Logopedie

Logopedie | Autor: Deborah77

Link direct la acest mesaj

Baiatul meu tocmai a implinit 5 ani. Inca nu pronunta corect literele "grele" - s, j, r. Tot gandindu-ma eu cum sa caut un logoped, aflu ca au pe cineva la gradi si de vreo luna lucreaza cu vreo 7 copii din grupa. Ceva rezultat ar fi, adica a inceput sa-l spuna corect pe s la inceput de cuvant - salata, salam, sabie. Sa mai astept sa vad cum evolueaza sau sa incerc sa iau legatura cu dna logoped de la gradi, sa ma invete si pe mine niste exercitii, poate sa facem mai multe ore in particular?
Am intrat in vrie pt ca a inceput nebunia asta cu clasa O, si el e la categoria nascut in nov 2006, deci decid parintii daca merge sau nu. Eu l-as mai lasa un an la gradi, dar gandul ca va termina liceul la 20 de ani nu-mi da pace...
Am facut rost de mobilul dnei logoped si ma tot framant: s-o sun acum, s-o sun peste 1 luna-2?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Deborah, cum face copilul tau cand se confrunta cu /j/, /s/ si /r/?
Pune altceva in loc? Nu le pronunta deloc?
Pe /l/ il pronunta?
Ai constatat vreo diferenta intre /j/, /s/ si /r/ intervocalic, /j/, /s/ si /r/ la inceputul cuvantului sau la sfarsitul cuvantului?

Scuze pentru torentul de intrebari, incerc sa ma lamuresc in ce stadiu de achizitie fonetica se afla.

Sun-o pe logopeda, n-are ce sa-ti strice. Poate te linisteste chiar ea sau poate chiar e nevoie de exercitii.

P.S. Oricum, dupa cum am mai spus de cateva ori cand a venit vorba, fricativele si lichidele sunt ultimele in ordinea achizitiei. Copilul pare in parametrii achizitiei:)


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

J e un fel de DZ. la fel si Z.
s si sh le inlocuieste cu t in general. De cateva zile, reuseste, cand nu uita, sa foloseasca corect s la inceput de cuvant. Dar mai sunt si alte situatii, de ex "asa" e "atia"
r il inlocuieste cu l. Uneori, din greseala, la mijloc de cuvant, iese bine. Rar si din greseala. De ex, VREAU.
Pe l il pronunta. Pana acum vreo 2-3 luni nu-i iesea cand era pozitionat in interiorul cuvantului, dupa alta consoana - de ex, motocicleta era motocicheta. S-a rezolvat, l-am corectat si e ok.
Uneori, din viteza mai inlocuieste f cu h la inceput de cuvant (faltie in loc de hartie)> Greseala asta e mai noua, nu stiu de unde i se trage

F, V, H le-a spus destul de tarziu, dupa 4 ani, cu ajutorul meu.

Recunosc ca sunt cam delasatoare, cand ma apuca harnicia si lucrez un pic cu el, obtin rezultate f rapid si atunci, fericita, ma las pe tanjeala....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Da, am inteles. /r/ ala din 'vreau' nu-i iese din greseala, incepe sa functioneze regula. De fapt, nimic din tot ce spune nu e vreo greseala, pentru ca toate sunt tipice pentru faza asta din achizitia sunetelor.

Numai ca lingvistii spun ca s-ar cam termina cu 'greselile' pana la 5 ani. Sun-o pe logopeda si vezi ce spune. Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Mihaela, daca tot te-=am prins..:)
Ghe nu soune r si l. Inlocuieste R cu U (Uatzushca)
si L cu U, f f rar cu I.(Uamaie)

Mai are mici probleme cu tz, il sasaie un pic.

El are 4 ani si aroape 3 luni si sunt f ingrijorata, sora lui scria propozitii la varsta asta, el abia numara pana la 10....cu creioanele abia acuma a inceput sa se imprieteneasca.
Adica, pe romaneste, mi-e teama sa nu fie vreo intarziere pe toate planurile.
Eu am si constiinta vinovata ca NU m-am ocupat de el, fiind situatia pe care o stim.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Sabina, nu cred ca-i vorba despre intarziere! Si nici nu cred ca nu te-ai ocupat de el.

Inlocuirea consoanelor lichide cu u/i se numeste 'gliding of liquids' si se intampla in 'typical speech development' pana la 5 ani.

Cu marja de eroare, evident, de-aia nici nu stiu ce sa-i spun Deborei, de fapt, pentru ca baietelul ei tocmai a implinit 5 ani.

De curiozitate, Gheo inlocuieste /r/ cu /u/ si in mijlocul cuvintelor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

L-am pus sa zica margarina. a zis ceva de genu mangaina, dar primul n f f f moale.
Multumesc mult, eu chiar nu am cunostinte despre lucrurile astea, nu m-am interesat niciodata, ca nu am fost nevoita.




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

E placerea mea:)

/r/, /l/ si /n/ sunt toate 'sonorants', adica au aproape acelasi loc si maniera de articulare, de-aia a inlocuit /r/ cu /n/ (sau /ni/).

Nu cred ca e cazul de ingrijorare acum. Succes la sustinere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Fata mea e usor peltica atunci cand tre sa-l spuna pe s sau pe sh (pe r il spune de ~ 1 an). Si eu as vrea sa fac ceva exercitii cu ea ca sa isi corecteze pronuntia, dar nush ce. Ea e simpatica asa, dar nu as vrea sa ramana shashaita.


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Nasterea minunii Thea Maria (3.01.2008) ,
Filmulete
La Mare - sept '09
Poze din Egipt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Asa face si fiu-meu (tot in 2008 e nascut).

Dar pentru ca nu sunt logoped, nu ma bag la oferit exercitii. Pot doar sa te asigur ca n-o sa ramana asa:)

Si mai face baiatul meu o chestie absolut delicioasa, inlocuieste /f/ interconsonantic cu /m/, asa ca in loc de 'bufnitza' iese 'bumnitza'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Copila mea a fost sasaita.

Avea sub 5 ani si logopedul mi-a spus ca e prea mica pentru a lucra cu ea, insa mi-a sugerat niste exercitii.

Cuvinte simple sapa, casa, masa pe care sa le pronunte nu cu limbuta intre dinti ci cu dintii sransi.
Am facut exercitiile astea si dupa vreo 2 luni a fost Ok.




Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput