Here I am, mopping like a hurricane (8)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Lady, esti tanara si asta conteaza mult. Te cred ca esti suparata acum, dar uite, iti spun o vorba frumoasa, sa te imbarbateze:

"It's not WHAT you have in your life, it's WHO you have in your life, thats COUNTS!"

Si eu sunt suparata, nu vreau sa imi vars amarul aici caci am cui si am sustinere...le iau asa cum vin si merg mai departe, dand hatisurile la o parte si razbind. Daca viata nu ar fi o lupta, ne-am plictisi, nu-i asa?

si bucura-te de Sarbatori, de familie, de oamenii buni din jurul tau. E ceea ce conteaza cel mai mult, restul le rezolvam noi, suntem puternice!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

'neata'
Lady incearca sa te detasezi de treburile astea, chiar de-ti va fi nitel mai dificil tre sa ai convingerea ca vei trece peste asta. ia jumatatea plina a paharului si-ti va fi mult mai bine. e normal sa fii afectata, e prim impact....ai taria si le da la o parte pt ca fie vei fi necajita, fie nu....la fel vor fi treburile dpdv financiar/profesional...si n-ai motiv sa faci in asa fel incat si fizic, psihic sa-ti fie rau.
am o durere de cappppp....mama mama

mamy....frumoasa, desteapta si modesta...de nazdravana Darius Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Lady bine ca sinteti sanatosi ei sa dea Dumnezeu ca nasteea sa fie usoara si bebe sanatos, ca restul rezolvi tu odata ce te intorici la servici. Acum trebuie sa te concentrezi pe familie si in spcial copii.

Tanti eu nu inteleg. Ai cumparat acuma curcan pentru Craciun? Mai este o luna soro, sau l-ai luat viu si il lasi sa zburde prin curte pina l-ai taia? Sa se bucure si el de viata si libertate inainte de sacrificare. Dupa aia daca te intreaba cineva spui ca de Craciun ai avut curcan "free range".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Lady, zic asa, pune mana pe mop si'mparte cate o sfanta dreapta/stanga alora de te-au suparat. uneori viata e mult prea nedreapta. dar stii ce? din toate invatam, ne calim si crestem...in intelepciune. ai grija de tine si de bebelinele tale.

alra, o sa studiez linkul ala. acum sunt in trecere pe acasa, azi e ziua cand tre' sa-mi fac de cap.

mihaela, petrecere faina sa aveti. distreaza-te la maxim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Lady, nu a venit nici o lege in sensul spus de tine. Mereu asa a fost, adica daca nu ai lucrat cel putin 6 luni in anul respectiv nu poti fi evaluat, deci nu primesti calificativ. Daca nu ai calificativ in ultimii doi ani, nu esti avansat. Cunosc, pentru ca eu am stat sase ani asa, pe aceleasi considerente.

Legat de pct 3 ...nu este adevarat. Uita - te in legea nr. 188 din 1999, care se mai aplica la politisti pe suspendare pana in decembrie si care spune ff clar ca pe perioada in care ai rap de servciu suspendate pe perioada concediului de crestere copil, angajatorul are obligatia sa iti rezerve postul.

In alta ordine de idei..legat de mutarea pe o functie inferioara..vezi_ti de treaba ta si bucura-te de sarcina, ca pana te intorci tu la munca..te mai muta de 7 ori, la ce vanzoleala e acum. O sa ai tot timpul sa iti faci griji dupa ce termini concediul cu al doilea copil.
In rest, sarcina usoara in continuare!

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091

Po' sa ma plang?

-ieri am fost la munca!eu termin concediul de crestere pe 29.11.2011, cand e ziua fetei!pe 30 ar fi trebuit sa intru in campul muncii!Am facut la Personal(MRU) cerere de repunere in functie..incepand cu 30..oficial sunt la munca!Apoi am fost la medicul de familie al meu-din unitate(aka IPJ) pentru concediu pre si postnatal, mi-a dat incepand cu 30.11.2011 pana pe 04.04.2012, concediu pre si postnatal-toate 126 zile!

Ce e bine: in aceasta perioada voi fi platita 100% pentru ca-s in concediu...

Ce e rau

1.A venit o lege prin care cei care sunt in concediu crestere/ cu contract munca suspendat, adica cei care nu primesc calificative anuale(la noi asa se apreciaza munca, prin calificativ la sfarsit de an)..nu vor primi gradul!!Deci eu la anul trebuia sa imi primesc gradul..insa acum mi-l va amana 3 ani...cele care au fost in concediu crestere pana la emiterea acestei legi..au primit gradul!
Voi fi singurul agent din generatia mea..care nu va fi promovat la un grad superior

2.Voi lua indemnizatie de crestere mai mica decat iau acum deoarece voi lua 75% din veniturile realizate pe unltimul an de munca si eu in ultimul an de munca am fost in concediu cu Rebecca-de crestere!Adica voi lua 75% din indemnizatia pe care o iau acum..adica 75% din 1200 lei

3.Angajatorul nu mai asigura, conform noii legi, decat un an postul de munca!Dupa un an ma poate muta, da afara...

Deci numai esecuri profesionale..renuntari..lume care m-a hulit/barfit/aruncat cu rosii in mine!

Sunt asa intr-o pasa proasta existentiala

Plus ca atunci cand am intrat cu Rebecca in concediu crestere, s-a reorganizat activitatea(disparut functii)..si eu dintr-o functie superioara...am ajuns(fara a ma intreba nimeni) intr-o functie inferioara!Mi s-a luat din salariu-normal, m-a lovit si in banii care i-am luat pe timpul concediului cresterii

Deci la noi treaba e asa

-gradul profesional e crescator(liniile alea de pe epoleti).Adica un agent cu 5 linii pe tresa e mai mare in grad cu unul cu o singura linie.
-gradul de functie e descrescator..adica un agent I va fi mai mare in functie decat un agent III-spre exemplu.

pe mine m-au scazut in functie( de la agent I la agent III)..iar gradul profesional..imi va fi amanat inca 3 ani!Asta-s eu!


Dati-mi un mop, sa ma sinucid

Glumesc..sa nu fiu chiar la acest subiect

Vine Mos Nicolae, hai la portocale !



29+
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

mopaiti de zor ai? v-am priinsss

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Lady daca vrei sa vorbim, ma gasesti pe PM sau FB. iti doresc sa fie bine si sa fii tare pentru minunile mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui alra

lady , se poate si mai rau, si asta la case mai mari.

cum ar fi sa te intorci la servici la 3 luni dupa ce ai nascut cu lapte'n tzatze, frunze'n buze, malaies in calcaies, si cu ochii umflati de nesomn si jale ca ti-ai lasat odoru la nu's ce tanti.

Vacanta cu Laura in Romania


Ah, cunosc sentimentul.
Dupa 2 luni, am renuntat la serviciu, fiindca bebelusul meu se imbolnavise grav sub "atenta" ingrijire a persoanei respective. Dubla pneumonie. Din cauza careia un bebe poate muri.
Acum, slava Domnului, am copil sanatos si frumos.
Lady, voi sa fiti sanatosi, ca toate se rezolva rand pe rand.





allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Azi, am gatit asa : supa de pui, mancare de conopida, pulpe de pui la gratar, mujdei de usturoi.
Maine, fac o prajitura.
Sper sa calc si rufe. Curatenie, am facut deja.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

eu sunt persistenta: incerc iar rulourile cu scortisoara.
am gasit o reteta filmata ca la prosti. o urmez docil

www.videojug.com/film/how-to-make-cinnamon-rolls" target="_blank">http://www.videojug.com/film/how-to-make-cinnamon-rolls

mihaela, mersi de urari/intrebare. inca ma dor mainile. urmez medicamentele de la doctor si vedem daca noua lui teorie e adevarata


aalinta, imi pare rau de ce ati patit. aici bebelusii sunt dati la 3 luni la crese sau mini crese sau la tanti acasa, deci sunt intr-un colectiv de cel putin 4. iti dai seama ca pana la vreo 3 ani sunt mucosi toate lunile cu "R", sau tot sezonul de scoici, ca sa ii citez pe belgieni :). eu am avut noroc cu fetele sa nu imi faca complicatii asa periculoase in ciuda conditiilor aferente pe care le au/au avut.

Mergi la inceput