La France (3)

La France (3) | Autor: doruletz

Link direct la acest mesaj

Continuarea de aici:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=166274&nm=La-France-2

Deschisei un subiect nou ca ala se lungise de tot:)
noi am petrecut vacanta de 1 nov in Ro, am stat 10 zile si acum ne refacem stomacul dupa ingurgitarea a tone de fripturi, sarmale si amandine:)




Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olim spune:

salutare tuturor
doruletz, multumim de capitol
recuperare rapida dupa vacanta
pe unde umblati mai fetelor, ca nu dati nici un semn de viata
gabi, am sa iti trimit numarul de mobil, miercuri am fost pe la banci si la primarie, poate chiar atunci ai sunat.
pupici tuturor si va doresc o saptamana excelenta tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

mai sa fie, 49 de vizualizari, si nici un rand
va astept la o poveste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

ce facurati fetelor, iar cazurati? :)

haaaaaaaaaai, sus! asta e un fel de heeeeeei-rup!

dau niste raze de soare cui doreste, deci vreme buna; la schimb as vrea niste vreme libera, daca se poate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

salutare
chatonel, soare avem si noi, timp liber avem, doar ca il folosesc in interes propriu, adica luat sange, plimbat pe la urgente, muci si tuse ca magarii al toti 3 locatarii casei, asac a nu dam nimanui

noi printre bolit,ne cautam o casuta, se pare ca lucrurile se linistesc cu jobu lui Marius, plus ca vrem sa profitam de PRET 0 care dispare se pare din ianuarie.
acum au aparut o gamda de case si nus tim ce sa alegem
va pe toate si va doresc muuuuuuulta sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allisi spune:

salutarile mele.OLIM sanatate maxima .Ma_i intrebat unde locuiesc?da sunt chiar din oras sunt oraseanca, liceul la nr 3 terminat de 19 ani.As putea sa te intreb daca nu e cu suparare?cum de doriti sa va luati o casa?doriti sa va stabiliti aici definitiv fara nici o hotarare de a va intoarce vreodata acasa in RO?spun asta pentru ca am o verisoara care si_a cumparat in Spania o casa cu o caruta de bani si acum odata cu ,criza a scazut la jumate preturile ,apoi serviciu e cum e dar rau, iar acum regreta amarnic pt.ca a cumparat si pt.ca s_a stabilit oarecum acolo.nu te superi ca intreb?numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

olim, multa sanatate tie si familionului!

daca puteti cumpara casuta fiti fermi la negocieri, sint multi proprietari grabiti sa vinda, asa ca se pot face afaceri bune :)

insa, pentru asta, trebuie sa stiti exact la ce suma va incadrati la imprumut si trebuie sa fie semnat pina in 30 ianuarie, ca asta vor proprietarii, sa nu plateasca impozit pe valoarea crescuta a casei.

in orice caz, luati ceva cu teren, sa fie expusa sud, sa fiti atenti la vecini, la cartier, la zona la agentii sint mai scumpe decit la notari, ei au comisionul mai mic. La particulari ar trebui sa fie mai ieftine, dar nu e mereu adevarat.

vezi ca trebuie sa gasesti pe net pretul la m² in regiunea ta si asa faci calculul daca este supraevaluata casa ori nu. uite si un link
http://www.meilleursagents.com/prix-immobilier/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

salutare tuturor
fetelor, multumesc de incurajari, am ramas eu doar cu tusa, mai fac si febra, de azi ma duc insa la cursurile de franceza de la GRETA, putin dezamagita, dar sper sa fie ok pana la urma
chatonel, am intrebat la banca exact la ce suma ne incadram, dar nu vreau sa luam foarte multi bani din banca.
avem si un avans substantial pe care il dam, de aceea suntem putin in cumpana ce sa luam.Stiu ca oamenii sunt presati de timp, mai ales acum de cand cu zvonurile ca dispare PRET a 0, din 1 ianuarie, vrem sa profitam de situatie.
Casele pe care le-am gasit sunt ok, oamenii se muta si nu au oferte ferme, deja am coborat aproape 20.000 de euro, eu cred ca este ok, acum insa oscilam intre cele doua.Diseara mergem sa vedem una si sambata cealalta, sa vedem ce decidem.La banca avem preagatit tot dosarul doar compromisul de vente de la notaire ni-l mai trebuie.Mai vedem

alisili, si noi am avut case in Spania, ultima am dat-o la banca, desi am luat-o in 2007, in 2009 Caixa a acceptat-o si am scapat de o grija.Din fericire Spania nu se compara cu Franta imobiliar vorbind, aici nu cresc preturile ca acolo.Casele sunt prea putin supraevaluate, in Spania in 2007 au crescut preturile dublu fata de 2004 de exemplu, ori aici cresc prea putin.
Plus ca si piata muncii e diferita aici, adica al meu isi profeseaza meseria de medic veterinar, deci ne putem baza pe ceva, are diploma recunoscuta, firma e cea mai mare in Franta, plus ca meseria lui e ff ceruta aici.Ori in Spania cu studii lucrezi ce gasesti, nu prea sunt recunoscute oficial.
Cat despre intorsul acasa, nu prea avem in plan asta, am vrut sa ramaen in Spania, dar Franta este mai ok cand vrei o viata de familie linistita si mult mai multa protectie sociala, pentru familie si copii, ori Spania nu iti ofera mare lucru, plus salariile mult mai mici, impozite mult mai mari.
Ideea este sa ne stabilim aici, dar niciodata sa nu spui niciodata!
Cam ata de la noi, va pe toate!

chatonel, ma uit sa vad daca chiar sunt supraevaluate casele multam de site
teren nu prea gaseti la liber, doar primaria scoate n lotisment la anu, dar mi s epare prea mult 70 de euro pe metru, mai ales ca vrem un minim de 1000 de m2, plus ca trebuie facut viabilizarea si apoi inca un an asteptm sa construim, deci ne duce catre doi ani, cea ce mi se pare enorm de mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

chatonelmultam mult de site,
chiar ca este un super-site, poti verifica supraevaluarea.
ma bucur insa ca am un bun flirt imobiliar, 3 ani jumate de meseria, chiar daca in Spania,isi spun cuvantul.
Nu m-am inselat deloc la casa, pretul mediu este de 1465 de m2, plus ca are 1000 de gradina, casa e mare, deci merita oferta.
Abia astept sa mergem duminica sa o mai vedem, ca sa fiu sigura
deja Alex si-a ales si camera lui, si a Sofiei

pupici tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Pai bine, mai fetelor, sa nu spuneti voi ca ati inchis subiectul?
Stateam eu cu pagina deschisa de ceva timp si tot apasam F5 si nimeni nu zicea nimic, cand sa postez si eu sa intreb unde ati disparut: Subiect inchis!
Da, deci : olimpia, am mobilul tau, daca nu ti l-ai schimbat de cand ne-am vazut, numai ca sunt aiurita si am tot uitat sa te sun.
Sambata incerc sa fac niste "macaroane" mi-am luat un cofret de ala special pt asa ceva cu nu stiu cate retete, acum una sa-mi iasa
Apropo de cumparat, am fost si noi sa vedem un lot cu cumparare pe plan, insa desi era ecolo si pret 0 era super ok, mi s-a parut departe de gara si prea scump.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allisi spune:

olim da ai dreptate e foarte diferita Franta de Spania.eu mai vorbesc cu varamea si mai comparam situatia de acolo cu cea de aici,intradevar e mai bine aici (deocamdata)nu stiu de ce nu pot sa fiu sigura ca aici nu se va schimba ceva .Am asa o teama probabil pt ca aici unde stau toata lumea e nemultumita ,aud tot felul de pareri contra,probabil de aceea simt ceva.Si sotul meu viseaza o casa undeva la tara veche,ieftina sa poata s_o faca cum o vrea el,dar parca nu avem curaj.sanatate maxima

Mergi la inceput