Praline belgiene (53)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bluenight spune:

Prettysunshine Ai dreptate! Asa e! Eu am trimis actele la cineva in tara ca sa le apostileze si tinea una, una ca nu se poate pune apostila pe originale ca sa-mi zica acuma ca da, apostila e pe orginale. Eu ii explicam ca asa imi trebe, ea imi zicea ca sigur nu se poate. Off... asa e cand lasi pe mana altora.
De acum o sa-mi traduc cu googletranslate si ma duc cu intrebarile scrise :) cum a zis cleo. Asa mai prind si eu cate un pic de franceza.
Desi, sotul meu a zis ca se ocupa sa-mi puna un audiobook pe calculator si in timp ce fac treaba prin casa sa ascult si sa invat franceza, ceea ce nu e o idee rea deloc :d.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bluenight spune:

Cleo78 eu am incercat sa ma duc sa citesc capitole mai vechi dar nu este link la ele pe prima pagina. Adica e scris 1 2 3 etc... dar nu e link la ele :(
Of, eu trebuie neaparat sa ma imprietenesc cu niste mamici de prin zona ca simt ca nu-mi face bine asa, singura cuc, toata ziua. Deocamdata mai rezist fiindca sotul meu o sa fie in concediu de saptamana asta pana anul viitor dar dupa aceea trebuie sa-mi caut companie.
Si eu iti multumesc tie de ajutor si celorlalte fete care mi-au raspuns la intrebari si multumesc anticipat si fetelor care ma vor ajuta in viitor

Apropo, am reusit cu magazinul bio. Am fost de un depozit care e la 8 km distanta de noi si am comandat cos de legume si fructe de la julienne, sunt foarte foarte incantata Si am mai gasit si o ferma cu carne bio, ferma dorlou, poate stiti despre ce e vorba. Asta e cam departe, ca e la 40 km distanta dar deocamdata, pana gasim ceva mai aproape, o sa mergem sa ne aprovizionam lunar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bluenight

Cleo78 eu am incercat sa ma duc sa citesc capitole mai vechi dar nu este link la ele pe prima pagina. Adica e scris 1 2 3 etc... dar nu e link la ele :(
Of, eu trebuie neaparat sa ma imprietenesc cu niste mamici de prin zona ca simt ca nu-mi face bine asa, singura cuc, toata ziua. Deocamdata mai rezist fiindca sotul meu o sa fie in concediu de saptamana asta pana anul viitor dar dupa aceea trebuie sa-mi caut companie.
Si eu iti multumesc tie de ajutor si celorlalte fete care mi-au raspuns la intrebari si multumesc anticipat si fetelor care ma vor ajuta in viitor

Apropo, am reusit cu magazinul bio. Am fost de un depozit care e la 8 km distanta de noi si am comandat cos de legume si fructe de la julienne, sunt foarte foarte incantata Si am mai gasit si o ferma cu carne bio, ferma dorlou, poate stiti despre ce e vorba. Asta e cam departe, ca e la 40 km distanta dar deocamdata, pana gasim ceva mai aproape, o sa mergem sa ne aprovizionam lunar.


super, bluenight. Nu stiam de ferma de carne- e de tinut minte.
Cat despre acte, stii vorba: "tot patzitul e priceput?". Asa ca intreaba, si incercam sa iti raspundem, dupa experienta noastra. Pe mine m-a ajutat enorm ce cetii din urma, de la fete, desi la un moment dat incepusam sa incurc lucrurile; mai intrebam inca o data verbal colegi de munca, etc. si tot asa. Si rombel. e plin de info.
Si acum ma buseste rasul cand imi aduc aminte cum ma uitam eu pe harta Bruxelles-ului sa gasesc eu ceva ajutor care sa semene cu pronuntarea romana la 2boi. Abia a2-3 oara de mers in piata Clemenceau vazui si boii - pe amandoi.

Imi pare rau de link-uri, o sa negociez cu Bepii poate apuc sa le fac. Eu nu am cine stie ce zile libere, iar casa e cotetz... sa nu mai zic ca ma vede copilul cam rar.

Da, neaparat cauta-ti mamici in jur. Chiar daca nu romance, cauta emigrante. Eu m-am conversat cu ele, in general in engl, dar vreo 2 au aratat super bunavionta, sa invete si sa vrea sa comnverseze in franceza - si ne-a prins bine, chiar daca vb numai ca sa deschidem gura.

