Praline belgiene (53)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Bluenight, salonul babyboom va fi o expozitie langa Atomium - http://salonbabyboom.be/.

Noi avem contul la ING (i-au spus sotului ca-i comanda alt acrd, care va ajunge in vreo 10 zile ...asta asa, daca tot am inceput sa va povestesc).
Pe partea de savings nu prea m-am interesat - sunt diverse optiuni, noi avem un cont de economii, dar cum nu se prea aduna mare lucru in el, nu ne-am mai interesat de alte posibilitati.

Cu alocatia nu stiu exact - dar daca puteti obtine aici alocatie pt familie, copil, evident ac e bine sa o cereti :)
Noi inca nu ne-am lamurit cum functioneaza toate alocatiile astea si sistemul fiscal ... poate anul acesta o sa mai facem ceva progrese. Dar momentan prefer sa nu zic prea multe ca atat timp cat mie nu miu-e deloc clar cum functioneaza risc sa induc lumea in eroare.

Diana - mami de Adriana(n.14.02.2006) si (DNP.12.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bluenight spune:

Si noi tot la ING avem contul, am crezut ca poate ai patit asta la o alta banca

Legat de alocatie, Adriana de unde primeste alocatie?
Teoretic, daca primeste de la statul roman si are aici rezidenta primeste o data la 6 luni diferenta fata de alocatia de la statul belgian, eu asa am citit.
Noi vom merge Sambata la primarie sa intrebam, sper sa ne lamurim.

O noua intrebare: stiti unde as putea sa ies la un restaurant-terasa cu sotul meu si unde pot sa-l duc si pe Mihai cu noi?
Cum as putea sa caut pe internet, nici nu stiu ce sa caut
Oare exista resturante unde poti merge cu copiii si care sa aiba, scaun de masa pt beblusi, poate si un mic loc de joaca?
Exista oare asa ceva?
Caci eu imi doresc foarte mult sa ies un pic cu sotul meu si cum n-avem cu cine sa-l lasam pe Mihai, macar sa-l tinem ocupat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Daca vreti alocatiile transferate din Romania aici, cam astia au fost pasii mei acu 3 ani:
1. Din Romania va trebuie un formular completat un E si nu mai stiu ce numar, prin care dovediti ca ati scos copilul din alocatie de acolo, si ca s-a sistat plata alocatiiei in tara. Se ia de la directia familiei si protectia minorului, parca.
2. De la casa de asigurare sociala la care sunteti afiliati cereti "form demande d'allocations familialles"
3. Completate toate, se depun ca dosar si ei va raspund. Daca va mai trebuie acte ce acte va mai sunt necesare, daca nu, va dau banii din urma.
Se poate face si pe net, atata timp cat le trimiteti tot ce au nevoie scanat.
Bafta multa
Ma editez cu detalii: formularul folosit este E411 si se completeaza la Directia de Munca si Protectie Sociala la care sunteti arondati in tara.

Eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bluenight spune:

Ralcat Multumim de informatie!
Deci nu la primarie trebuie sa rezolv, asa cum am crezut.
Prin casa de asigurare socila sa inteleg ca e vorba de mutualitatea la care suntem inscrisi?

SI mai am o alta intrebare:
Peste o luna ma duc in tara si nu stiu ce cafea sa cumpar, sa duc fiindca n-am vazut nicio marca cunoscuta. Voi ce-mi recomandati?
Am vazut la multe magazine ceva cafea a carui denumire incepe cu e dar n-am retinut, o fi buna?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Citat:
citat din mesajul lui bluenight

Ralcat Multumim de informatie!
Deci nu la primarie trebuie sa rezolv, asa cum am crezut.
Prin casa de asigurare socila sa inteleg ca e vorba de mutualitatea la care suntem inscrisi?

Mihai (04.06.2011)


Bluenight, la casa de asigurare sociala ma refer casa de asigurari de unde va vine fluturasul de salariu daca sunteti salariati sau unde platiti asigurarea sociala daca sunteti independenti. Eu de exemplu sunt asigurata Securex, dar stiu ca mai e si Partenamut ... si multe altele.
Mutualitatea e asigurarea medicala, nu e implicata in plata alocatiei. Asigurarea sociala e cea care plateste alocatia, adica aia unde platesti cotizatia pentru pensie.


Eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bluenight spune:

Ralcat Ma prapadesc de ras! Am facut-o lata rau de tot cu alocatia asta L-am pus pe sotul meu sa dea n-spe mii de mailuri fix unde nu trebuie!Ultimul mail trimis e la mutualitate
Multumesc pt lamurire, sotul meu e asigurat la securex.
Nu stiu ce a fost in capul meu cand m-am gandit la mutualitate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prixi spune:

Bluenight, frumos tare mai e baietelul vostru! Sa va traiasca si sper sa rezolvati cat mai rapid cu alocatia!

Pupici la toate pralinutele!

Roxana, fericita de Christian (23.01.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Bluenight, lasa ca nu le strica sa primeasca mailuri aiurea, ca asa un sistem complicat au de te ametesc de cap.
Din pacate eu nu stiu prea ulte despre alocatii in sistemul belgiana, acum incercam si noi sa ne dezmeticim, cu hartoage, formulare si dosare trimise (sper unde trebuie), dar inca nu avem nici o confirmare si n-au avut nici o hartie din Romania.
(Ralcat, merci de informatii - daca ne cer hartogaraie din Romania macar acum stiu ce anume trebuie).
La noi sotul incearca din octombrie sa afle ce trebuie depus unde si inca nu ne clar .

Diana - mami de Adriana(n.14.02.2006) si (DNP.12.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Si la noi a fost destul de alergat, dar au fost super corecti cei de aici. A, si am uitat ca mai poate fi si cazul in care copilul ajunge mai devreme in Belgia decat sunt gata actele de depus la primarie.
La noi cupilu a ajuns aici in noiembrie cand a si fost sistata alocatia in Romania dar pentru declaratia de la primarie am avut actele gata in februarie, deci pentru 3 luni eram usor descoperiti. Asa ca mi-au dat un formular tip cei de la securex, o declaratie pe cuvant de onoare pe care au completat-o doua persoane care locuiesc aici ca am adus copilul in noiembrie nu in februarie. Am pus si copia dupa biletul de avion (dupa pdful de la wizzair) si cand au avut toate actele mi-au virat si banii pentru cele 3 luni.
Pentru securex, mailul este bru.allocations.familiales@securex.be



Eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bluenight spune:

Prixi Multumesc tare mult! Sa-ti traiasca si tie baietelul

dia Bine de stiut, mie imi vinea sa intru in pamant de rusine ca le-am incurcat asa rau.

Ralcat Multumim inca o data pentru toate informatiile pe care ni le-ai dat!

Revin cu 2 intrebari.
Una mai veche: voi ce marca de cafea beti? Ma duc luna viitoare in tara si nu stiu ce cafea sa cumpar fiindca noi avem aparat de nespresso si n-am cumparat din magazin.
A doua intrebare: Aici sunt cursuri Lamaze? Este cineva care se ocupa de asa ceva?

Mergi la inceput