PCOS (22)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m

Sunshine, cum iei metforminul? Ai incercat sa iei 500 dimineata, 500 la pranz si 500 seara imediat inainte de mese? La mine merge asa. Nu e prea usor de tolerat ce-i drept dar redramy imi zisese de Metfogamma care e mai ok.
Siofor e cel mai rau pt mine.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.


Am incercat n metode, inclusiv cred ca toate preparatele de metformin si m-am oprit la Glucophage, cu care imi merge bine.
Problema este ca nu pot sa iau de trei ori pe zi din cauza serviciului, adica cand sunt de dimineata mare lcuru nu pot sa maninc acasa, la servici deloc asa ca nu pot sa iau met-ul de dimineata, cand sunt de dupamasa iar e problema ca la servici eventual in cel mai fericit caz ciugulesc ceva ca sa nu imi fie stomacul gol pana ajung al orele 22 acasa, deci nici cea de seara nu o pot lua , ca daca nu maninc bine mi-e rau orice doza mica sa fie. Apoi am ajuns sa iau o doza de 1000mg la pranz cand am masa consistenta indiferent in ce tura lucrez ca atunci sigur is acasa. Am incercat sa iau si 1500 dar asta imi era prea mult si m-i se facea rau.

Dar eu nu intele de ce si glucoza imi este mare , care nu am avut-o pana acuma?


''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans


Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010), a 2-a sarcina obtinut natural - oprit din evolutie la 6 sapt (2011)

MTHFR A1298C heterozigot, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot,insulinorezistenta

Tratament: femibion 1/zi, acid folic 5mg/zi,magneB6 1/zi, aspenter 75mg/zi, Glucophage 1000mg,Clexane 2x0,4/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adijo spune:

Sunshine , cand ai luat ultimul metformin inainte de test?
Metforminul luat in doza unica nu e ok pt echilibrarea metabolismului glucidic . El trebuie luat de mai multe ori pe zi , in doze mai mici , sau , daca nu poti numai o data, exista forma retard ( Glucophage XR). Metforminul simplu trebuie luate in mai multe doze. numai asa reuseste el sa tina sub control si glicemia. Dar , cel mai bine ar fi sa vorbesti cu un medic.
Tu cat ai avut insulina a' jeune?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Adijo hm...mi-ai bagat un cui in cap. Dar la noi se gaseste forma XR? In martie trebuie sa merg la dr pentru reteta, si atunci sa stiu zice sa imi dea forma XR.
Eu iau Metforminul intr-o singura doza la mancarea de amiaz. O saptamana se intampla sa fie la ora 12 ca apoi plec la servici, si in rest pe la orele 15-16.
Eu insulinele a jeune le-am avut in felur urmator (de cate ori le-am facut ) 8,8; 11,2; 23; 19. La valoare de 23 aveam si glucoza de 104.


''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans


Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010), a 2-a sarcina obtinut natural - oprit din evolutie la 6 sapt (2011)

MTHFR A1298C heterozigot, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot,insulinorezistenta

Tratament: femibion 1/zi, acid folic 5mg/zi,magneB6 1/zi, aspenter 75mg/zi, Glucophage 1000mg,Clexane 2x0,4/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed15 spune:

Buna fetelor,

Gudinde multumesc pentru sustinere si pupic, e tare placut sa stii ca cineva pe care nu-l cunosti se gandeste la tine, are aceleasi trairi si sperante.

In alta ordine de idei, ieri a fost ziua mea, am intrat in varsta lui Christos. Dar parca nu am avut parte de nici o bucurie, am fost un pic trista, sufletul meu e incarcat. Am venit acasa pe la 12 noaptea ca eu am job de seara, si nu am reusit sa adorm, de la o vreme nu mai dorm bine deloc noaptea. Nu sunt bine deloc, azi mi-am trimis pentru prima oara un cv la alta firma, ma gandesc la un job de zi , sa fiu dupa masa acasa sa pun capul pe perna in acelasi timp cu sotul meu. Aici la job fiecare e cu interesul lui, sunt foarte reci oamenii, est mult egoism, cel putin in laboratorul unde lucrez eu.

Uff trebuie sa plec la lucru, deja. am primit un telefon si nu am mai apucat sa scriu tot ce vroiam.

va pup,

Delia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniram spune:

Buna fetelor!

nu am intrat pana acum pt k nu am mai avut noutati iar acum vreu sa impartasesc cu voi cea mai mare bucurie a mea si anume 8 saptamani si 6 zile de sarcina.
S-a itamplat pur si simplu dupa 5 ani de chin, tratamente si stimulari, atunci cand ne-am asteptam cel mai putin.
In noiembrie am fost la dr. si ne spusese ca trebuie sa imi faca o decorticare a ovarelor, o interventie pe la endometru pt k nu era omogen, o HSG plus inseminare (adica mult prea mult pentru bugetul nostru) si am hotarat sa renunt la toate pastilele pe care le luam si ca o sa le reiau in momentul in care o sa am banii necesari pentru cele descrise mai sus.
Ne-am luat putin gandul de la asta si pe 30 ianuarie 2012 mi-am facut un test de sarcina si a iesit pozitiv. A doua zi am mers fuga la dr., sarcina era intrauterina si m-a chemat peste alte 2 sapatamni cand mi-a spus k am 8 saptamani si 4 zile.
Ultima menstruatie a fost pe 15.11.2011 iar ovulatia s-a produs spontan cu o luna mai tarziu.
Sunt foarte fericita si am intrat sa va spun, sa nu va pirdeti niciodata speranta si k se poate!!!!!
Ma rog acum la DD sa fie sanatos bb si sa duc sarcina la termen.

Va pup pe toate si va doresc k incurand sa ne impartasiti aici povestea celor II liniute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adijo spune:

Aniram, felicitari! sa dea Dumnezeu sa fie bine pana la capat!
Sunshine sincer, nu stiu daca se gaseste si in Ro . Am o prietena care si l-a luat din Ungaria ( acolo i l-a si prescris). dar cred ca poti intreba la o farmacie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Felicitari Aniram!!!

Ce ma preocupa pe mine zilele astea e RUBEOLA. Sotul meu s-a infectat si desi eu am avut cand eram mica si deci am anticorpi, ma gandesc daca cumva sunt insarcinata imunitatea mea il protejeaza si pe bebe sau nu?



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Da Emilia daca deja azi avut rubeola nu ai de ce sa te ingrijorezi.

Fetelor, poate va dati cu parerea. Pe mine vor sa ma bage pe trei luni pe Competact si apoi imediat ce se vad rezultate sa si facem insemianrile.
Eu am citi prospectul (si da am mai avut Competact si mi-a merd fff bine , dar datorita ceea ce scria in prospect l-am oprit) si la un moment dat scrie ca la femeile care intentioneaza sa ramana gravide sa se intrerupa din timp tratamentul.
Apoi mai injos scrie ca timpul de eliminare este maxim 23 de ore.
Dr-ta zice ca in maxim 2 zile a iesit din organism pioglitazona si nu este nici un risc.

Is innebunita ca nu stiu ce sa mai fac si simt ca timpul e contra mea. Si aprca nu as vrea sa mai tin astea trei luni, ca de doi ani tot asta fac si timpul trece printre degete.


''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans


Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010), a 2-a sarcina obtinut natural - oprit din evolutie la 6 sapt (2011)

MTHFR A1298C heterozigot, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot,insulinorezistenta

Tratament: femibion 1/zi, acid folic 5mg/zi,magneB6 1/zi, aspenter 75mg/zi, Glucophage 1000mg,Clexane 2x0,4/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela_m spune:

Buna seara!

