Logopedie

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Mihaelka, hop si eu cu o problemuta. Stefi are 3 ani si 10 luni si nu poate pronunta unii diftongi si triftongi. De ex spune beu in loc de beau, sau omenii in loc de oamenii.In rest toate consoanele le pronunta inclusiv R. Sa ma ingrijorez?

Ani de Stefana (23.01.2008)

Portocale pentru Mos Nicolae

ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Si eu incep sa ma gandesc sa caut un logoped. Luca face 5 ani peste o luna, r e inlocuit cu l, s uneori e sh.
Sabina, Luca abia din toamna s-a imprietenit cu creioanele, mazgaleste, nu coloreaza, e lipsit clar de talent (ca si mine de altfel) dar ideea este ca a evoluat mult fata de primavara. Nu reuseste sa scrie cifrele iar el la anul incepe grupa 0 (sau nu, ca nici eu nu stiu ce sa fac). Deci, rabdare. Copii nu sunt la fel.

Yagmur si Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Gata, am sunat-o pe dna logopeda, ne intalnim peste vreo ora la ea la cabinet. Cica ne uitam impreuna in agenda, sa identificam copilul si ce probleme sunt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

O sa incerc si eu exercitiile astea daca o sa aiba rabdare. Multumesc pt sugestie, Viviana
Mihaela, cred ca-i distractiv cu bumnitza


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Nasterea minunii Thea Maria (3.01.2008) ,
Filmulete
La Mare - sept '09
Poze din Egipt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Pe noi, logopeda ne cheama in fiecare saptamana. Mie imi pare mult prea obositor, fiindca fetita mea are teme de facut, zilnic.
Pe voi de cate ori pe luna v-a chemat logopedul ?



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

puisorule, nici la tine nu cred ca-i cazul de ingrijorare. Reducerea diftongilor e normala la varsta asta. Si fiu-meu zice 'am beut'.
Nu c-ar fi el etalonul dar are trei ani si 7 luni - deci e tot pe-acolo.
Stefi nu baga vocale ajutatoare pe ici pe colo, cum ar fi 's-a usucat' in loc de 's-a uscat'?

Deborah, cum a fost cu logopeda? Ce-a zis?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Laura, noi faceam exercitiile, pe strada in drum spre gradinita, sau cand mergeam la cumparaturi, sau in magazine.
In casa nu avea rabdare.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Pana vine Deborah cu amanunte la subiect, intru si eu cu o intrebare incuietoare: cum vorbesc sasaitii in... germana?
Fie-mea mai mare are 5 ani si aproape 5 luni, e sasaita sadea si cred ca irevocabil, de-aia de reclama la salam sasesc sau de impleticit limba in sase sasi in sase saci. Treaba ei, pana la urma; dar vine intr-o zi de la gradinita (inceputa in septembrie la Viena cu 0 cunostinte de germana) si-mi zice fericita ca a jucat cu copiii "snipsnap" si e fantastic, distractiv la culme, ce sa mai, VREAU!
Caut eu de zor toate variantele care imi trecau prin cap (snip-snap, snipp-snapp) si nu gasesc nimic. Pana mai ieri cand primesc pe mail o promotie la, ati ghicit, Schnipp-Schnapp
Si atunci am cam inceput sa ma intreb daca sasaiala asta a ei n-o s-o incurce in invatarea germanei, mai exact in redarea ei si, mai rau, sa nu-si piarda increderea vazand ca nu reda ce gandeste (chiar, oare sasaitii si raraitii gandesc tot cu "defectul" respectiv cuvintele?).
Or avea si nemtii sasaitii lor, dar fiind nativi, le iese sasul mai lesne din sac, ma gandesc...

Deci, aveti experiente sau pareri in cazul acesta? Ar fi mai bine sa facem si noi cunostinta cu un logoped?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

si eu am o problema -baietelul meu mai mare din clasa a doua, cred ca e dislexic. Nu citeste bine cu voce tare are tendinta sa inlocuiasca parti din cuvinte cu altele asemanatoare si unele dintre cuvinte le citeste invers .
As vrea sa merg la un control unde ma pot duce ?
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui ligeea

si eu am o problema -baietelul meu mai mare din clasa a doua, cred ca e dislexic. Nu citeste bine cu voce tare are tendinta sa inlocuiasca parti din cuvinte cu altele asemanatoare si unele dintre cuvinte le citeste invers .
As vrea sa merg la un control unde ma pot duce ?
Multumesc

ligeea


Toate scolile au un logoped. Intereseaza-te la director.

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput