La France (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olim spune:

gaby si eu tot am de gand sa te sun, dar nu stiu cand
azi am iesit dimineata cu alex sa il duc la scoala si am ajuns la 3 acasa.La 7 am fost sa vedem alata casa, scumpaaaaaaaa plus ca ma enerveaza ca iti spun ca are casa 140 de m2, cu 2 garaje de 40, birou de 10, iar dormitoarele nu aveau mai mult de 10 m2 nici unul si vroiau si 193000, dar cand am instrambat din nas su spus ca si 180.000 accepta, daca ma mai intindeam sigur mai coboram.Dar e mica tare
alisi, stiu ca e riscant sa cumperi, avem destula experienta in asta din pacate, dar nici sa dau 800 de euro chirie pe o casa, sincer nu imi convine, plus ca nu e a ta.De aceea nu vreau sa ma intitnd nici eu la foarte multi bani din banca, dar tot e mai bine cand e al tau.
Cat despre casele vechi, si pe noi ne tenta ideea, mai ales ca o puteam lua fara credit, dar pana la urma am renuntat la ideee.
Cum spuneau fetele pe aici, refacerea unei case vechi dureaza in timp, plus ca te costa foarte mult, chiar daca mai lucrezi si tu la ea, si pana ajungi sa intri in ea sa stai, mai platesti s i o chirie.
Am renuntat la idee si prefer casa gata facuta, stiu ce cumpar, adica se vede.
Nu stiu cat o sa se schimbe lucrurile aici, e clar ca nu mai e asa roz cum a fost odata situatia, dar cred ca nu este nicaieri pana la urma.Pareri contra sunt destule, eu cred ca francezii is nemultumiti prin felul lor, si eu ii aud cum se plang ca nu au suficinete ajutoare sociale, dar daca nici ei nu au, atunci ce sa zica altii?

pupici tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

gabi, ce macaroane faci in cofre?
hai mai , cum sa nu iti iasa retetele. ca doar nu sunt asa grele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Citat:
citat din mesajul lui olim

chatonelmultam mult de site,
chiar ca este un super-site, poti verifica supraevaluarea.
ma bucur insa ca am un bun flirt imobiliar, 3 ani jumate de meseria, chiar daca in Spania,isi spun cuvantul.
Nu m-am inselat deloc la casa, pretul mediu este de 1465 de m2, plus ca are 1000 de gradina, casa e mare, deci merita oferta.
Abia astept sa mergem duminica sa o mai vedem, ca sa fiu sigura
deja Alex si-a ales si camera lui, si a Sofiei

pupici tuturor


cu placere, imi pare bine daca am putut sa te ajut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

salutare tuturor

chatonel, saru-mana pentru sfaturi
am mai fst aseara la o casa si casa era supraaaaaevaluata, mai aveam putin sa ii deschid laptopul sa ii arat preturile la case in Beaupreau

Abia astept sa mergem maine sa le vedem pe celalalte doua, si sa ne hotaram pana duminica.
Fug pana la Super U sa fac cumparaturile pentru wek, ca maine e lume multa si nu gasesc nimic.
Azi am fost la primul curs de engleza, zicea doamna profesoara ca vrbesc mai corect engleza decat francezaDe luni incep cursul de franceza, am emotii cu drumul ca e 40 de km dus-intors, sper sa rezista Sofia si sa nu dea prea multe suturi.
Cu Alex am facut un curs de contabilitate in fiecare zi, si am mers pana inainte cu o seara sa nasca, poate am noroc si cu Sofia, sia sa pot sa il termin, mai ales ca e intensiv.
gasca

celellate fete, doar citit si nu scrieti nimic, asa doar din umbra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Olim, dar curajoasa mai esti, sa faci cursuri acum si iarna si cu burtica. De ce faci si engleza?
La Greta te platesc ca faci franceza? sau nu este remunearat? Am auzit si cu si fara bani.
Ah, "macarons-urile" mele au iesit bune, dar nu asa de aratoase ca cele de prin saloanele de ceai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

salutare
gaby, cursurile le fac gratis, nu stiu daca exista si cursuri platite, am sa intreb maine, daca reusesc sa merg, depinde cum se simte Alex.Mai am curaj, ce sa zic, cand eram gravda cu Alex am facut curs de contabilitate zilnic, un curs de 3 luni intensiv, si am condus pana in seara dinainte sa nasc, asa ca am experienta.Deocamdata la noi is 18 grade la amiaz, daca vine iarna cu zapada si frig tare, imi iau arrete de la medicu de familie, dar deocamdata merge treaba.
Am ales si engleza, ca aveam optiunea sa fac doau cursuri gratis, si am zis de ce nu
A macaroane de alea zici, io nu is mare fan,imi plac dar nu ma omor dupa ele, ok sunt cele de la patiseria Paul, dar parca nu isi merita banii.Niciodata nu am incercat, poate mai la vara

pup gasca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

olim, va hotarirati la casa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

mai aproape, osciam intre doua case,total diferite.
aici am facut oferta de 165000 si asteptam raspunsul proprietarilor, care la 170.000 ar vinde-o www.leboncoin.fr/ventes_immobilieres/240678852.htm?ca=18_s" target="_blank">http://www.leboncoin.fr/ventes_immobilieres/240678852.htm?ca=18_s
casa are teren, dar are 37 de ani

sau o lata, pe care am ochit-o in vara, este la 150.000 de euro, dar nu are garaj, in schimb are 3 ani doar si este intr-o zona rezidentiala ok a orasuluiwww.ouestfrance-immo.com/immobilier/vente/maison/beaupreau-49-49023/5331568.htm" target="_blank">http://www.ouestfrance-immo.com/immobilier/vente/maison/beaupreau-49-49023/5331568.htm

inca nu stim exact care dinte ele, au avantaje si dezavantaje, dar parca tot cea din urbanizare as lua-o, alex are o gramad de colegi ce stau acolo, plus ca vecinii par a fii draguti,e aproape de centru, dar are spatiu mic de depozitare, si trebuie sa mai construim noi garajul.

va astept cu pareri si sugestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

eu as alege-o pe cea veke, cu ea e sigur ca nu mai ai vicii de constructie, si arata si mai bine (in plus e mai mare si are teren mai mult).

Dar nu zice nik de cartier, e ok, scoala e aproape etc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gusta spune:

Poate vreti sa ajutati

Aici se dau portocale

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=168105

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167469&whichpage=1

Marilena si Mara Augusta

Mergi la inceput