Cum se face un botez "regulamentar" la ortodocsi?

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

S-o fi gandind ca e ca la animalute (puiutii de caine, de pisica), daca le intra apa in urechi, isi pierd echilibrul... Pe cand eram copil si am avut un catelus, nu am avut grija la acest aspect, si a suferit bietul catelus o noapte, era ametit, gemea, eu plangeam langa el, ca moare...

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Oameni buni, io nu-s credincioasa, da' am ales sa o botez pe Daria. Nu spun de ce, ca e blasfemie.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Edit, edit: io nu stiu sa mi-o fi impartasit preotul pe Daria. N-am vazut asa ceva. Ori n-am fost pe faza...

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Katya, sa spui ca nu se poate lua nicio boala de la lingurita aia plimbata prin multe guri chiar tine de Evul Mediu.

La partea cu credinta, iar nu suntem de acord. Credinta si religia institutionalizata sunt doua lucruri foarte diferite. Unii considera ca nu e nevoie de un domn imbracat in rochie lunga sa le fie mesager catre Dumnezeu. Lasand la o parte ca s-a dovedit de multe ori ca domnul in rochie lunga nu e nici pe departe parinte, ci doar un slujbas care presteaza servicii contracost.

Astea fiind zise, tot nu inteleg de ce nu pot fi lasati copiii sa aleaga. Daca o familie e convinsa ca isi poate educa copilul in spirit crestin, de ce se teme sa astepte 20 de ani, sa vada rezultatul? Cred ca ar fi cu atat mai meritoriu sa vada ca fiul sau fiica lor a ales, in cunostinta de cauza, sa se alature religiei despre care parintii sunt convinsi ca e cea dreapta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

PS, ca mi-am adus aminte: si pe Iisus l-au taiat imprejur parintii Lui la 8 zile, credeti ca s-a comis abuz asupra Lui? ca sa nu mai vorbim de instrumentar sterilizat...si plus ca ce durere o fi...

Asta se intampla acum aproximativ 2 000 de ani. Am ramas acolo?

Si da, circumcizia executata fara anestezie e abuz. Parintii pot face multe idiotenii din convingere. Unii nu isi duc copilul la doctor din convingerea ca Dumnezeu ii va salva si antibioticele sunt unealta diavolului. E si asta o cnvingere, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Citat:
citat din mesajul lui diana_jors

Ilinca, eu nu sustin neaparat scufundarea in cadelnita, eu doar spun ca o scufundare a unui bebelus poate fi facuta si fara pericole Dupa cum am spus deja, Alex la botez nu a fost scufundat, si ma indoiesc ca e mai putin "botezat" decat alti copii, care au fost scufundati. El in schimb a fost scufundat cu alte ocazii

Ah, si tot nu cred ca pateste ceva daca ii intra apa in urechi...

Diana de Alex (23 aprilie 2007)
Alerg 42 pentru o sansa
"When you cross that finish line - no matter how slow, no matter how fast - it will change your life forever." (Dick Beardsley)


Cristelnita, nu cadelnita.
Cadelnita e cea cu tamiie si carbuni aprinsi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mik
Cristelnita, nu cadelnita.
Cadelnita e cea cu tamiie si carbuni aprinsi.
Mik.

Corect, graba strica treaba am editat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Cel mai simplu este sa cititi amandoi Regulamentul(Noul Testament) si apoi sa trageti concluzie.

Botezul e doar un eveniment de o zi(in general la romani...e mai mult o ocazie de petrecere), dar cel mai mult conteaza ce faceti cu copilul pt restul vietii, in ce directie il indrumati.

Noi nu am botezat copilul. Suntem familie credincioasa si il lasam pe el sa decida daca se va boteza sau nu.

