Cum se face un botez "regulamentar" la ortodocsi?

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

O familie care-si educa copilul in spirit crestin, isi boteaza totusi copilul de mic pt ca nu cumva dintr-o rea intimplare sau boala sau accident etc, acesta sa-si piarda viata si astfel sa nu-L mai intilneasca pe Domnul,

Cum poti sa spui asa ceva si totusi sa afirmi ca esti credincioasa? Ca esti religioasa, te cred. Dar cum poti spune ca Dumnezeu nu ar primi un copil nebotezat ortodox sau catolic? De cand are Dumnezeu religie si unde scrie ca a cerut el sa fie slavit in case de piatra construite de oameni?

Ca simti nevoia sa te intalnesti cu alti oameni care iti impartasesc credinta pot sa inteleg. Rugaciunea e mai puternica daca sunt mai multi care sa o spuna, care sa creada in forta ei.

Doar ca ce ai scris mai sus e doar doctrina. Pe mine asta ma revolta. Inseamna ca un copil care moare in clipa asta de foame in lume nu e primit la Dumnezeu, pentru ca maica-sa nu l-a botezat. A avut putina treaba, sa se tarasca spre el si spre ceilalti probabil 5 copii pe care ii are.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya


Despre institutia bisericii, n-are rost sa vorbim, nu stiu de ce toata lumea vede ca inutila practica credintei, de parca nu ne adunam toti pe baza de diverse afinitati ba la vreun partid politic, ba la vreun forum, ba la vreo facultate, ce-i asa de dispretuit faptul ca oamenii simt nevoia sa se-adune si sa se cunoasca si sa impartaseasca o iubire si o bucurie intru Domnul? Unii cinta psalmi, altii citesc din Biblie, toti se roaga, e chiar f bine ca exista biserici, ar tb sa se bucure toata lumea.

O familie care-si educa copilul in spirit crestin, isi boteaza totusi copilul de mic pt ca nu cumva dintr-o rea intimplare sau boala sau accident etc, acesta sa-si piarda viata si astfel sa nu-L mai intilneasca pe Domnul, asta-i motivul si nu pt a-l 'obliga' pe copil care oricum, daca e sa nu vrea sa fie de-al Domnului, nu va fi, se va lepada si gata, asa cum, daca va vrea sa ramina in credinta in care a fost botezat, nu va avea decit de cistigat din faptul ca a fost botezat de mic, vezi ce-am zis de Impartasanie si ce-au mai zis si fetele carora le-au trait pruncii si si-au revenit din boala dupa botez.


N-are nimic, da' e secta. Mai putin periculoasa, dar secta.

Katya, eu am mai spus-o, tu vorbesti de "iubire si bucurie intru Domnul". Care Domn? Daca e Iisus Christos si punct, e OK, daca e Iisus Christos, Fiul lui Dumnezeu_care_Dumnezeu_e_Dumnezeul_evreilor, nu mai e OK. Parerea mea.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

PS, ca mi-am adus aminte: si pe Iisus l-au taiat imprejur parintii Lui la 8 zile, credeti ca s-a comis abuz asupra Lui? ca sa nu mai vorbim de instrumentar sterilizat...si plus ca ce durere o fi...


Isus a fost taiat imprejur ca s-a nascut in familie de evrei.
Era porunca data de Dumnezeu doar pentru evrei sa se faca acest ritual...si doar la baieti.Nu are nimic de a face cu botezul, cu raiul,cu spalarea pacatelor...

de ce era la 8 zile si nu la 3 sau 15 e imp. din pdvd fiziologic.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Katya, eu am mai spus-o, tu vorbesti de "iubire si bucurie intru Domnul". Care Domn? Daca e Iisus Christos si punct, e OK, daca e Iisus Christos, Fiul lui Dumnezeu_care_Dumnezeu_e_Dumnezeul_evreilor, nu mai e OK. Parerea mea.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...







nu inteleg ce vrei sa spui prin:"Daca e Iisus Christos si punct, e OK, daca e Iisus Christos, Fiul lui Dumnezeu_care_Dumnezeu_e_Dumnezeul_evreilor, nu mai e OK."

