La France (3)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olim spune:

noi la MSA asteptam de 2 ani si 2 luni CARTE VITAL, si nu au sa ne dea nici un raspuns de ce nu le primim inca, ne tot amana, ba ca nu au acte, pe care le-am lasat de muulte ori si le-au pierdut, ba ca trebuie sa vina de la Paris decizia, doar motive.Acum e si mai greu insarcinata, ca paltesc tot si astept si o luna sa imi ramburseze, iar eco si analizele mele lunare pt anemie costa peste 250 de euro, plus medicamentele.
Multa bafta sa aicu actele, si sa obtii CV cat de repede, caciea credca e cea mai importanta aici

cat despre treninca il asteptam sa opreasca si la noi!
pupici tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Olim stii cum e sa ti ceri drepturile (p de reversie)fiind intr o tara balcanica si adresindu te printre altele si la agricultori???
Crima si pedeapsa...apoi i am bombardat cu acuzate de receptie cerind sa mi o verse o data la 6 luni caci pt virament international mi se oprea dintr un foc 5 e/luna per virament
Te cred ca iti e greu dar stai tu ai fost sa cei poate ai dreptul la ajutor pt chirie???( la CAF parca)
Fetelor daca bat cimpii corijati ma va rog??
Asistenta de la CAF nu poate face ceva un telefon sa i mai grabeasca?
Si eu care credeam ca doar grecii se misca ncet
In fine o zi placuta ..;eu am gatit caracatita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allisi spune:

salutari.despre care mos vorbiti pe aici ?aici nu este un astfel de mos (NICOLAE)doar in Ro.numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allisi spune:

OLIM in leg.cu cumpararea unei case.ai renuntat definitiv sau mai cauti altceva?nu vreau sa te influentez ,pur si simplu imi dau si eu cu parerea, dar eu personal cred ca pe moment as renunta deoarece simt eu ca si aici situatia se va schimba in mai rau,fratele meu este aici de 10 ani ,si ei au vrut o casa dar acum cand ar fi posibil deoarece na la inceput salariile au fost mai mici ,apoi la momentul respectiv nu aveau avansul,iar acum sau gandit mmmmult si nu ramane.tu ce faci?nu te superi ca intreb?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Fetelor la cererea cuiva pun retetecu caracatita...dar eu am facut o pe prima.
==========================
Personal am trait in F apoi in B si acum de vreo 10 ani in Gr.
Rezultat din toate astea...duc dorul Frantei!!
Perfectiunea nu i nicaieri si peste tot acum situatia e ambigua!!
Experianta asta am facut o nu stiu sa spun altceva....in SUA Canada New Zeeland cum o fi???
La naiba unde i paradisul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

Citat:
citat din mesajul lui allisi

salutari.despre care mos vorbiti pe aici ?aici nu este un astfel de mos (NICOLAE)doar in Ro.numai bine

Lidia

lidia, Mos Nicolae nu exista nicaieri, NOI punem cadourile in pantofii copiiilor :)
Glumesc, scuze, nu m-am putut abtine, tot asta mi-a spus si fetita mea azi, ca la ea a venit mosul pentru ca stie ca e si romanca dar la colegii ei nu a venit ca sunt francezi :) Sper ca nu te-ai suparat:)

la noi a venit mosul cu o cutie intreaga de billes-forme de care evident ca a fost cel mai incantata. Si niste puppy in my pocket (o tampenie pe care o vede la tv) si un joc de sah magnetic ca de cand ma bate la cap pt el. Acum asteapta celalalt mos care cine stie cu ce mai vine:)

olim, merci de info cu oftalmo:)
habar nu aveam ca un propietarul are dreptul sa puna o astfel de clauza si ca ea ar fi valabila. credeam ca primaria si serviciile de urbanism decid daca terenul e constructibil sau nu. poti sa ii intrebi pe cei de la adil din zona ta, ei te sfatuiesc gratis, noua ne-au raspuns imediat la intrebarea cu garajul:
http://www.adil49.org/modules.php?name=News&file=print&sid=422
preturile la case s-ar putea sa scada intradevar dar problema e ca rata de imprumut la banca va creste (deja a crescut f mult si creste cu 0,2% la fiecare 15 zile!) asa ca scaderea pretului o sa fie din pacate "amortizata" de cresterea pretului la credit. Daca nu ai toti banii si iti trebuie credit, tot pe acolo iesi daca iei acum sau mai tarziu. Imprumutul la taux 0 a disparut deja, nici o banca nu-l mai propune :(

carmaw, unde e reteta cu caracatita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

[quote
carmaw, unde e reteta cu caracatita?

[/quote]
asa e..... nu e!
De sunt cascata....scuze
http://www.reteteculinare.ro/carte_de_bucate/mancaruri_cu_peste/caracatita-in-vin-685/
sigur ca se poate acompagnia cu cartofi natur,prajiti fiecare cum vrea!
O salata ,un vin alb sec si pofta buna!
Da a ti facut vreodata salata din telina cu nuci?(eu am facut o recent...nici nu stiam ca pot alatura nucile cu telina!)
O zi buna eu sunt somnambula!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Buna fetele
Eu am fost plecata in Romania, aveam ceva timp de cand nu mai fusesem.
Olim, stii cum se zice, poate nu e casa voastra, o sa vina si alta. Desi eu nu as renunta la casa, numai ca nu se poate construi o casa in gradina. Baiatul tau e micut si poate o sa mai schimbi casa de 2 ori pana o sa se insoare el.
Eu acum savurez ca am ajuns acasa, ma duc sa dau o tura prin magazine aparent tot mai mult imi place aici. Daca aveam o umbra de indoiala, acum m-am hotarat de tot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

salutare tuturor

gaby, de aceea nu imi raspundea nimeni la telefonma bucur ca esti hotarata e mai bine asa, treci mai usor peste toate

mai pana la urma a aparut si casuta noastra,, era aproape vanduta, dar banca le-a dat negativ pt credit, si acum e sansa noastra.aine mergem sa semna, compromisul, si apoi asteptam .
www.leboncoin.fr/ventes_immobilieres/263941184.htm?ca=18_s" target="_blank">http://www.leboncoin.fr/ventes_immobilieres/263941184.htm?ca=18_sare gradina mareeee, si pretul e super ok 78.000, plusca are 100 de m2 construiti!

un wekend excelent tuturor va doresc!

ati facut bradul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Citat:
citat din mesajul lui olim

salutare tuturor

gaby, de aceea nu imi raspundea nimeni la telefonma bucur ca esti hotarata e mai bine asa, treci mai usor peste toate

mai pana la urma a aparut si casuta noastra,, era aproape vanduta, dar banca le-a dat negativ pt credit, si acum e sansa noastra.aine mergem sa semna, compromisul, si apoi asteptam .
www.leboncoin.fr/ventes_immobilieres/263941184.htm?ca=18_s" target="_blank">http://www.leboncoin.fr/ventes_immobilieres/263941184.htm?ca=18_sare gradina mareeee, si pretul e super ok 78.000, plusca are 100 de m2 construiti!

un wekend excelent tuturor va doresc!

ati facut bradul?


mi se pare super sa fie intr un ceas bun daca va hotariti!

Mergi la inceput