Reclama Eugenia

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Marileno, mi-ai provocat o criza de ras. Multam, ca am avut o zi obositoare azi

**Fur is for petting***
http://accesoriisihaine.blogspot.com
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Marileno, mie nu numai ca nu mi-ai provocat o criza de ras, ci una aproape biliara, te-am si raportat la moderator pentru limbajul preorasenesc. Tu ori lucrezi la producator (sa nu dam nume) da' nu la marketing cu siguranta, ca ai fi avut un vocabular decent si prestanta, ori vorbesti ca sa te afli in treaba.
Hai, te las ca nu merita osteneala. Succes la separat crema de "biscuite".

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui MarilenaP
Sunt mama de baiat si poate aici este diferenta dintre noi, eu privesc mult mai degajata si pot gandi lucid.


Tu chiar crezi ca esti singura mama de baiat din Romania?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Ia aveti grija ce scrieti ca ati auzit ce-a spus duduia, nu ne mai ia nici dracu de soacre. Ramanem singure si neconsolate :)

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)

www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2


bijuterii noi la UNIQUE BIJOUX


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Madau, , tu esti mama de fata, deci tu ar trebui sa fii atenta.
Iti dai seama ca dupa logica ei, noi, mamele de baieti putem creste si educa fara grija o intreaga generatie de abuzatori, adulterini si violatori, nu? Ca doar "purcica" de acasa nu merita mai mult. La asa logica, asa raspuns, sa-mi fie cu iertare.


Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

OK, si pentru ca tot apas butonul "raspunde la subiect" hai sa fiu si eu putin on topic.
Adevarul e ca, daca analizam cu atentie reclamele difuzate la tv, nici una din ele nu ne prea satisface simtul acut al responsabilitatii sociale si al "political correctness-ului" ambele dobandite cu truda si migala acum putini ani, caci, asa cum ne amintim cu totii, pana mai ieri putea aparea orice grozavie pe sticla ca nu sesiza nimeni.
Mai concret: mai tineti minte reclama la nush ce snacksuri, acum ceva ani, in care nepotul isi cotonogea bunicii ca sa-i ramana lui punga? sau reclama la ciocolata, in care, nevasta ii facea tot soiul de sicane sotului (ii fixa ceasul mult mai devreme de ingheta ala in fata blocului pana sa-si dea seama sau ii punea in ureche urlet de copil) asta ca ea sa poata savura in liniste tableta respectiva?
Ei bine, in adevrtising exista niste retete "de succes" prestabilite, cum ar fi si "as face orice ca sa obtin produsul" si care exagereaza actiunile de care ar fi in stare consumatorul doar ca sa intre in posesia produsului promovat, cum e si exemplul snacksurilor: sunt in stare sa imi bat bunicii doar ca sa mananc eu, sau, mai recent, reclama la cerealele vitalis, unde, pe rand, sotul si sotia isi pun piedica, se imping, isi pun skate-board sub talpi, aluneca pe mana curenta a scarii doar ca sa ajunga primii la cutie.
Daca ati observat, la ciocolata producatorii au adoptat doua retete opuse: unii- placerea egoista (vreau sa am doar pentru mine ciocolata) sau, din contra- loving is sharing, unde toata familia imparte o tableta de ciocolata.
Ar fi multe de spus, dar si-asa m-am intins cat o zi de post.
Parerea mea e ca sunt produse "sensibile", cum ar fi produsele de panificatie, care, ancenstral vorbind sunt sfinte pentru poporul roman. Simbolistica painii, mai ales la romani reprezinta toate elementele primordiale; romanul face semnul crucii pe vatra painii, deci e putin periculos sa te indrepti prin publicitate intr-o directie profana. Nici cu eugenia nu m-as fi dus in directia senzualitatii, cu atat mai putin la copii, chiar daca sexul, se pare, inca vinde in publicitate...
Am editat pen'ca mai aveam ceva de zis: Eugenia e un produs cu o vanzare abslut formidabila, e produs tractor pentru Dobrogea si chiar nu avea nevoie sa creeze neplacere in randul targetului. Ce incepusera acum ceva vreme, largirea targetului pe zona de barbati (militarii detasati care primeau de acasa eugenia) a fost o miscare foarte buna, dupa mine. Gustul romanesc, gustul copilariei, al trecutului, al linistei trebuia sa emotioneze un target, altfel, foarte putin sensibil la astfel de giumbuslucuri. Ce poate fi mai masculin decat un militar aflat intr-o misiune periculoasa? Si ce poate fi mai sensibil decat gestul familiei de a-i aminti de ce il asteapta acasa? Aia da miscare desteapta. Cealalta, insa, cu copiii, este chiar nelinistitoare si capabila, din pacate sa tulbure niste ape in zona cea mai densa de target: femeia.

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

Citat:
citat din mesajul lui MarilenaP

Am ajuns intamplator pe acest forum si citind comentariile voastre sesizez o ciuda si o invidie endemica. Sunt mama de baiat si poate aici este diferenta dintre noi, eu privesc mult mai degajata si pot gandi lucid. L-am rugat pe baiatul meu sa-mi spuna parerea lui despre aceasta reclama si despre comentariile voastre si stiti ce mi-a spus ? Ca voi avand niste niste purcici hranite doar la fast food va este ciuda. I-a placut reclama enorm si de acum iubeste Eugenia. Eu nu sunt pro reclame in general dar daca s-ar face un sondaj in scoli si voi neavand o ocupatie nu v-ati mai uita doar la telenovele ati afla cu stupoare ca este cea mai indragita reclama. Din ce stiu eu reclamele sunt facute de un colectiv de regizori care au studii in domeniu. In comparatie cu voi ei au si experienta si expertiza. Atentie nu uitati si aveti grija ce mai comentati, nici un baiat de pe aceasta planeta nu-si doreste o soacra ca voi iar comentariile voastre raman pe internet 4 ever fiind foarte usor de gasit si peste 10 ani.



Marilena , daca mai dai cumva din greseala pe aici , intamplarea bat-o vina, sa stii ca sunt si alte mame de baieti pe aici.Si eu fac parte dintre ele, si inca de 2 feti frumosi...dar daca e sa il intreb pe cel mare cum sta treaba cu...eugenia ar spune ca ar merge de o tura...ca sa fiu rea, asa cum esti tu, si in nici un caz de luat nora acasa.Asa ca mai vezi tu cum si ce nora vei avea, pentru ca daca iti educi baiatul ca femeia e buna doar sa ridice coada , si cea care nu face e purcica , atunci sa nu te astepti la altceva.Nu ne mai mira cu nimic ca peste tot e promovata femeia indiferent de varsta doar daca e complet goala...si daca se poate si blonda ca o incununare ca nu mai ai nevoie de nimic in cap .Si tot ei barbatii se plang ca vai draga cum e el mititelu e inselat cu inca 10 si culmea...nu se astepta.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Intamplator, dar cu totul intamplator am intrat si eu in sectiunea asta.

Si bine am facut. Tocmai vroiam sa deschid un subiect la generale despre reclama cu pricina.
Nu am vazut-o pana aseara.

Mi s-a parut odioasa tocmai pentru ca e deschizatoare de pofte extraculinare.
Si faptul ca pana si lui Xio i-a dat de gandit a fost un semnal. (XIO e tanara si mai apropiata de varsta lor)

Unii copii, mai mici, de la scoala fii-mii chiar se joaca de-a Eugenia. Dar fara biscuitul cu pricina.

Iar cu MArilena mi-am luat portia matinala de ras




Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Mai, nu spun asta doar sa fiu contra, dar pe mine nu ma deranjeaza reclama. Sincer, m-a amuzat sa vad moacele prichindeilor care sperau si ei sa imparta Eugenia cu colega aia...cred ca voi traiti in trecut, cand Eugenia era cea mai ieftina femeie...doar 65 bani.
O sa ma mai uit odata, poate descopar ceva dezgustator in ea, dar odioasa chiar nu cred ca o sa mi se para.
Doar parerea mea, desigur...

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

E ok Rufus.
Pe mine m-au deranjat tentele usor erotice cu care se prezinta niste elevi de generala. Ca sa nu mai zic ca se dau cu skateboardul pe holurile scolii. - da poate's eu mai carcotasa.

Este o reclama care a starnit ample controverse si a fost comentata negativ pe o multime de bloguri.

Originala! Pentru emotii originale.

Se refera la emotii si nu la gust.

Gustul e un simt. Emotia e o reactie afectiva. Plus ca e cu dubu inteles.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput