Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(62)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gaitica78 spune:

Salut toate mamicile de gemeni si tripleti! Am un respect aparte pentru aceasta categorie :)
Eu nu sunt mamica (deocamdata) dar sper cat de curand :)
Mamicilor, mi-ar face mare palcere sa-mi spuenti daca ati facut tratamente speciale sau s-a intamplat pur si simplu sa ramaneti insarcinate cu gemeni si tripleti?

Multumesc frumos,

Am invatat ca indiferent cat de mult suferi, Lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaitica78 spune:

Buna ALexa,
Nasha mea a nascut a Polizu cu Dr. Petrache. Spune-mi ce te intereseaza si vorbesc cu ea.

Citat:
citat din mesajul lui Alexa_H

Eu nu am facut. Mi-a zis ca nu e relevant pentru gemeni. Acum ca am si insomniile...retraiesc si imi amintesc de fiecare saptamana din sarcina, inca de la inceput. De cand, incercand sa ne obisnuim cu ideea ca vom avea un bebe si viata se va schimba total, la ecografie la 8 saptamani ne-a zis: "felicitari, sunt 2." Iar sotul meu era sa se scurga pe jos. :))

a nascut cineva sau urmeaza sa nasca la Bucuresti la Polizu...eventual cu dr. Magda Petrche?


Am invatat ca indiferent cat de mult suferi, Lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Buna seara mamici si viitoare mamici de gemenei,
Irip, bine ai venit! Eu inca nu am indraznit sa spun decat parintilor, nici nu vreau sa stiu ce va zice lumea, dar sincer nu-mi pasa. Daca reusesc cumva sa-i aduc pe lume sanatosi, nimic nu va mai conta.
Hellen79, felicitari si sa-ti traiasca bebeii, sa creasca sanatosi si frumosi....
Vali79, multumesc de incurajari. Felicitari mai intai pentru copilasi si mai ales pentru gemenasii asa maricei la nastere. Eu era sa-mi pierd primul copil la 36 de saptamani cand s-a nascut din cauza trombofiliei , asa ca sunt deja speriata.... Nu indraznesc deocamdata nici sa sper ca reusesc cu doi cand am avut asa probleme cu unul singur....
Oricum multumesc tuturor pentru incurajari, si eu ma rog sa fie bine si istoria sa nu se mai repete...
Gaitica78, eu nu am facut nimic special pentru doi, chiar am avut un soc, nici macar in familie nu prea am cazuri...Mai ales ca nu ma credeam nici prea fertila de fel. Dar stiu ca ai mari sanse sa fie doi daca iei tratament pentru stimulare ovariana (vezi Nicoleta Luciu)

Daca reusesti sa ai doi copii frumosi si sanatosi, cred ca este cel mai frumos lucru, vad copilasii gemenei ai vostri si-mi dau seama ca de fapt lumea e invidioasa, ca oricat ar fi de greu si sarcina si crescutul lor, sunt atat de frumosi....

Amary 10+ de


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Vali, ce baieti mari! Cum ai reusit sa-i cresti asa bine, sa aiba asa greutate faina la nastere? ca asta e teama mea…
Gaitica, Dumnezeu sa te ajute sa-ti implinesti visul. Eu am sarcina gemelara obtinuta natural, sotul are doi frati si n-am facut nici un fel de tratament, ne mai doream un copil si au venit doi!



Ana, mami de doi strengari si 32+ cu

https://picasaweb.google.com/home

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Gaitica,eu am facut FIV.Am transferat 3 embrioni (ca atat am avut) si doi au fost lipiciosi

tot noi,mai noi :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

gaitica, am fct fertilizare in vitro in ungaria, clinica Kaali din Budapesta, dr. peter Kovacs, pe care il recomand ca pe mama. preturile mai mici ca in romania, mai ales la medicatie. profesionalism cat cuprinde. embriologi exceptionali. am pus 2 embrioni si ambii s-au prins.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

felicitari, hellen, ce grasani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

HELLEN, felicitari!!!
GAITICA, am facut FIV in Ungaria, la Clinica Kaali in Debrecen (dr. Bodnar Bela). A iesit din prima, am avut 4 embrioni, din care mi-au "plantat" 2 si s-au prins ambii . Deci mai am 2, la pastrare. Recomand si eu sincer aceasta clinica, personal profi, preturi mai mici decat in Ro si foarte multe reusite din cunostintele mele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salmida spune:

Irip, bine ai venit in club si felicitari pt sarcina. Sa ai grija de tine ... in rest, cum ziceau si fetele, lasa lumea sa vorbeasca.
Hellen79, felicitari pt Sophia si Anton! Sa fie mancaciosi si tu sa te refaci rapid iti doresc!
Alexa, sa stai cumintica in pat ca totul va fi bine. Briosele tale se desvolta frumos.
Ana, am scris in mesajele anterioare despre degetele amortite de la maini. Foloseste o atela daca nu ai posibilitatea sa gasesti ceva de genul acesta http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fc/Carpal_tunnel_splint.jpg. Ai si dureri noaptea? Dar cum spunea si 2apples, trece dupa nastere.
amary09, multa incredere si optimism. Nici o sarcina nu seamana cu cealalta. Multe fete cu probleme ca a ta vad ca duc la termen sarcina.
Wow, vali, ce baieti mari ai avut! La cate sapt. i-ai nascut? Ai facut cezariana?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Salutare fetelor!

N-am apucat sa mai scriu de ceva vreme. Ca deh, doar ii greu cu gemeni . Pe mine ma seaca lumea care ma tot compatimeste sau imi spune ca am intelege..da .... da....

Ehei uite ca timpul trece, mandrele mele vor implini in curand 1 an si jumatate.

Parca mai ieri eram in focuri cu stimularea ovariana, emotiile primului test pozitiv dupa atatia ani de asteptari, prima ecografie (la nici 6 sapt) cand se credea ca-s trei saculeti, primele batai ale inimii vazute/auzite la ecograf, o sarcina cu emotii, dar foarte frumoasa si usoara..(si multe ecografii)...si doua pitice care ne-au luminat viata, si care ne-au facut sa ne simtim impliniti.


Asa ca poate zice lumea ce o vrea, ca eu am mereu replica (ii invit sa isi vada de drum, ca nu le-a cerut nimeni parerea), eu sunt tare bogata cu gemenutele mele, si ele ma fac sa uit tot greul.

Ma bucur ca ma pot descurca singura (in cea mai mare parte a timpului) si imi doresc sa avem parte de multa sanatate sa ne putem bucura de minunile noastre.

Ps. Si da noi, mamicile de gemeni ne descurcam pentru ca suntem inventive, improvizam, cautam solutii la situatii care altora par imposibile, nu ne plangem de mila si incercam pe cat posibil sa emanam o energie pozitiva. Suntem puternice, organizate si optimiste!


Mergi la inceput