Numele meu este Izabela, am 26 de ani si este pentru prima data cand scriu pe acest forum, desi l-am descoperit in luna noiembrie a anului trecut, cand am fost diagnosticata cu PCOS. Pare de necrezut, insa am avut nevoie de aproape patru luni pentru a ma obisnui cu ideea si de a intelege, macar intr-o mica masura, ce se intampla cu mine si cu corpul meu avand aceasta problema. De asemenea, in cele patru luni, am citit absolut toate paginile PCOS (1-22) si vreau cu aceasta ocazie sa ii multumesc lui Gudinde pentru puterea pe care a avut-o mentinand atat de multa vreme acest subiect activ. Am petrecut zile in sir gandindu-ma cat de importati pot fi anumiti oameni in viata noastra, oameni pe care nici macar nu ii cunoastem personal. Iti multumesc Gudinde pentru ceea ce faci in prezent si pentru toate eforturile pe care le-ai depus pentru realizarea unei arhive atat de bogate: povesti, sfaturi, experiente, situatii atat de diverse, cuvinte frumoase, cuvinte de incurajare...


Povestea mea. PCOS descoperit in luna noiembrie 2011. Pentru ca doctorii vorbeau chineza in jurul meu, nu va pot spune decat ca am inteles faptul ca am rezistenta la insulina, ovarele facute terci, testosteronul peste limitele normale si o rana pe col destul de urata. La momentul diagnosticarii aveam 77 de kg (aproape 20 de kg acumulate intr-o perioada de aproximativ 15 luni), 1.65 inaltime, mici probleme cu menstruatia, probleme ingrozitoare cu stomacul si, desi nu am incercat in mod foarte direct, daca se poate spune asa, probabil, probleme de infertilitate. Ca sa argumentez ultima afirmatie, pot sa spun ca am lasat lucrurile de la sine de suficient de multe ori incat sa se intample, insa nu s-a intamplat. Am luat pana acum cateva zile, timp de 3 luni, Diane 35. In prezent, am ajuns la greutatea de 63 de kg. Am schimbat alimentatia definitiv si merg la sala de cateva ori pe saptamana sau fac miscare acasa. M-am obisnuit cu alimentatia de acum si ma simt mult mai bine, nu mai am probleme cu stomacul. Cam astea ar fi de spus despre mine.


Motivul pentru care mi-am facut curaj sa scriu acest mesaj este aceala de a va ruga sa ma ajutati cu niste informatii. Pentru ca au trecut cele trei luni de tratament cu Diane 35 trebuie sa merg la endocrinolog din nou si, probabil, ca o sa imi dea de facut niste analize. De asemenea voi merge tot saptamana acesta si la ginecolog (cel care mi-a recomandat de fapt tratamentul cu anticonceptionale).


Imi puteti spune, va rog, ce specializare au medicii la care mergeti pentru a tine sub control PCOS? Eu merg la endocrinolog si la ginecolog. Deocamdata endocrinologul nu mi-a dat de inteles ca ar sti cu ce se mananca rezistenta mea la insulina in raport cu pcos. Sper ca ginecologul la care voi merge acum sa stie mai multe despre problema mea (mi-a recomandat endocrinologul sa schimb vechiul ginecolog). Voi mergeti si la diabetolog? Ma gandesc ca fiind vorba despre o afectiune care poate conduce la diabet poate ar trebui sa consult si eu unul, tocmai pentru a preveni nevoia de el mai tarziu. Nu stiu ce sa fac, sunt destul de derutata. Spre exemplu, am citit ca voi faceti o mie de analize, care suna a chineza si japoneza, iar eu nu am facut analize decat la glicemie, colesterol, testosteron, Papanicolau, ecografie transvaginala si ...cam atat.


Va multumesc din toata inima pentru rabdarea pe care o aveti citind mesajul meu. :) Va doresc tuturor multa sanatate!


Cu stima,
Izabela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Izabela,

In primul rand bine ai venit!

Recunosc ca m-ai facut sa rosesc pana-n varful urechilor. Ma bucur mult daca postarile mele te-au ajutat.

Legat de analize, sincer eu nu as da banii si nici nu se fac analize hormonale atata timp cat tu esti sub ACO. Dupa ce termini cu Dianele poti sa-ti refaci analizele hormonale sa vezi cum stai dar sub Diane sunt nerelevante.

Eu merg la endocrinolog pentru monitorizarea PCOS-ului. Sigur ca la gineco se face o eco, un papanicolau, un control regulat, dar medicul cu care discut problemele de PCOS si care impune tratamentul pt PCOS este endocrinologul. Eu asa fac.

Mergi la inceput