Precizare importanta CIC 1 - CIC 2 - >(3)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

marius are dreptate.
insa,mai exista o solutie, strict la mica intelegere.
daca urmaeaza sa reveniti in martie la job,iar bebe 2 vine in august, aveti,deci 5 luni.
se poate realiza cu cei de la job,de la HR urmatoarea schema:
se ia tot concediul de odihna aferent lui 2012 o data.veti avea dreptul la 3/4 dinnr de zile de CO,aferente celor 9 luni ramase din 2012.
pot ridica obiectii ca nasteti in august,dar,cum spuneam,teoretic se poate.
va puteti lua apoi Concediii medicale de la medicul pediatru pt ca aveti dreptul la 90 de zile. sau puteti lua si concedii medicale pt sarcina cu risc.
raman neacoperite cca 40 de zile. cu 42 de zile inainte de termen va puteti baga prenatalul.
cam asta ar fi.

repet,solutia legala e cea a lui marius,insa,la mica intelegere se poate si asta.
a aplicat o colega de a mea,la fostul job.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aracaju spune:

Multumesc pentru raspunsuri, ma ajuta foarte mult. In cazul in care m-ar interesa strict pastrarea locului de munca, fara plata indemnizatiei, as putea sa imi iau concediu fara plata pana la nasterea celui de-al doilea copil, iar apoi concediu de crestere copil fara plata timp de 2 ani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmeniy spune:

Buna dimineata,

Situatia mea este urmatoarea:
1.Sunt in CIC 1 (2 ani) pana pe 02.08.2012.
2.Urmeaza sa nasc al doilea bebe pe 17.05.2012.

Doresc sa trec direct in CIC 2(varianta 1 an), insa am cateva intrebari:
1. Pana acum nu am anuntat la firma ca sunt insarcinata din nou.Cand ar trebui sa o fac?Exista o baza legala privind o limita de timp ptr a anunta asa ceva?Sunt fffff stresata de acest subiect, ca nu am anuntat pana acum despre bebe2, desi mai am 6 luni din CIC 1.Vreau sa-mi pastrez serviciul, insa cand am intrat in CIC1 , intr-adevar situatia la firma era fff dificila, nu le-a convenit f tare ca intru in CIC ptr 2 ani.Stiu ca e stupid, dar imi pot anunta seful direct, telefonic, sau e musai sa ma deplasez la firma? Va rog sa ma credeti ca este un stres foarte mare acest anunt pentru mine, in ultima vreme la firma s-au tot facut concedieri pe diverse motive,lucrez la o firma privata, unde nu stiu ce se va intampla daca mai lipsesc un an ptr bebe 2 (nu am cu cine sa ii las, nu imi permit o bona).

2. Ce ar trebui sa depun la HR ca si documentatie ptr bebe 2, si mai ales CAND???

Va rog din suflet sa ma scuzati ptr tonul disperat, din tot mesajul, lucrul cel mai stresant ptr mine este anuntarea sefului direct...

Inca o data multumesc anticipat ptr raspuns.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Poti sa anunti cand doresti tu. Este suficienta o adresa simpla scrisa prin care anunti ca vei intra in CIC 2 incepand cu data de.... si ca intentionezi sa stai 1 an in CIC 2.
Nu trebuie depus nimic.
Va trebui insa sa faci un dosar nou pt CIC2 la momentul potrivit.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmeniy spune:

Multumesc din suflet, Marius.

Recapitulare:
Imi pot anunta seful direct,in prima faza, telefonic?Ma gandesc ca isi faceau planuri ca am sa ma intorc anul acesta....de altfel, si eu, insa...
Adresa o depun la Resurse Umane, inteleg?Tr semnata de seful direct?

Multumesc inca o data, sa stii ca ne ajuti extraordinar de mult prin sfaturile pe care ni le dai,sunt niste aspecte la care eu nu am gasit raspuns competent pe nici un site, pana acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da trebuie depusa la RU este o informare defapt prin care ei stiu ce intentii ai. Nu trebuie semnata sau aprobata de nimeni. Asa au un act in baza caruia contractul tau de munca va (re)deveni suspendat pe perioada CIC2. Poti sa-l anunti telefonic daca vrei, poti sa nu-l anunti daca vrei. Adresa este suficienta.
Procedural insa este bine sa retii ca oricand decizi sa intri in CIC 2 ca e in mai iunie sau iulie trebuie sa depui o adresa de revenire la serviciu din CIC1 si in acelasi timp adresa de intrare in CIC2 cu aceeasi zi.
Prin lege cei de la resurse umane trebuie sa inchida CIC1 cu un act si sa redeschida CIC2 cu alt act.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanica spune:

In cazul variantei de CIC 1 an:
- cu cat timp mai devreme trebuie sa ma intorc la servici pentru a beneficia de acel stimulent de 500 ron ( mai devreme cu 1 luna, mai devreme cu cateva zile?)
- stimulentul cine il plateste: statul sau angajatorul?

Multumesc anticipat,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. Nu e precizat - deci teoretic poate fi si cu o zi care este inainte.
2. Statul prin angajator

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanica spune:

Imi poti spune te rog temeiul legal pentru a cere acei 500 ron stimulent ( tb sa trec in cerere legea, articolul , anexa ...)

Multumesc anticipat,

Mergi la inceput