La France (3)

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olim spune:

chato, poi tocmai asta incerc sa evit, consulatul, ca am inteles ca is cam scumpi, plus ca ai de facut o gramada de drumuri dupa certificat.
notarul saracu nu prea are idee despre ce procura e vorba, a sunat la consulat si i-au inchis telefonul in nastipic romanesc
pana la urma am facut autentificare de semnatura si sa vedem daca e buna in tara

cum petreceti in vacanta?alex al meu abia asteapta sa inceapa scoala, dar nu vrea sa plece nici sora mea de la noi
deja mie dor de timpul in care eram doar noi doi in vacente, desi Sofia e tare cuminintica, e greu cand vrem sa iesim din casa.Inca e micuta si prefer sa o tin in casa cat pot, ca incepe scoala si voi fii nevoita sa o scot des.
cam atat de la noi, va dorim o zi excelenta tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

olim, tot de la consulat te pot indruma si pt a face certificatul in tara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

http://paris.mae.ro/node/280

Cautai site-ul Ambasadei si aveai toate raspunsurile.
Pana la Consulat ai 2 drumuri de facut: depus acte si ridicat certificat.
Chiar nu vad rolul notarului francez in poveste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Citat:
citat din mesajul lui andiaroro

http://paris.mae.ro/node/280

Cautai site-ul Ambasadei si aveai toate raspunsurile.
Pana la Consulat ai 2 drumuri de facut: depus acte si ridicat certificat.
Chiar nu vad rolul notarului francez in poveste.

ana

alexandre (17.02.2006) si anastasia (14.03.2009)




Poti sa faci un singur drum la consulat,faci o procura cuiva din ro si iti depune dosarul in ro si recupereaza certificatul de nastere!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

andiaroro, vreau sa facem o procura la notarul francez cuiva din tara si sa depuna tot dosarul acolo, sa nu mai trec pe la consulat.
mi-a facut notarul pana la urma autentificare de semnatura si procura, sper sa fie ok.si nici nu a vrut sa imi ia baniasa ca ma costa doar sa o traduc in limba romana, si doar o pagina
corina, tocmai asta nu am vrut sa ajung la consulat sa fac procura, consulat este la Paris si e destul de departe sa fac un drum cu Sofia pana acolo.
va multumesc oricum pentru sfaturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

eu nu am facut nici pana acum certificate ro copiilor

olim am vazut pozele pe face cu Sofia e o bebe frumoasa rau sa fie sanatoasa


la noi a venit primavara super frumos stam mai mult pe afara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

cristinuka, multumim
eu vreau sa ii fac certificatul romanesc pentru ca am nevoie de pasaport, si as vrea sa il fac acum sa nu astept in vara cand emrgem acasa.

fetelor, voi ce mai ziceti, sunteti in vacanta cu totii
eu ma gandesc cu groaza ca luni incape scoala si trebuie sa il duc eu pe Alex, deci implicit va trebui sa o scot si pe Sofia din casa
Asta este, ne conformam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

noi nu suntem in vacantza abia de vineri intam eu abia astept sa nu mai depind de ceas si sa fug ca nebuna cu copilu mic prin padure dupa copilu mare eu ca de obicei ajung ultima peste tot
doua saptamani de huzur

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

salutare tuturor

unde ati disparut toate d enu mai dati nici un semn de viata
va astept la o

pupici tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Olim, ce ai facut cu certificatul?
Noi acum 4 ani am avut super noroc de o consula extra la Lyon. M-am dus cu jalba in protzap si 200 de euro in buzunar si in juma de ora aveam certificatul. Nici macar nu a trebuit tradus (ceea ce mi se pare o tampenie).


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput