Precizare importanta CIC 1 - CIC 2 - >(3)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns malpraxis spune:

Eu cred ca se ia aceeasi suma dupa ce faci dosarul pentru noul CIC, doar daca in urma aplicarii celui 75% pe media veniturilor pe ultimele 12 luni iti iese tot peste 3400 RON, altfel, indemnizatia pentru noul copil este doar 75% din ultima indemnizatie. Daca Marius crede altfel il rog sa-mi justifice cum ajunge la "aceeasi indemnizatie".
In conditiile in care ai optat doar pentru 1 an, daca optezi pentru doi ani, atunci vei incasa doar 1200 RON.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malpraxis spune:

am gasit articolul de care nu eram sigur:

Ii multumesc lui Marius, avea dreptate:

ART. 8 din Normele Metodologice, spune ca daca depui dosarul cu 60 de zile inainte sa expire prima perioada de 2 ani iei aceeasi indemnizatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cezarica80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

1. Concediul fara plata se refera la persoanele care nu aveau dreptul la ingrijirea copilului si au beneficiat de concediu fara plata din acest motiv.
Nu este cazul tau.
2. Daca ai concediu fara plata pierzi CIC2 in mod sigur
3. In cazul tau nu poti beneficia de CIC 2 fara a reveni la serviciu
4. Nu este necesar sa nasti in Romania insa este necesar sa locuiesti in Romania pt a beneficia de CIC

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Buna,
Si eu ma aflu intr-o situatie asemanatoare cu maimutzica10, adica am nascut tot in ianuarie 2011, am optat pentru varianta de concediu de 1 an si in prezent sper sa apara si bebe 2. Din OUG 111 intelesesem ca dupa concediul de 1 an se poate intra in concediu fara plata pentru cresterea copilului pana ce acesta implineste 2 ani, aceasta perioada de concediu fara plata fiind considerata perioada asimilata (se pastreaza calitatea de asigurat, se considera vechime in munca). Citez din legislatie :
ART. 6
(1) Dup#259; īmplinirea de c#259;tre copil a vārstei de un an, cu excep#355;ia copilului cu handicap,
persoanele care au optat pentru acordarea concediului pentru cre#351;terea copilului #351;i indemniza#355;ia
lunar#259; prev#259;zute la art. 2 alin. (1) lit. a) au dreptul la concediu f#259;r#259; plat#259; pentru cre#351;terea copilului
pān#259; la vārsta de 2 ani.
(2) Cererea pentru acordarea concediului f#259;r#259; plata indemniza#355;iei pentru cre#351;terea copilului se
depune #351;i se īnregistreaz#259; la angajator, pe baza livretului de familie sau a certificatului de na#351;tere al
copilului."
Conform art 2 lit 5 alin. i din OUG 111, cele 12 luni anterioare nasterii pot fi consituite integral si din perioada de concediu fara plata pentru cresterea copilui.

Nu inteleg de ce i s-a raspuns lui maimutzica10 ca pentru a beneficia de cic pentru cel de-al 2-lea copil trebuie sa se intoarca la serviciu...ma gandesc ca e ceva ce imi scapa?!
Si eu intentionez sa solicit angajatorului concediu fara plata pentru cresterea copilului dupa ce bebe meu implineste `1 an si pana ce va implini 2 ani ( in perioada asta sper sa apara bebe 2 si sa intru apoi in medical/prenatal)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1.Nu vei avea drept la prenatal in conditiile mentionate de tine.
2.De asemenea nu vei avea drept la CIC in conditiile mentionate de tine.
Pentru al doilea punct am mai raspuns
Pentru primul punct exista OG158/2005




Orice concediu fara plata solicitat in conditiile in care contractul ar trebui sa fie activ duce la neincasarea asigurarilor aferente si implicit la neacordarea primelor de asigurare daca va este mai simplu care se numesc concediu medical si concediu pt ingrijirea copilului.
Pe scurt nu platesti/ nu ai.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cezarica80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

1.Nu vei avea drept la prenatal in conditiile mentionate de tine.
2.De asemenea nu vei avea drept la CIC in conditiile mentionate de tine.
Pentru al doilea punct am mai raspuns
Pentru primul punct exista OG158/2005



Orice concediu fara plata solicitat in conditiile in care contractul ar trebui sa fie activ duce la neincasarea asigurarilor aferente si implicit la neacordarea primelor de asigurare daca va este mai simplu care se numesc concediu medical si concediu pt ingrijirea copilului.
Pe scurt nu platesti/ nu ai.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Scuze ca insist, dar chiar nu vad de unde reiese ca nu voi putea beneficia de cic 2 daca imi iau concediu fara plata pentru cresterea copilului. Din ce legislatie/ art reiese acest lucru?

Am citit si legislatia si normele metodologice si eu am inteles ca aceste concediu fara plata pentru cresterea copilului, chiar daca se solicita angajatorului, nu se considera concediu fara plata la cerere pentru motive diverse; de acest concediu pot beneficia doar mamele care au optat pentru indemnizatie de 1 an. In perioada concediului fara plata prevazut la art 6 alin 1 din OUG 111, contributiile care asigurarile de sanatate se vireaza de catre agentiile teritoriale...deci se pastreaza calitatea de asigurat si implicit toate drepturile.
Citez din norme metodologice:
"CAP. VII
Dispozi#355;ii finale
ART. 33
(1) Īn vederea asigur#259;rii īn sistemul asigur#259;rilor sociale de s#259;n#259;tate a persoanelor beneficiare de indemniza#355;ia lunar#259; pentru cre#351;terea copilului sau de concediul f#259;r#259; plat#259; prev#259;zut la art. 6 alin. (1) din ordonan#355;a de urgen#355;#259;, agen#355;iile teritoriale au obliga#355;ia lunar s#259; vireze caselor de asigur#259;ri de s#259;n#259;tate teritoriale contribu#355;ia individual#259; de asigur#259;ri sociale de s#259;n#259;tate #351;i s#259; transmit#259; tabelul nominal privind persoanele beneficiare."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Calitateaa de asigurat in sistemul de sanatate nu are legatura cu spitalizarea sau concediile medicale. Cu CIC nici atat

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cezarica80 spune:

Inca nu am inteles de ce nu voi putea sa beneficiez de concediu si indemnizatie de crestere copil (pentru urmatorul copil) daca voi intra in concediu fara plata pentru cresterea primului copil! Daca voi avea in cele 12 luni anterioare nasterii sa zic 6 luni de concediu fara plata pentru crestere copil, aceasta perioada nu se considera perioada asimilata si nu voi indeplini conditiile pentru a beneficia de indemnizatie pentru al 2-lea copil?

Scuze ca insist dar sper sa fie o neintelegere undeva si sa nu fie corecte raspunsurile tale, deoarece ne dorim un al 2-lea copil si vreau sa stiu cum ma va afecta daca voi solicita acum concediu fara plata pentru cresterea lui bebe actual.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns R.Cata spune:

Buna seara!
Am vazut raspunsul legat de indemnizatia pe care ar trebui sa o iau in CIC2, dar nelamurirea mea este: inainte cu 60 de zile de terminarea CIC1 nu voi avea certificatul de nastere a lui bb2, deorece aceata se naste inainte cu o luna de terminarea lui CIC1. Iar la depunerea dosarului trebuie si certificatul de nastere.
O alta intrebare: sunt obligata legal (nu moral) sa anunt cu x luni inainte la serviciu ca sunt insarcinata cu bb2?
Multumesc frumos pt raspunsuri!

www.mirunailinca.blogspot.com/" target="_blank">Miruna-Ilinca www.eticker.co.za/tickers/0d3lbs4fa7l4py2f.png" target="_blank">28.04.2010
20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aracaju spune:

Salutari tuturor!

Sunt o mamica aflata in CIC 1 pana pe 10 martie 2012, cand fetita mea va implini 2 ani. Sunt din nou insarcinata, urmand sa nasc in august 2012. Incerc sa gasesc o solutie pentru a nu merge la serviciu in perioada martie - august, si totusi sa beneficiez de CIC 2.

In OUG 111/2010, am identificat urmatoarele variante, insa nu stiu daca acestea sunt functionale sau nu:

1. Art 2 alin. (5) f - se afla īn perioada de īntrerupere temporara a activitatii, din initiativa angajatorului, fara īncetarea raportului de munca, pentru motive economice, tehnologice, structurale sau similare, potrivit legii;
Ce presupune exact asta?

2. Art 2. alin (5) i - au beneficiat de concediu fara plata pentru cresterea copilului;

Inteleg din discutiile anterioare ca acest tip de concediu nu este de fapt concediul fara plata care se acorda dupa terminarea celor doi ani de CIC, corect?
In plus, am vazut ca cel de-al treilea an de concediu pentru cresterea copilului, fara plata, era o prevedere a Contractului Colectiv de Munca la nivel national pe 2007-2010, si ca in prezent nu mai exista un astfel de contract colectiv, prin urmare ramane la latitudinea angajatorului daca accepta sau nu acest tip de concediu. Din nou, e corect?

3. Art 2 alin (5) u - au beneficiat de concediu fara plata pentru a participa la cursuri de formare #351;i perfec#355;ionare profesionala din initiativa angajatorului sau la care acesta #351;i-a dat acordul, organizate īn condi#355;iile legii.

Ce inseamna "organizate in conditiile legii"? Daca eu urmez cursurile unei fundatii care activeaza in domeniul meu profesional, e ok?

Angajatorul meu ar fi de acord sa imi iau concediu fara plata in perioada respectiva, asa ca ar fi in interesul ambelor parti sa gasim o solutie convenabila, de aceea incerc sa identific aceasta solutie. Va multumesc pentru ajutor!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nici una din cele expuse mai sus nu este valabila.
Pe rand:
1. Este vorba de somaj tehnic. Asta ar presupune intreruperea activitatii acelei firme din considerente economice. Nu e cazul
2. Se refera la persoanele care se afla in perioada celor 2 ani dar nu sunt in CIC ci in concediu fara plata. Nu e cazul
3. CCMN nu mai este valabil deci nu mai discutam nimic din acest CCMN
4. Daca doresc partile (angajatorul+angajatul) se poate acorda concediu fara plata - dar asta presupune automat sa va pierdeti dreptul la maternitate si CIC
5. Se refera la situatiile in care o firma isi trimite angajatii la cursuri profesionale de specializare in interesul firmei. Aceste cursuri de specializare sunt organizate oficial de formatori si au un demers specific. Firma plateste (in general) aceste cursuri de specializare (calificare) profesionala. Nu e cazul.

Pe scurt - trebuie sa reveniti la serviciu.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput