Nasterea la Arcadia - Iasi( 26 )

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madline82 spune:

GabrielitA, dar fetita e sanatoasa? Dr pediatru ce zice? Totusi e cam putin 450 gr media pe luna..dar mai e o mamica in grupul nostru, din cate imi amintesc eu,gravidacori, a carei fetita tot asa lua in greutate si nu i-a dat LP.Daca nu e o problema medicala , poate asta e ritmul ei, e totusi curios, pt ca ai nascut-o cu 3600..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Gabrielita, mai spuneau fetele pe un alt forum ca mananca mai gras ca sa fie lapticum la gras, unt, smantana... chestii din astea

Poate e asa mai finuta fetita, mie mi-a spus k prima luna e ok 500 gr neonatologul de la Arcadia, deci nu e nasol, e doar la limita inferioara, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Cute shoes, abia astept sa ii iau Maiei
http://www.tikki.ro/index.php

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

CUM ALTFEL DECAT IMPRESIONANTA POVESTE TA IONELA ! SA-TI TRAIASCA AMBII BAIETI ,SA AIBA MULT NOROC IN VIATA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabrielita81

In 2 luni si 3 sapt a luat 1260g si 11 cm in lungime...f putin nu stiu ce sa fac nu vreau sa trec la LP

Modificat in lista
Pai nu e putin, e in grafic foarte bine!!!! Domnisorica finuta


Mami fericita de Mihnea si de Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Multumesc mult tuturor pentru aprecierile referitoare la povestea noastra.
Nu a fost simplu ca o plimbare in parc dar a fost in limitele mele, deci absolut ok

Gabrielita, am recitit mesajele. Deci bebeii scad si recupereaza scaderea fiziologica pana in ziua a 10a. De acolo sunt vreo 70 de zile si 1260 g ceea ce inseamna aprox 550 g in 30 de zile. E in grafic. Prima luna oricum poate fi mai greu. Pana la 3 luni mai e o sapt( poate castiga si 300g ). Apoi, sa nu uitam ca urmeaza puseul de crestere cel mai greu, poate, cel de la 3 luni. daca iti sunt atat de plini sanii e posibil sa nu simti foarte acut puseul dar bebita sa ia mult in greutate atunci




Mami fericita de Mihnea si de Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauditza89 spune:

BUNA DIMINEATA FELICITARI PROASPETELR MAMICI,NU AM CITIT DIN URMA DAR PRESUPUN CA SUNTETI DESTULE...MULTA SANATATE VA DORESC VOUA SI BEBICILOR VOSTRI
EU SUNT FF INGRIJORATA BEBICU MEU DE IERI FACE FEBRA.38.3 RACIT NU ESTE DEZHITRATAT NICI ATAT...PLANGE SI NU MAI MANANCA...NU MAI DOARME...SAPTAMANA TRECUTA AM FOST CU EL LA DR SI NU AVEA NIMICA...NU STIU DE LA CE FACE FEBRA....IERI IAM INTRODUS UN SUPOZITOR CU PARACETAMOL DE 125 II MAI SCAZUSE...ACUMA DIMINEATA IARA IA CRESCUT 37.9...DE LA FARMACIE MIA DAT NUROFEN PTR COPII...IAM DAT 2.5ML SI PARCA TOT MAI RAU II ESTE...SE VEDE SI PE OCHISORII LUI CA NU E BINE...MAINE MIAM FACUT IAR PROGRAMARE...INSA PANA MAINE TARE MIE FRICA...DE LA FARMACIE MIA SPUS CA E POSIBIL SA FIE SI DE LA DENTITIE DAR EU CRED CA E PREA DEVREME ARE DOAR 3LUNI JUMATE....CU TOATE CA DUCE MAINILE IN URA SI SE CHINUIE SA LE SUGA...SE UMPLE DE SALIVA PE TOATE FATA...LA URECHIUSE LA CONTROLAT IERI O ASISTENTA...AM ELIMINAT TOATE POSIBILITATILE SI SINGURA CARE A RAMAS AR FI DENTITIA...CREDETI CA E POSIBIL?
TARE MIE FRICA...PLZZZZ DATIMI UN RASP!!!

lui CEZAR GABRIEL nascut pe 29.07.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana.irina spune:

Neatza!

Clauditza, mie mi-au iesit dintii(2 odata) la 3 luni si jumatate. Si mai stiu copii carora le-au iesit atat de curand. Cezarica, s-a dezvoltat destul de alert si ma gandesc ca e singura varianta asta. Relaxeaza-te, urmareste-i temperatura incontinuu. Nu cred ca e cazul sa ii dai deja nurofen la 37,5 dar nah, cum crezi, vezi ce zice si dr.

Iulia, sambata trecuta am fost pana la Putna. Nu am ramas acolo in week-end, doar asa o plimbare. Am plecat dimineata la 10 din Iasi si am ajuns acasa seara tot la 10.

Ionela, deci se poate naste si cum vrei tu la Arcadia. Nu ma refer la tine personal, zic asa generic.

Gabrielita, si eu m-am luptat cu tentatia de a-i da completare LP. Marturisesc ca si acum imi trece uneori prin cap sa ii dau cand vad cantarul ca nu urca. La mine a si slabit intr-o perioada.
Acum e ceva mai bine. A luat 650 gr in ultima luna, dupa ce am facut eu tot posibilul sa manance cat mai mult si sa mananc si eu mai consistent.

Se pare ca scapam usor de colici. De ieri nu i-am mai dat bonisam si am trecut cu bine dupa-amiaza si noaptea trecuta.

Fetelor, voi iesiti afara pe frigul asta? Eu o imbrac bine dimineata si aerisesc toata casa. Macar asa sa ia o gura de aer proaspat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madline82 spune:

Citat:
citat din mesajul lui clauditza89

BUNA DIMINEATA FELICITARI PROASPETELR MAMICI,NU AM CITIT DIN URMA DAR PRESUPUN CA SUNTETI DESTULE...MULTA SANATATE VA DORESC VOUA SI BEBICILOR VOSTRI
EU SUNT FF INGRIJORATA BEBICU MEU DE IERI FACE FEBRA.38.3 RACIT NU ESTE DEZHITRATAT NICI ATAT...PLANGE SI NU MAI MANANCA...NU MAI DOARME...SAPTAMANA TRECUTA AM FOST CU EL LA DR SI NU AVEA NIMICA...NU STIU DE LA CE FACE FEBRA....IERI IAM INTRODUS UN SUPOZITOR CU PARACETAMOL DE 125 II MAI SCAZUSE...ACUMA DIMINEATA IARA IA CRESCUT 37.9...DE LA FARMACIE MIA DAT NUROFEN PTR COPII...IAM DAT 2.5ML SI PARCA TOT MAI RAU II ESTE...SE VEDE SI PE OCHISORII LUI CA NU E BINE...MAINE MIAM FACUT IAR PROGRAMARE...INSA PANA MAINE TARE MIE FRICA...DE LA FARMACIE MIA SPUS CA E POSIBIL SA FIE SI DE LA DENTITIE DAR EU CRED CA E PREA DEVREME ARE DOAR 3LUNI JUMATE....CU TOATE CA DUCE MAINILE IN URA SI SE CHINUIE SA LE SUGA...SE UMPLE DE SALIVA PE TOATE FATA...LA URECHIUSE LA CONTROLAT IERI O ASISTENTA...AM ELIMINAT TOATE POSIBILITATILE SI SINGURA CARE A RAMAS AR FI DENTITIA...CREDETI CA E POSIBIL?
TARE MIE FRICA...PLZZZZ DATIMI UN RASP!!!

lui CEZAR GABRIEL nascut pe 29.07.2011



Clauditza Cheama pediatru acasa sau du-te cu el la Arcadia/Sf MAria,eu asa as face, nu e bine sa stea asa cu febra fara sa stii de la ce e, nu cred ca e de la dinti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

MADA, la noi in prima si a 2a luna a luat bine in greutate, a 3 si a 4 a luat mai putin dar era vb de 600-650g ca medie. de scazut in greutate nu a fost vorba.

Mergi la inceput