Nasterea la Medlife (24)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BlackCat4evR spune:

Pai eu am patzit ca luny.

Am nascut la 39+ saptamani, dupa o zi petrecuta in plimbare, doar-doar apare o contractie, ceva, si dupa o noapte pe care am petrecut-o speriata de moarte cu fetele din odiseea mea. Lichid putin, miscari fetale reduse, placenta imbatranita... Cezariana de urgenta, cu d-na Negoita (careia nu-i pot multumi destul pentru felul in care si-a dat interesul, pentru mine si fiica-mea) si d-na Parfene mana a doua. Neo-nato d-na Raluca Olteanu, de care m-am indragostit, pur si simplu. Cred ca a fost un pic reciproc, pt ca si controlul neo-nato il facusem cu ea si mi-a zis de-atunci a ar vrea sa fie ea cand voi naste.
O singura problema am avut, anume aceea ca am primit-o pe fie-mea la TI dupa 9 ore de la nastere, timp in care, din cate am inteles, nu a stat la incubator sau ultraviolele, sau mai stiu eu ce...
Am spus asta tuturor celor care m-au intrebat (din partea MedLife)
Dar am recuperat dupa aceea, pentru ca o data ajunsa in rezerva, nu m-am despartit de ea (nici zi, nici noapte). Poate ca asta m-a ajutat sa-mi revin rapid dupa operatie, si sa am lapte cat pentru tripleti.
D-na Negoita a venit si de 5 ori intr-o zi sa se asigure ca sunt ok.
A doua zi dupa iesirea din TI am refuzat calmantele, pentru ca pur si simplu nu mai aveam nevoie.
Si fiica-mea a facut o infectie, am stat o noapte in plus, dar sunt ok cu asta, ma bucut ca a iesit cum trebuie.
Analizele suplimentare le-am facut, importante mi s-au parut mai ales testele metabolice, care pot depista anumite boli cu consecinte deosebit de grave (fenilcetonuria, de exemplu), dar care cunoscute si tratate nu ridica probleme. Dar analizele-astea nu sunt obligatorii, se fac numai la solicitarea mamei.
In ultima zi am pus si cerceii pe care i-am cumparat in preziua nasterii :D
Eu una sunt foarte multumita de felul in care a decurs nasterea fiica-mei la MEdLife si voi mai apela la ei in viitor.
M-a impresionat si emotia sincera a d-nei Negoita, in momentul in care am rugat-o sa accepte un buchet de flori...
Poate suna ca-ntr-o reclama, dar v-am spus si ce m-a deranjat la ei (intarzierea cu care am primit-o pe Victoria dupa nastere) si ce mi-a placut...
A! Si sa nu uit! NU MAI VREAU SA VAD BRANZA DE VACI!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Fetelor va doresc sa aveti niste bebelusi sanatosi si voiosi.

BlackCat tu cand ai nascut? Pentru ce pachet de nastere ai optat? Mai este problema aceea cu zgomotul din rezerve? Sau aia e doar vara de la aparatele de aer conditionat?

Deci pana la urma ce este necesar in bagajul de maternitate? Ca inteleg ca in rezerve se gaseste inclusiv periuta de dinti

Antibioticul lui bebe nu a fost inclus in pretul de nastere? Ai avut vreun tip de abonament la medlife?

Multumesc

17 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

black, sustin: JOS BRANZA DE VACI! mie mi l-au adus la TI la alaptat la vreo 3 ore de la nastere, l-am tinut cam o ora jumate in brate,a stat si sotul cu noi, nu m-a stresat nimeni, cand am inceput eu sa ma simt rau l-am trimis iar la acvariu..apoi pana dimi nu l-au mai adus, si m-am cam enervat si eu, dar am trecut peste ptr ca pt mine, la TI a fost horror, a trecut greu anestezia, m-a durut crunt spatele, si am avut si tensiunea marita bine, au cam roit in jurul meu.. pana dimineata m-am reparat, insa.. apoi, prima zi in salon, la fel, cat eram pe calmante strong, zburdam pe holuri, spre dupa masa, iar imi venea sa ma tavalesc, ce senzatii naspa!
una peste alta, cred ca-s singura care a experimentat si nastere naturala si cezariana la Medlife, si clar as alege nasterea naturala, cine crede ca vine la cezariana si tzac-pac, gata, e la pomu' laudat... noroc ca-s tare de carne, dar erau fete care in primele doua zile nici nu se puteau da jos din pat, ce sa mai zic sa aiba grija de copil.. depinde de organismul fiecareia..

Iubirile mele Matei Cristiansi Bogdan Gabriel

Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maruscha80 spune:

Si eu am nascut la medlife si intradevar sunt foarte orientati sa te multumeasca.

orice aveai nevoie, trebuia doar sa suni si sa ceri, am cerut inclusiv mancare la 5 dimineata fiindca ma razbise foamea (seara nu putusem manca).

nu pot face comparatie cu maternitatile de stat fiindca acum e prima data cand nasc si in general am evitat pe cat posibil si mi-am permis, sistemul de stat. Pur si simplu eu nu pot da spaga, nu ma simt confortabil si in momentele astea amd orit sa dau o suma la inceput si sa stau linistita.

Cu siguranta nu e totul perfect la medlife, ar putea face ceva totusi cu sistemul de aer conditionat, fac aparatele alea un zgomot destul de mare, basca curent...noaptea preferam sa le opresc sa ma pot odihni, fiindca nu sunt friguroasa de fel mi-am putut permite sa fac asa.

In rest si doctorii si asistentele s-au purtat f bine, asistentele de la neonato chiar s-au chinuit sa ma invete sa alaptez fiindca am avut probleme mari in zona asta. Rares nu avea rabdare, eu nu aveam experienta si incepea petrecerea cu urlete si zbierete. Oricum, dupa cezariana nu ma sinteam eu chiar in forma, mi-am revenit destul de greu...insa cat s-a putut l-am alaptat. oricum daca se intareau sanii aveai posibilitatea sa mergi intr-o camera si sa "te mulgi" iar colostrul mergea la bebe.

M-as duce si a doua oara sa nasc acolo si daca nu acolo oriunde numai in sistem privat sa fie!

Fireste, se administreaza calmante la greu, intr-o zi am sarit peste ele si am regretat fiindca pe seara aveam dureri nici la buda nu m-am putut duce prea usor. Din punctul meu de vedere a doua zi a fost cea mai grea, imi spuneau asistentele ca a treia zi ma voi simti mai bine si nu le credeam...insa asa a fost...cu fiecare zi care a trecut m-am simtit din ce in ce mai bine...cand am iesit din spital (eu am stat 2 zile in plus) deja imi tineam copilul in brate...a trecut o luna si jumatate si deja pot face efort mai mare...zilele trecute mi-am dezapezit masina...asa ca acum e totul normal.

mamica de Rares Daniel, vajnic baietel nascut in 14.12.11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zsenia spune:

Buna fetelor,

Si eu am nascut la medlife cu dna dr popa mirela in noiembrie. A fost ok - la TI mi l-au adus pe bebe la alaptat la cateva ore, apoi a 2a zi m-au mutat in salon.

Cadoul nu e cine stie ce, la mine a fost o apa termala uriage, niste uleiuri johnson, niste comprese Multimam, niste scutece de unica folosinta Pampers, unguent Bephanten, carticele despre alaptat si bebe si alte produse promotionale care nu m-au impresionat probabil :-)... nu mi s-a parut ceva iesit din comun, dar nici de neglijat. De exemplu, apa Uriage nici nu am sesizat-o pana cand a facut bebe bubite pe fata si mi s-a recomandat s-o tamponez cu apa termala. Atunci mi-am amintit ca parca vazusem ceva in cutiuta Medlife...

In general, toata experienta a fost ok si probabil daca voi mai naste, voi alege tot medlife - datorita dnei dr Popa si apoi al conditiilor din privat.

Factura finala a fost cifra pe cifra - cu tot discounturi, analize cerute de mine etc. nu mi s-a pus pe factura nimic in plus sau nesolicitat.

In ceea ce priveste partea de medicamentatie cat esti internata - e inclusa, de exemplu mie mi s-au recomandat niste pastile printre care vitamina C. m-a incantat faptul ca nu mi-au dat o vitamina C oarecare, ci o marca ft buna (nu scriu aici ca nu vreau sa para reclama). Calmante poti cere fara probleme, eu personal le-am rarit in momentul in care m-am simtit mai bine.

Ce am invatat din experienta medlife (luand in calcul si niste parti mai putin placute de care am avut parte, dar nu au tinut de actul medical in sine si nu merita amintite):

1. daca cumva iesi din standard si nu stii sa pui bine piciorul in prag, risti sa ai pleci dezamagita.
2. daca vrei sa alaptezi, trebuie sa spui clar de la inceput. mie personal mi s-a parut ca desi la Scoala Parintilor spun ca sustin alaptarea etc, in practica exista cateva carente. Recunosc totusi ca am avut mare noroc cu neonatoloaga - dr. Cozinov - care mi l-a pus pe bebe la san de cum am nascut-o in sala de operatie, mi-a adus-o la TI, etc.
3. mare atentie daca nasteti pe final de saptamana sau in perioada aglomerata.

La o luna m-au sunat sa ma intrebe de bebe si cum ma simt, daca au fost parti care nu mi-au placut si ce pot ei imbunatati. Deci, daca era ceva de zis - ei iti ofera oportunitatea (fie la externare cand primesti formularul acela standard de feedback, fie cand te suna la o luna).

