PCOS (22)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Felicitari Aniram! Ma bucur din suflet pentru tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed15 spune:

Buna fetele,

am intrat cu ceva noutati. Mi-a scris dr azi ca na ieri mi-a venit mesntruatia si eu ma vad c ea doar marti, ca pot reincepe stimularea cu clomidium. L-am sunat pe sotul si nu e deacord. Mi-a zis ca nu stiu de ce s-a intamplat asta care sunt cauzele si cum ma apuc asa de stimuare si sa raman insarcinata si iara sa se opreasca din evolutie. Ca ce , asa se intampla la toata lumea si toata lumea trece prin asa ceva, si de fapt nu spun. Am ramas blocata. Nu stiu vestile anul asta sunt pentru min neasteptate, m-a surprins totul si nu neaparat in mod placut.
Ce sa zic, in perioada ca se pare ca s-a oprit sarcina din evolutie, am racit zdravan, si am mai avut si o runda de cearta cu sotul meu, m-a apucat o furie grozznica, asteptam musafiri si el s-a dus sa doarma iar eu a trebuit sa pregatesc casa, mi-era jena . NU stiu sau si ma gandesc uneori ca poate de la aia.
Ma simt obosita si cum va ziceam nu sunt asa de bun umor. La lucru se da in somaj de luni, mie mi-au sugerat ca ar fi nevoie de mine in alta parte, mai au o firma. Dar plecand pierd multe.
Acuma ca sa ma lamresc si eu mai bine o voi intreba pe dr , am sindrom oovarelor sau doar ovare polichistice.
Marti vine si sotul cu mine, sa puna si el intrebari.

Ma gandeam ca week-endul viitor sa merg co sotul pe zile la un oras care seamana mult cu cele de acasa, Sa ma mai deconectez putin, poate am sa ovulez normal. Menstruatia de data asta mi-a venit cu mult mai repede, 32 de zile, la celelalte pierderi a fost tot la 45 de zile.
Oare ce s-o fi intamplat? adica semnul e bun, poate s-a mai regularizat menstruatia.

Fetele ma bucur ca existati, mai imi descarc sufletul. Aici nu am a cine. Sunt singura, lumea e ocupata, alearga , distante la job la magazine si cand vii acasa esti frant.

Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adijo spune:

Sunshine, nu stiu ce sa zic de Competact. Acum , sa fim serioase, pe prospectul majoritatii medicamentelor scrie " a nu se folosi in sarcina". Dar , la noi se gaseste Competact? Stiam ca in unele tari a fost scos de pe piata pt ca , cica , ar provoca cancer de vezica urinara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Da se gaseste, Competact inca de vreo doi ani parca, si se da si pe reteta gratuita, cu harite si semnatura speciala de la seful clinicii de diabeti.


''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans


Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010), a 2-a sarcina obtinut natural - oprit din evolutie la 6 sapt (2011)

MTHFR A1298C heterozigot, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot,insulinorezistenta

Tratament: femibion 1/zi, acid folic 5mg/zi,magneB6 1/zi, aspenter 75mg/zi, Glucophage 1000mg,Clexane 2x0,4/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniram spune:

Va multumesc mult fetelor pt urari!!!!!!!!!!
Va doresc din suflet sa vi se intample si voua minunea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed15 spune:

Aniram,

Scuze nici macar nu te-am felicitat. Sa fiti sanatosi si asteptam poze cu micutul sau micutza. Sau poate au sa fie 2.

pa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela_m spune:

Multumesc frumos pentru raspuns, Gudinde, voi tine cont de sfatul tau! Trebuie sa recunosc faptul ca am fost tentata sa imi fac analizele in timpul ACO, pentru a vedea cum mai stau. Eram curioasa, simteam ca nu mai pot, imi doream sa vad daca s-a mai schimbat macar putin nivelul colesterolului sau al testosteronului... Acum nu imi mai pare rau ca nu am facut asta. :) Multumesc pentru informatie. Voi merge si eu in continuare doar la endocrinolog si, la nevoie, la ginecolog.

Felicitari atat fericitelor mamici cat si celor care au incredere ca minunile exista!
(Apropo de asta, si eu imi doresc cu toata fiinta mea un copilas, insa, pana atunci, vreau sa ma asigur ca insulina mea este tinuta sub control... deci probabil ca mai am de asteptat.)


O seara frumoasa!
Cu drag,
Izabela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed15 spune:

fetelor, azi am mai citit incolo incoace de ceaiuri. Am chiar vb cu mama sambata si mi-a zis ca isi facuse o cana de ceai de sunatoare si mi-a zis ca e bun pentru orice. Am facut si eu ceva sapaturi si ma gasit ca e benefic ceaiul de sunatoare. Dar trebuie facut atentie cu statul la soare. Apoi am mai citit si despre ceaiul de coada soricelului si cel de galbenele. EU am inceput sa beau ceai de sunatoare deja de luni, si vinerea trecuta mi-am luat si un supliment de fier de la un magazin naturist de aici. In fiecare dimineata cand ma trezeam imi curgea sange din nas. Saptamana asta pana acum nu am mai avut probleme, vom vedea.
Maine ma duc sa ma inscriu la sala sa incerc sa fac putina miscare, poate ma va ajuta si moral.

Voi ce faceti, cum incercati sa duceti o viata sanatoasa?

Abia astept sa va citesc.

Va pup pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns evaioanna spune:

Buna,

Nu am fost foarte activa pe forum, am avut cam 3 topicuri unde am postat la un moment dat (inclusiv acesta) insa de citit am citit mai multe. Vroiam sa le spun celor care isi aduc aminte de mine (mi-am schimbat ID-ul de forum, vechiul era adipink 2000) ca am reusit sa raman insarcinata natural, si asta in timp ce alergam sa ne completam dosarul pentru fertilizarea in vitro prin programul de la stat!
Eu aveam o forma usoara de SOPC (in care ovulam singura), sotul avea spermograma fluctuanta; in rest nu am descoperit alte probleme, incercam sa avem un copil de 3 ani si jumatate, timp in care am facut multe analize, HSG, Instilatii, histeroscopie, am fost la Sovata iar in noiembrie facusem o inseminare care nu a prins.
Nu va pierdeti speranta cele care inca nu ati reusit, minuni exista!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Multumim mult ca ai venit sa ne impartasesti experienta ta!

Mergi la inceput