Cu dragoste din Iasi(103)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

La multi anisori, Matei si Mihnea!
Sa cresteti sanatosi.

La multi ani! Lacramioara si Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiarama spune:

Bine v-am regasit in noul an ! Sper sa fie pentru toate mamicile si copilasii lor un an in care sa va vedeti implinite toate dorintele , in care problemele de sanatate sa va ocoleasca ,iar fericirea si speranta sa va dea tarcoale !

Darria , multumesc pentru urarile adresate lui Mihnea , dar si mie ( cu rusine marturisesc ca abia acum cateva minute le-am descoperit , semn ca nu am mai intrat de foarte mult timp pe forum ).

Necazurile nu m-au ocolit in anul ce a trecut, incerc acum sa imi adun puterile , gandurile si sa incerc sa imi continui viata alaturi de copiii mei. Ma vad pusa in situatia de a cauta surse suplimentare de venit pentru a putea face fata diverselor cheltuieli, sau eventual de a-mi schimba locul de munca cu unul mai bine platit decat cel din invatamant . Vanez de asemenea orice oferta convenabila de cursuri de (re)calificare, perfectionare . Daca puteti sa ma ajutati vreodata cu vreo informatie, pont, v-as fi foarte recunoscatoare .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Gabi: iti doresc ca in acest an sa-ti rezolvi toate problemele, sa fii sanatoasa si fericita impreuna cu puii tai.

Fiindca spui ca lucrezi in invatamant, indraznesc sa-ti arat un subiect pe forum.
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=161983&nm=After-school-rog-ajutor




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acvi spune:

Buna,
Gabi sunt sigura ca vei gasi forta si oportunitatile care te vor ajuta, copiii tai merita tot ceea ce e mai bun si asta te va face mai puternica decat crezi!!
Am gasit azi un citat care mi-a placut foarte mult "Oricare ti-ar fi trecutul, tine minte ca ai inca un viitor imaculat!"

Referitor la ponturi, sunt multe proiecte POS DRU acum in derulare care organizeaza cursuri gratuite acreditate CNFPA de exemplu UAIC are un proiect in care pentru doua dintre cursuri se vor face inscrieri in mai:
http://www.rsf.uaic.ro/index.php/component/content/article/21
Alte site-uri unde gasesti cursuri gratuite ar fi : www.re-start.ro si www.formare.info.ro .
Daca as avea mai multe detalii despre ce te intereseaza te-as putea tine la curent cand mai vad ceva interesant.
O varianta ar fi atelierele pentru copii am vazut in ultima perioada ca au luat avant si am vazut activitati f interesante, iar ca loc de desfasurare am vazut Carturesti, Carrefour, Avandgarde deci nu e neaparat un spatiu, sau chiar cursuri pt copiii din gradinite.
Mult succes!!
Gabi





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acvi spune:

Darria,
Noi am fost pentru Alex la directoare pentru ca l-am inscris ff tarziu..in iunie,trecuse perioada de inscriere de multisor.Eu am sa merg in prima faza la secretariat sa las o cerere. Chiar azi era un articol despre clasa 0 in ziarul de Iasi,toti asteapta normele, asa ca incerc sa stau calma..macar pana atunci.La noi la gradinita ni s-a spus ca sigur va fi la scoala clasa 0 nu la gradi, atat stiau educatoarele sigur. Eu sincer inca mai sper sa prind invatatoarea lui Alex(cu care am vb in principiu de anul trecut) si pentru Timeea desi sansele mi se par tot mai mici...
Te tin la curent daca mai aflu ceva.
O seara placuta,
Gabi




Citat:
citat din mesajul lui Darria

Gabriela: multumesc pentru ajutor

Credeam ca oficial spun ca nu organizeaza dar neoficial inscriu pt. pregatitoare. Nu ar fi nimic nou, in multe locuri se procedeaza asa.
Am vazut ca la unele scoli se fac deja inscrieri pt. pregatitoare.
Sa inteleg ca inscrierea se face la directoare? sau la secretariat?

Vroiam sa o dau tot la gradi pt. clasa pregatitoare dar in Podu Ros nu cunosc gradi care sa organizeze pregatitoarea in 2012 asa ca ramane la scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Gabi: multumesc mult
La gradi ne-au spus ca se poate organiza pregatitoarea si la gradinita, daca apartine unei scoli. In legislatie am vazut ca se poate face la gradi doar ca preda un invatator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

La multi ani, dragelor, sa fiti fericite si sanatoase si voi si toti ai vostri!
multumim mult pentru urari

le spunem si noi "la multi ani!" tuturor pe care i-am ratat in ultima perioada

Gabi, de indata ce ma intorc la serviciu, adica maine o sa ma interesez de cursuri, insa deocamdata poti incerca la euroed, suna la secretariat, aveau un proiect de cursuri (gratuite) exclusiv pentru femei.

din cate stiu eu, la linkul de mai sus s-au terminat fondurile deja - ala cu finantarea de la univ.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acvi spune:


Asta ar fi o veste proasta, voiam si eu sa ma inscriu la cursul de formator din toamna...
Pe site scrie ca proiectul este in implementare pana in oct 2013, si ca urmeaza a doua sesiune de cursuri anul asta...
Mai sunt proiecte in care se acorda subventii pentru a urma un curs de calificare/recalificare, citesem la un moment dat ca Directia de Asistenta Comunitara implementa un astfel de proiect, destinat femeilor.

Citat:
citat din mesajul lui buli
din cate stiu eu, la linkul de mai sus s-au terminat fondurile deja - ala cu finantarea de la univ.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabrielaG spune:

LA MULTI ANI in 2012!
Sa fiti sanatoase atat voi cat si puiutii( si ceilalti membri ai familiei), sa aveti parte de ce este mai bun si mult, mult noroc!

Am venit si eu de pe la neamuri...ca mult am mai umblat vacanta aceasta.
Gabi(arama), m-a sunat o prietena zilele trecute sa-mi spuna de niste cursuri care se fac prin tr-un proiect, maine sper sa ajung sau s-o sun pe tipa sa vad sigur despre ce e vorba si-ti trimit un pm...cu mai multe date.

La multi ani sarbatoritilor!
Anca, n-am stiut ca Matei e nascut chiar pe 1 ianuarie. Sa-ti traiasca si sa va bucurati de el!
Gabiarama, la multi ani pt. Mihnea! Sa fie sanatos si sa te bucuri de toi baietii tai!

O saptamana frumoasa in continuare!

Gabriela si baietii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

e acelasi proiect si, da, se pare ca s-a atins numarul de cursante.
poti intreba totusi

Gabi, multumim!

Mergi la inceput