Tragand linie: mie mi-au placut si ii recomand

Iza on board

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BlackCat4evR spune:

Citat:
citat din mesajul lui Carmen_80

Fetelor va doresc sa aveti niste bebelusi sanatosi si voiosi.

BlackCat tu cand ai nascut? Pentru ce pachet de nastere ai optat? Mai este problema aceea cu zgomotul din rezerve? Sau aia e doar vara de la aparatele de aer conditionat?

Deci pana la urma ce este necesar in bagajul de maternitate? Ca inteleg ca in rezerve se gaseste inclusiv periuta de dinti

Antibioticul lui bebe nu a fost inclus in pretul de nastere? Ai avut vreun tip de abonament la medlife?

Multumesc

17 sapt


Pai am nascut pe 1 nov. 2011 Silver Single. Despre zgomot nu ma pot pronunta, pentru ca eram obsedata de fie-mea. Stateam cu ochii pe ea si nu mai exista nimic in jur... Nu pot sa spun ca am avut nevoie de ceva, am gasit la ei tot, mai putin periutza de dinti, pe care am avut-o la mine, si nu am cautat-o pe-a lor... La Medlife am abonament Business. Despre antibiotic nu mai stiu exact, pentru ca eu am avut multe suplimentare.

In plus, sustin ceea ce a spus Zsenia despre alaptat, desi la curs sunt foarte hotarati ca sustin alaptatul, in realitate nu e chiar asa, dar din discutiile purtate cu asistentele neo-nato, cred ca alte femei le-au impins la asta, pentru ca mi-au spus ca au avut experiente cu tipe care se plangeau ca sunt deranjate atunci cand li se duceau copii la alaptat. Dar daca spui de la inceput ca vrei sa alaptezi nu sunt probleme. Daca te mulgi, bb primeste lapticul. Si daca vrei sa-l lasi la acvariu noaptea, in ideea ca ai nevoie de odihna, si ca dormi 6-7 ore, trebuie sa fii constienta ca bb ia cel putin o masa, daca nu doua in timpul asta (si daca nu te-ai muls, papa LP), si nu-l vei primi in salon, decat daca specifici tu ca vrei neaparat.
Iar Luny are dreptate cu cezariana, ca nu e chiar un basm cu zane! Eu chiar m-am simtit obosita si cu destul de multe dureri, e adevarat ca a treia zi nu prea mai aveam mare lucru, dar prima zi (in primaul rand) si a doua, chiar, au fost cam nashpa!

Asa, si eu m-am necajit ca nu mi-au adus-o pe fie-mea, pentru ca in jurul meu, toate mamicile isi primisera bebeii, cam la 3-4 ore dupa nastere (cezariene) si m-am speriat, stiind ca intrasem in operatie dupa ceva emotii. Si nu stiu de ce, dar asistentele de la TI nu-mi ziceau ce e cu ea, imi spuneau ca asta tine de neo-nato. A fost nevoie sa ma sune medicul meu (D-na Negoita) ca sa ma intrebe cum ma simt, si m-am plans ei. Asa am aflat ca asta mica era ok, nu la incubator, nu la raze, nu la nimik... Ma rog, le-am scris asta in chestionar si le-am zis si la telefonul de la o luna...

Dar una peste alta, clar ca as mai face-o cu ei. Nu-mi pare rau de nici un leutz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

anul asta nu a nascut nimeni inca?.. se pare ca-s ultima care a nascut la medlife pana acum, asa ca daca aveti ceva intrebari si va pot ajuta, cu placere..
tocmai am primit un sms de la ei, au introdus abonamente ptr copiii intre 0-12 luni, sunt 3 tipuri, silver, Gold, Diamond..
stiu ca erau fete interesate, care nu aveau abonemant de la firma..


Iubirile mele Matei Cristiansi Bogdan Gabriel

Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deutzamica spune:

Din cate stiu eu, Arash nu mai lucreaza la stat...poate venea de le spitalul lor din Grivita, de la vreo nastere. La mine nu s-a intarziat niciodata atat de mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deutzamica spune:

Citat:


Eu am fost la o consultatie la el si nu mi-a placut. Nu are mana usoara si mi-a recomandat niste investigatii suplimentare nenecesare ... Plus un aer de superioritate care personal nu mi-a placut.



nu-mi vine sa cred. am impresia ca e vorba de alta persoana. aer de superioritate nu am intalnit la el pana acum, ba dimpotriva, e singurul medic care ma face sa ma simt comfortabil. eram curioasa cum e la nasteri, dar in rest eu sunt super incantata de el.

pentru fetele care au nascut deja la medlife: ati avut camera dubla silver? as vrea sa stiu cum e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Eu formular pt feedback nu am primit ... ca le-as fi scris acolo ce m-a nemultumit ...

Mergi la inceput