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Multumesc pentru raspunsuri.

O sa mergem pentru nastere la Clinica Stanca din Cluj la dr. Mihu sau... caci am jucat la doua capete, la Clinica Gynia la dr. Jigmond. Speram intr-o nastere naturala si un bebe sanatos. Pana acum s-a prezentat admirabil chiar daca ne-am temut de o nastere prematura la sapte luni dar, am trecut hopul acesta cu bine.

Legat de botez: latura crestina nu ma prea preocupa, nici macar nu imi pun problema in acesti termeni. Daca ar fi dupa mine as sari aceasta etapa si l-as lasa sa aleaga cand va fi mare daca va dori sa fie bitezat sau nu. Pe mine ma preocupa strict aspectele de siguranta. M-as simti vinovat daca copilului i s-ar intampla ceva. In orice caz ma simt un pic aiurea ca il voi supune la acest soc neplacut.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Tanti Zavaidoc, cu siguranta Domnul ii primeste pe toti copiii, botezati sau nu, dar poate nu in acelasi 'loc' cu botezatii, nu stiu, de unde sa stiu eu? Cert e ca Domnul a lasat botezul, a zis botezati-i(pe oameni), mergeti si-i botezati, prin urmare eu prefer sa stiu ca sintem cu totii, eu si ai mei, orice ni s-ar intimpla.

Michelle, stiu ca circumcizia se refera la evrei, am dat doar ex ca si in cazul lor parintii decideau pt copii, deci nu doar la ortodocsi/catolici.

Selene-Bunny, nu stiu la ce secta periculoasa te referi.Cit despre Domnul, si eu ti-am mai spus, Treimea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Tanti Zavaidoc, cu siguranta Domnul ii primeste pe toti copiii, botezati sau nu, dar poate nu in acelasi 'loc' cu botezatii, nu stiu, de unde sa stiu eu?

Exact la asta ma refeream cand spuneam "doctrina".
V-a trecut prin minte ca Iisus e doar o legenda? Ca a fost un om simplu, un predicator, si apoi s-a creat o legenda despre el?

Va schimba posibilitatea asta credinta in Dumnezeu? Daca da, e trist de tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Nu, nu mi-a trecut prin cap ca Iisus e doar o legenda.Pt mine e Dumnezeu. Si daca s-ar dovedi prin absurd ca Iisus nu e Dumnezeu, atunci n-o sa mai am Dumnezeu si gata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Nu, nu mi-a trecut prin cap ca Iisus e doar o legenda.Pt mine e Dumnezeu. Si daca s-ar dovedi prin absurd ca Iisus nu e Dumnezeu, atunci n-o sa mai am Dumnezeu si gata.


E foarte trist ce am citit mai sus. Si renunti prea usor.

Deci, daca niste neni au vrut sa infiinteze o institutie si pentru asta au creat o legenda credibila, cu scopul de a tine niste mase sub control, atunci lipsa acestei legende sau demistificarea povestii tie iti distruge credinta in Dumnezeu?

Asta e inca o dovada ca religia perverteste de multe ori credinta. Si e pacat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Inseamna doar ca tu nu stii ca Iisus si Tatal sint Una.

edit-deci cind zic ca cred in Dumnezeu, inseamna ca e totuna cu Iisus si Duhul Sfint in acceptiunea crestina.Prin urmare, daca Iisus nu e, nici Dumnezeu nu e.


Oricum, asta cu manipularea prin biserica e o idee la moda, dar dovada ca nu-i adevarat sint nu stiu cite milioane de romani, uita-te pe forumul asta citi sint 'manipulati',ii numeri pe degete.

Oricum, nu vreau sa acaparez/am discutia, autorul sb ne-a multumit pt interventii, sanatate si numai bine tuturor!

Mergi la inceput