S-a mai discutat subiectul la Sufletul Credintei.
Nu vreau sa mai aud de faze cu "dar daca moare ajunge in Iad...sau in Abisso...",ca asta nu e un concept Biblic.
Dumenzeu iubeste prea mult copiii ca sa ii lase sa se chinuie pentru o eternintate.
NIcaieri in Biblie nu spune ca, copii sa fie botezati mici...este doar o traditie care a inceput prin anii 300 dupa Cristos la ortodocsi si catolici.
Deci, iti pui intrebarea ce s-a intimplat cu copiii nascuti pana atunci si care au murit pana sa se se infiinteze ritualul cu botezul?
Ce se intimpla cu copiii care mor zilnic nebotezati de prin alte tari? Aici in America doar catolicii isi boteaza copiii (ortodocsi sunt f. putini)....deci?

In Biblie e o singura referintza in care spune ca s-a botezat o intreaga familie (si de aici s-a presupus ca ar fi fost si copii) dar de fapt nu e specificat ca au fost copii in acea famile sau nu.

Concluzia este ca, daca botezul unui copil mic ar fi fost important Dumnezeu cu sigurantza nu ne-ar fi lasat in ceatza si sa ne dam cu presupusul. Lucrurile importante sunt clar scrise in Biblie.


Dumnezeu sa fie cu voi in decizia care o veti lua!
Sanatate viitoarei mamici!



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Tanti Zavaidoc, nu e de Ev Mediu, crede-ma ca nu se ia nicio boala de la lingurita cu Impartasanie, stau marturie eu si toata casa mea, incepind cu bebe de 5 luni, sintem sanatosi tun, unii dupa altii stam la rind si deschidem gura, totul e sa fim vrednici de lingurita aia, si crede-ma ca si eu si sotul meu sintem microbofobi, daca mi-e scirba de ceva, imi iese herpes...Ei, nimic n-am luat vreodata de la lingurita, nici jumate de biserica, nici preotul care consuma tot ce-a ramas in potir, bea dupa toti si sa stii ca duminica viitoare e iar la biserica, pe picioarele lui, si el plesneste de sanatate!

Despre institutia bisericii, n-are rost sa vorbim, nu stiu de ce toata lumea vede ca inutila practica credintei, de parca nu ne adunam toti pe baza de diverse afinitati ba la vreun partid politic, ba la vreun forum, ba la vreo facultate, ce-i asa de dispretuit faptul ca oamenii simt nevoia sa se-adune si sa se cunoasca si sa impartaseasca o iubire si o bucurie intru Domnul? Unii cinta psalmi, altii citesc din Biblie, toti se roaga, e chiar f bine ca exista biserici, ar tb sa se bucure toata lumea.

O familie care-si educa copilul in spirit crestin, isi boteaza totusi copilul de mic pt ca nu cumva dintr-o rea intimplare sau boala sau accident etc, acesta sa-si piarda viata si astfel sa nu-L mai intilneasca pe Domnul, asta-i motivul si nu pt a-l 'obliga' pe copil care oricum, daca e sa nu vrea sa fie de-al Domnului, nu va fi, se va lepada si gata, asa cum, daca va vrea sa ramina in credinta in care a fost botezat, nu va avea decit de cistigat din faptul ca a fost botezat de mic, vezi ce-am zis de Impartasanie si ce-au mai zis si fetele carora le-au trait pruncii si si-au revenit din boala dupa botez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Michelle, hai c-am scris in acelasi timp si, fara a acapara si plictisi auditoriul cu pb de credinta la Discutii generale, eu parca stiu ca am citit de mai multi cutare si casa lui in Biblie ca s-au botezat, deci si-un x si-un y, parca erau mai multe 'case".Ei, si daca tu crezi ca-n acele case erau numai si numai adulti, atunci inseamna ca s-au botezat doar adultii, dar eu sint sigura ca erau si copii mici printre aia 3000 de oameni botezati in acel moment .

Din pct meu de vedere, sa faca fiecare cum crede, eu ii admir pe oamenii care fac lucrurile in cunostinta de cauza.

Mergi la inceput