Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(62)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hellen79 spune:

buna dimineata,
am ajuns si noi acasa de sambata, pe semnatura, eu nu bebeii care sunt bine si trebuiau sa plece acasa si pe mine vroiau sa ma tina deoarece am facut un puseu de tensiune de 18 in sala de operatie si dupa 2 zile de ATI cu TA 16 dar cind a scazut la 14 am zis ca plec acasa unde e mai usor 3 pastile pe zi pot lua si fara ajutor,
bebei sunt bine si mancaciosi pana acuma 2 zile au mancat doar LP si de acuma le dau si san, am asteptat sa iasa din organism medicamentele pt TA, predominant insa manaca LP
avem si colicii rau, fata mai mult, dar speram sa ii rezolvam cu biotics special pt bebelusi, pediatra mi-a spus ca colicii ii au si din cauza mea ca am nascut cu cezariana, fara motiv zice ea -eu sunt de alta parere, si ei nu si-au luat doza de bacterii necesara daca ar fi trecut prin col
vad ca sunt fete care isi fac griji cu amnio, eu nu am facut cu toate ca ma batea gandul, cu toate ca la dublu test mi-a iesit valori f bune si doc mi-a zis ca nu e cazul de nici un fel de, dar ganduri negre am avut pana cand am nascut si i-am vazut ca sunt perfectii ,
am fugit ca plange baiatul

36+ si



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

amary, te inteleg perfect, inainte de echo de s 12 visam numai translucente nucale. tin minte ca in marea zi cu echo drul masura in nestire si nu zicea nimic, vreo 45 minute a tot masurat copiii, dar eu am urmarit in coltul echografului si am vazut NT la amandoi ca era in jur de 1, asa ca m-am relaxat. cand a inceput finally sa dicteze, m-am pomenit ca ne-a zis si sexul. intai a zis baiatul, apoi a zis fat 2 - aceeasi morfologie fetala ca fratiorul ei, si a inceput sa detalieze. sa lesin acolo ca am boy and girl.

si eu am fct DT, numai ca a insistat drita. mie mi-a fct diferit pt fiecare bebe, pt ca e foarte putin probabil sa aiba aceeasi varsta gestationala daca sunt in saci diferiti.se ia in calcul varsta sarcinii, varsta mamei, free beta HCG si inca un hormon. la fiecare am rezultat diferit.am platit dublu.

dar am intervenit pt ca vreau sa te linistesti: nico analiza nu iti certifica suta la suta existenta vreunei anomalii. daca ai cariotipurile genetice ale voastre facute, nu au nicio relevanta pt down, care nu se mosteneste, ci pur si simplu apare. DT/TT/dry test sunt doar analize statistice, nu reflecta nimic despre cazul tau. numai CVC si amniocenteza sunt lamuritoare, dar tre sa fie dement drul sa te puna sa faci asa ceva daca nu apar alte semne la echo sau un risk mare la DT.
toti drii cu care am vbit on the subject sustin ca mai relevanta este echografia de 12 sapt decat DT/TT/Dry T: chiar daca fatul e mic, se analizeaza anumite chestii fizice (degetele, urechile, NT):se vad pe copilul in sine, nu ca la DT/TT, unde este totul o statitstica, nu o analiza a fatului tau.
asadar, daca echografic sunteti bine, nu te stresa cu rezultatul DT. daca, prin absurd, iese prost, vei recurge, probabil la CVC/amnio, dar eu sunt absolut convinsa ca daca echo e bine si DT e prost, la amnio va iesi bine, deci eroarea e mai degraba la DT decat la echo. stiu multe cazuri in sensul asta, de-aia pt mine DT/TT sunt doar industrie de bani.
m-am lungit cat kina, sper ca ma facui inteleasa.

viss, baga si tu o explicatie ca doar esti in domeniu!

baiiiiiiii, ma impusc, ioakim a dat joi cu capul de balansoar, cucui in lobul central, urgente etc. aseara, cand in sfarsit se retrasese cucuiul si vanataia era galbuie, pac cu capul de mobila, iar cucui in fix acelasi loc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

hellen, stai tu impacata acolo ca faceau colici si daca nasteai natural. baga acolo protectis la greu in ei ca tot vor avea colici, dar le va fi nitel mai bine, digera laptele mai bine, se formeaza flora stomacala mai repede etc, le-am dat si eu pana la 7 luni. nu trec colicii decat de la sine, ii mai linistesc nitel cu celebrele ape de ploaie sab simplex/debridat/bonisan, dar tot o sa aiba. eu ii linisteam cu foehnul caldutz pe burtica. daca te dai pe LP, zic fetele de la odiseea mea ca biberoanele dr brown sunt mai adevarate anti-colici. incearca.
sa fiti sanatosi si sa aveti lapte la !!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

monas ai mei au avut pojerel; Robi a facut la 6 luni si la fix o luna a facut si Razvi
in afara de vit C si picaturi de zyrtec, 3 seara la culcare nu le am dat nik

3 zile au fact febra, 3 zile s au umplut de pete si in alte 3 zile au disparut
pe piele ii poti da cu mixtura mentolata, ei nu stiu sa se scarpine, dar cred ca i mananca petele alea, Robi se linistea dupa ce il manjeam cu mixtura
sigur va face si eva
trebuie hidratat foarte bine
sanatate multa

puii mei au decis sa fie baieti si dr ALBU le a vazut putele de la 12 saptamani si asa au ramas, eu am tot sperat ca se inseala macar in cazul unuia, ca muream cu 2 fete; dl M mai sa i sara de gat lui Albu cand i a spus ca o sa aibe 2 baieti

