La France (3)

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olim spune:

Salutare
am facut o procura la notar aici, gratis, pe care a tradus-o sora mea la Cluj si saptamana viitoare depune actele la primaria din localitatea noastra.Sper ca totul sa fie ok.Am tradus certificatul si procura si legalizare cu 35 de euro amandoua.

Ce mai faceti voi fetelor, nu mai dati nici un semn de viata?

La multi ani tuturr femeilor, fie ele mamici sau nu de 8 martie!Voi cum sarbatoriti?
va pe toate si va doresc o zi excelenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

La multi ani fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB_AC spune:

La Multi Ani frumosi !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:




Mcoca- La vremea respectiva nu cereau traducerea si nici nu era taxa, daca cereai certificatul romanesc pana la implinirea varstei de un an. Noi pentru certificatul lui Alex n-am cheltuit nimic si am gasit si noi pentru o doamna draguta la ghiseu, care ne-a propus sa nu ne mai deplasam cu copilul pentru ridicare si ni l-a trimis acasa prin posta.(timbrul si plicul din partea lor, ca noi am scos 0 euro din buzunar)
Intre timp, s-a schimbat legea, asa ca pentru Anastasia a trebuit sa facem trad la un trad autorizat (nu aveau la consulat) si sa platim taxa (parca 65) care aparea si pe site-ul Min de Ext.
N-am luat in seama zvonuzile care circula si niciodata nu ni s-a cerut altceva (hartii sau taxe), in afara celor trecute pe site-ul Min. Am descarcat formularele de acolo si ne-am dus cu ele completate si au fost ok intotdeauna.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

salutare
eu vroiam sa evit cheltuielile inutile cu consulatul.
in 2007 pentru Alex in Spania am cheltuit aproape 500 de euro intre traduceri, acte necesare si 2 drumuri de Sevilla.

va dorim tuturor un wekend frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Citat:
citat din mesajul lui andiaroro




Mcoca- La vremea respectiva nu cereau traducerea si nici nu era taxa, daca cereai certificatul romanesc pana la implinirea varstei de un an. Noi pentru certificatul lui Alex n-am cheltuit nimic si am gasit si noi pentru o doamna draguta la ghiseu, care ne-a propus sa nu ne mai deplasam cu copilul pentru ridicare si ni l-a trimis acasa prin posta.(timbrul si plicul din partea lor, ca noi am scos 0 euro din buzunar)
Intre timp, s-a schimbat legea, asa ca pentru Anastasia a trebuit sa facem trad la un trad autorizat (nu aveau la consulat) si sa platim taxa (parca 65) care aparea si pe site-ul Min de Ext.
N-am luat in seama zvonuzile care circula si niciodata nu ni s-a cerut altceva (hartii sau taxe), in afara celor trecute pe site-ul Min. Am descarcat formularele de acolo si ne-am dus cu ele completate si au fost ok intotdeauna.


ana

alexandre (17.02.2006) si anastasia (14.03.2009)


Cum am spus Ana, eu in 2008 am dat taxe 200 de euro.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

bine ca noi platim ca fraierii aici certificatele de nastere, si in tara sunt gratuite.De parca copii nascuti inafara tarii sunt cu mot in frunte si nu sunt tot romani

va dorim o duminica frumoasa tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Olim- Daca citeai cu atentie, vedeai ca si pentru noi in 2006 a fost gratuit. M-ar fi costat, daca as fi ales atunci sa-l fac in tara, ca trebuia sa fac procura cuiva si aia se plateste.
Fiecare alege in functie de ce-l avantajeaza, dar noi vorbeam strict de "taxe" si nu de cat costa drumul. Asta-i socoteala fiecaruia in particular si are si ea valoarea ei in decizia finala, asa cum conteaza si faptul ca un copil are numai cetatenia ro, chiar daca e nascut in strainatate si atunci e musai sa faci actele repede in functiile de calatoriile, pe care vrei sa le faci cu el. Pentru ceilalti e mai simplu...

In sf, vorbesc vorbe, dar mie tot mi se pare mult 200 cu taxe in 2008.
Avea Printzesone mai mult de un an, cand ati inscris certificatul sau ati platit taxa de urgenta?
Intreb de curiozitate, pentru ca in 2006 cei peste un an plateau (nu mai stiu cat, dar 200 mi se pare mult), iar in 2009 am platit 65 (exact cat costa si procura (ca am luat in calcul si varianta asta) si am mai dat 40 sau 45 la taducator.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Ana, i-am facut imediat dupa nastere. Eu nu i-as fi facut, ai mei erau aici si au insistat ... Habar nu am ce taxe am platit, nu imi mai amintesc. M-am bucurat ca totul s-a rezolvat in juma de ora. E posibil ca taxele la Lyon sa fie un pic mai mari ca la Paris, dar deja noi suntem happy ca avem consulat aici.

Edit ca sa spun ca nu am platit nici o taxa de urgenta.



Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

andiaroro,drumul a fost doar 100 de euro, deci are pndere prea mica in costul total, dar am platit certificatul ca atare, lucru pe care copii nascuti in Romania nu il platesc, si au aceleasi drepturi ca ai nostri nascuti aici, asta mie nu mi se pare corectCa platim traducerile, procuri si alte chestii ok, dar certificatul nu il vad corect:Dar oricum nu are rost sa ma stresez, ca doar noi suntem cei care le platesc sederea multor incompetenti in ambasade si consulate
Am vzzut ca in 2007 a fost gratuit,norocul vostru, doar ca am scris cat am platit eu in 2007, in Spania s-a platit intotdeauna.
Daca ar fii dupa mine nu le facem certificte, as fii renuntat din start la cetatenia romana, dar nu se poate.Plus ca am nevoie de pasaport si pentru Sofia.Asta e, birocratia romaneasca.

Altfel, ce mai faceti, cum sunteti?Nu mai vine nimeni la o poveste.Cum ati petrecut in vacanta, pentru cele care abia ati inceput scoala?
va doresc o saptamana excelenta tuturor

Mergi la inceput