Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (20)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariaruxi spune:

Miha, deci nu ai rezistat tentatiei si ai bagat un pic de cogniac?
Piscoturile se inmoaie in ciocolata calda?

Anca-28, pai Natalia are un program super. Daca ma crezi eu habar n-am cate mese are M ziua sau noaptea, nici nu ma uit la cate ore mananca. Ideea e ca sunt foarte relaxata vis-a-vis de alaptat, treziri dese, etc. Ma bucura faptul ca e linistit si se dezvolta normal.

Matei incepe sa-si descopere manutele. E total! E un bebe tare vesel. Nu mai vrea sa stea deloc pe spate, doar in picioare sau in fund ar prefera. Acum il gadila tat-su si rade in hohote. Mor de dragul lui! Ador bebeii!

La multi ani sarbatoritilor de azi!

Mara cum stai cu apa?

Adra, sper ca ai avut o zi mai buna azi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

La multi ani, Imi!

Fetelor, bebelina mea cum am spus a inceput sa traga de jucarii, cele din centru de activitati.Cand se joaca cu jucariile foloseste fara preferinte ambele manute, dar cand baga manuta in gurita, are preferinta pentru cea stanga.Oare e stangace?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufi79 spune:

La multe lunite IMI, sa cresti mare si sa fii sanatoasa!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns omibaba spune:

La multi ani celor ce sarbatoresc ani sau lunite in plus.

Sunt alaturi sufleteste de fetele care nu pot sa doarma din cauza bebelusilor. Stiu ce greu este, si noi am trecut prin faze din astea. A fost ingrozitor, dar a trecut spre bucuria mea.
Intr-adevar mesajul in care se zicea ca trebuie sa fi detasat si sa-l consolezi pe bebe m-a montat pe picioare si a facu-o pe micuta sa-si revina.
Si a mea e tot cu mana stanga la inaintare, dar si piciorul stang primeaza.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Raspund si eu pe ziua de azi:

Roberta, felicitari pentru bebe mancacios. La varsta lor ar trebui sa manance in mediu 180 ml/masa, deci este foarte bine cum papa Gabriel!

Betty, o fi puseul de la 4 luni care poate se manifesta mai tarziu la voi? Sper sa fie in curand bine, caci stiu ca sunt epuizante!!

Lori, ma bucur ca v ati simtit bine si ati avut vreme frumoasa. Si aici sunt in timpul zilei 10-12 grade! Vad ca in romania in timpul zilei nu sunt mai mult de 5 grade! Sa aveti cu toate grija de voi si de bebei sa nu raciti!! Lori, de asemeni, felicitari pentru ca bebe doarme asa de mult noaptea! Zi m si mie ce i dai, ce i faci de doarme asa de mult!????

Si Imi zambeste cand ii arat chipul in oglinda! Ii place de nu mai poate, dar mentionez, schiteaza un zambet mai lung, dar de ras tare nici vorba!!! Eu asa ceva n am mai pomenit, azi pana si doctorita s a mirat de faptul ca nu rade???

Gliana, imi pare rau pentru fratele sotului tau! Ai dreptate, sa i multumim lui Dumnezeu pentru bebei sanatosi!

Gogoshika, bine te am regasit! In legatura cu grupul de pe FB, noi punem poze cu bebeii si toate ii laudam cu ce nazdravanii au mai facut! Sper sa intri si tu in grupul FB!

Anda bravo pentru progresele bebelinei tale!! Ai vazut ca nu ai de ce sa te ingrijorezi? Totul e ok si o sa fie si mai bine de acum inainte! E foarte usor de facut tiramisu, efectiv in vreo 40 minute il termini, asa ca dupa post sa vedem ce parere ai de el!!! Asa cum am imbolnavit eu odiseea cu tiramisu, poate Ramona, ne dai reteta la boema aia care ii place tie (poate locul de unde o putem cumpara?) Stiu ca e cam departe de mine, dar nu se stie niciodata cum ajung prin Bucuresti, am o pofta nebuna de o boema buna si tu nu esti pe faza sa mi zici unde sa merg. Asa ca am sa salvez locul unde i cofetaria aia in favorite!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariaruxi

Anca-28, pai Natalia are un program super. Daca ma crezi eu habar n-am cate mese are M ziua sau noaptea, nici nu ma uit la cate ore mananca. Ideea e ca sunt foarte relaxata vis-a-vis de alaptat, treziri dese, etc. Ma bucura faptul ca e linistit si se dezvolta normal.

Matei incepe sa-si descopere manutele. E total! E un bebe tare vesel. Nu mai vrea sa stea deloc pe spate, doar in picioare sau in fund ar prefera. Acum il gadila tat-su si rade in hohote. Mor de dragul lui! Ador bebeii!


Maria (27 nov. 2007) si Matei (27 iunie)

Carmen
Si Natalia e la fel de scumpa, cand se pune pe gangurit si ras e asa de scumpa, tare dragalasi mai sunt acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Buna fetelor,

Vreau sa urez si eu multe lunite sarbatoritilor de astazi.

Noi tocmai am depasit 2 zile cand Stefan a supt din ora in ora inclusiv noaptea. Sper ca le-am depasit... El oricum nu are program, mananca des si putin in general.
Saptamana asta facem 3 luni, poate a fost puseul!
In plus, au revenit in forta colicii. Dupa ce doua sapt nu i-am mai dat nimic, aseara am apelar iar la Sab Simplex.

In rest, suntem bine. Devine mai frumos pe zi ce trece si are niste falci.... De ieri-azi a inceput sa intinda manutele catre jucarii.Pedaleaza la greu toata ziua, si evident, se plictiseste repede. Mai greu stam la gangurit, de abia de acum ne cam dam drumu'

Babylicious, multumim de pontul cu DM. Maine chiar se termina scutecele.

Lisssa, sa speram ca sunteti pe drumul cel bun si continuati cu alaptarea.

Miha, cred ca o sa ma bag si eu la un tiramisu in weekend. Eu maine vreau sa fac o ciorba gulas.

Adra, s-a rezolvat cu manduca. Saptamana trecuta am iesit numai asa. Ieri l-a tinut Razvan, si a fost tot bine. Cum da cu nasul de aer rece, baga somn. Mai greu este cu imbracatul, se lasa cu scandal mare.

Felicia, ne bucuram ca esti mai bine. Ai o fata frumoasa foc, mi se pare ca la ochi seamana cu Gabitzu.

Multa sanatate mamicilor si bebicilor muciosi! Va pupam cu drag si sper sa pot scrie mai des.




Mami de Pusculeanu mic si foarte plangacios (24 aug 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariaruxi

Miha, deci nu ai rezistat tentatiei si ai bagat un pic de cogniac?
Piscoturile se inmoaie in ciocolata calda?

Anca-28, pai Natalia are un program super. Daca ma crezi eu habar n-am cate mese are M ziua sau noaptea, nici nu ma uit la cate ore mananca. Ideea e ca sunt foarte relaxata vis-a-vis de alaptat, treziri dese, etc. Ma bucura faptul ca e linistit si se dezvolta normal.

Matei incepe sa-si descopere manutele. E total! E un bebe tare vesel. Nu mai vrea sa stea deloc pe spate, doar in picioare sau in fund ar prefera. Acum il gadila tat-su si rade in hohote. Mor de dragul lui! Ador bebeii!

La multi ani sarbatoritilor de azi!

Mara cum stai cu apa?

Adra, sper ca ai avut o zi mai buna azi!

Maria (27 nov. 2007) si Matei (27 iunie)


Nu, nu iubita! Doar ca mi s a parut ca e mai clar explicata reteta acolo pentru mintea mea. Plus de asta aveam 500 gr de mascarpone si reteta de la cogniac era pentru aceasta cantitate, deci cam asta a fost, dar in mare parte retetele sunt foarte asemanatoare! Extraordinar tiramisu ala! Am sa te pomenesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Sunt curioasa si eu, ca si Gliana, de ce dupa 20 de pagini trebuie sa se faca capitol nou?

Marae clar ca asa se manifesta si Imi a mea exact la 3 luni si jumatate cat are si David al tau! O fi vreun puseu intarziat! Acum cam majoritatea dintre noi se afla cu bebeii la puseu, fie cel de 3 sau cel de 4 luni! Multa putere tuturor!

Laurapoate de aia doarme si asa de bine Alex, ca e pe LP. Si mie azi la medic mi a zis ca daca nu mai pot, sa incep sa i introduc baby rice, dar eu sunt super incapatanata si vreau s o alaptez exclusiv pana la 6 luni. Am citit cam peste tot ca e cel mai bine si vad ca doctora a zis ca e multumita cu cat ia in greutate, putin putin, dar e multumita si atunci o mai alaptez ca mi e mai usor. Mi e tare greu sa sterilizez borcanasele alea si sa si fac de mancare. Eu nici pentru mine nu fac in timpul zilei, doar seara, de aia m am ingrasat!!! Normal si dulciurile isi spun cuvantul!!
Oricum, ma bucur ca dormi mai mult acum! Meriti dupa perioada grea pe care ai avut o.

Anaemi, sa ne luam de o mana! Si eu am nevoie de o zi care de fapt sa aiba 48 de ore! Diferenta e ca tu ai 3 puiuti si eu 1, deci sa mi fie rusine!! Te poftim la o feliuta de tiramisu in mod express ca ai cerut, dar ofer si la toate celelalte fete care poftesc si doresc!

Loredana, ai fost tare tare simpatica in dedicatia ta pentru Imi. Am sa i arat ce ai scris!! Esti o dulce!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Da Miha, ce sa spun, acuma si doctora s-a mirat ca Imi nu rade...dar ce crezi ca mai incolo nu va rade??? Tu nu vezi cat sunt de diferiti?? unii fac chestii mai repede, altii mai tarziu, la altii le creste parul de au mai mult decat avem noi...ex. Nectarie...deci pe mine doctorii astia ma si enerveaza cand se mira ca..vaiiii dar nu face inca bb asta sau asta..de parca ei nu stiu ca bebeii sunt diferiti. Nici Eric nu rade in hohote, nu rade cu sunete deloc, dar eu stiu ca va rade intr-o zi si cu sunete.

Legat de prajituri...nu fac pt ca nu-mi place sa fac , dar taaree as manca si am sa ma duc Miha la cofetaria aia....sti tu.....hahahaha , ca m-ati omorat cu tiramisu vostru
Eu nu mancam inainte sa nasc dulce, decat daca era ceva foarte special si bun, acum...nu stiu ce s-a intamplat....frate, rad tot, nu conteaza...de la eugenia, pana la ciocolate, napolitane cu ciocolata, prajituri..fereascaaaa sfantul...no comment

Mergi la inceput