Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(62)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-amary-si la mine s-a vazut la 12 sapt.si asa a ramas.cica dc se vede puta e sigur baiat,dc nu se vede -e incert,ca este un organ sexual care se poate dezvolta si mai tarziu..si ca depinde mult si de eco performant,experienta ecografistului cum o vede,si cum se interpozeaza cu alte membre in timpul ecografiei.cica..dar am auzit si alte cazuri,asa ca,cel mai sigur e dupa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

camelia: ai avut dreptate. am fost la camera de garda si avem pojarel:(. deci mamici dragi..si sa pot nu mai vin la intalnire, sa nu port cu mine virusul. acum stau pe ghimpi sa nu se manifeste prea rau..sa nu sufere puiul meu. sa vad apoi si cu Eva, oare o pot feri? acum bine ca macar stim ce are si sper sa treaca repede.
cat despre sexul bebicului, si la mine s-a vazut cam pe la 10-11 saptamani al lui Fbaian, iar Eva mai tarziu, pt ca nu statea locului deloc la ecografie.
sa aveti noapte buna si "vb" maine, ca-s rupta dupa ziua de azi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

si la mine s-au vzt sexele la 12 sapt. la dr danutz iosup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Multumesc fetelor,
Sper si eu sa se vada la urmatoarea eco saptamana viitoare, la 12.5 saptamani, oricum nu-i bai orice ar fi si chiar daca nu se vede... Daca o scoatem la capat sanatosi (la cate am eu....) este minunat orice ar fi....

Alexa, ce este dry test-ul asta si la cate saptamani se face? Mie nu mi-a zis nimic de el dr. deocamdata, oricum il intreb numai sa nu fie tarziu....

toti gemenasii si mamicile lor...

Amary 11+ de


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-monas-off, multa sanatate.clar ca treb sa stai acasa langa elsper sa nu ia Eva, desi sansele sunt mai mici, poate sa incercati s-o izolati acum?il mananca eruptia respectiva, are tendinta sa se scarpine, ce ai observat? l-ai dat cu vreo crema pe bubite? a intrat in contact cu alti copilasi perioada asta?
- eu as fi de acord si sa mutam intalnirea wwek-end-ul viitor. sau pot veni acum, si poate week-end-ul viitor ma intalnesc doar cu monas, dc ea e de acord,si voi nu mai puteti veni?ce parere aveti- mirela, adipapazi? inafara de noi ar mai vrea/putea veni si altcineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna dimineata mamici,
Surprinzator , am dormit ceva azi noapte! Fabi s-a trezit doar o data pt papa (trezirea de la ora 6 dimi nu o pun la socoteala ca era zi:) chiar daca s-a culcat din nou dupa aia) iar Eva de douya ori.
Viss: nu vad sa-l manince..dr nu ne-a zis nimic de vreo crema ceva. Oricum azi dupa amiaza sun si la pediatra lor si o intreb de crema. Si eu as vrea sa nu ia Eva insa nu stiu daca este posibil.
Nu am remarcat insa nimci de vreun regim alimentar. Oare tb regim? Oricum nu se mai omnoara cu mancatul de hrana solida, insa macar cereale si branzica oare pot sa-i dau?
Revin mai dupa amiaza sa vedem cum stam.
Ref la intalnire, viss, oricum planuiam sa vin la voi in parc (acum dupa ce se fac bine puii), asa ca urmeaza sigur sa ne vedem.
Va pupam pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Buna dimineata
Fabi, puisor mic, sa te faci repede bine, sa nu te chinuie prea mult bubitele alea , iti trimitem o imbratisare virtuala.
Viss, fac tot posibilul sa gasesc cazare ieftina, numai sa veniti.
Manumanu, referitor la indemnizatie, ordinul acela e valabil ptr mamicile care au nascut pana in 2009, nu ? Era bine sa fie si ptr noi, cele care am nascut recent, ca as fi luat si eu mai multi banuti .....

Nu ma gandeam ca se pot schimba copilasii si la 2 anisori.... trebuie sa-ti fie tare greu Gabitza35, putere si rabdare in continuare. Si ai mei au acum un program bun de somn, de seara la 20.30 pana la 6-7 cand papa laptic, apoi somn iar pana la 8 . Sper sa treaca repede perioada asta la voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Buna dimineata!

Eu in afara de ecografii si dry test nu am mai facut deloc alte investigatii de gen. Am facut DRY TEST la Medsana fix la 12 saptamani, dupa ecografie. Ca au tinut cont si de varsta gestationala a fiecarui bebelus. M-a costat 550lei...in conditiile in care am stat putin cu morcov ca nu stia aia de la receptie daca sa platesc dublu (ca se face pt fiecare bebelus in parte). Pana la urma a intrebat medicul genetician si a zis ala sa nu platesc dublu ca doar un om sunt si mie mi se iau probe. :)
Exceptand faptul ca mi s-a confirmat 100% ca nu sunt nu stiu ce mutatii genetice care cauzeaza surditate, fibroza chistica si nu mai stiu ce, la restul legate de trisomii tot statistice au fost rezultatele. Deci a fost un fel de dublu test mai elaborat. Am in fata printul si uite, la finalul analizelor legate de trisomii scrie: "Se noteaza ca in sarcinile gemelare riscul este calculat cu aproximatie."
Deci...nu e neaparat sigur 100%. Nu stiu ce sa zic...daca e absolut necesar sau doctorita mea a fost mai zeloasa.

Uite, am gasit pe un site:

Dry testul, o inovatie necesara a obstetricii

Dorinta de a aduce pe lume un copil sanatos se manifesta cu ardoare la oricare viitoare mamica. De aceea, pe baza testelor genetice, se poate depista existenta anumitor malformatii cromozomiale ale bebelusului.

Orice femeie insarcinata isi face o multime de griji cu privire la starea de sanatate a micutului ce se dezvolta in pantecele sau. Pentru a elimina orice suspiciune, medicina pune la dispozitia viitoarelor mamici o serie de teste, care au ca scop depistarea eventualelor riscuri aparute in sarcina.

O metoda noua, foarte eficienta, este Dry testul. Aceasta investigatie calculeaza cu mare precizie posibilitatea existentei unei sarcini cu anomalii cromozomiale (sindromul Down, defecte ale tubului neural, etc.), luand in calcul varsta mamei si anumiti parametri biochimici (hormoni recoltati din sangele matern), dar si ecografici (varsta gestationala aflata la ultima ecografie, translucenta nucala). Dry testul se efectueaza in primul sau al doilea trimestru de sarcina.

Practic, aceasta metoda consta in recoltarea de sange matern in primul trimestru de sarcina (intre 10 si 13 saptamani). In cazul dry testului de prim trimestru cu risc crescut pentru anomalii cromozomiale, viitoarea mamica trebuie sa faca analize genetice, prin biopsia de tesuturi fetale. Dry testul de trimestru doi (efectuat intre 16 si 20 de saptamani de sarcina), considerat cu risc crescut, trebuie completat cu analize genetice fetale, obtinute prin amniocenteza.

Mai mult decat atat, dry testul te va ajuta sa descoperi daca esti purtatoare sanatoasa a genelor pentru fibroza chistica, considerata cea mai raspandita boala ereditara (cauza de insuficienta respiratorie la copil), si pentru surditatea congenitala.

Sfat: Dry testul este o investigatie foarte importanta si necesara, de aceea, indiferent de costurile care le implica (aproximativ 600 lei), ar trebui efectuat. Pune sanatatea copilului tau mai presus de orice. Nu este suficienta doar o simpla vizita la ecograf. Gandeste-te ca orice cromozom “gresit”, se poate transforma intr-o adevarata drama mai tarziu. Iar multe dintre malformatiile cromozomiale nu sunt descoperite la ecograf.

Citat:
citat din mesajul lui amary09

Multumesc fetelor,
Sper si eu sa se vada la urmatoarea eco saptamana viitoare, la 12.5 saptamani, oricum nu-i bai orice ar fi si chiar daca nu se vede... Daca o scoatem la capat sanatosi (la cate am eu....) este minunat orice ar fi....

Alexa, ce este dry test-ul asta si la cate saptamani se face? Mie nu mi-a zis nimic de el dr. deocamdata, oricum il intreb numai sa nu fie tarziu....

toti gemenasii si mamicile lor...

Amary 11+ de

MTHR C677+A1298 - heterozigote, FV Leiden, deficit Proteina S

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Inteleg ca seamana cu DT, saptamana viitoare o sa fac DT si dupa eco intreb daca este necesar, oricum daca iese prost, corelat cu ecografiile, te trimit la amnio. Oricum banuiesc ca ajuta si analizele noastre genetice, desi o mai iau razna cromozomii.

Dumnezeu cu mila...

Amary 11+ de


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Eu zic sa nu mai pui raul inainte. O sa fie totul bine. Gandeste pozitiv si vei atrage si influenta lucrurile in jurul tau intr-un mod pozitiv. Daca te simti tu mai linistita, intreaba doctorul eventual.
Acum nu stiu ce sa zic si cu analizele astea. Si destul de costisitoare toate. Eu la vremea la care mi-a dat sa fac Dry Testul chiar ma gandeam ca ma pune sa cheltuiesc niste bani la o clinica de unde ea isi lua un procent.
Prea mult cercetam si cautam nod in papura. Si sa stii ca am niste prieteni care din pacate au o fetita cu trisomie 13. Este o tragedie ce traiesc saracii. si ei cand si-au facut cariotipul au descoperit ca nu au influentat deloc si ca nu aunt purtatori de mutatii genetice. Drept pentru care s-a catalogat cazul ca fiind accident genetic...fara explicatie.

Uite cum si gemenii monozigoti, cum o sa am eu buburuzele...sunt considerati tot un fel de accident pentru care nu exista explicatie. Si pentru asta nu exista nici o influenta genetica sau ereditara...cel putin din cate s-a studiat pana acum. Pur si simplu asa a vrut Dumnezeu. :)

Asa ca...fii optimista si transmite-le numai ganduri pozitive. :)

Mergi la inceput