Eu am gasit in sfarsit marar verde. Ioooi, ce chiftele au iesit din vita de la magazin turcesc + marar + oua de la niste flamanzi .
Sunt pe drumul cel bun .


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=162521&nm=Praline-belgiene-51

dupa aia, din click in click, gasesti niscaiva informatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prixi spune:

Bluenight, bine ai venit si integrare cat mai usoara/rapida in randul pralinutelor!
Ma bucur ca ai primit deja informatiile de care aveai nevoie! Si uite, ca desi esti noua pe aici, ne-ai dat si tu info pretioase! Mi-am notat si eu numele fermei cu produse bio, ca si eu cautam de mult asa ceva!
Sa stii ca are dreptate Cleo, cand iti recomanda sa vorbesti cu alte mamici de la locul de joaca, ca, in afara de faptul ca exersezi limba, mai poti afla si informatii utile pentru voi si copil!

Cleo, daca stiam ca esti in cautare de marar, iti dadeam vreo doua adrese...dar sunt la mine in cartier si nu stiu cat de mult te incanta!

Pupici la toate si o saptamana frumoasa!

Roxana, fericita de Christian (23.01.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Fetele cum se spune la gris si unde pot gasi? Ar manca Aidan supa de galuste dar nu stiu unde sa caut. Multumesc mult de ajutor!

Acum am vazut ca sunt pe lista. Multumesc de adaugare, fetita insa se numeste Isabelle Marie nu Isabella Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

Fetele cum se spune la gris si unde pot gasi? Ar manca Aidan supa de galuste dar nu stiu unde sa caut. Multumesc mult de ajutor!

Acum am vazut ca sunt pe lista. Multumesc de adaugare, fetita insa se numeste Isabelle Marie nu Isabella Maria

Adriana mami de Isabelle Marie - 15 luni si Aidan Alexander - 6 ani
A ticket to hell has never been funnier


semoule de ble.
Vezi ca e de vreo 3 tipuri. Ia si tu din ala mai fin . Si fa galustele mici, ca alea mari mi-au iesit ghiulele, banui ca e grisul mai uscat aici sau am nimerit oua mai mici (ca sa nu ma iau de gaina).
L-am gasit si la un magazin turcesc, dar si la Cora/carfour, era fix langa malai-uri, dar in pungi zdravene, pt flamanzi, de 1 kg.

Fetelor, va urez un Craciun fericit. Sa fiti sanatoase, implinite, alaturi de cei dragi, sa va bucurati de fiecare clipa, si mai sper ca Mosul sa va transforme micile vise in realitate. La fel si la mine .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

gris...noi ne aprovizionam din Germania (Aachen)

Am reusit sa gasim un Mos Craciun, tare simpatic si mai in varsta, necunoscut strumfinei, si care sa fie si roman (ca ea voia sa-i cante "Mos craciun cu plete dalbe" ...si ne-a anuntat ca ea n-are de gand sa doarma, ca daca trebuie sta treaza si toata noaptea, doar sa-l vada pe Mos Craciun ... asa ca ma bucur mult ca am rezolvat, si ea a fost tare incantata si emotionata)

...primul nostru Craciun in Belgia...se anunta interesant, si cu ceva combinatii gastronomice mai dubioase, incluzand supa ca pe la noi, dar chicons invelite in sunca si date la cuptor in loc de sarmale... continuand cu placinta cu mac si nuca sosita zilele trecute cu avionul din Romania si terminand cu un tort belgian 100% ...

Craciun fericit! - oriunde ati fi, sa fiti impreuna cu cei dragi si sa va bucurati de sarbatori!


Diana - mami de Adriana(n.14.02.2006) si (DNP.12.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninaM spune:

Craciun Fericit,dragele mele! Ziua sfanta a Craciunului sa va aduca liniste,bunastare si clipe senine alaturi de cei dragi!
Va imbratisez cu drag!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Multumesc mult de ajutor! Mie imi place grisul mai mare, de la ala fin imi iasa galuste bombe ca nu sunt obisnuita cu el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

multa sanatate, fericire din partea noastra. sper ca mosul a fost inmbesugat la voi.. noi am petrecut minunat primul craciun la casa noastra. slava Domnului

bun venit fetelor noi.. cele care vor sa citeasca capitole vechi, pot citi aici http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=164877&whichpage=1 . este ultimul subiect


un an nou plin de bucurii si impliniri va dorim
pup tuturor

Mergi la inceput