai tanara parca aveam par mai mult si mai gros, mi-e groaza sa ma gandesc cu ce raman peste vreo inca 10 ani

fetelor cu par subtire - ajutor!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Aniela, daca ai parul subtire si rar, folosind placa de intins va arata si mai rar.
Daca vrei parul drept, dupa ce te speli si te usuci cu uscatorul (cu capul in jos), pune vreo 5-6 bigudiuri mari cu arici pe suvitze groase.
Cand pui bigudiurile parul nu trebuie sa fie ud . Sa fie uscat dar inca cald de la uscator.
Lasi bigudiurile maxim 15 minute. Cand le scoti, parul tau va arata ca umflat cu pompa , nu te speria ca nu tine mult. Apoi se lasa , dar are volum, nu se lipeste de cap.
Si acum, daca nu e drept cum iti place, dai cu placa insa iei suvite groase de deasupra si nu insisti. Parul subtire reactioneaza imediat.

Sau incearca peria rotativa, parul se indreapta si nu se pleosteste asa ca si in cazul placii.

Exista spray-uri pentru volum, pulverizezi dupa de te-ai spalat la radacina parului ud.
Foloseste si spray pentru protectie termica, ca sa eviti uscarea parului.

Masca se foloseste o data sau de doua ori pe saptamana. Cumpara o masca potrivita nevoilor tale si nu folosi mult produs. Pui putin, cat o aluna, pe varfuri.
Poti incerca, in loc de masca, uleiul de masline inainte de a te spala pe cap. Il dai doar pe firul de par nu si la radacina.

Foloseste sampon pentru volum si balsam pentru varfuri uscate.

Dupa ce ai aranjat parul , poti folosi un serum pentru varfuri uscate.

E ceva de munca cu parul subtire



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Citat:
citat din mesajul lui aniela23


Fetelor, stiu ca s-a discutat de nenumarate ori despre mastile de par dar nu cred ca mi se aplica sfaturile citite.

Am parul destul de sanatos, cred eu, dar am doar 3 floace si alea cu fir subtiiiire. De aici rezulta un breton ca o ''boare'' in loc sa pice frumos pe frunte, si un par lipit de cap. Incerc sa nu-i pun balsam prea mult si prea des ca dupa aia devine si mai moale si mai lipit de cap dar de curand am observat ca se electrizeaza, cica semn ca ar fi uscat de la uscator si placa de par (il fac cu placa dupa ce il spal ca altfel sta in toate directiie (cred ca ar vrea sa devine ondulat dar se razgandeste pe la jumatatate :)). Deci ca sa nu mai fie uscat am zis sa imi pun masti de par. Doar ca astea imi fac parul si mai moale, e un dezastru!! Fara masca e uscat si nesanatos si probabil de aia nu am prea mult par iar cu masca e prea moale si se lipeste de cap de zici ca am 3 fire. In ambele cazuri eu par ca nu am destul par

Pot sa imi fac masca inainte de sampon sau mi-as irosi bunatate de masca in canalizare cand spal parul? Nu mai stiu ce sa fac cu el, m-am saturat. Cand eram mai tanara parca aveam par mai mult si mai gros, mi-e groaza sa ma gandesc cu ce raman peste vreo inca 10 ani

fetelor cu par subtire - ajutor!


aceeasi problema o am si eu. clar, acest gen de par nu este pt par lung, mie asta mi-a intrat in cap, destul de greu dar mi-a intrat. in primul rand, de zici ca folosesti placa si uscator, cred ca esti constienta ca l-ai distrus in mare parte. am facut si eu la fel si singura solutie a fost sa-l tund scurt. e par, creste. acum, daca refuzi aceasta varianta, macar mergi si taie o buna parte din parul distrus si altfel te vei 'intelege' cu el. cauta la magazinele cu produse profesionale solutii ce se aplica pe par, atunci cand il agresezi termic cu placa sau uscatorul si sol pt par ce se electrizeaza. masca de dupa spalare nu face mai nimic bun la parul de genul pe care il avem noi. incearca masti hidratante inainte de a-l spala, eu puneam ulei de masline, simplu, sau galbenus de ou, dar pute. pt volum la radacina, stai cu capul in jos si-ti usuci patul.

mamy....frumoasa, desteapta si modesta...de nazdravana Darius Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

masca dupa sampon, asta clar.
eu stiu de la coafeza mea, care se chinuie cu parul meu (tot subtire si lipit si vai de el) ca musai succesiunea este: sampon/balsam si obligatoriu apoi spuma de par. o cantitate mica intareste firele de par si nu se "aglomereaza". iar masca doar odata la 2 saptamani, sau cel putin asa imi zice ea.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

faza cu electrizarea are legatura in parte si cu mediul in care petreci cele mai multe ore pe zi. te incarci cu electricitate statica de la calculator, de la sistemul de climatizare, de la imbracamintea sintetica sau atingerea suprafetelor sintetice/plastic, depinde si din ce este confectionata talpa incaltarilor, podeaua, etc.
eu, de ex, la serviciu, daca ma incalt cu o anumita pereche de ghetute, garantat ma "curentez" cu butonul liftului din cladirea in care lucrez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Inainte de sampon.
Mi-am pus si inainte si dupa, am ramas la prima varianta.
Eu nu am probleme, ca am parul des, prin urmare nu stiu cum s comporta masca pe care o voi spune la parul descris d tine, dar merita sa incerci, daca tot l-ai incercat pe toate.

Fie iau de la Gerovital lotiune cu petrol si o tamponez la radacina paului exceptand zona occipitala, stau cu ea 3-4 ore si ma spal, fie imi pun ulei de cocos (vezi ca e solid, il incalzesti putin si devine lichid), il torn pe scalp si masez peste tot maximum 5 minute(ca mai mult nu rezist). La varfuri pun ulei de masline si in functie de chef mai adaug ulei de ricina pe scalp si masez. Stau asa de la jumate de ora in sus, si apoi ma spal pe cap.
Parul este extrem de stralucitor, nu isi pierde absolut deloc volumul, si nici nu se face moaleca dupa mastile din comert.
Ti-as recomanda sa folosesti si sampoane profesionale, nu ce gasesti la magazin. Pana anul acesta eu eram impotriva acestei ideiconsiderand ca toate sunt la fel,dar dupa ce am incercat o data unul profi am aruncat zgarcenia la o parte
Vreau sa spun ca mi-am cumparat 500 ml de sampon in mai si inca mai am mai mult de un sfer de sticla.

**Fur is for petting***
http://accesoriisihaine.blogspot.com
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniela23 spune:

Obisnuiam sa folosesc spuma de par mai demult dar mi se parea ca fac matreata de la ea si ca imi imbacsea parul. In fine. O sa o incerc din nou.

Sa va zic ce am incercat astazi (ca tot ‘’lucrez de acasa’’ azi)

mi-am umezit putin parul si mi-am pus masca de par de la radacina la varfuri. Mi-am acoperit capul cu folie de plastic si cu un prosop cald. Am stat asa vreo 30 min dupa care am intrat la dus si m-am samponat bine. Dupa clatire parul imi parea cam aspru (ca dupa ce il samponezi si inainte sa pui balsam) asa ca m-am gandit ca am risipit masca degeaba. M-am dat un pic cu balsam la varfuri. Am iesit din dus, l-am uscat cu prosopul si mi-am pus un pic de spuma pt volum la radacina si m-am uscat cu uscatorul cu capul in jos. Mi-am prins apoi parul intr-o clama in varful capului ca sa aiba volum (ca din pacate nu am bigudiuri mari). Peste inca vreo 20 minute mi-am dat clama jos si l-am pieptanat

rezultatul:
partea buna e ca e f stralucitor si pare tare sanatos – nu stiu daca o fi de la masca, sper ca da
partea proasta e ca e ca o mare mare claie, in toate directiile. Cred ca o sa trebuiasca sa investesc in biguriuri sis a-mi gasesc ceva timp dimineata sa mi le pun sis a mi le scot
Ma cam mananca capul asa ca ma gandesc ca nu-mi prieste spuma de par…

Nu stiu, o sa incerc ba una, ba alta, doar doar oi gasi solutia potrivita pt parul meu. Ma uit la prietena mea si imi vine sa o bat, are un par frumoooos, des, cu firul drept, gros, se spala pe par si il lasa sa se usuce natural, se aseaza perfect – ce n-as da sa am parul ei

Nu pot sa inteleg cum in doar cativa ani mi s-a si rarit, mi s-a subtiat si firul, chiar si acum 3-4 ani aveam mai mult par

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Nu te mai da cu spuma pe scalp, cumpara-ti niste bigudiuri, ca nu sunt o investitie, costa 6-10 lei setul.
Si cumpara-ti eventual ser pt. varfuri, nu balsam.

**Fur is for petting***
http://accesoriisihaine.blogspot.com
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniela23 spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Nu te mai da cu spuma pe scalp, cumpara-ti niste bigudiuri, ca nu sunt o investitie, costa 6-10 lei setul.
Si cumpara-ti eventual ser pt. varfuri, nu balsam.



nu e vorba de bani ci de timp, dar sper ca cu timpul sa ma invat sa-mi pun bigudiurile rapid

am ser, sampoane profesionale, masti, placa GHD ca sa nu-l ard, mama lui de par ca de toata i-am cumparat :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui aniela23

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Nu te mai da cu spuma pe scalp, cumpara-ti niste bigudiuri, ca nu sunt o investitie, costa 6-10 lei setul.
Si cumpara-ti eventual ser pt. varfuri, nu balsam.



nu e vorba de bani ci de timp, dar sper ca cu timpul sa ma invat sa-mi pun bigudiurile rapid




Bigudiurile cu arici sunt foarte usor de folosit. Iti spune subsemnata, care are doua maini stangi cand e vorba de coafat.

Am cautat o poza cu marimile:
http://i0.data.avantaje.mysitepreview.info/F7D5D6B48B8CBA6B3A1C6493EE418C1B15/colaj4.jpg?width=200&height=250

Foloseste-le pe cele mai mari(rosii) pentru a indrepta parul si a capata volum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Si eu am aceeasi problema, insa in cazul meu se trage de la neglijenta, in ultimul timp nu prea ma mai ingrijesc:(...(adica nu mai fac nimic, nici un tartament, nici un tuns, nici un masaj, nimic)

in orice caz, din ce am incercat de-a lungul timpului, la parul meu, fin, nici f rar, dar nici des, a mers extraordinar de bine, cu rezultate vizibile, in timp f scurt, combinatia de ulei de cocos+ricin+ FENUGREEK PUDRA.

Saptamanal,aplicam la radacina, combinatia, desparteam parul pe carari, aplicam maglavaitzul , apoi faceam un masaj lejer,acopeream parul cu un prosop fin, si asa stateam pana a doua zi, dormeam cu nebunia asta in cap.Miroase urat, dar ...e cel mai bun tratament, dupa prima folosire se vede rezultatul...parul are volum, cade greoi(nu in sensul de gras/murdar)pica frumos ca in reclame...serios
straluceste,si are un aspect sanatos,pare firul mai gros, arata perfect, nu mi-as putea dori mai mult.

in leg cu produsele de styling, sampoane, nu stiu ce sa spun, am folosit kerastase vreo 3 ani la rand, a fost ok, gama verde ptr volum, insa usuca rau parul...dar da volum, merge daca ai parul nevopsit, daca e vopsit, eu am observat ca il cam termina...il usuca

ok...o alta combinatie buna, dar nu stiu daca se gasesc in Romania, sunt un fel de esente, de ex. vit C, vit E, etc...
aici se gasesc si o f buna combinatie ptr parul fin care se rupe usor, uscat este esenta de usturoi+keratina lichida(50 gr)+ crema ptr par(fie un leave in, sau o masca de par obisnuita pe care o folosim ptr hidratare)+ulei de in.

uite aici articolul, e in portugheza, sper sa intelegi ceva

http://www.patricinhaesperta.com.br/hidratacao/ampolas-que-combatem-o-ressecamento-dos

si uite vitaminele, sa ai idee despre ce vb:

http://www.patricinhaesperta.com.br/hidratacao/ampolas-que-combatem-o-ressecamento-dos

mai vroiam sa zic ceva...am un lapsus, eventual revin, acum merg sa citesc ce sfaturi ti s-a dat, sigur imi folosesc si mie...

a....uleiurile esentiale merg, de ex rozmarinul, daca esti adepta produselor naturale, iti poti masa scalpul cu ulei de cocos, la care adaugi cateva pic de ulei esential de rozmarin, ajuta, stimuland circulatia sangvina, parul ca creste mai repde, mai puternic, si opreste caderea, daca asta nu are o cauza interna, de ex in cazul meu pica daca il spal cu o zi mai tarziu decat...trebuie...eu il spal la 3-4 zile.

Acum, intentionez sa merg la farmacie sa-mi dau comanda de un sampon ultra super laudat de persoanele cu par putin si fin, e o combinatie de ulei de argan si dexapantenol, pare-se ca hidrateaza parul fara sa-l ingreuneze, ii da volum, etc, etc...produsul minune, din descriere...sa vedem la modul practic ce o face.

Mergi la inceput