Praline belgiene (53)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Salutare! ce mai faceti? v-ati revenit dupa karaoke? ce-i drept, din cate se vede prin poze, a fost petrecere pe cinste

V-ati intalnit cu Mos Nicolae/Saint Nicolas?

deja e decembrie ...
Ar fi frumos sa ne vedem la un pranz ... poate saptamana viitoare?
Anto, daca vrei, spune tu cand esti libera si incercam sa ne vedem atunci.

Diana - mami de Adriana(n.14.02.2006) si (DNP.12.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prixi spune:

La Multi Ani celor care isi serbeaza astazi numele!!!!

Da, la noi a venit de duminica! Fix dupa siesta de pranz! Si pana seara Christian nu s-a mai deslipit de trenuletul pe care l-a primit! Cum a stiut Mosul asta sa-i aduca ceea ce isi dorea el mai mult si mai mult!

Am vazut si eu pozele de la kara! Superbe! Se vede ca v-ati distrat si pentru noi, cele care am fost absente!

Va pup pe toate si va doresc o intalnire frumoasa! Eu nu pot veni, ca mi-ar lua prea mult timp drumul pana acolo...

Va puuup! Muah!





Roxana, fericita de Christian (23.01.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

a fost karaoke?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoanela23 spune:

Neata,

Diana, scuze dar nu am mai intrat la praline sapt asta. Din pacate nu mai am decat 2 am zile libere pana la vacanta si-s ocupate cu dentist, bagaje si cumparaturi. Mergeti voi acum fara mine si poate facem inca o iesire la anul, dupa 8 ianuarie incolo. Pupici si scuze inca o data.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bluenight spune:

Buna ziua mamici!

Sunt si eu o mamica de Mihai (7 luni) mutata recent (luna trecuta) in Belgia. Noi locuim in Quievrain si nu cunosc pe nimeni . Ma bucur ca v-am descoperit aici, pe forum si sper sa ma primiti in grupul vostru .
Din pacate nu cunosc nici limba asa ca ma descurc foarte greu pe aici. Trebuie sa gasesc neaparat o metoda si timp sa invat. Am observat ca e foarte comic pentru belgieni lucrul asta; de foarte multe ori i-a pufnit rasul la farmacie sau la magazin cand incercam sa comunic cu ei in engleza si bineinteles ca ei nu intelegeau nimic (engleza) Sper sa reusesc sa invat limba si ma integrez cat mai repede

In alta ordine de idei, ma poate ajuta cineva cu o informatie: stie vreo mamica magazin de legume si carne bio? Eu acuma am inceput diversificarea la Mihai si as vrea sa pot sa-i ofer (cel putin pentru inceput) ceva sanatos.

Pup toate mamicile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Bluenight, bun venit!
In zona valona...mai greu cu engleza; dar o sa inveti - franceza e si ea limba latina, seamana un pic cu romana, ... se invata.
Pt magazine bio...noi luam ceva cos bio - e o asociatie: www.julienne.be - au tot felul de astfel de pachete si au depozite in multe parti ale Belgiei (in unele presupun ca vand mai multe feluri de produse bio)...dar nu stiu daca e ceva suficient de aproape de tine; in rest trebuie sa existe piete bio...dar sunt locale, asa ca cel mai simplu e sa discuti cu cineva din zona...

Anto, cred ca nici eu nu mai sunt buna de intalniri anul asta; m-a trimis doctorita in concediu medical pana sfarsitul anului si trebuie sa stau cuminte.

Eventual daca are cineva chef de Woluwe Shopping Center joi - dimineata trebuie sa merg sa-mi fac testul de glucoza, si cabinetul e foarte aproape, asa ca daca tot merg pana acolo, cred ca raman un pic si la cumparaturi sa incerc sa-l ajut pe Mos Craciun sa gaseasca ceva...


Diana - mami de Adriana(n.14.02.2006) si (DNP.12.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoanela23 spune:

Diana, sarcina usoara in continuare. Unde mergi la dr, si al meu e tot in zona Wol Sh. Bafta la analize. Lucrez joi, altfel as fi venit cu placere. Spor la cumparaturi.

Bluenight, bine ai venit in Bel si la Praline. Sper sa-ti placa. Sa-ti traiasca baietelul. Pt cursuri de franceza cel mai bine e sa te interesezi local ca sa nu pierzi mult timp cu drumul, de multe ori sunt organizate de primarii. Nu cunosc zona unde stai, deci nu stiu detalii. Pt produse bio, gasesti in fiecare supermarket un raion specific. exista si multe firme ca livreaza acasa, pe langa ce ti-a zis Diana eu mai stiu : https://www.reason2.be/ si www.lespaniersverts.be/" target="_blank">http://www.lespaniersverts.be/ , daca dai search pe google cu panier bio gasesti o multime.

pupici la praline

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bluenight spune:

Dia_tm multumesc pentru primire . Inteleg ca esti graviduta, felicitari!!! Sa ai parte de o sarcina usoara si iti doresc sa te poti bucura la maxim de aceasta perioada. Eu mi-am facut atatea griji in sarcina ca am uitat sa ma bucur de perioada respectiva si acum imi pare asa de rau... parca a trecut o eternitate de cand aveam burtica.Vad ca mai ai o fetita, spune-mi cum e sa fii din nou gravida, dupa 5-6 ani? E la fel de entuziasmant ca si prima data?
Legat de site-ul pe care mi l-ai trimis, am cautat si este un depozit aproape de noi, la 8 km, insa nu inteleg cum se procedeaza. Cum comand? Trebuie sa ma duc eu la depozitul/magazinul respectiv saptamanal? Au un orar? Cum functioneaza acest sistem?
Legat de piete... aici, in Quievrain, se organizeaza piata Martea, insa mie nu-mi place cum arata, gasesti de toate, de la haine la legume insa imi par chinezarii si nu pare o piata bio.

Antoanela23iti multumesc de primire Sa-ti traiasca si tie copilasii! Cum e cu doi copii? Merg la gradinita? Cum e aici sistemul de invatamant?
Legat de cursul de franceza, am aflat de el,insa, din pacate, nu ma pot duce fiindca n-am cu cine sa-l las pe Mihai, cursul fiind de dimineata.
Iti multumesc pt site-uri, primul nu livreaza in zona mea; al doilea inca n-am descifrat :)Desi eu nu inteleg cum se procedeaza cu livrarea acasa, n-am vazut sa fie "un cos". Tu ti-ai comandat? Cum ai procedat?

Pupici la toate mamicile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

bluenight, la primaria unde iti faci actele, sunt pliante si informatii pt cursuri de limba. Acestea sunt cele mai aproape de casa, si cele mai ieftine (sunt sustinute de comuna), profesorii sunt verificati, fac disar cu prezenta, lucrarile efectuate etc. Si sunt cursuri si de dimineata, si de seara - si cei care lucreaza trebuie sa invete cumva.


despre bio, sunt ferme locale, in provincie, de unde poti lua direct de la producator (noi nu avem masina), apoi noi am ami gasit si prin piata la Clemenceau, cu unele (putine) chestii bio (cam greu acu, ca e sezonul rece si aici, si totul se aduce de la mare distanta...); niste carne de ratza/gasca gasesti pe lacuri prin parcuri .


dia_tm, graviduta? deci mi-a scapat . Sarcina usoara, nastere de basm, si copil de vis .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenstefi spune:

salutare pralinutee

inca o pralinuta noua ,bine ai venit Bluenight!!sa-ti traiasca baietelul!si sedere cat mai placuta aci in Belgia,ff multe detalii despre bio si cursuri de franceza nu prea am ,noi stam in partea nordica unde flamanda ma'innebuneste'la scoala dar dam bice,asa ca o sa fie Bluenight.
Cleo sa stii ca niste rata/gasca tare ma tenteaza(sa ma preg de o vanatoare acolo pe lac) dar noi o sa ne laudam ca luasi putin purcel olandez,gata taiat si congelat si astept pachetel mic cu niste sorici romanescsi afumatura,mamaliga faina avem asa ca Sarbatori Fericite sa avem!!!
Anto sa inteleg ca plecati in tara in vacanta?ff frumos si zapada sa aveti!!!!!
Diana ,daca esti in concediu atunci odihna multa si sanatate sa fie ,burtica ce face??Adriana a pregatit o lista mare pt mos??
imbratisez toate pralinutele,pupacesc toti copii si multe cadouri sa aduca Mos Craciun!!!!!!!!!

asez niste pozici cu mosul,care astepta lumea la pozatsi asa putin shoppingut....

http://family.webshots.com/photo/2873492590101502053ZSgqvd

carmen si stefi

Mergi la inceput