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Citat:
citat din mesajul lui hellen79

buna dimineata,
am ajuns si noi acasa de sambata, pe semnatura, eu nu bebeii care sunt bine si trebuiau sa plece acasa si pe mine vroiau sa ma tina deoarece am facut un puseu de tensiune de 18 in sala de operatie si dupa 2 zile de ATI cu TA 16 dar cind a scazut la 14 am zis ca plec acasa unde e mai usor 3 pastile pe zi pot lua si fara ajutor,
bebei sunt bine si mancaciosi pana acuma 2 zile au mancat doar LP si de acuma le dau si san, am asteptat sa iasa din organism medicamentele pt TA, predominant insa manaca LP
avem si colicii rau, fata mai mult, dar speram sa ii rezolvam cu biotics special pt bebelusi, pediatra mi-a spus ca colicii ii au si din cauza mea ca am nascut cu cezariana, fara motiv zice ea -eu sunt de alta parere, si ei nu si-au luat doza de bacterii necesara daca ar fi trecut prin col
vad ca sunt fete care isi fac griji cu amnio, eu nu am facut cu toate ca ma batea gandul, cu toate ca la dublu test mi-a iesit valori f bune si doc mi-a zis ca nu e cazul de nici un fel de, dar ganduri negre am avut pana cand am nascut si i-am vazut ca sunt perfectii ,
am fugit ca plange baiatul

36+ si






Felicitari pentru misiunea dusa la indeplinire cu bine si LA MULTI ANI noilor veniti pe lume.
Va doresc multa sanatate va doresc si tu sa ai grija de tensiune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Hellen79, felicitari pentru bebeii santosi! Sa creasca mari si sanatosi, cat despre colici, eu la primul copil am leganat pana la 5 luni, nu se calma de nicio culoare, cum ma asezam urla ca apucatu', la un moment dat ziceam ca o iau razna, si cand dormea, dormea pe burta mea, amorteam. Saracutul probabil simtea caldura de la mine....Da' trece, totusi si eu sper sa fie ceva mai cuminti gemeneii ca o iau pe aratura.....Cat au avut la nastere, ca poate conteaza si asta, copii mai mici se adapteaza mai greu afara...

Adipapazi, multumesc de incurajari, dar cred ca {} cu morcovu' stai pana nasti si cresc putin sa vezi ca sunt sanatosi, mai ales daca ai probleme de trombofilie ca mine....Am vazut mame cu copii despre care nu li s-a zis nimic la nastere, au descoperit mai tarziu ca au diverse, ce sa mai zic de vazut in burtica.....Oricum merci ca mi-ai spus, astea de la analiza cu DT (fac la Matei Basarab) mi-au zis ca sa fac unul singur si platesc unul singur desi sunt diferiti si ai mei....O sa incerc frumos sa le explic.

Amary 11+ de


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

hellen: sa va traiasca si sa infloreasca!!!. cu colicii ,,hm..incearcs si bonisan si colief. eu ii mai potoleam cu carpe calde pe burta..cu tinut ei pe burta noastra/...cu vai si amar. bine ca au trecut. prefer cazaturile lor de acum , ca macar stiu ce au decat atunci cand eram eu tufa de venetia si nu staim ce au si ei urlau. si foehnul sa traiasca..il puneam si langa ei si-i mai potolea zgomotul lui.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Buna tuturor!
Hellen, felicitari si multa sanatate puilor, sa treceti cu bine si peste perioada colicilor! La primii eu n-am avut probleme, i-am alaptat exclusiv, sper ca si la gemenasi sa evitam neplacerile astea.
Noi suntem binisor, se apropie marele moment, sapt viitoare ma interneaza si sa vedem cat pot duce sarcina, medicul zicea ca daca ajung la 37 e bine... Dar am asa o senzatie ciudata, simt bebelusii ca nu mai au loc, ma dor toate cand misca, la palpare simt cap, spate, oricum oase in toata regula si parca ma ingrijoreaza putin... ma gandesc daca mai incap acolo... Sunt ciudate gandurile astea?

Ana, mami de doi strengari si 34+ cu

https://picasaweb.google.com/home

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Ana, nu sunt deloc ciudate, poate sunt mari copilasii si asta e bine...Eu sunt stresata ca nu se vede inca nimic si kg...tot in jos... Daca nu cresc? Vezi, sunt si mai sissi!

Amary 11+ de


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Citat:
citat din mesajul lui anahadasa

Buna tuturor!
Hellen, felicitari si multa sanatate puilor, sa treceti cu bine si peste perioada colicilor! La primii eu n-am avut probleme, i-am alaptat exclusiv, sper ca si la gemenasi sa evitam neplacerile astea.
Noi suntem binisor, se apropie marele moment, sapt viitoare ma interneaza si sa vedem cat pot duce sarcina, medicul zicea ca daca ajung la 37 e bine... Dar am asa o senzatie ciudata, simt bebelusii ca nu mai au loc, ma dor toate cand misca, la palpare simt cap, spate, oricum oase in toata regula si parca ma ingrijoreaza putin... ma gandesc daca mai incap acolo... Sunt ciudate gandurile astea?

Ana, mami de doi strengari si 34+ cu

https://picasaweb.google.com/home


Wow! Mai ai putin si o sa tii in brate puisorii. Si eu abia in saptamana 32 si simt exact cum zici si tu, forma bebelusului si miscari care imi taie respiratia cateodata. Imi imaginez amploarea lor la 34 de saptamani.

Ce greutate au bebeii acum la tine? Crezi ca asa se procedeaza? Te interneaza cu ceva timp inainte de cezariana?

Mergi la inceput